Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#181
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Trebuie tinut cont ca orbetele si cartita sunt mamifere extrem de abile ,tenace si adaptive .Daca le pui fumigene sau substante toxice vin si izoleaza imediat locul, infundand galeria ,exceptie facand doar gazele toxice cu efect rapid dar care sunt interzise sau greu de procurat.Daca incerci cu apa ,vor gasi undeva locul cel mai inalt unde se salveaza ...uite asa am varsat 1tona de apa si nu s-a umplut galeria.Cu vibratoarele obtii rezultate temporare pana se adapteaza la vibratii.Punctul lor slab este ca, daca le destupi o galerie principala, ,,magistrala", vor veni timp indelungat sa o astupe si sa refaca traseul.Asa ca am proiectat si construit o ghilotina cu tepuse actionate de arc si comandata de un electomagnet care la randul lui avea doua contacte de releu puse in gura galeriei.Eram asa de mandru de instalatia mea, pana la proba contrarie, cand am observat ca au astupat contactele cu pamant (am gasit pamant intre lame, des ierau apropiatela 1mm ).M-am prapadit de ras ca si colegii mei carora le-am povestit cum am pierdut lupta cu un animal mai abil  decat mine.
          Urmatorul pas pe care vreau sa-l fac este sa cumpar rabitz, sa izolez morcovii, cartofii ,ceapa,si altle cu bulb sau radacina, pentru ca este pacat sa stai la tara si sa nu consumi produse proaspete si ecologice . As vrea sa intreb deci, vreun cunoscator, cat rezista o plasa de rabitz galavanizata in pamant?Sau poate daca  plasa din fibra de sticla rezista la dintii orbetelui?Daca nu ,trebuie sa experimentez.

#182
vali10

vali10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2007
salutare,
si eu sunt disperat de cartite prin gazon. am citit undeva o metoda. sa pui in pamant in ceva recipiente gen caserole ceasuri din alea ieftine, o sa le deranjeze ticaitul. ce am facut eu... luat 2 galetuse de iaurt sau smantana ingropate si pus in ele cate un ceas. de pare ca ticaitul nu prea le deranja. am scos ceasurile, am legat limbile inclusiv pe cea de sonerie si le-am lasat sa sune in permanenta. de vreo luna si ceva nu mai musuroiaza. bateriile inca tin. galetusele sunt ingropate pana la nivelul pamantului. incercati si asta.

#183
AciobaniteiCristian

AciobaniteiCristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2015
Am 2 aparate solate pt cratite,iar efectul este O.Asa ca, am luat o combina  cu 2 boxe pe care le- am ingropat in gradina in niste saci menajeri si am dat la maxim pe radio.Deocamdata vad ca nu nu isi doresc discoteca.Vibratiile sunt puternice,fiind resimtite in toata gradina.Sper sa nu mai aud de ele.Bafta la Experiment.

#184
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Principiul este bun: zgomotele si vibratiile nu-s pe placul lor!
Da` matale nu ai vecini? ...

#185
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
In caz ca nu stiti, cartitele sunt complete carnivore, mananca rame, insecte, viermi, soareci, etc. Nu mananca radacini si bulbi.
Am citit mai sus unii care se plangeau ca le-au mancat capsunii si bulbii de lalele (?!), nu cartitele sunt responsabile de asta ci soarecii si coropisnitele.

#186
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014

 AciobaniteiCristian, on 14 iulie 2015 - 10:59, said:

Am 2 aparate solate pt cratite,iar efectul este O.Asa ca, am luat o combina  cu 2 boxe pe care le- am ingropat in gradina in niste saci menajeri si am dat la maxim pe radio.Deocamdata vad ca nu nu isi doresc discoteca.Vibratiile sunt puternice,fiind resimtite in toata gradina.Sper sa nu mai aud de ele.Bafta la Experiment.

Ai perfecta dreptate, si eu am luat din lidl 2 aparate solare cu zgomote + vibratii si totul e in zadar. Parca de alnaibii langa ele au scormonit.

PS: Am auzit, am incercat si a dat roade, dar nu pot fi tot timpul in gradina sa pun. Ce ? Mai exact scaun de caine. Bagam in gaurile facute de ele si pe o raza de 7-10m sa zic asa au disparut, dar faza tine doar vreo 2 zile. Asa ca te rogi la caine sa faca, ii dai laxativ, etc.... :))

#187
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
Arayan, on 11 martie 2013 - 04:17, said:
-Daca nu santeti prea sensibili luati o galeata veche,o umplecti pe jumatate cu fecale umane(cacat)apoi adaugati apa sau urina de grajd,pana la umplerea galetii,amestecati pana la omogenizare,luati apoi un harletz,cu care indepartati pamantul scos de cartitza,lasand o groapa in locul musuroiului ,faceti asa la fiecare musuroi,apoi mergeti cu galeata ,turnati continutul in fiecare gropitza,dupa care acoperiti la loc cu pamantul scos cu harletul si nivelati,se pot face si santzulete imprejurul zonei,pe care apoi la fel le acoperiti.Desii procedeul pare a fii o gluma,acesta va asigur ca este deosebit de eficient,si in plus este un ..ingrasamant natural .

aiurea! la mine o sapat si-n wc-ul din curte !!!!! au aparut musuroaie de pamant in plin wc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#188
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I7KhOS11Pms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#189
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013

 Alex_0722876565, on 04 martie 2012 - 22:00, said:

Sa ma ierte DZ si voi toti ca prea am ras cu pofta citind pataniile voastre...Am inceput sa las Discovery (ca mod de relaxare) si sa citesc jurnale si alte topicuri pe aici  Posted Image

O sa intreb soacra ca este de la tara ce metode stie ...sa scapi de cartite.

Metode gasite pe net ,nu stiu daca functioneaza :

1. De cartita se scapa foarte simplu daca iti cumperi morisca de vant din aia de jucarie e la fel de buna ca un aparat de 1 mil cu vibratii:))) o pui in pamant vibratiile produse de ea atunci cand bate vantul deranjeaza cartita.

2. Dati musuroiul la o parte,sapati atat cat sa dati de canalul sau canalele ei, puneti in canale PAR uman ( la frizerii se poate gasi )....sau alt par de la alte animalute,.....dupa care indesati pamant in spatele parului,....niveleaza musuroiul facut si gata. .....rezultatul te va bucura

3. Se ia un motor, spre exemplu de la un hidrofor vechi. Se bat in pamint bare metalice la 80-90 cm, care se prind la gaurile soclului motorului. Se conecteaza la curent. Vibratiile transmise de motor prin barele metalice ingropate sunt puternice pentru ca legaturile sunt flexibile. Dupa 3 zile de functionare continua cirtitele dispar pentru lunga vreme (cel putin 1 an). Se repeta operatiunea in anul urmator, preventiv in primavara.

4. Pastile repelente MET10 impotriva cartitelor si a sobolanilor .
  


cu pastilele astea am scapat si eu acum cativa ani dar au reaparut si intr-un numar si mai mare - au adus intatriri

 sudest_om, on 28 mai 2011 - 18:49, said:

Mi-am propus, sa incerc sa sap o groapa mare (25-50 mp)cu vola, dar n-am reusit sa gasesc una disponibila (deocamdata), si sa bag plasa rabitz.Dar experimental am facut pe suprafata mai mica, si deja a innebunit cartita.Se tot invarte in jurul cartofilor, face musuroaie peste tot,dar inauntru n-a razbit.mentionez ca plasa-i si pe dedesubt.Daca sistemul functioneaza si scot toti cartofii, o sa postez,dar mai la vara cand s-or face ca i-am pus tarziu.
Acu' sa nu-mi spuneti ca-s nemilos,si impotriva ecologismului, ca las animalu' nemancat... Posted Image


Buna ziua
Nu stiu ce metoda au folosit vest-europenii in starpirea cartitelor
Am bantuit peste tot (Germania, Austria, Elvetia....etc) si nu am vazut nici macar un musuroi de cartita

#190
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Folositi cu incredere plante contra cartitelor. La tara, au dat rezultate, le-am plantat acu 1 an de zile si au facut si seminte. In primavara au iesit ca ciupercile dupa ploaie. A mai plantat tata, in jurul gradinii, dar nu prea le-a mers din cauza secetei. Dupa ploile din august/septembrie/octombrie au revigorat au crescut mari si sper sa reziste si peste iarna, ca nu au mai facut seminte, probabil vor face la anu.

#191
yudaro

yudaro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2016
Salutari la toata  lumea .
Eu am reusit sa scap de ele  pe o suprafata de  5000 m patrati cu carbid
Se da musuroiul la o parte, se elibereaza gaurile pe toata suprafata terenului,  bagati  carbidul in gauri, udati si acopriti gaurile .
Daca o faceti  bine  reusiti sa le gazati pe toate

Succes

Edited by yudaro, 17 October 2016 - 15:59.


#192
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Salut,
Pana anul acesta am avut si eu mari probleme cu cartitele, atat prin gradina de legume cat si prin curte.
E adevarat ca nu mancau plantele sau radacinile acestora, dar ieseau fix sub cate un fir de ardei, rosie sau ce-o mai fi fost,
sau faceau gauri pe randurile de rasaduri incat atunci cand udam, apa nu mai ajungea pana la capatul randurilor.
Cineva mi-a spus sa incerc cu pastile de naftalina, din acelea urat mirositoare care se gasesc prin magazinele cu chinezarii.
In primavara am luat cateva pungi cu pastile de naftalina si la fiecare musuroi am dat pamantul la o parte si in gaura de cartita
am pus o pastila. Apoi am acoperit cu pamant. Dupa asta, scoteau in alta parte, dar din ce in ce mai rar.
Am pus toata vara, oriunde aparea alt musuroi, pana cand au disparut.
Nu stiu daca au murit sau au plecat, cert este ca nu mai sunt la mine in curte. Si daca mai apar, am pastilele pregatite. Nu sunt scumpe.
Asta vara am gasit intre randurile de ardei o cartita moarta. Nu stiu daca era moarta de la naftalina, de batranete sau
de oboseala cat muncise la mine in gradiana.

Edited by PaunDutzi, 17 December 2016 - 14:09.


#193
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Am gasit intr-un magazin din Germania produsul din pozele de mai jos dar nu prea aveam incredere in el si mi s-a parut cam scump pt mine.
Din ce inteleg eu, zice ca are in compozitie ulei de lavanda si este bio.

Attached Files



#194
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Si eu doar cu naftalina pastile am scapat de ele. Ieftin si eficient. 3 lei punga de vreo 10 bc.
Cum vezi musuroi,dai pamantul usor la o parte pana gasesti gauricea si dai drumul la o pastila. Apoi astupi la loc si gata.

Acu..nu stiu cat am otravit pamantul cu vreo 20 de pastile...da n-am ce face..

#195
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Naftalina si levantica nu sunt pe placul moliilor ,poate nici cartitelor care in engleza se numesc,, mole"Posted Image

Edited by escher, 30 December 2016 - 20:53.


#196
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
Am bagat si naftalina si carbid, sticla pisata, apa in galerii (metodele astea mi le amintesc momentan - nu va spun ca visam noaptea cartite si musuroaie) dar una din metodele care au PRINS la mine a fost cea cu pastile
MET10 care nu se mai fabrica. Am luat luna trecuta ASOMRAT parca asa-i zice - tot ceva chimic dar lichid de data asta dar destul de scump - se pare ca s-au rarit (nu stiu daca au fugit ori s-au asfixiat).
Apoi dupa mult studiu si vizionarea a zeci de videclipuri pe ytb am cumparat o capcana <Victor Tunnel Mole Trap> care s-a dovedit foarte eficienta. Nu mi-a venit sa cred ca sambata am prins doua bucati in cateva ore.
Eu am fost la fel de disperat ca multi dintre cei care scriu aici pe forum, deznadajduit, gazonul imi era hacuit de cartite, nu vedeam nicio rezolvare. Am scris aceste randuri in dorinta de a mobiliza pe cei care au aceste probleme.
NUMAI CU PERSEVERENTA PUTETI/PUTEM INVINGE !!!O zi buna tuturor!!!

Attached Files

  • Attached File  crt.jpg   231.11K   224 downloads

Edited by ardeleanumihai, 03 April 2017 - 09:21.


#197
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
CAPCANA ASTA FACE TOTI BANII, INCERCATI SI NU VETI REGRETA

Attached Files



#198
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Metoda eficienta este sapa, când mișcă musuroiul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate