Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Iarba dintre pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#19
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Fast cojo, gunoiul de care o fi, doar sa fie vechi, e pus doar ca hrana initiala pentru rame (poti sa pui si mai mult, daca vrei sa faci amestec de gunoi vechi (mranita) cu compost)
Cat priveste semintele de buruieni, asta e, mai duci si buruiana in gradina. Oricum, daca pui gunoi de grajd tot aia e, ba chiar mai rau, compostarea mai omoara din ele... ca se ridica temperatura in gramada si le fierbe.

#20
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 19th February 2010, 14:19, said:

Eu mi-am frecat 7 ani mintea sa gasesc o solutie! Am inrosit netul vreo 2 ani! O sa va spun, dar trebuie sa am mai mult timp ca e mult de scris!


Please, n-am timp suficient, se face vremea buna si plec la terenul in cauza.
Plus ca imi maninca sanatatea si nervii unii constructori de case din lemn ce activeaza pe forum, drept urmare s-ar putea sa nu mai activez ceva vreme ( fie banat, fie ma duc invirtindu-ma si ii las sa construiasca in continuare "compostoare" de forma si marimea unei case. Doar ca in loc de iarba e vata minerala, in loc de rime sint mucegaiuri, iar in loc sa ingrasam locul cu produsul ei, ne ingrasa ea pe noi cu diverse alergii!)

Iar la varianta cu oi care sa pasca chiar ma gindesc de doi ani sa o pun in practica, mai ales ca acolo stau niste batrini care ar putea sa le aiba de grija! Doar ca este deal, diferenta de nivel destul de importanta, si nu cred ca pot "zburda" dupa animale!

 eureur, on 19th February 2010, 14:36, said:

Fast cojo, gunoiul de care o fi, doar sa fie vechi

OK, daca trebuie doar initial, am niste gunoi de grajd vechi de ani de zile ingropat sub un strat subtire de pamint. Este de la fostii proprietari ( ma rog, de la animalele lor)

#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

Quote

Iar la varianta cu oi care sa pasca chiar ma gindesc de doi ani sa o pun in practica, mai ales ca acolo stau niste batrini care ar putea sa le aiba de grija! Doar ca este deal, diferenta de nivel destul de importanta, si nu cred ca pot "zburda" dupa animale!



Toti sunt amabili pana te agata cu ceva! In 2 ani i-ai porcit! Si nu mai poti sa scapi de ei! O sa vrea si bani, furaje, etc. O sa vezi ca se apuca si ei de oi. Ale lor o sa fie grase si frumoase iar ale tale slabe si bolnave! De, esti de la oras, ai bani! Cand te certi cu ei o sa-ti ceara si chirie ca le-au dus 5 zile la ei cand trebuiau sa fete si trebuiau supravegheate!

Edited by horia66, 06 March 2010 - 23:38.


#22
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
oameni buni... eu vorbeam de oi de carne.... cauta o rasa de carne... si gata. nu ai pb cu mulsul....
poate te ajuta horia cu vre-o rasa... ca nu vreau sa dau prin balarii

#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 katilinus, on 19th February 2010, 15:38, said:

oameni buni... eu vorbeam de oi de carne.... cauta o rasa de carne... si gata. nu ai pb cu mulsul....
poate te ajuta horia cu vre-o rasa... ca nu vreau sa dau prin balarii

Cine le ingrijeste? Ca sa le vinzi, iei pe ele mai putin decat pe miei de pasti! La alea le trebuie si furaje! In loc sa scap de ceva (iarba) tu m-ai cocosat de munca!

#24
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 19th February 2010, 14:52, said:

Toti sunt amabili pana te agata cu ceva! In 2 ani i-ai porcit! Si nu mai poti sa scapi de ei! O sa vrea si bani, furaje, etc.

Ehe, ai mei erau de acum doi ani "porciti", apoi s-au "magarit"
Da si eu m-am afurisit proportional.

Si nu vreau decit 2-3 oi, ca poate or face fata la atita iarba.

katilinus multumesc.

Stiti pe cineva pe linga Bucuresti de unde sa procur prin aprilie/mai rasa de carne?

Iar ce ramine "necosit" de oi bag la compost!

#25
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

Quote

Stiti pe cineva pe linga Bucuresti de unde sa procur prin aprilie/mai rasa de carne?

Pe langa Constanta fac oi de carne, la Palas, parca.

Quote

Iar ce ramine "necosit" de oi bag la compost!

Cand va aud cu compostul ma dor salele! Cat pamant aveti voi ca sa carati atata iarba? Terenul e drept sau in panta?

Edited by horia66, 06 March 2010 - 23:39.


#26
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Terenul meu e drept, am cam 6000 mp cu pomi si amestec de iarba cu trifoi sub ei, am pastrat cam 800 mp pentru gradina de legume.

#27
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 19th February 2010, 16:22, said:

Cand va aud cu compostul ma dor salele! Cat pamant aveti voi ca sa carati atata iarba? Terenul e drept sau in panta?

Da' pe mine ce ma dor! :thumbup:
7000 (cca140x50) mp in panta 15 grade aprox, 29 m diferenta maxima de nivel. Problema este ca fundul curtii e sus, daca era jos...............

Iar pina la Palas nu ma duc..........Nici la litoralul romanesc n-am fost de ani buni!

PS. Am pe undeva niste poze postate, cert este ca iarba este atit de variata, iar drajonii de prun si de salcim cresc atit de repede ( salcimul 1 m pe an minim, in al doilea an de viata!) Apropos, daca vreti puieti de salcim ( dar din radacina!) sau de pruni, vi-i ofer gratis, doar sa-i extrageti voi pe cei care ii vreti! Nu glumesc!

Edited by fastcojo, 19 February 2010 - 16:31.


#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 eureur, on 19th February 2010, 16:27, said:

Terenul meu e drept, am cam 6000 mp cu pomi si amestec de iarba cu trifoi sub ei, am pastrat cam 800 mp pentru gradina de legume.

Acum inteleg de ce vorbesti de compost! Eu am 23000 mp unde am livada si in panta!

 fastcojo, on 19th February 2010, 16:28, said:

Da' pe mine ce ma dor! :thumbup:
7000 (cca140x50) mp in panta 15 grade aprox, 29 m diferenta maxima de nivel. Problema este ca fundul curtii e sus, daca era jos...............

Iar pina la Palas nu ma duc..........Nici la litoralul romanesc n-am fost de ani buni!

Voi sunteti boieri! Eu am locuri si cu 45 grade! Diferenta cred ca e de 40 m. La dimensiunile tale ai 11-12 grade inclinatia. Boier!

#29
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 19th February 2010, 16:36, said:

La dimensiunile tale ai 11-12 grade inclinatia. Boier!
Nu e panta uniforma, asta este media.

Boierul era de mai multe ori sa-si rupa diverse, pe pante trecind si de 45 grade ( noroc ca doar pentru citiva m!)

#30
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
In primii ani, cand m-am mutat "la tara", alergam ca o oaie capie de ici colo, ca nu e usor sa faci doua case, livada si gradina... La un moment dat m-a oprit un consatean pe drum si m-a intrebat compatimitor: "Cat iti dau, nene, boierii aia, de te alearga asa?" :D

#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu nu stiu de ce tineti compostul in tot felul de cutii sau tarcuri.  ce, asa, pur si simplu nu poate sta ?  cum sta mranita,de ex. ?

Edited by DDuras, 19 February 2010 - 17:20.


#32
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Un prim motiv: il imprastie vantul...
Altul: are nevoie sa stea in gramada compacta, ca procesele din gramada sunt anaerobe.

#33
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
daca pui pamant deasupra, sau resturi mai grele, nu-l mai ia vantul.

si treaba cu statul compact nu inteleg ... in gramada neingradita nu sta tot compact ?

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
La suprafata care o aveti nu cred ca solutia mea e buna! Eu am in total 3,3ha, deci merita sau oricum alta mai buna nu am gasit!

In primii ani dadeam fanul in parte cum se procedeaza pe acolo. Adica cineva coseste, il usuca si il face capite. La urma totul se imparte la 2. Era convenabil. Dar astia au inceput sa dea din ce in ce mai putin pe animale, mult tineret a plecat afara la munca si nu au mai avut nevoie de fan. Am zis: ia sa-l las necosit sa vad ce se intampla, ca imi cereau pt.cosit cat nu facea. Beleaua ca aveam pomii mici, fanul crestea de sufoca pomii si trebuia sa intru cu secera sa fac cerc in jurul lor ca altfel mureau de tot. Aduceam zilieri, dar pana la urma ajungeai cam tot pe acolo. Primavara, fanul era culcat de zapada, nici nu se mai vedea ca nu a fost cosit. OK am zis. Ma chinui catva ani pana se ridica pomii si in rest n-am treaba cu fanul. Aiurea! Pamantul meu are pe 2 laturi padure de fag si mesteacan. Se inmultesc mai ceva ca iepurii. Fanul se culca de la zapada, dar puietii de pomi ramaneau in picioare. Ce e de facut? Ai naibii puieti in primul an erau ca degetul mic, in al 2 lea cat ala mare si urma ca in al 3 lea sa fie ca ala mare, dar de la picior!

#35
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Eu ma gindeam la 10 giste lasate prin livada. Suprafata in jur de 2000 mp in care predomina costreiul si pirul. Are efect ?

#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Fiind impotriva chimicalelor, cumparam in fiecare an gunoi (asa se spune acolo, e balegar cu paie, fermentat mai mult sau mai putin). Toamna il imprastiam cu zilieri, din remorca sau cu prelata (cu localnici). Munca de ocnas si bani. Primavara unde crezi ca ieseau cele mai multe buruieni, pe gunoi, iar gunoiul era in jurul pomilor. Si ce daca, poti sa zici? Pai pomii mei au un specific, fac drajoni. Daca nu ii tai ajunge mai mare ca tat-su si ii suge vana. Deci trebuie taiati. Si umblam cu foarfeca, vara, in concediu, cu mana prin buruieni, urzici sa tai drajonii. Am pus manusi, dar degeaba. Nu stiu daca fac bine la ceva buruienile dar dac fac, de boala aia sigur am scapat. Daca mi-ar fi dat cineva bani sa fac asta cred ca il bateam. Dar sa revin la fan. Vazand ca se ingroasa mestecenii, ma gandesc ca nu e o solutie sa-i las ca daca mai trece un an trebuie sa-i iau la topor si chiar ca am pus-o atunci. Deja binevoitorii bateau apropouri la 100 milioane.
Chem un vecin cu cositoarea dau bani la greu si ii taie. Atunci apar si vecinii care sa-l ia moka, ca de, se vede urat si nu mai creste altul. Doi ani am facut asa. Tot cautam pe net o scula sa coseasca sa ma scape de fan. Ceva nu era in regula! Eu dau bani pe gonoi, adus acasa, dat bani pe gunoi sa-l imprastii, dat bani pe cosit. Inca nu eram sigur daca o sa cresc vreo data animale acolo! Am vazut emisiunea cu pensiunea la Protv si am ajuns la concluzia ca nu se merita! Sa stau sa alerg prin grajd dupa o oaie sa strang 1/2 kg de lapte (de capre, care imi placeau mult, nu se punea problema ca imi terminau pomii). Ori daca ma duc la tara vreau liniste nu hamaiala mai rau ca in Bucuresti. Macar aici in week-end sunt boier! Cu animale nu mai ai nici o zi libera! Iar monotonia ma omoara. Pomicultura are avantajul ca e sezoniera! Apuci sa uiti peste iarna chinul de anul trecut!

 Kosstel, on 19th February 2010, 18:50, said:

Eu ma gindeam la 10 giste lasate prin livada. Suprafata in jur de 2000 mp in care predomina costreiul si pirul. Are efect ?

M-am gandit si eu la gaste, dar 500 sa traiesti din ele, dar se vand prost si mananca la greu. M-am dus in piata si m-am uitat, nimeni nu cumpara, cine ia vrea pe degeaba. Merita daca ai teren mult in jur, eventual parasit si o apa, ca se duc acolo mananca ce gasesc si vin acasa seara. Cand se fac mari le dai pe ceva. Dar in mod organizat nu se merita

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate