Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#199
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
va contrazic, cu sapa pierzi o gramada de timp si poti sa dai si rateuri

#200
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
eroare.

Edited by viotl, 15 May 2017 - 14:59.


#201
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

View Postrobi69, on 05 septembrie 2013 - 19:03, said:

revin cu pozele promise,cred ca am gresit cand am zis "flori" sunt niste plante care fac seminte
eu am semanat mai multe pe la colturile terenului meu si pe langa alte plante din gradina sa nu uit de ele si sa le smulg sau sa le tai cu masina de tuns iarba
este primul an cand le am plantat si primul an fara cartite(dar nu stiu precis daca din cauza prezentei acestor plante)

in sfarsit si poza

Am planta pe lângă gazon de ani buni, s-a înmulțit planta, dar ... și cârtițele :(
În afara pastilelor n-a prea mers nimic (cu capcane mi se pare complicat și distrug mult din gazon), acum nu se mai găsesc, au fost înlocuite cu o soluție lichidă, încă n-am testat-o.

#202
raducapilna

raducapilna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2009
Buna!
Cum as putea sa procur Phostoxin?

#203
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
De cativa ani de cand am terminat casa si m-am mutat curtea e un dezastru din cauza cartitelor. Inca nu am amenajat curtea dar la anul ii va veni timpul. Aproape toti vecinii se lupta cu ele dar degeaba si macar o singura data veau sa fac un lucru bun de la inceput si anume sa pun plasa contra cartitelor in pamant. Nu vreau ca dupa ce nivelez, aduc pamant si pun gazon sa vad "baligile" alea urate, Nu e usor si chiar costisitor daca oare scap de ele? Am auzit ca ar impinge plasa si te trezesti cu o mica movila iesita in relief!

#204
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

View Postescher, on 30 decembrie 2016 - 20:53, said:

Naftalina si levantica nu sunt pe placul moliilor ,poate nici cartitelor care in engleza se numesc,, mole"Posted Image
Nici cum ! La mine, pe 40 ari plantati cu lavanda, am cca. 200 musuroaie. Drept este ca afana si pamantul, avand un sol greu, dar mi-a scos si ceva plante.
Am incercat anul trecut cu Naftalina. Se pare ca s-au mai imputinat. Voi vedea anul acesta.
Tot naftalina am folosit si in cultura de grau si porumb. A fost OK. dar dupa 2-3 zile de ploaie, tb. sa dai din nou.

#205
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Foloseste plante eco contracartite.

https://www.stiriagr...-bio-23842.html

Te pot ajuta cu seminte, pe timpul verii nu mai avemi nicio cartita in zona, doar iarna mai apar sporadic, când sunt plantele in regim de conservare vegetativ. Durata ciclului de viata este de 2 ani de zile.

#206
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu stiu cum ati folosit voi naftalina. Eu am luat pastile si bagam cate una in fiecare gaura. 70% au disparut, insa trebuia insistat cu naftalina.

De tot, am scapat de ele dupa ce mi-am luat 2 catei ( de la pubela ca-s milos...) Unul din ei e de talie mica si are un miros si simt incredibil.

De 3 ani de cand am cateii, nici urma de cartite. Aaa..sper ca e clar ca patrupedele trebuie lasate libere. Nu neaparat ca sa alunge cartite...asa...ca principiu.

#207
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaris86, on 02 martie 2018 - 10:35, said:

Foloseste plante eco contracartite.

https://www.stiriagr...-bio-23842.html

Te pot ajuta cu seminte, pe timpul verii nu mai avemi nicio cartita in zona, doar iarna mai apar sporadic, când sunt plantele in regim de conservare vegetativ. Durata ciclului de viata este de 2 ani de zile.

super , ma abonez la seminte

#208
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai si cum...umpli gazonul si gradina cu panarama aia de planta? N-auzi ca se pun la 3 metri. Mai bine cu cartite decat cu planta aia urata ca porcu'..

#209
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007

View PostDitian, on 17 decembrie 2017 - 15:42, said:

De cativa ani de cand am terminat casa si m-am mutat curtea e un dezastru din cauza cartitelor. Inca nu am amenajat curtea dar la anul ii va veni timpul. Aproape toti vecinii se lupta cu ele dar degeaba si macar o singura data veau sa fac un lucru bun de la inceput si anume sa pun plasa contra cartitelor in pamant. Nu vreau ca dupa ce nivelez, aduc pamant si pun gazon sa vad "baligile" alea urate, Nu e usor si chiar costisitor daca oare scap de ele? Am auzit ca ar impinge plasa si te trezesti cu o mica movila iesita in relief!

Dupa cum intrebam acum ceva vreme inca nu stiu cum sa procedez. Se apropie primavara si vreau sa ma apuc de curte iar o solutie sigura nuam gasit pt a scapa de catite. Acum am toata curtea plina de musuroaie si la fel pe campul din jurul casei, deci cu siguranta vor fi si dupa ce aduc pamant si insamantez gazon. Va fi un efort financiar si fizic mare sa pun plasa dar am garantia ca e si eficienta. O sa fac depresie daca dupa ce muncesc atat si investesc vad iara musuroaie. Poate cineva sa-mi spuna din surse sigure daca merita investiatia?

#210
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara

o sa va povestesc io cum am scapat de cea nesuferita vietate. Îi o poveste metafizica si adevarata. Ceva mai veche. Dupe ani de lupte aprige, pare-mi-se descrise prin topicul de permacultura, am învățat, înviins de ea fiind, s-o IUBESC !.... Am cautat pe net si-am citit orice legat de BENEFICIILE cirtitei. Le-am citit si recitit ca pe-o mantra. Si-am capatat pace si nepasare fata de distrugerile alocate  ăstui animal.

Exact dupa acea stare de beatitudine cîrticească care m-a cuprins am  avut o întîmplare.

Era Duminica dimineața. Dimineața de vara, calda si însorita. Am iesit pe la 8 din casa, cu cana de cafea-n mîna, în papuci. Nu-mi mai aduc aminte de eram cu halat, dezbracat la cactusul gol ori cu bracinarii pă mine. Ce stiu sigur este ca eram în tîrlici.

Cu o zi ori doua înainte fusese cosit, fînațul era lăsat împrăștiat la uscat.  Peste noapte plouase. Imediat lînga casa-i gradina de legume. Am coborit în ea cu pășind încet si cu grija sa nu-mi ud papucii. Era soare, era o dimineața curată și clară. Sorbeam din cafea, pe atunci beam cafea, și-mi admiram roșiile care-s bălariile mele de suflet. Încet, încet starea de zanshin mă cuprindea din talpi pînă-n creștet, ori invers, din creștet pînă-n cactus, nu-s sigur deoarece cafeaua era înbunatățită.... Adeca cu adaos de cognac !...

Cum pășeam io atent și delicat ca o barză pe fînul împraștiat, vederea mea periferică fu atrasă de-o mișcare-n glie, printre roșii....Pămîntul sălta....se lăsa și iar sălta....Am știut din prima ce e ! CÎRTIȚA !!!!  Știam ce trebuie să fac...dar vocile din capu' meu o început:
- Băi... e Duminică !
- Bea-ți dreacu cafeaua-n pace și liniște !
- Arde-o, făi ceva, omoar-o...ucide...spulber-o ! Dă-i cu papucu-n cap !....Măcar zvirle brăcinarii după ea....de-i pica-n cap o crapa de la miros !
- Băi, bate clopotu' la biserică, e duminică....let it be, ce mama naibii !

Dupe văltoarea de gînduri Iubirea a precumpănit si gîndul ăl bun a venit! Cu delicați pași de bărzoi m-am retras. Cucernic, meditînd. M-am dus  și-am revenit cu hîrlețul și-o galeata mare de plastic, d-aia la fo' 25 dă kile. M-am apropiat, tot delicat, în pași de menuet, de parcela de roșii.....Ș-am stat.... ș-am adastat.....ș-am respirat.....încordat ca un tigru....și cînd tărîna o mișcat iară, am sărit... Năprasnic, cu hîrlețu-n mîini, mi-am deplasat fulgerator fo' 2,5 m cele 0,115 tone, înfingînd hîrlețul în locul mișcător...

Tătă halca de glie ce-am prins-o am zvîrlit-o înspre marginea tarlalei...Și ce să vezi....zăcea acolo, printre bulgarii de pămănt....M-am uitat atent la ea, n-avea sînje pă blană....nici pă hîrleț nu era....așe c-am luat-o, naucită cum era ș-am așezat-o ușurel în găleată !

Bon, gata pt. asta seară, că unii obosesc de la atîtea litere, functie de cererile scrise, continuarea într-un nr. viitor.

Edited by omnitera, 04 May 2018 - 20:21.


#211
Pintea88

Pintea88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.04.2019
Cartitele reprezinta o categorie de daunatori cu care nu se confrunta toata lumea. Cu toate acestea, cine s-a lovit cel putin o data de problemele cauzate de cartite, stiu ca acestea nu ar trebui ignorate. O singura cartita poate produce o multime de pagube in curte, iar lupta impotriva unui daunator nevazut este de asemenea o provocare.
Din fericire exista insa multe metode anti cartite pe care le putem folosi. Nu se remarca toate cu o eficienta nemaivazuta, insa cu siguranta avem la dispozitie metode care ne pot ajuta sa ne protejam proprietatea de atacurile cartitelor.


Care sunt stricaciunile provocate de cartite
Persoanele care locuiesc la curte isi doresc un gazon perfect, iar un musuroi ar putea strica intregul aspect al unei curti. Musuroaiele reprezinta deci principalul motiv pentru care ne propunem sa oferim solutii de combatere a cartitelor. Acesta mai realizeaza si galerii aproape de suprafata, care in urma unor ploi s-ar putea transforma in denivelari ale terenului.

Cu toate acestea, cartitele pot fi de asemenea foarte utile in unele cazuri. Acestea ne pot scapa de foarte multi daunatori aflati in sol si totodata au contributii semnificate pentru imbunatatirea calitatii solului.

Astfel, chiar daca nu ne dorim musuroaie pe suprafata curtii noastre, ar trebui cel putin sa apelam la metodele inofensive de combatere a cartitelor, astfel incat sa nu le ranim.
Utilizarea aparatelor cu ultrasunete pentru combaterea cartitelor

Aparatele cu ultrasunete se dovedesc a fi foarte utile pentru combaterea cartitelor.
  • Exista multe motive pentru care ar trebui sa incerci aceste aparate. In primul rand sunt foarte simplu de folosit, iar un singur aparat poate proteja o suprafata foarte mare. De asemenea, noi consideram ca este foarte important si faptul ca aceste aparate cu ultrasunete nu ranesc cartitele. Ultrasunetele sunt deranjante si le indeparteaza fara a le rani in vreun mod anume.
Drept urmare, daca si tu esti de parere ca aceste animale sunt utile insa nu iti doresti ca gazonul tau perfect sa fie afectat de ele, atunci ar trebui la randul tau sa incerci aparatele anti-cartite cu ultrasunete.

Plante anti cartite
  • Exista cateva plante pe care cartitele nu le indragesc deloc. Mai exact, este vorba despre Floarea Cartitei si planta de Ricin. Le poti planta in curte iar astfel cartitele nu se vor mai apropia de curtea ta. Trebuie insa plantate in locuri in care copiii sa nu aibe acces. Iar asta deoarece aceste plante sunt considerate a fi otravitoare.
Produse repelente si alte solutii chimice

Daca iti doresti sa scapi de cartite sub orice forma, atunci ai putea incerca si produsele repelente sau solutiile chimice disponibile in comert.

De asemenea, in comert mai poti gasi capcane mecanice cu ajutorul carora sa scapi de cartitele care iti distrug gradina.


Sursa informatiilor: https://www.fara-dau...capi-de-cartite

#212
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Eu invinovateam cartitele pentru daunele in gradina, dar acum am aflat ca mai exista un animal asemanator, orbetele. Credeam ca este aceeasi fiinta numai ca poate fi numit in 2 moduri.
Pare ca orbetele este erbivor si cartita carnivora.
Am ajuns sa punem florile in pamant in bidoane de 6l taiate, ca altfel nu mai ramanea niciuna; sfecla nu mai cultivam deloc (mai dadeam frunze gainilor); patrunjel punem in 10 locuri ca sa ramana pentru vreo ciorba; ceapa doar pentru frunze, ca daca apunca sa se mareasca dispare in cateva zile, si multe alte probleme.
Musuroaiele sunt pe ultimul loc ca importanta.

#213
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Noi le ținem la distanta cu ajutorul acestor plante
https://en.m.wikiped...horbia_lathyris
Iarna își mai fac de cap, când sunt în latenta plantele.

#214
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Orice ati face nu le omorati... N-au nici o vina.
Le puteti fugari cu pastile de naftalina. Am mai zis. E cea mai eficienta metoda testata de mine. Bagati in fiecare gaura cate o pastila. Fiti perseverenti si in maxim 2-3 saptamani pleaca prin vecini.
Ieftin si is multumit ca nu am omorat niciun animalut. O singura cartita a murit prinsa de unul din catei..

Mai este o metoda ieftina si  extrem de eficienta si la indemana, insa presupune moartea animalului si nu v-o spun...

Edited by mariovrs, 13 April 2019 - 15:59.


#215
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Merge pusa naftalina unde am ceapa, salata, rosii?

#216
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Sapa e sfanta, numai ca iti trebuie mult timp liber si sa fii pe faza....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate