Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#325
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, ce-s aia? Cel din stanga pare soarece (are coada) cel din dreapta ce este? Daca-i alb-galbui murdar poate fi orbetele, dar cu zapada aia nu vad.
Sugestia mea: nu mai lega cu sarma. Este suficient un bat infipt prin inelele alea sa-l rigidizeze,
Cu capcanele de tipul asta am avut succes (limitat) la cartite.
Daca scapi sarma ai dreptunghiulara caut-o intr-o raza de maxim 50 cm. Nu zboara mai mult. Dar se poate replica...
PS. dupa ce scapi de intrusi petrece sarmele capcanei una peste alta sa nu ramana tensionate.

Edited by adip1962, 02 February 2023 - 16:54.


#326
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Una am pierdut-o dar mai am 3 la 2 capcane pentru ca mi-au dat cate 2 la fiecare. Acum intr-adevar le-am legar cu ata de suport. Si da prin bucla infig un bat pentru ca altfel risc sa o impinga fara sa declanseze. Desi astea cu care am prins sunt foarte sensibile sar imediat. In schimb cele 2 pe care le-am primit ieri si pe care le-am pus azi sunt de-alea cu cerc si sincer sa fiu mi se pare ca declanseaza mai greu decat astea asa ca la alea am infipt batul bine sa nu le impinga cumva. A 4-a am pus-o pe fundul gropii cu un pliculet de otrava langa dreptunghiul declansator. Maine ma mai duc sa vad daca mai pica ceva. Din moment ce mi-au mancat otrava si am prins 2 si totusi am gasit crengile puse roase inseamna ca mai sunt si altii care au trecut peste cadavrele fratilor si si-au continuat masa.
Adi nici eu nu mi-am dat seama ce sunt. Acum imi dau seama ca nici nu am vazut daca au ochi sau nu. Le-au cam stalcit capatanile capcanele astea. Parca totusi nu sunt exact la fel cu orbetii aia pe care i-am vazut pe YT

Edited by gabiroa, 02 February 2023 - 17:38.


#327
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017

 claudia313, on 02 februarie 2023 - 16:35, said:

Eu te sfatuiesc sa atasezi un fir si sarmelor alea ce se pun in mijloc  altfel exista riscul sa zboare cine stie pe unde si sa nu le mai gasesti. Si sa ancorezi cu un bat firul ala. Eu trag firul, pus cu bucla, pana la bucla capcanei. Si infig acolo un bat, in bucla capcanei, ca sa o imobilizez cu ocazia asta si capcana sa nu o impinga cu totul.
Intr-adevar trebuie fixate, dupa ce am sapat 15 minute sa gasesc o capcana mi-am invatat lectia si bag o tija metalica prin inelul din capatul opus

#328
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 gabiroa, on 02 februarie 2023 - 17:36, said:

Desi astea cu care am prins sunt foarte sensibile sar imediat.
Nu vor ramane asa. Se murdaresc/oxideaza... vor fi din ce in ce mai lente. La un moment dat le vei da/spala cu ulei/WD40.
Welcome in the club!

#329
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 gabiroa, on 02 februarie 2023 - 17:36, said:

Desi astea cu care am prins sunt foarte sensibile sar imediat.

Pelicula aia lucioasa o sa se distruga dupa o vreme, trebuie sa le pastrezi alunecoase, altfel  nu mai declanseaza cum trebuie. Eu folosesc un smirghel ff fin, tin capcana cracanata cu cheia dedicata  si smirgheluiesc partea din fata, in interior, 4/5 cm pana cand simt cu degetul ca aluneca bine.

#330
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Uitandu-ma pe net am tras concluzia ca ce am prins eu sunt soareci de camp. In engleza le zic astia voles. Traiesc in colonii deci probabil sunt destul de multi. Eu am omorat 2 or fi mai crapat si de la otrava aia. Azi am fost iar si nu mai era activitate in groapa, pliculetul cu otrava era neatins iar cele 4 capcane erau la locul lor armate. Am mai pus niste crengi de mar taiate la 20 cm inauntru si am acoperit groapa din nou. Cred ca mai ajung pe acolo dupa episodul asta de iarna asa ca mai vedem atunci

#331
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, soarecii sunt oportunisti. Au gasit tunelurile de la orbete si-au profitat sa-ti manance otrava. Cum otrava ii omoara doar cand adorm, de aia nu i-ai gasit pe cei care ti-au mancat cerealele. In principiu, pisicile vecinilor trebuiau sa tina populatia soarecilor sub control, dar...
Toate tipurile de capcane sunt acceptabile. Eu am 4 buc. ca cea pe care ai pozat-o si 4 de tip cerc. Cele de tip cerc s-au cam rupt (2 din ele) la sudura, dar pe ansamblu au randament mai mic decat celelalte. Si da, declanseaza mai greu, dar nu le armez pana la capat. Oricum cand sunt impresurat, le bag pe toate... Dar acum nu pot. Am un strat de 10 cm zapada inghetata, pamantul este saturat de apa si nici celor minim 3 cartite nu le place (stau la caldurica, mananca si dorm. Cum ar fi trebuit sa fac si eu, dar m-a mancat sa stau un weekend la tara si sa tai/ard lemne).

#332
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Am gasit din intamplare pe youtube o metoda interesanta de a prinde cartita [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mwLxhRbyfwc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#333
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ale mele au botul rosu... Si parca botul nu e asa ascutit. Dar este interesant.

#334
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din noiembrie urmaresc mizeria asta. Este responsabila pentru zeci de musuroaie pe cca 1000 mp.
Profit de ocazie sa fac recenzia celor doua tipuri de capcane.
Cea in care este sugrumata cartita este din Leroy. Mai este una in planul indepartat. Cred ca, cu acest model am omorat peste 6 cartite
Cealalta, mai rotunda, din dreapta, este de pe emag. O singura victima in 2 ani.
Cred ca cel mai bine este sa le combini, dar conteaza mult unde este cartita. Primele tipuri le-am gasit mutate si cate 10 cm, de asta trebuie fixate cu un bat. Al doilea tip, nu declanseaza sau declanseaza foarte greu, dar opreste cartita. Aceasta o simte si incearca alta cale, venind in celalalt model. Asa am prins-o pe cea din poza.

Attached Files


Edited by adip1962, 09 March 2023 - 13:15.


#335
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
La mine nu a mai miscat nimic si sper sa ramana asa treaba pentru ca nu imi face nici o placere sa omor animalutele astea. Dar cand imi omoara pomii le omor si eu pe ele ce sa fac. Pisici sunt cacalau prin curte tot felul de miorlaieli de nunti dar cu prinsul de soareci mai slab.

#336
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
eu am observat un lucru... toamna tarziu & Iarna & primavara devreme am plin de musuroaie prin gradina ...
primavara & vara & toamna devreme dispar musuroaiele...

daca stau si analizez ce e diferit intre perioadele astea: in al2lea interval specificat tund iarba -> trag eu concluzia ca vibratiile dela cositoarea tractata nu le place... poate e o coincidenta, dar, la mine cam asta e situatia.

Edited by l_stoian79, 23 March 2023 - 11:46.


#337
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Ieri a dat norocul peste mine, treceam printre radurile de fasole si vad un orbete statea intins linistit la suprafata, l-am executat in doi timpi si 3 miscari. Era un exemplar mic, fata de cei pe care i-am mai vazut dar nu am reusit sa-i prind. Iata de ce nu se pot prinde cu capcana pentru cartite, e prea mic diametrul pentru cei mari. Asta poate ar fi incaput daca se dadea cu sapun si ar fi insistat putin, dar la cei mai mari nici o sansa.
Attached File  20230610_150650_HDR.jpg   398.22K   24 downloadsAttached File  20230610_150702_HDR.jpg   471.22K   24 downloads

#338
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Ohooooo pai daca ala e mic atunci cum arata ala mare? Poate era castor, bizam, marmota :)))))

#339
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Ala mare daca-l pun pe gratar satura o familie :)

#340
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca le place asa mult la soare mergi mai des pe acolo... Poate scapi de ala mare. Dar din cate stiu sunt teritoriali, daca asta era pe acelasi loc inseamna ca al batran si-a dat duhul si asta e un puiut de-al lui.

#341
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Poate se intersecteaza mai multe teritorii la mine pe pamant :( Pe cel mare l-am ratat la mustata cu harletul saptamana trecuta, deci nu cred ca e cazul

#342
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Nu vreau sa vorbesc cu pacat dar nu am mai vazut activitate pe la mine. Asa ca nu am mai pus capcane ca mi-e frica sa nu rup laba la vreo pisica. Am mai gasit un soarece de-ala de camp mort tot in zona aia. Cred ca l-a omorat un pisoi ca parea muscat de ceafa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate