Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#1
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
De cateva saptamani mi-au "crescut" cateva musuroaie in livada .
Aveti idee cum sa scap de musafirii nepoftiti ?

#2
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
dinamita.

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
un boa constrictor! vazusem pe discovery  se ocupa cu asa ceva? sau ma insel.. :deadtongue:  si halea doar rozatoare..oricum e bun la casa omului  :D

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postiulik17d, on 30th November 2010, 11:39, said:

dinamita.


View PostAl3csutzul, on 30th November 2010, 11:48, said:

un boa constrictor! vazusem pe discovery  se ocupa cu asa ceva? sau ma insel.. :deadtongue:  si halea doar rozatoare..oricum e bun la casa omului  :D

Mai copii , ce ar fi daca ati iesi si voi la joaca putin ?

#5
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
e frig nene

#6
Marcela_C

Marcela_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.11.2009
Daca e vorba de livada, eu zic sa le lasi in pace.
In afara de faptul ca musuroaiele lor te impiedica sa cosesti manual, alt rau nu fac. Dimpotriva: Hrana lor este formata din insecte, larve, dar si melci, rame, soareci, soparle etc. Asa ca poti inchide ochii in fata unui mic neajuns (adica musuroaiele) si sa lasi musafirii nepoftiti sa te scape de alti musafiri, mult mai nedoriti. Poate ca ceea ce fac ele nu ti se pare cine stie ce, adica, la urma urmei sunt atat de mici, cat pot sa manance, nu? Dar sa stii ca pe cat de mici sunt, pe atat sunt de vorace. Vei avea o livada mult mai sanatoasa cu ajutorul lor!

Radacinile pomilor nu sufera din cauza cartilor. Eu am multe cartite la tara, si ne acceptam reciproc. Eu le las in pace, iar ele fac curatenie printre larvele de insecte (si nu numai). Si,  uneori, nu prea des, mai ma servesc si cu niste pamant din musuroaiele lor (pentru flori). Bonus! :)

Marcela :heart:

Edited by Marcela_C, 30 November 2010 - 12:03.


#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostMarcela_C, on 30th November 2010, 12:03, said:

Daca e vorba de livada, eu zic sa le lasi in pace.
In afara de faptul ca musuroaiele lor te impiedica sa cosesti manual, alt rau nu fac. Dimpotriva: Hrana lor este formata din insecte, larve, dar si melci, rame, soareci, soparle etc. Asa ca poti inchide ochii in fata unui mic neajuns (adica musuroaiele) si sa lasi musafirii nepoftiti sa te scape de alti musafiri, mult mai nedoriti. Poate ca ceea ce fac ele nu ti se pare cine stie ce, adica, la urma urmei sunt atat de mici, cat pot sa manance, nu? Dar sa stii ca pe cat de mici sunt, pe atat sunt de vorace. Vei avea o livada mult mai sanatoasa cu ajutorul lor!

Radacinile pomilor nu sufera din cauza cartilor. Eu am multe cartite la tara, si ne acceptam reciproc. Eu le las in pace, iar ele fac curatenie printre larvele de insecte (si nu numai). Si,  uneori, nu prea des, mai ma servesc si cu niste pamant din musuroaiele lor (pentru flori). Bonus! :)

Marcela :heart:

OK , multumesc de sfat .
Imi este frica insa sa nu ajunga si in zona de legume ...

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Cea mai interesanta metoda de care am auzit e sa iei un furtun , sa-l conectezi la esapamentul masinii/motocicletei/scuterului (consuma mai putina benzina :coolspeak: ) si sa-l bagi pe gaura rozatoarelor.

Mai intai insa trebuie sa sapi sub musuroi pana gasesti gaura, introduci furtunul cat mai mult, acoperi bine cu pamant sa nu scape inapoi gazele de esapament apoi dai drumul la "gazare"  :death:  Trebuie sa mearga cel putin 10-20 minute gazul sa aiba efect si sa intre in toate tunelurile, si nu lasat motorul  la relanti ci ambalat putin ca sa aiba ceva presiune gazele.

Preferabil ar fi o masina mai veche...cu carburator ,ceva non-euro care sa aiba gazele cat mai toxice sau si mai bine, un motor in doi timpi


O alta solutie ar fi un caine dar ma gandesc ca si ala  ar face ceva ravagii prin gradina :habarnam:

Edited by lawrence38, 30 November 2010 - 13:07.


#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlawrence38, on 30th November 2010, 13:06, said:

Cea mai interesanta metoda de care am auzit e sa iei un furtun , sa-l conectezi la esapamentul masinii/motocicletei/scuterului (consuma mai putina benzina :coolspeak: ) si sa-l bagi pe gaura rozatoarelor.

O alta solutie ar fi un caine dar ma gandesc ca si ala  ar face ceva ravagii prin gradina :habarnam:

Multumesc de sfaturi , din pacate nu am cum sa ajung cu masina in livada .

Iar cainele meu se uita la musuroaie ca la "masini straine" !
Deh , e Saint Bernard ... :D

#10
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ai si ceva legume in gradina sau doar strict livada cu pomi ? Daca sunt doar pomi, nu prea cred ca ii afecteaza cartitele...:habarnam:

#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlawrence38, on 30th November 2010, 13:22, said:

Ai si ceva legume in gradina sau doar strict livada cu pomi ? Daca sunt doar pomi, nu prea cred ca ii afecteaza cartitele...:habarnam:

Cam la 50 de metri de livada e zona de legume .
Pana acum nu au ajuns si acolo , sau cel putin nu am vazut musuroaie ...

Edited by motanul13, 30 November 2010 - 13:25.


#12
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Oare nu poti sa ingradesti gradina de legume pe sub pamant ? Nu cred ca sapa peste jumate de metru ...

#13
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostKaskadoru, on 30th November 2010, 13:40, said:

Oare nu poti sa ingradesti gradina de legume pe sub pamant ? Nu cred ca sapa peste jumate de metru ...

Nici eu nu am chef sa sap o jumatate de metru pe un perimetru de aprox 60 de metri !!!

#14
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
sunt la carrefour aparate contra cartitelor cu ionfrasuntete. acopra cateva sute de metri patrati. ca si pret e in jur de 1 milioin. sunt foarte bune..eu asa am scapat de ele din gradina.

#15
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgabyanca, on 30th November 2010, 13:48, said:

sunt la carrefour aparate contra cartitelor cu ionfrasuntete. acopra cateva sute de metri patrati. ca si pret e in jur de 1 milioin. sunt foarte bune..eu asa am scapat de ele din gradina.

OK , multumesc , o sa caut !

#16
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postgabyanca, on 30th November 2010, 13:48, said:

sunt la carrefour aparate contra cartitelor cu ionfrasuntete. acopra cateva sute de metri patrati. ca si pret e in jur de 1 milioin. sunt foarte bune..eu asa am scapat de ele din gradina.

Si-a luat un prieten, l-a montat in gradina si dupa o saptamana l-a gasit inconjurat de musuroaie de cartita...am murit de ras cand ne-a povestit.

#17
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postgabyanca, on 30th November 2010, 13:48, said:

sunt la carrefour aparate contra cartitelor cu ionfrasuntete. acopra cateva sute de metri patrati. ca si pret e in jur de 1 milioin. sunt foarte bune..eu asa am scapat de ele din gradina.

Pai scapa de ele din livada si le muta in gradina, nu?
Eu le las in pace, am si in livada, si-n gradina.Nu ma deranjeaza, cat pot sa strice?
In schimb la o ploaie abundenta, si n-au fost putine in primavara, am drenaj asigurat.

Ca metoda de exterminat, tataie le alicea. Il vedeam dimineata cum statea cu puscociu' si le urmarea sa salte. Cum salta, poc.

#18
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostMarcela_C, on 30th November 2010, 12:03, said:

Daca e vorba de livada, eu zic sa le lasi in pace.
In afara de faptul ca musuroaiele lor te impiedica sa cosesti manual, alt rau nu fac. Dimpotriva: Hrana lor este formata din insecte, larve, dar si melci, rame, soareci, soparle etc. Asa ca poti inchide ochii in fata unui mic neajuns (adica musuroaiele) si sa lasi musafirii nepoftiti sa te scape de alti musafiri, mult mai nedoriti. Poate ca ceea ce fac ele nu ti se pare cine stie ce, adica, la urma urmei sunt atat de mici, cat pot sa manance, nu? Dar sa stii ca pe cat de mici sunt, pe atat sunt de vorace. Vei avea o livada mult mai sanatoasa cu ajutorul lor!

Radacinile pomilor nu sufera din cauza cartilor. Eu am multe cartite la tara, si ne acceptam reciproc. Eu le las in pace, iar ele fac curatenie printre larvele de insecte (si nu numai). Si,  uneori, nu prea des, mai ma servesc si cu niste pamant din musuroaiele lor (pentru flori). Bonus! :)

Marcela :heart:
Alt rau nu fac ? Mai sa fie !
Datorita galeriilor de cartita soarecii au posibilitatea sa ajunga mult mai usor si mult mai departe fata de cuibul lor.Practic cartitele pot facilita accesul soarecilor pe o suprafata mult mai mare decat ar putea ei avea fara ajutorul cartitelor.Soarecii sunt daunatorii impotriva carora proprietarii de livezi tinere duc o lupta neincetata an de an.In ciuda tratamentelor care le aplica impotriva soarecilor an de an apar pagube care duc la goluri in livada.Am vazut pom cu diametru de cca 10 cm doborat de soareci.

Vezi ca bonusul tau este posibil sa fie din orizontul mai putin fertil al solului.

@motanul13 daca livada este tanara incearca sa scapi de cartite,daca este batrana le poti lasa in pace.Pe subforumul de mecanica agricola este un subiect despre aparate anticartite.Raman la aceeasi parere exprimata acolo ca singura varianta de a scapa de ele este capturarea.

Edited by mircea11s, 01 December 2010 - 20:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate