Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#343
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023
salutare la toata lumea, incerc si eu sa scap de cartite si nu mai am ideei, am caine dar e batran si efectiv nu face nimic, am incercat capcanele cele de la emag si nu face decat sa mi le umple cu pamant nu prind nimic cu ele, carbid la fel nu trece o zi si vin iara ( am pus la carbid de daca aprindeam o bricheta detonam toata strada ... , solutii, aparat cu vibratii, granule tot ce exista pe piata efectiv nu mai am ideei, in fiecare dimineata gasesc intre 3 si 5 musuroaie in gazon ( stiu trebuia sa pun plasa dar acum e tardiv ...) ati gasit ceva sa functioneze dar nu Phostoxin ca din ce am inteles sunt foarte toxice si nu imi place ideea asta.

#344
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Trebuie sa insisti cu capcanele. Vezi ca-s 2 tipuri.
Uite asta il am eu si pot garanta ca este cel mai eficient: https://www.emag.ro/...9/pd/DXMZCZMBM/
Numai ca magarul care-l vinde probabil a cumparat toate produsele din Leroy. modelul a fost de vanzare la Leroy cu vreo 20 lei. Doar ca in timp se ancraseaza si declanseaza din ce in ce mai greu.
Tipul asta: https://www.emag.ro/...8/pd/DS0HLJBBM/
este mai putin eficient dar daca insisti pana la urma o prinzi. Am stat si 3 luni pana am prins-o pe una. Intotdeauna sa folosesti manusi cat timp lucrezi la capcana si amenajarea ei.
Scobeste si largeste tunelurile.

#345
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am mai gasit modelul ala la Dedeman, la 35 ron.  

Dupa cum spune si Adi, sunt eficiente dar trebuie sa insisti, rareori o prinzi din prima. Eu ieri am capturat una, a 4 a pe sezonul asta, dupa o saptamana de pus 5 capcane. Depinde cum impinge pamantul si cum e galeria.

Da, se duce lacul acela de pe sarma dar eu am de ani de zile si le folosesc fara probleme, trebuie slefuite cu un smirghel foarte-foarte fin pe primii centimentri, unde e patratelul, astfel incat sa alunece bine. La fel si patratelul, se slefuiesc laturile care fac contact cu capcana.

Inca ceva, patratelul  trebuie legat cu o sarma/sfoara si fixat altfel te apuca dracii scormonind in pamant sa-l gasesti si uneori nici nu-l mai gasesti

#346
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

View Postadip1962, on 14 septembrie 2023 - 07:13, said:

Trebuie sa insisti cu capcanele. Vezi ca-s 2 tipuri.
Uite asta il am eu si pot garanta ca este cel mai eficient: https://www.emag.ro/...9/pd/DXMZCZMBM/
Numai ca magarul care-l vinde probabil a cumparat toate produsele din Leroy. modelul a fost de vanzare la Leroy cu vreo 20 lei. Doar ca in timp se ancraseaza si declanseaza din ce in ce mai greu.
Tipul asta: https://www.emag.ro/...8/pd/DS0HLJBBM/
este mai putin eficient dar daca insisti pana la urma o prinzi. Am stat si 3 luni pana am prins-o pe una. Intotdeauna sa folosesti manusi cat timp lucrezi la capcana si amenajarea ei.
Scobeste si largeste tunelurile.

Multumesc de sugestie, cu a2-a varianta am incercat de mi-a iesit pe ochi cu prima ce e drept nu, o sa bag o fisa si cu ele ca m-au disperat, pot spune ca azi dimineata avusai parte de o surpriza placuta. Vecinul reusii sa aplice o lovitura de sapa direct in cap la una -1 :D ( de 2 zile s-au mutat de la mine la el , asta e nu am mai udat gazonul am zis ca nu am variante)

#347
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asa-i.
Am pierdut 2 patretele pana cum. Dar se dadea in dublu exemplar pe o capcana - asta in leroy. Mi-am adus aminte: O capcana, 2 patratele = 17 lei, 2 capcane, 4 patratele = 27 lei. La pretul asta am cumparat eu.
De cate ori intru in Leroy direct la raionul ala merg, poate gasesc... dar baga rar, cam o data la 2 ani.

Edited by adip1962, 14 September 2023 - 08:00.


#348
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Post50DRG, on 14 septembrie 2023 - 07:57, said:

Multumesc de sugestie, cu a2-a varianta am incercat de mi-a iesit pe ochi .........
Azi am citit ce-a scris claudia313 si mi-am adus aminte de ceva ce imi propusesem sa fac acum un an. Dar...
Eu am si tipul tau de capcane. Daca te uiti atent, o sa vezi ca carligul care tine capcana este orientat un pic in sus (intr-un unghi putin ascutit), ceea ce ingreuneaza declansarea ei.
Anul trecut am incercat indreptarea la 90 grade, dar nu am reusit.
Asa ca acum cateva ore am pus manutza pe pila si am luat din ciocul ala pana a ajuns cat de cat la 90 grade. Un pic mai putin sincer, ca imi este frica sa nu declanseze singura. Si asa am facut la cele 4 capcane pe care le am. Toate declanseaza acum mult mai usor... Le-am bagat deja in paine...
Ia vezi daca poti face si scapi fara bani cheltuiti.

Edited by adip1962, 14 September 2023 - 17:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate