Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Iarba dintre pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#37
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@dorel - asa, si ?  povestea ta are si un end ? ce-ai facut pana la urma ?

#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 19th February 2010, 19:01, said:

@dorel - asa, si ?  povestea ta are si un end ? ce-ai facut pana la urma ?

Stai ca nu chiar asa simplu! Dupa 2 ani de cosit cu cositoarea a aparut alt fenomen! Pentru ca sunt musuroaie, plus ca nici cositoarea nu taia ca o coasa la rasul pamantului, au ramas cioate mici. Ei si ce daca? Nu e chiar asa. Din cioatele alea ieseau mici drajonei de mesteceni, vreo 2-3 in primul an, se mai ingrosa si ciotul. In al 2 lea an cresteau mai multi si se mai ingrosa putin. Nu mai spun ca la jumatea zilei se schimba cutitul la cositoare ca se tocea. A mai venit un vecin cu o cositoare husvarna, dar la 2 ore scotea cutitul si fugea acasa, peste 2 dealuri sa-l ascuta. Si acum vine bomba! Imi spune cosasul (omul cu cositoarea ca la anul nu mai poate sa coseasca ca drajoneii ii blocheaza cutitul si i-a si rupt unul. Deci nu mai merge nici pe bani! Ce faci la faza asta?

Eu acolo am inclinatia terenului de la o la 45 grade. Deci un utilaj agatat de tractor era imposibil ca riscai sa te duci la vale. Cositorile care tund ma ingrozeau ca era problema cu ascutitul cutitului, sa stau sa le ascut de 2 ori pe zi, era prea de tot! Vreau sa mai spun ca mi-am luat intre timp o motocoasa Sthil, buna scula! Dar era greu sa-ti controlezi inaltimea de cosire, trebuia sa o tii f. turata ca sa taie tot, iar daca te caliceai si te apropiai prea tare de pom riscai sa-l razi si pe el. Dupa o ora de stat cu el pe umar erai gata! Si ramaneau somoioage de fan pe pamant! Bineinteles ca eram in fiecare an abonat la Indagra si tot luam oferte si studiam problema.

Sa continui. Sa va zic ceva ce nu o sa credeti. Toate motoltoarele, cositoarele, motofrezele nu functioneaza decat pana la o inclinatie de 10-20 grade! Sunt si unele in doi 2 timpi, unele in 4 timpi (dar la preturi de peste 10 mii euroi) care functioneaza la o inclinatie mai mare de pana la 45 grade. Daca e vreunul care te agaseaza cu ofertele lui la Indagra intreaba-l daca functioneaza la inclinatii de 45 de grade. Si tace imediat! Nici nu m-am gandit ca motocultoarele, care sunt facute sa mearga pe unde nu merge tractorul nu se poate inclina la pante de 45 grade! Aveam in plan sa-mi vand tractorul si sa-mi iau un motocultor tapan cu de toate dupa el. Am si gasit unul convenabil care se putea inclina la 45 de grade, in Anglia.

Edited by dorel232004, 19 February 2010 - 19:40.


#39
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Bre nene, dar iti place sa ne tii in suspans, nu gluma... :D

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Mai era o problema! Cum sa stai cu motocultorul de 2 sute si ceva de kile pe pante de 45 grade. Ma uitam cand se cosea si cositoarea tindea sa se duca la vale iar cosasul o tinea din coarne sa nu alunece si sa nu se rastoarne. Si avea si lama de 1,7m care mai tinea si ea sa nu se rastoarne. Nu prea era de mine. Iti trebuia forta nu gluma! La 45 de grade de abia stateam in picioare dar sa mai si stau cu aparatul ala sa mai si cosesc si sa fiu si atent sa nu tai vreun pom! Dar ce imi pune capac cand ii scriu englezului anul trecut, in plina criza mai si mareste pretul fata de cel de cu un an in urma. Hai siktir!

#41
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
cred ca scoate si o carte pana la urma ...   :lol:

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcvi, on 19th February 2010, 20:26, said:

Bre nene, dar iti place sa ne tii in suspans, nu gluma... :D

Cand scrii e mult mai greu dacat atunci cand vorbesti! Mai mananc si eu intre timp, mai iau o gura de cafea! Si nici nu vreau sa scap ceva!

#43
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 19th February 2010, 20:28, said:

Hai siktir!

banuiesc ca i-ai zis si tu in engleza, nu ?   :P

#44
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Daca bei cafea, e de bine. Inseamna ca in noaptea asta avem si sfarsitul, solutia minune. Asteptam cu interes si cu sufletul la gura.  :smoke:

#45
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
io crez ca a facut vre-un pariu cu @horia , precum ca reuseste sa faca topicul cu cele mai multe pagini scrise intr-o singura zi .    :D

#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Intre timp incoltea o idee in capul meu. Fanul ala de pe pamant (circa 15 capite a 400 kg) sa da la vaca si vaca face lapte, corect nu? Deci contine ceva energie sau stiu eu ce altceva care se transforma in lapte. Ce se intampla cu el daca nu il adun? Putrezeste si se descompune in subs. minerale in pamant. Corect. Atunci de ce sa pun gunoi, sa-l imprastii, sa cosesc fanul si sa-l adun, sa stau si cu mana in buruieni cand tai drajonii? Fanul ala scoate din pamant substante minerale aprox cat trebuia sa bag eu in pamant. Pai daca il las pe el acolo nu impusc mai multi iepuri? Scap de gunoi(uraaa) si de buruieni. Dar cu ce sa fac eu toate aceste operatii? Sa mearga si in panta, si sa si coseasca? Dar cositoarea nu lasa locul curat ca taie fanul inalt si il face brazde, iar nu e in regula! Iar cutitul trebuie ascutit tot timpul si se rupe si e scump! Cu motocultorul e si mai greu ca se rastoarna mai repede, trebuie vana nu gluma. Ce ma mai gandeam eu? Unii au tarlale de unde cosesc fanul an de an de zeci de ani si nu au aruncat nimic pe pamant! De unde tot iese fanul ala?

#47
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 19th February 2010, 14:19, said:

Pai asa repede? Eu mi-am frecat 7 ani mintea sa gasesc o solutie! Am inrosit netul vreo 2 ani! O sa va spun, dar trebuie sa am mai mult timp ca e mult de scris! Si mai maresc si eu suspansul, ca prea m-am chinuit cu ea! Dar mai astept variante de la forumisti!

Haide bre !
Nu mai fi asa misterios ... ca ne lasa inima ce draqu !
Mai bine nu ne atatai ! :angry:

#48
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
"Io" cred ca a dat foc livezii si cumpara fructe de la supermarket. Asa e cel mai ieftin si... fara bataie de cap.  :P

#49
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar ce parere aveti pana aici e bun rationamentul? Am gresit cu ceva?

#50
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Rationamentul e perfect...

#51
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
mai da' chiar ca esti culmea cu ratinamentul tau !  vrei si un premiu ?

#52
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 19th February 2010, 18:57, said:

Vazand ca se ingroasa mestecenii, ma gandesc ca nu e o solutie sa-i las ca daca mai trece un an trebuie sa-i iau la topor si chiar ca am pus-o atunci.

Stii cat costa un mesteacan frumos de vre-o 5-6 ani prin magazinele alea de gradinarit de fite ? 500-1700 RON la giveci.
Eu am batut dealurile asta toamna ca nebunu vre-o doua zile ca sa-mi adun 20 de mesteceni si nu sunt multumit de ce am luat ca pe acolo le taie tiganii varfurile si fac maturi, dupa care cresc stramb si nu mai au aliura aia de linie alba.
Idee moca ... scoate-i frumos, pune-i la ghivece imense si ... vinde-i

#53
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Bun sa continui. Gasesc un utilaj care toaca si merge pe plan inclinat. Dar nu merge asa ca are ungere si nu caleaza, merge ca isi schimba centrul de greutate. Deci practic trebuie doar sa-l conduci si sa feresti pomii! Traznet! Dar una e ce zic ei si alta e in practica. Daca nu e bun? Mai am utilaje care stau pe post de mobila(motocoasa)! Inebunit deoarece cosasul mi-a dat ultimatum ca nu mai poate cosi, cu mainile rosii de buruieni, fuga dupa gunoi sa-l aduci si sa-l imprastii (bineinteles cand pamantul e uscat ca daca ploua aluneca tractorul) ma hotarasc sa-l cumpar! Negociam cu ei de cu un an in urma (mi-au lasat 20% din pret ca am renuntat la garantie si inca 20% pt ca il luam direct de la ei nu prin dealerii lor). Ce nevoie aveam de garantie ca un an trecea repede, iar pamantul era deja cosit, iar daca se strica doar nu ma duceam cu el acolo ca ma costa drumul cat nu facea. Era in italia. Cand ma hotaresc sa-l iau, aia obisnuiti cu romanii imi spun sa bag banii inainte. Trec peste aventurile de pe drum! Cum vin ii fac proba! Sa vad, am aruncat cu banii aiurea sau face treaba? V-am mai linistit?

View Postmasterd6ib6, on 19th February 2010, 21:07, said:

Stii cat costa un mesteacan frumos de vre-o 5-6 ani prin magazinele alea de gradinarit de fite ? 500-1700 RON la giveci.
Eu am batut dealurile asta toamna ca nebunu vre-o doua zile ca sa-mi adun 20 de mesteceni si nu sunt multumit de ce am luat ca pe acolo le taie tiganii varfurile si fac maturi, dupa care cresc stramb si nu mai au aliura aia de linie alba.
Idee moca ... scoate-i frumos, pune-i la ghivece imense si ... vinde-i


Vino tu acolo, scoate-i, vindei si facem bara, bara. Te ajut si eu!

#54
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si ... ai luat teapa ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate