Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

#775
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,862
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMeVeryHigh, on 29 iunie 2023 - 12:51, said:

... Raportat la preturile din Grecia de acum 2-3 ani, da, sunt evident mai mari ...

Despre asta e vorba, și aș zice că nu 2-3 ani, ci chiar față de 2022, ceea ce e de neînțeles pentru mine. Față de 2021 prețurile pe booking sunt cel puțin duble, în condițiile în care și anul trecut eram după pandemie și totuși prețurile crescuseră doar cu vreo 10%.
Mi se pare extrem de mult 100 de euro la Haroula, în condițiile în care în 2021 prețul era sub 50 în aceeași perioadă. Și 70 de euro o masă în 2 + 2 iar e mult. Bine, nu ai specificat ce ați mâncat, dar intuiesc că nu ați exagerat.
Iar 16 iunie e cam mult în afara sezonului, ca să începi un sejur, cred eu. Adică prețul ar trebui să difere semnificativ față de un început din 27 iunie, de exemplu.
Per total, din cele descrise de tine reiese că Parga a fost și pentru voi mai scumpă decât normal. Adică vreau să spun că nu ai spus lucruri prea diferite de alții, la urma urmei. Extremele de fițe nici măcar nu trebuie luate în calcul, am dat exemple încă de anul trecut.
Și nu e util nici să comparăm cu Românika noastră, fiindcă știm prea bine ce prețuri astronomice sunt la noi.

Am mai spus, Parga e cam scumpă anul ăsta, cum au devenit majoritatea locurilor din Grecia. Și eu chiar spun pe verificate, fiindcă am acele liste cu vreo 500 de locuri de cazare, liste pe care am tot făcut comparații din 2021 încoace.
Surprinzător, Kefallonia anul acesta este ok în ce privește prețurile la cazări (dar nu și la mâncare, din păcate). Sau măcar a fost până prin februarie - martie. Dar Kefallonia este alt subiect, și nu are rost să facem comparații și să devenim off-topic.
Să rămânem la Parga, unde sper să se revină la normal anii viitori. Fiindcă oamenii vor reintra încet-încet la normal după nebunia asta post-pandemie.


Sănătate și toate cele bune !

#776
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Poate a fost 100 euro o camera 2+2, nu chiar dubla obisnuita. Nu prea ai cum sa dormi intr-un pat dublu doi adulti si doi copii.

S-a scumpit cam peste tot, exceptiile sunt unde nu s-a scumpit, din pacate :(

#777
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
OvidiuNS, multumesc pentru raspuns.
Revin si cu cateva precizari. Noi am avut o camera dubla superior sau asa ceva. Era o camera destul de mare (undeva pe la 25 mp), un pat matrimonial si o canapea extensibila generoasa unde au dormit copiii. Am platit 100 eur/noapte pentru ca am facut rezervarea tarziu. Adica cu vreo 2-3 saptamani inainte de sejur. Erau foarte multe cazari mai ieftine pe Booking in Parga, dar nu mi-au placut conditiile. Nu vreau lux, dar vreau ca baia sa fie decenta, sa am AC, sa nu stau inghesuit, sa am parcare aproape. Haroula a fost ceea ce am gasit, daca as fi cautat macart de prin aprilie, sigur as fi avut mai multe optiuni si la mai putini bani.
Mese de 70 euro de 2+2 copii au inclus aperitive (tzatziki, salata vinete, salate legume), fel principal (creveti sau souvlaki sau musaka sau diverse gratare) + vin/bere si suc. Dar asta e un pret maximal. De exemplu, la Ammoudia, unde am mancat cel mai ieftin, am platit 10 euro pentru o portie de caracatita, similar pentru peste la gratar. N-am depasit 50 euro, dar aici n-am baut deloc alcool fiind cu masina. In Parga, caracatita la gratar era pe la 15 euro si portia mult mai mica. Ideea este ca in 2+2 mancai foarte bine la tavernele lor in 60-70 euro. Apropo, in Gaios preturile la taverne erau sensibil mai mari decat in Parga, cu minim 30% in plus. Altceva vreau sa spun. Scump sau nescump, m-am intors din Grecia incarcat si multumit. Nu-mi pare rau deloc ca am cheltuit banii acolo. Plajele sunt impecabil intretinute, toate serviciile lor au fost excelente, in orice loc am mancat a fost totul foarte bun, fie ca am platit mai mult sau mai putin. Anul trecut am stat 3 zile la Mamaia Nord si am jurat ca nu mai merg aici - plaje murdare, nesimtire cat cuprinde, canalizarea refulata pe drumul de langa promenada, preturi enorme la tot - sezlonguri, bere, sucuri, mesele la restaurant groaznice cu o singura exceptie, Cherhanaua Tasaul, insa scorurile acolo erau pe masura.
A, o singura treaba care mi s-a parut not OK in Parga: pubelele de gunoi ticsite care erau insirate peste tot la drumul principal. Inteleg ca e lipsa de spatiu, dar ar trebui gasita o solutie pentru ca mai ales pe caldura mare publele alea si degaja un miros groaznic.

#778
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdestrug, on 29 iunie 2023 - 13:05, said:

Ceva mai departe, dar merita, O Theios. Mai aproape To Dixtu.

@Vulpoiul-Jhon: Ai fost cumva la O Theios? Poti confirma recomandarea colegului? Intreb deoarece in 2018 cand am fost prima data la Oasis Lekkas totul a fost excelent.
Revenind acum 2 ani nu mi s-a mai parut deloc wow mancarea.

#779
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 28.04.2006
Ma bate gandul la o zi de plaja in Lefkada, eu avand cazare in Perdika. Cum ati "umple ziua"? Eventual plaje unde sa ma pot adaposti de soare la umbra naturala?

Multumesc!

#780
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Am fost de nenumarate ori in Parga, dar niciodata nu am ajuns pe insulita cu bisericuta din golf!
A fost cineva, stiti cum se poate ajunge?
Presupun ca pot intreba in port pe un om cu o barcuta, dar ma gandeam ca poate aflu si o experienta concreta de la prietenii mei Posted Image

LE: Am citit, desigur, de ajuns inot sau cu o saltea gonflabila, dar nu-i de mine Posted Image

Edited by BlueKing-69, 13 August 2023 - 17:30.


#781
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 18.04.2007
5 min de înot lejer; dacă ai măcar 1.80 m nu înoți, mergi pe vârfuri.

#782
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Pai aia e, ca nu stiu sa inot, de aia am si exclus mai sus Posted Image
Dar am 1,85, sa vad ce pot face cu asta!

Edited by BlueKing-69, 14 August 2023 - 18:05.


#783
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,862
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBlueKing-69, on 14 august 2023 - 18:05, said:

... am 1,85, sa vad ce pot face cu asta!

Eeee, dacă nu ştii să înoţi, mai bine o laşi baltă, mergeai pe vârfuri dacă ştiai să înoţi.
Lasă, că sunt încă destule de făcut şi de văzut în zonă. Chiar şi eu, după 5 sejururi acolo, tot aş mai avea câte ceva de văzut, nu m-am gândit la insuliţa cu biserica niciun moment.

Hmmmm, îmi tot vine în minte reclama aia de la barul de lângă moară: "Free beer tomorrow" !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 14 August 2023 - 19:24.


#784
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Am in cap insulita mai mult ca punct de statie pentru foto cu Parga la apus :)
Am facut ceva poze la intoarcerea - pe inserat - din Paxi & Antipaxi, se vede cumva Parga din perspectiva aceea!

#785
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare, vreau sa stau o saptamana in Parga in septembrie '24, oare cand sa fac rezervare pe Booking, mai sigur de acum, mai cresc/scad preturile? Multumesc!

#786
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,882
  • Înscris: 16.04.2007

View Postd-ardeleanu, on 15 noiembrie 2023 - 10:13, said:

... mai cresc/scad preturile?

Da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate