Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7
 laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!
 Probleme testosteron

Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050
 Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier
 

Romtelecom reduce tarifele la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,565
  • Înscris: 16.12.2006

View PostBukovina, on 28th June 2010, 13:33, said:

Reducerea tarifelor la internet vine si in urma deciziei ANCOM de a reduce tarifele de conectare la bucla RTC pentru Orange/Vodafone.
corect !

#20
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 31.05.2006

View PostLellia, on 28th June 2010, 13:07, said:

reducerea la voce se acorda doar daca iti iei net. si cum tu nu doresti...in ceea ce priveste rezilierea, este dreptul si alegerea ta:)


Multumesc de raspuns.
Cand ajung acasa o sa sun la 1930 pentru reziliere.
Cu banii banii de abonament pentru o luna o sa dau un anunt la mica publictate prin care o sa-i adresez lui "Papalapolus Aristide" de la RTC intrebarea de ce unui client care are numai serviciul de voce nu i se aplica nici o reducere din cele anuntate cu surle si trambite azi.
Cu aceasta ocazie te anunt ca un mare client, mai exact un fost client RTC, are o cerere de portare de 45 numere (vineri trebuiau portate) si grabiti-va, abia astept sa scap de voi.Niciodata nu am crezut ca in aceeasi zi o sa se rezolve nenumaratele neplaceri cu RTC  ca PF si PJ.
Halal companie si management.

#21
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
RTC e singurul operator care scade tarifele la servicii si nemultumeste clientii.
Asa se intampla daca te gandesti numai la cei noi iar pe cei fideli ii mulgi de bani pana la ultimul cent.
Cand omul si-a dat seama ca a luat teapa si a scapat de perioada contractuala fuge de ei cat vede cu ochii.

Dar ce te faci daca se va adopta legea care prevede ca poti pleca oricand doresti, nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi la RTC atunci cand singurul lor instrument de retentie fortata a clientilor nu va mai putea fi folosit.

Edited by danutz1, 28 June 2010 - 13:01.


#22
dsi

dsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.10.2006
De ce nu pun tarife in lei, ca doar traim in Romania si suntem platiti in lei. Mi s-ar parea mai corect.

#23
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdsi, on 28th June 2010, 14:04, said:

De ce nu pun tarife in lei, ca doar traim in Romania si suntem platiti in lei. Mi s-ar parea mai corect.
Pentru ca euro creste, astfel cresc veniturile in lei.

#24
dsi

dsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.10.2006
Poate sa si scada, nu in viitorul apropiat, e adevarat, dar s-a mai intamplat acum 3 ani cand de la 4, 1 a ajuns spre 3.2. Ideea e ca nu ne-ar mai aburi acum cu scaderi de preturi, din moment ce euro se intareste si TVA ul va creste

Edited by dsi, 28 June 2010 - 13:19.


#25
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Romtelecom (si altii) ar trebui sa dea NET moca, telefonie fixa nelimitata gratuit, pentru apelurile catre orice destinatie, si un voucher in valoare de 100 de euro / luna pentru fiecare client.
Poate asa nu ar exista valuri de nemultumiri, cand operatorul incearca sa reduca preturile, in favoarea cui? A clientului, normal. Personal ma bucur pentru fiecare 2-3 lei in minus pe factura. Iar daca nu-mi convine, oferta e variata, se poate pleca unde vezi cu ochii.

#26
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,974
  • Înscris: 14.08.2006
S-a renuntat la obligativitatea abonamentului de voce in caz ca vrei numai internet? Eu asa inteleg de pe siteul lor.

Attached Files


Edited by meanman, 28 June 2010 - 13:30.


#27
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postdanutz1, on 28th June 2010, 14:00, said:

RTC e singurul operator care scade tarifele la servicii si nemultumeste clientii.
Asa se intampla daca te gandesti numai la cei noi iar pe cei fideli ii mulgi de bani pana la ultimul cent.

Eu inteleg din comunicatul lor ca modificarile se vor aplica si clientilor existenti, deci nu vad ce nemultumiri mai pot fi prin aceasta unificarea a ofertei:

Quote

Romtelecom unifică și simplifică portofoliul său de servicii de Internet broadband pentru toți clienții rezidențiali, atât pentru cei noi cât și pentru cei existenți, încercând astfel să vină în sprijinul acestora în această perioadă economică dificilă.
http://www.romteleco.../28-iunie-2010/

#28
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 19.09.2008
Vad acolo si FTTx la 5,9€. Este disponibil pe undeva ?

#29
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postsoft0811, on 28th June 2010, 13:32, said:

Eu inteleg din comunicatul lor ca modificarile se vor aplica si clientilor existenti, deci nu vad ce nemultumiri mai pot fi prin aceasta unificarea a ofertei:
O, nu imi vine sa cred. Se pare ca nu am fost prea atent.
Deci inteleg ca de azi inainte cel mai scump abonament clicknet va fi 5,9 euro/luna fara TVA si fara fix cu viteze intre 50 si 100 Mbps.
Asta suna bine dar pare greu de crezut ca RTC va renunta la abonamente de 10-12 euro cat platesc in prezent unii clienti, ar insemna o scadere substantiala a veniturilor. Ori exista vreo conditie, ori oferta nu se aplica tuturor clientilor existenti, poate doar regional.

Nu are cum sa plateasca 4,4 euro pentru 6 Mbps clientul care sta in vreun sat uitat de lume cand el plateste acum pe putin 10-12.

View Postmeanman, on 28th June 2010, 13:30, said:

S-a renuntat la obligativitatea abonamentului de voce in caz ca vrei numai internet? Eu asa inteleg de pe siteul lor.
Din print asa se intelege dar o asemenea schimbare nu ar fi trecut neobservata atat de usor, probabil accentul se putea atat pe scadere cat si pe posibilitatea de a avea net fara fix. Nu isi permit ei sa ofere 2 Mbps cu 3 euro fara TVA si atat.

Deocamdata lucrurile nu sunt prea clare, asteptam informatii noi.

Edited by danutz1, 28 June 2010 - 13:57.


#30
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 19.09.2008

Quote

Deci inteleg ca de azi inainte cel mai scump abonament clicknet va fi 5,9 euro/luna fara TVA si fara fix cu viteze intre 50 si 100 Mbps.


Tu nu te-ai prins ca astia ataca direct RDS si UPC pe segmentul de internet rezidential ?

#31
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmacette, on 28th June 2010, 14:50, said:

Tu nu te-ai prins ca astia ataca direct RDS si UPC pe segmentul de internet rezidential ?
UPC pierde ~300 de clienti pe zi. RDS a intrat cu GPON si la case. UPC are preturi si vitezele de pe vremuri cand economia duduia. Nu cred UPC e tinta lor, e suficient  sa se uite pe upc.ro.

#32
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu m-am prins ca asta fac de mult timp, fara succes prea mare insa. Majoritatea clientilor castigati de RTC au fost clienti noi care n-au mai avut net inainte.
De crescut au crescut toti, inclusiv UPC si RDS dar UPC-ul e direct afectat. Mai vin la ei clientii foarte nemultumiti de serviciile aditionale si bineinteles clientii neinformati si amatori de promotii de chilipir.

Edited by danutz1, 28 June 2010 - 13:58.


#33
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmeanman, on 28th June 2010, 13:30, said:

S-a renuntat la obligativitatea abonamentului de voce in caz ca vrei numai internet? Eu asa inteleg de pe siteul lor.

Iti spun eu (pt ca am verificat): Ai inteles PROST !!!
Imdiat dupa ce am "comandat on-line" la nici 5 minute mo sunat o tanti...care mi-a urat Buna ziua, dupa care prima intrebare: "Ce numar de fix Romtelecom aveti ?!" ...Pai nu am si nici nu vreau! "Pt. a benef de serv Clicknet TREBUIE sa aveti linie de RTLFON" ...DA ?! Atunci vreau RTLFON Zero! "NU exista acest tip de Abonament!" ...Atunci nici eu nu vreu Vaza cu carne...si bineinteles ton de ocupat !
Cica au cel mai mic abonament de internet fix...asa este, dar de pana acum, la cele mai mici viteze de pe piata, practicat doar de ei!

#34
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 03.04.2007

View Posthotm, on 28th June 2010, 14:58, said:

Iti spun eu (pt ca am verificat): Ai inteles PROST !!!
Imdiat dupa ce am "comandat on-line" la nici 5 minute mo sunat o tanti...care mi-a urat Buna ziua, dupa care prima intrebare: "Ce numar de fix Romtelecom aveti ?!" ...Pai nu am si nici nu vreau! "Pt. a benef de serv Clicknet TREBUIE sa aveti linie de RTLFON" ...DA ?! Atunci vreau RTLFON Zero! "NU exista acest tip de Abonament!" ...Atunci nici eu nu vreu Vaza cu carne...si bineinteles ton de ocupat !
Cica au cel mai mic abonament de internet fix...asa este, dar de pana acum, la cele mai mici viteze de pe piata, practicat doar de ei!
Dar i-ai spus ca aceasta oferta ai vazut-o pe situl lor?

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,188
  • Înscris: 05.05.2003

View PostAirBoy, on 28th June 2010, 14:29, said:

Romtelecom (si altii) ar trebui sa dea NET moca, telefonie fixa nelimitata gratuit, pentru apelurile catre orice destinatie, si un voucher in valoare de 100 de euro / luna pentru fiecare client.
Poate asa nu ar exista valuri de nemultumiri,

Ei nu... o sa faca reclamatie pentru faptul ca nu a primit convorbiri nelimitate si spre alte galaxii :lol:
Ai uitat ca in tara lu' moka totul e posibil




View Postmacette, on 28th June 2010, 14:50, said:

Tu nu te-ai prins ca astia ataca direct RDS si UPC pe segmentul de internet rezidential ?

Putini s-au prins... rcs inca nu realizeaza ce se intampla dar oricum in situatia financiara in care se afla nu mai poate sa le tina piept

#36
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 03.04.2007

View Postmeanman, on 28th June 2010, 14:30, said:

S-a renuntat la obligativitatea abonamentului de voce in caz ca vrei numai internet? Eu asa inteleg de pe siteul lor.
Mda,am sunat si eu acum la 1930 si i-am explicat ca pe site apare abonament de net fara linie de voce
Raspuns soc:da,intrucat daca ai deja un nr de RTC iti poti comanda serviciul fara sa mai comanzi si o linie de voce,dar este obligatoriu si un abonament de voce.
Incredibil raspuns  :nonobad:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate