Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

#739
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbela, on 28 iunie 2022 - 11:23, said:

...  2. Terasa Olga este in Plataria? ...

Daaaaa, confirm ! Am băut acolo câte ceva în 2013.

Confirm şi ce zice Brainie în legătură cu Alonaki !


View Postbela, on 28 iunie 2022 - 11:23, said:

...  3. Poti te rog sa detaliezi putin drumul de intoarcere? ...

Vă rog eu, nu aici. La Turism auto e mai potrivit.


Sănătate şi tcb !

#740
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006

View PostOvidiuNS, on 28 iunie 2022 - 14:48, said:


Vă rog eu, nu aici. La Turism auto e mai potrivit.

Sănătate şi tcb !

Corect, la Turism Auto sa fie. Merci!

#741
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postdestrug, on 27 iunie 2022 - 21:31, said:

Imi poti spune te rog unde se afla cele doua supermarket-uri?
Cele doua magazine mare le gasesti in kanallaki, la cc.15 km de ammoudia.Imi cer scuze pt intarziere, amfost plecat cateva zile.
https://www.google.r...73!4d20.5945512

https://www.google.r...747!4d20.591622

View Postbela, on 28 iunie 2022 - 11:23, said:

Intrebari:
1. Cum se numeste plaja din a 4-a poza? Am fost acum 2 ani si ajungand tarziu era plina. Anul acesta as vrea sa o revizitez.
2. Terasa Olga este in Plataria?
3. Poti te rog sa detaliezi putin drumul de intoarcere? Ce anume ai ratat? Inteleg ca in loc sa faci dreapta spre VT, ai mers inainte spre Plevna?

Multumesc!
1. Alonaki, e pe langa Kallanaki
2.Da
3.Exact, n-am fost atent si am mers pe varianta clasica. Trebuie sa faci dreapta spre Iablanitsa,altfel iti blestemi zilele pe drumul ala.E horror.N-am mers pe un drum mai prost ca ala, in ultimii 15 ani, prin Bulgaria. Scuze pt off topic.

Edited by patraulea100, 05 July 2022 - 10:45.


#742
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Poti te rog sa ma ajuti cu localizarea terasei Olga din Plataria? Pe GMaps eu nu am gasit-o.Posted Image

#743
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
OLGA
+30 694 271 0880
https://goo.gl/maps/q9K5jrzuZv2reUuT9
Banuiesc ca pe asta o cauti

#744
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Da, am gasit-o si eu. Nu stiu de ce de pe telefon nu mi-o arata.

Multumesc.

#745
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Taverna Sakis, de doua ori am mancat, doua tepe. Prima oara am luat un mix fish pentru 2 persoane. De 42 euro am primit asa: o dorada (subnutrita si congelata), 3 creveti, un tentacul de caracatita, cateva inele de calamar, o bucatica de peste spada, o bucatica de un alt fel de peste pe care nu l-am identificat si efectiv o galeata de hamsii. Vegetale, doua bucati de zuchinii si niste ardei gras la gratar. A  doua oara am mers pe miel, kleftiko. Bai frate a fost gatit mielul ala pana nu mai avea nicio consistenta. Mielul cand e gatit prea mult devine fainos. Asa era fainos si fara gust. Pus un polonic intr-o folie de aluminiu, aruncata o felie de branza peste si asta era kleftico. Sotia a luat kalamari pane. Dupa ce a mancat in farfurie avea ulei suficient pentru prajit inca o portie. Tzatziki bun.. Painea cu usturoi de la inceput buna. O alta taverna super laudata este Bachus. La aia nu ma mai duc pentru ca doua tepe sunt suficiente pentru un sejur (pare mai comerciala decat Sakis) si am descoperit doua taverne pe gustul meu. O Theios si Το Δίχτυ. Daca sunteti cu masina le recomand. Dar cel mai bine am mancat in Vergina unde am avut cazarea intermediara. Γωνία Ελια. Senzational!
In materie de plaje, Scala este peste tot din zona.
Sa nu uit, mai este un magazin inainte de taverna Το Δίχτυ ceva mai mic decat cele doua recomandate de patraulea dar bine aprovizionat si cu preturi chiar mai bune. Prost cu parcarea.
Vacante minunate.

#746
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdestrug, on 11 septembrie 2022 - 15:52, said:

Taverna Sakis, de doua ori am mancat, doua tepe. Prima oara am luat un mix fish pentru 2 persoane. De 42 euro am primit asa: o dorada (subnutrita si congelata), 3 creveti, un tentacul de caracatita, cateva inele de calamar, o bucatica de peste spada, o bucatica de un alt fel de peste pe care nu l-am identificat si efectiv o galeata de hamsii. Vegetale, doua bucati de zuchinii si niste ardei gras la gratar. A  doua oara am mers pe miel, kleftiko. Bai frate a fost gatit mielul ala pana nu mai avea nicio consistenta. Mielul cand e gatit prea mult devine fainos. Asa era fainos si fara gust. Pus un polonic intr-o folie de aluminiu, aruncata o felie de branza peste si asta era kleftico. Sotia a luat kalamari pane. Dupa ce a mancat in farfurie avea ulei suficient pentru prajit inca o portie. Tzatziki bun.. Painea cu usturoi de la inceput buna. O alta taverna super laudata este Bachus. La aia nu ma mai duc pentru ca doua tepe sunt suficiente pentru un sejur (pare mai comerciala decat Sakis) si am descoperit doua taverne pe gustul meu. O Theios si Το Δίχτυ. Daca sunteti cu masina le recomand. Dar cel mai bine am mancat in Vergina unde am avut cazarea intermediara. Γωνία Ελια. Senzational!
In materie de plaje, Scala este peste tot din zona.
Sa nu uit, mai este un magazin inainte de taverna Το Δίχτυ ceva mai mic decat cele doua recomandate de patraulea dar bine aprovizionat si cu preturi chiar mai bune. Prost cu parcarea.
Vacante minunate.

Mai bine ca ai renuntat la Bachus. A devenit ca la cantina,cum era in Grozavesti pe timpul meuPosted Image  in iunie  am luat si eu plasa, m-am dus la pomul laudat. In schimb eu in vara asta am iubit Perivoli si mai ales Taverna Oasis Lekkas din Ayia, la cativa km de Parga.
ca ai adus vorba de Vergina, am stat o noapte in Veria, am mancat cel mai bine din aceasta vacanta. Cred ca in zona se mananca bine.

#747
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Nici macar Oasis nu mai era anul trecut ce am descoperit in 2018. De tot ce inseamna Parga, nu mai zic.
Poate peste niste ani cand va redeveni mai aerisita, voi reveni in zona.

#748
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postbela, on 22 noiembrie 2022 - 10:22, said:

Nici macar Oasis nu mai era anul trecut ce am descoperit in 2018. De tot ce inseamna Parga, nu mai zic.
Poate peste niste ani cand va redeveni mai aerisita, voi reveni in zona.

Sunt de acord cu tine, Parga s-a schimbat in rau fata de acum multi ani cana am mai fost.Mi s-a parut mai neingrijita,mai darapanata,aglomerata,serviciile slabe, dar este bine asezata, daca statiunea a inceput sa lase de dorit,imprejurimile sunt superbe. Data trecuta nu fusesem la raul Acheron, nici la Vrachos- Loutsa.Plus sarisem peste multe plaje.Anul asta m-a incantat Perdika, aproape zilnic ne faceam drum pentru o cafea si o vorba cu localnicii.
Dar sa stii ca eu in ultimii 5-6 ani, deja simt ca nimic nu mai este la fel. Prea aglomerat, multa lume needucata, au scazut serviciile si poate ca si criza prelungita i-a facut sa se schimbe si ei. Plus multe statiuni au decazut. Nu ne-am mai aventurat pe insule in acesti ani, dar cred ca si acolo se simte aceasta schimbare. Imi pare rau ca nu am avut curajul sa ne ducem in 2020, sa vedem cum a fost, cum e sa fie tot aerisit. La Oasis, randul trecut nu am fost, dar in vara de departe, a fost locul unde am mancat cel mai bine.

#749
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007

 danielaionela, on 22 noiembrie 2022 - 21:00, said:

... nu am avut curajul sa ne ducem in 2020, sa vedem cum a fost, cum e sa fie tot aerisit...
Nu am termen de comparație cu anii „aglomerați”, dar mie 2020 nu mi s-a părut aerisit (în Parga).

#750
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
Confirm cele spuse de Brainie.
Noi tot in 2020 am fost ( doar pentru o zi ) si nu era deloc aerisita Parga. Cel putin dupa gustul nostru.

#751
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@Brainie & @cristiany: adică aglomerația era cam așa:

Attached File  Ammoudia13 080.jpg   98.65K   57 downloads Attached File  Ammoudia13 081.jpg   87.9K   57 downloads ?


Pentru comparații sunt și alte poze din Parga seara la pagina 12 a topicului.


Sănătate și toate cele bune !

#752
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
In niciun caz nu era asa !
Mult mai putini, dar totusi foarte multi pentru gusturile noastre.

#753
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
nu stiu cand sunt facute pozele lui ovidiu dar asa era si in 2015 cand am fost prima data acolo. aproape in fiecare an trec prin parga si e plin de lume in sezon.

#754
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 zile_san, on 17 decembrie 2022 - 13:02, said:

nu stiu cand sunt facute pozele lui ovidiu ...

Mijloc de august 2013.

La finalul lui iunie e mai puţină lume. Nu mai vorbim de pandemie, când sunt absolut convins că a fost destul de liber.
Nu avem ce face, Parga este unul dintre paradisuri.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 December 2022 - 17:56.


#755
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 01.03.2016

View PostOvidiuNS, on 26 mai 2021 - 07:34, said:

mă duc în curtea școlii în Parga, mă sui în mașină și ....
Ai idee dacă mai e parcare in curtea școlii? Nu am reținut exact dacă e free sau cu 5€. Am cazarea in apropiere și sunt interesat sa stea mașinile acolo noaptea că ziua vom fi plecați.
Croaziera in Paxos și Antipaxos am citit că e de două feluri: una scurtă și alta în jurul insulelor. Pot fi in aceeași zi cu vase diferite?
Pe râul Aheron ce ambarcațiuni se folosesc? Mergem 8 odată? Sau sunt canoe.
Să fii iubit!

#756
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Anul trecut, in septembrie nu se putea parca nici in parcarea cu scoala (unde este si biserica Sf Nicolae), nici in parcarea liceului si nici in parcarea privata de pe str Athanasiou (putin peste drum de parcarea liceului). In fiecare accesul auto era interzis / blocat.
Se putea parca doar in parcarea privata de langa Hotel Maistrali (cei cu parcarea aia mi se par cam jepcari) si in celebra parcare wild [in opinia mea poti lasa amsina linistit acolo si o saptamana, este free si nu am avut nici o emotie de cate ori am lasat masina acolo) de langa Alfa Hotel.
Mi-e greu sa iti pun acum locatiile de pe harta.

In croaziera pleaca intr-o zi toate vasele, iti alegi cu care, ce si cum. Nu este ca si cum intr-o zi ai un tip de croaziera si in alta zi alt tip.

Pe Acheron se urca / circula si cu ambarcatiuni mai mari, nu exclusiv cu canoe.

Edited by BlueKing-69, 24 January 2023 - 16:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate