Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

#1
ovidiu7020010

ovidiu7020010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.01.2008
Incerc sa aflu mai multe despre aceasta zona , respectiv despre Parga.Stiu ca e foarte cautata de italieni si e aproape de podul ce face legatura continentala cu insula Lefkada.A fost cineva pe plajele din Parga? Recomandari de cazare sau alte sfaturi pentru o saptamana de petrecut acolo?

#2
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postovidiu7020010, on 4th May 2010, 22:29, said:

Incerc sa aflu mai multe despre aceasta zona , respectiv despre Parga.Stiu ca e foarte cautata de italieni si e aproape de podul ce face legatura continentala cu insula Lefkada.A fost cineva pe plajele din Parga? Recomandari de cazare sau alte sfaturi pentru o saptamana de petrecut acolo?

E o statiune superba,am atat acum 3 ani cateva zile acolo.Cauta in "totul despre grecia" si vei gasi descrierile mele de anul trecut. Daca nu gasesti iti voi povesti maine ca acum e tarziu si sunt prea multe de spus.

#3
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
Inca n-am fost, dar e în plan dacă mai ajungem și în următorii ani în Grecia.
Și din Ungaria se duc destul de mulți în Parga, e o zonă frumoasă de unde se poate vizita și câteva cetăți, insula Lefkada, chiar și Corfu Town pentru cine n-a fost încă, (fără mașină că e mai ieftin), satele tradiționale din Zagoria, râul Acheron.
Am înțeles totuși că nu prea are plajă cu nisip, eventual o porțiune mică pe Valtos beach, și că străduțele din oraș sunt cam înguste, e mai dificil să circuli cu mașina.
Aștept și eu informații de la cei care au fost în acest orăsel minunat.
Câteva poze aici:
http://fotoalbum.hel...-2009-julius/3/

Este aici și un topic cu vreo 300 de pagini, despre Parga, dacă știți ungurește............


Încă un album:
http://fotoalbum.hel...1691/parga-2008

#4
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postovidiu7020010, on 4th May 2010, 22:29, said:

Incerc sa aflu mai multe despre aceasta zona , respectiv despre Parga.Stiu ca e foarte cautata de italieni si e aproape de podul ce face legatura continentala cu insula Lefkada.A fost cineva pe plajele din Parga? Recomandari de cazare sau alte sfaturi pentru o saptamana de petrecut acolo?

Cu precizarea ca acum poti ajunge mult mai repede si mai usor in Parga pe autostrada,daca vrei amanunte poti citi postarile mele in "totul desptre Grecia" la pg 188-mesaj 3377, pg188-msj 3402,pg.190-msj 3403.Daca mai doresti si alte precizari iti stau la dispozitie cu placere.

View Postanieni, on 4th May 2010, 23:29, said:

Inca n-am fost, dar e în plan dacă mai ajungem și în următorii ani în Grecia.
Și din Ungaria se duc destul de mulți în Parga, e o zonă frumoasă de unde se poate vizita și câteva cetăți, insula Lefkada, chiar și Corfu Town pentru cine n-a fost încă, (fără mașină că e mai ieftin), satele tradiționale din Zagoria, râul Acheron.
Am înțeles totuși că nu prea are plajă cu nisip, eventual o porțiune mică pe Valtos beach, și că străduțele din oraș sunt cam înguste, e mai dificil să circuli cu mașina.
Aștept și eu informații de la cei care au fost în acest orăsel minunat.
Câteva poze aici:
http://fotoalbum.hel...-2009-julius/3/

Este aici și un topic cu vreo 300 de pagini, despre Parga, dacă știți ungurește............


Încă un album:
http://fotoalbum.hel...1691/parga-2008

Nu stiu daca se poate ajunge si in Lefkada(ma refer cu vaporul).Cind am fost noi se faceu doar creaziere Paxox-Antipaxos si o data pe saptamana in Corfu.
Asi fi pus si eu ceva poze dar pe "vremurile"alea nu aveam aparat digital,asa ca toate amintirile mele sunt pe hirtie fotografica.

#5
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
La sfarsitul lunii iunie, in drum spre Corfu, ne vom opri si noi 2 nopti in Parga, ca prea am auzit multe lucruri frumoase despre aceasta zona. Sunt interesata de impresii, daca a mai fost cineva, daca nu, promit sa va povestesc la intoarcere. Pozele gasite pe net sunt graitoare...

PS. Multumim, anieni, pentru pozele de pe forumul unguresc, e o adevarata placere sa le privesti. Plus ca, acolo am gasit poze si de prin alte locuri de care sunt interesata.

Edited by Phx', 05 May 2010 - 13:24.


#6
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Dana, iti mai aduci aminte cat a costat excursia cu vaporasul din Parga spre Paxos-Antipaxos? Ma bate gandul sa fac aceasta excursie din Parga, mai degraba decat din Corfu cum gandisem initial, ma gandesc ca, inafara de pretul care ar trebui sa fie mai mic (datorita distantei mai scurte), poate se viziteaza sau se sta si mai mult acolo pe insule decat la excursia din Corfu (la care ia mai mult timp drumul mai lung). In plus, ne-ar fi mai comod, in Parga stand la un hotel langa port, pe cand in Corfu ar fi ceva zeci de km de parcurs. Nu stiu insa ca pret, suntem 2 adulti+2 copii.

Edited by Phx', 05 May 2010 - 14:02.


#7
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostPhx', on 5th May 2010, 15:00, said:

Dana, iti mai aduci aminte cat a costat excursia cu vaporasul din Parga spre Paxos-Antipaxos? Ma bate gandul sa fac aceasta excursie din Parga, mai degraba decat din Corfu cum gandisem initial, ma gandesc ca, inafara de pretul care ar trebui sa fie mai mic (datorita distantei mai scurte), poate se viziteaza sau se sta si mai mult acolo pe insule decat la excursia din Corfu (la care ia mai mult timp drumul mai lung). In plus, ne-ar fi mai comod, in Parga stand la un hotel langa port, pe cand in Corfu ar fi ceva zeci de km de parcurs. Nu stiu insa ca pret, suntem 2 adulti+2 copii.

Acum 4 ani era 20 euro/pers.Nu stiu daca pt. copii plateai la fel.Se pleaca din Parga,se face o oprire  pt. sarituri de pe vapor in "laguna albastra" la mica distanta de o plaja din Antipaxos,se intra cu vaporasul in "grota albastra" atit cit se poate,apoi se pleaca spre Paxos si se sta 2-3 ore in Gayos pt. plaja,vizitat si mancare.Cam asta era programul atunci.Acum depinde si cu ce vaporas vei pleca.S-ar putea ca alte vaporase(ca sunt vreo 4-5 care pleaca odata) sa aibe alt program.Oricum pt. noi a meritat din plin.

#8
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postdanavl62, on 5th May 2010, 15:11, said:

Acum 4 ani era 20 euro/pers.Nu stiu daca pt. copii plateai la fel.Se pleaca din Parga,se face o oprire  pt. sarituri de pe vapor in "laguna albastra" la mica distanta de o plaja din Antipaxos,se intra cu vaporasul in "grota albastra" atit cit se poate,apoi se pleaca spre Paxos si se sta 2-3 ore in Gayos pt. plaja,vizitat si mancare.Cam asta era programul atunci.Acum depinde si cu ce vaporas vei pleca.S-ar putea ca alte vaporase(ca sunt vreo 4-5 care pleaca odata) sa aibe alt program.Oricum pt. noi a meritat din plin.

Dana, iti multumesc mult. Ori din Parga, ori din Corfu, tot facem excursia, e clar ca merita.
Sunt o mare iubitoare a Greciei, am fost de 6 ori pana acum, in diverse parti (in 1998 - Platamonas, 2007 - Atena si Santorini, 2008 - Skyathos si Peloponez+Zakinthos, 2009 - Creta si Thassos), si mai mergem si anul acesta de 4 ori (mai- Lefkada+Kefalonia, sf. lui iunie Parga+Corfu, sf lui august Halkidiki, oct - Pelion). La anul am in plan insulele Kos si Milos. Asa ca urmaresc cu muuuult interes topicurile despre Grecia (stiu ca tu esti mare fan Evia, voi ajunge candva si acolo).

Edited by Phx', 05 May 2010 - 15:56.


#9
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostPhx', on 5th May 2010, 16:54, said:

Dana, iti multumesc mult. Ori din Parga, ori din Corfu, tot facem excursia, e clar ca merita.
Sunt o mare iubitoare a Greciei, am fost de 6 ori pana acum, in diverse parti (in 1998 - Platamonas, 2007 - Atena si Santorini, 2008 - Skyathos si Peloponez+Zakinthos, 2009 - Creta si Thassos), si mai mergem si anul acesta de 4 ori (mai- Lefkada+Kefalonia, sf. lui iunie Parga+Corfu, sf lui august Halkidiki, oct - Pelion). La anul am in plan insulele Kos si Milos. Asa ca urmaresc cu muuuult interes topicurile despre Grecia (stiu ca tu esti mare fan Evia, voi ajunge candva si acolo).

Asa e, ai dreptate pt. mine Evia ramane micul meu paradis nu atit pt. peisaje (am intilnit si  alte locuri mai frumoase) cit mai ales pt. tihna,linistea si starea de bine pe care o regasesc de fiecare data acolo.Parga e altceva.E o statiune in adevaratul sens al cuvantului,cu turisti de toate nationalitatile,cu spirit comercial,putin cosmetizata (ma refer aici la plaje amenajate,diverse activitati de vacanta) etc.Cred ca Evia nu va placea oricui,pe cind Parga este intradevar o atractie turistica atit prin peisaj cit si prin"viata de statiune".
Anul acesta speram sa putem ajunge in Peloponez dar astept sa te intorci din Pelion si sa ne povestesti ce e pe acolo pt ca e pe lista noastra in viitoarele concedii.Din pacate noi nu avem posibilitatea de a face mai multe concedii intr-un an asa ca nu stiu cind ii va veni randul.

#10
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
Și eu mă voi duce în Pelion la  începutul lui iulie.
Voi reveni cu informații utile.
Să sperăm că se vor mai liniști și grecii până atunci.

#11
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postanieni, on 6th May 2010, 00:01, said:

Și eu mă voi duce în Pelion la  începutul lui iulie.
Voi reveni cu informații utile.
Să sperăm că se vor mai liniști și grecii până atunci.

Sa nu uiti cind te intorci sa ne povestesti si noua despre Pelion(poze,impresii,preturi,)
Eu cred ca informatile despre zonele mai putin promovate sunt mai mult decit binevenite.Iti urez de pe acum sa ai un concediu placut si te astept in iulie cu mult interes.

Edited by danavl62, 06 May 2010 - 15:49.


#12
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
AMR 12 ore. :thumbup:


De data asta am sa vin cu multe poze.

Concediu placut celor care urmeaza sa plece.

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postovidiu7020010, on 4th May 2010, 21:29, said:

Incerc sa aflu mai multe despre aceasta zona , respectiv despre Parga.Stiu ca e foarte cautata de italieni si e aproape de podul ce face legatura continentala cu insula Lefkada.A fost cineva pe plajele din Parga? Recomandari de cazare sau alte sfaturi pentru o saptamana de petrecut acolo?

Salutare,
am fost anul acesta intr-o excursie in Epir (intre 3 si 12 mai 2010). Am ales acest topic pt. impresii, intrucat am stat la hotel Ammos Bay in Ammoudia (gasit pe booking.com in timp ce cautam un hotel in Parga). Hotelul este excelent, gasiti impresiile mele despre el pe booking.com - i-am dat nota 10 (are cam tot ce vrei,
camera mare cu baie (cu dus si toate dotarile inclusiv uscator de par), A/C, frigider, tv, tel., seif, balcon cu masa si scaune, toate la 308eur/7 nopti/camera (mic dejun inclus). Pe mine nu m-a interesat plaja si baia, desi hotelul are piscina iar marea e in spate, fiind luna mai (plaja/baie in august, cand e apa calda). M-a interesat sa vad cat mai multe minunatii din zona.

In fiecare zi am facut cate o miniexcursie (pe fiecare o voi descrie la topicul respectiv), doar aveam la dispozitie masina proprie.
Pe 5 mai am fost la Dodona, muzeul Vrelis si Ioannina.
Pe 6 am fost in Corfu, pe 8 am vizitat Lefkada, pe 9 am fost iar la Ioannina si la pestera Perama, iar pe 10 mai am fost in Zagoria.

Am lasat la urma ziua de 7 mai, zi in care am vizitat obiectivele de pe coasta (orasele antice Nikopolis si Kasopi, monumentul Zalongo, oracolul mortilor de la Messopotamo) si dupa-amiaza orasul Parga.
Primul lucru la Parga a fost sa ajungem in vest langa plaja cu nisip si sa mancam (am ales taverna Valtos unde am mancat o salata greceasca si cate o portie de octopus la gratar - ne-a costat 25eur/2pers., parca, cu apa din partea casei - a fost super). Apoi am mers la castelul venetian de unde panorama e superba (orasul in evantai pe panta muntelui e marginit de cheiul plin de taverne si cafenele, urmat de o micuta plaja de pietris, iar apa de un azuriu in degradeuri e presarata de insulite stancoase din care una are pe ea o biserica alba superba).
La izvoarele Acheronului (anticul Stix) nu am fost, in schimb ne-am plimbat pe marginea estuarului sau (Acheronul se varsa chiar la Ammoudia, langa plaja), care e plin de barci pescaresti si de agrement aliniate in lungul tarmului pe care se afla taverne, cafenele si market-uri (deschise, desi era luna mai).

Sper sa va ajute. Daca doriti si poze, am o gramada.

Sanatate si toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 14 July 2010 - 21:46.


#14
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Ovidiu, da, ma intereseaza poze cu zona Parga, mergem in zona la inceput de septembrie!

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPhx', on 16th July 2010, 21:12, said:

Ovidiu, da, ma intereseaza poze cu zona Parga, mergem in zona la inceput de septembrie!

Salutare,
o sa pun aici poze din zona, mai putin Lefkada si Corfu (am postat acolo detalii).
Pentru inceput uite cateva chiar din Parga, sper sa-ti placa !

Sanatate si toate cele bune !

Attached Files



#16
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Ovidiu, multumesc, foarte frumoase pozele! Trei intrebari ti-as mai pune:
1. care plaja e mai frumoasa, cea din dreapta castelului sau cea din stanga (privind spre mare)?
2. se poate ajunge cu ceva la insulita aceea din mijloc? e draguta bisericuta, ai unde te plimba putin pe acolo?
3. se poate parcurge pe jos drumul: plaja din stanga - peninsula unde se afla castelul - plaja din dreapta? e mult de mers sau de urcat/coborat?

Edited by Phx', 19 July 2010 - 14:15.


#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPhx', on 19th July 2010, 14:10, said:

Ovidiu, multumesc, foarte frumoase pozele! Trei intrebari ti-as mai pune:
1. care plaja e mai frumoasa, cea din dreapta castelului sau cea din stanga (privind spre mare)?
2. se poate ajunge cu ceva la insulita aceea din mijloc? e draguta bisericuta, ai unde te plimba putin pe acolo?
3. se poate parcurge pe jos drumul: plaja din stanga - peninsula unde se afla castelul - plaja din dreapta? e mult de mers sau de urcat/coborat?

Salutare !

1.daca te uiti pe harta de satelit Google-maps, la Parga marea este spre sud; daca te referi strict la plaja, plaja din dreapta cum te uiti la mare (din vest, parca denumita Valtos) este cu nisip si in spate sunt si taverne si hoteluri (noi am mancat la taverna Valtos - vezi printre ultimele mesaje la topicul "Mancarea in Grecia"); mie mi-a placut plaja, dar nu pot sa o compar cu plaja Kryoneri (de la est) decat prin prisma celor scrise de danavl62, ceea ce probabil ai citit. Nu am fost la Kryoneri si nici in port, doar am facut poze de sus, de la castel. Daca vrei o parere personala, plaja ca lumea faci la plaja cea mare (Valtos).

2.cum am mai spus, doar am facut poze de sus; mai tine cont ca am fost la inceputul lui mai. Probabil acum, in varf de sezon se poate ajunge cumva (oricum poti ajunge inot - ca pare aproape  :coolspeak: ).

3.de la plaja mare unde am mancat este un drumeag ce merge spre est pe langa plaja si apoi urca spre castel (pietonal); cred (va trebui sa intrebi totusi) ca ajunge sub cele doua terase din dreapta (poza 3 din mesajul #15). Apoi spre port sunt stradute inguste si intortocheate ce coboara de la baza castelului (noi nu am coborat ci am mers la castel sa facem poze). Nu pot spune decat aproximativ cam cat ai putea face pe jos (pe drumeag pana sus la baza castelului vreo 15min si probabil cam tot atat pana-n port). Noi am parcat masina pe sosea chiar pe coama (langa intersectie) si am mers pe jos cam orizontal pana la baza castelului.

Auzi, dar cand pleci, ca parca trebuia sa fii la Parga prin iunie ?

Sanatate si tcb !

#18
kkkotto07

kkkotto07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.06.2007
Foarte frumos, nici nu auzisem de Parga. Ovidiu mai poti sa urci poze cu Parga, statiunea, plaja, terase, mancarica, etc. Ceva informatii legate de resort, magazine?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate