Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Iarba dintre pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#1
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma intereseaza ce solutii ati gasit la iarba care creste intre pomi.

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa da cuiva din sat sa si-o coseasca singur (cineva care are nevoie de fa^n), pentru ca^teva kile de bra^nza.

Mutam la "dezbateri", ca aici e sub-arie specializata de pomi, vita si legume, mai nene .... :)

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 horia66, on 19th February 2010, 12:32, said:

Sa da cuiva din sat sa si-o coseasca singur (cineva care are nevoie de fa^n), pentru ca^teva kile de bra^nza.

Mutam la "dezbateri", ca aici e sub-arie specializata de pomi, vita si legume, mai nene .... :)


Si daca nu vrea nimeni ca e greu sa o cosesti!? Sunt zone unde creste fan la greu, mai toti sunt plecati la munca afara si la cei ce au ramas nu le trebuie!

#4
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Cel mai interesant e cand au nevoie, dar le e lene sa vina sa o coseasca, au tupeul sa-ti spuna ca daca o cosesti, o iau, daca nu... mai bine se duc sa coseasca in tarlalele de lucerna, noaptea, se umple caruta mai repede.
Asa ca eu o cosesc si o pun la macerat, si am in fiecare an 2-3 mc de compost pentru gradina de legume.

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 eureur, on 19th February 2010, 12:45, said:

Cel mai interesant e cand au nevoie, dar le e lene sa vina sa o coseasca, au tupeul sa-ti spuna ca daca o cosesti, o iau, daca nu... mai bine se duc sa coseasca in tarlalele de lucerna, noaptea, se umple caruta mai repede.
Asa ca eu o cosesc si o pun la macerat, si am in fiecare an 2-3 mc de compost pentru gradina de legume.


Ce mai spui daca iti si cer bani sa o adune?

#6
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 eureur, on 19th February 2010, 12:45, said:

Cel mai interesant e cand au nevoie, dar le e lene sa vina sa o coseasca, au tupeul sa-ti spuna ca daca o cosesti, o iau, daca nu...

Ba mie mi-au cerut si bani pe deasupra, ca s-o coseasca.

Vreau si eu o "reteta" de compost, daca se poate si un desen pt cutia in care se face compostul.

Eu am 7000 de mp de cosit printre pomi, asa ca...........

Inca ceva practic : emana mirosuri neplacute acest compost, ca sa stiu unde ar trebui sa-l prepar!

Multumesc frumos.

#7
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Stiu ca taica-miu a dat cu un soi de ierbicid sau ceva... si nu mai creste de vreo doi ani nimic sub pomi.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu dupa 7 ani am gasit o solutie care, cred eu, ma rezolva. Am incercat toate variantele dar acum cred ca am gasit solutia si fara chimicale!

#9
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 19th February 2010, 13:07, said:

Am incercat toate variantele dar acum cred ca am gasit solutia si fara chimicale!

daca este fara chimale, te rog sa ne-o spui si noua!

#10
PerformanceSSw

PerformanceSSw

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.03.2009
Pui cateva capre langa pomi.

#11
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Reteta si masina de fabricat compost sunt simple:
Faci un tarc (al meu e din europaleti), 2 europaleti x 2 europaleti e de ajuns; daca trebuie extins, il extinzi pe verticala cu inca un rand de paleti. In el pui iarba cosita si orice resturi de vegetale pe care le obtii din curte (sa nu aiba seminte si boli). O presezi putin si pui deasupra un strat de pamant si / sau gunoi de grajd vechi. Mai aduni si rame, din alea mari si grase (preferabil rosii)si le eliberezi pe stratul de pamant. Daca nu ai, cumperi de la momeli de pescuit din piata. La urmatoarea coasa, pui peste in acelasi mod. Si uiti de el.
In primavara, dai gramada de compost rezultat la ciur (unul cu ochiuri mari, facut din plasa rabit intinsa pe plasa de Buzau de 4 (plasa de Buzau pentru rezistenta, sa nu se intinda si sa nu se rupa rabitul) Ce a trecut prin plasa imprastii in gradina, refuzul de ciur il pui inapoi la putrezit.
Atentie la gunoiul de grajd, sa nu aiba coropisnite, ca-ti infestezi toata gradina... Eu am patit-o, a trebuit s-o otravesc dupa aia cu sinoratox.
De mirosit practic nu miroase (ma rog, daca rascolesti in el miroase a plante putrede) dar arata nu prea comercial, asa ca l-am pus undeva in fundul gradinii, mai ascuns privirilor.

Edited by eureur, 19 February 2010 - 13:47.


#12
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 fastcojo, on 19th February 2010, 13:25, said:

daca este fara chimale, te rog sa ne-o spui si noua!

pick me, pick me !
bagi oi la pascut pe acolo?

#13
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

 PerformanceSSw, on 19th February 2010, 13:28, said:

Pui cateva capre langa pomi.
eventual libere, si ramai doar cu cioturi de pomi, nu mai ai probleme cu tunsul...

#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 PerformanceSSw, on 19th February 2010, 13:28, said:

Pui cateva capre langa pomi.

Si imi mananca pomii! Nu merge. Caprele prefera pomii inaintea ierbii. Se suie si in pomi. Sunt nazdravane rau!

 katilinus, on 19th February 2010, 13:46, said:

pick me, pick me !
bagi oi la pascut pe acolo?


M-am gandit la asta dar acolo nu sunt oi vara ca le dau la cioban! Si daca ai, iti trebuie si un om sa aiba grija de ele. Iar daca nu stai acolo, pe la jumatatea iernii ramai fara fan, ca de, au mancat mult, mieii sunt putini ca au avortat, iar furajele au zburat. Nu prea merge!

#15
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 PerformanceSSw, on 19th February 2010, 13:28, said:

Pui cateva capre langa pomi.
:coolspeak:

Eu ma gindeam la oi, pt ca am si pomi mici, pe care caprele i-ar distruge imediat!!

 eureur, on 19th February 2010, 13:43, said:

(sa nu aiba seminte si boli).

Multam fain!

dar ce sa fac cu semintele, pt ca iarba mea este multiflora ( terenul este la deal), are flori si probabil si seminte cam tot timpul anului ( cel putin cit este suficient de mare pt cosit)?

Iar gunoi de grajd de care, cal sau vaca?

Oricum n-am decit "magari" si "boi" prin vecini, dar aduc din comuna vecina, numai sa stiu de care! Si cred ca il car cu tractorul, ca este mai ieftin decit cu caruta ( daca sint "bucurestean" am si bani girla, si sint si cam fraier!! :naughty: )

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 fastcojo, on 19th February 2010, 14:01, said:

:coolspeak:

Eu ma gindeam la oi, pt ca am si pomi mici, pe care caprele i-ar distruge imediat!!

Si te apuci sa le mulgi? Trebuie sa faci fan pt. iarna. Zilnic muls, pus laptele la fiert pt. branza. Vara le tunzi, le faci imbaieri pt. animalele din blana. Hai ca muncesti mai mult decat la livada! E o solutie daca stai acolo! Dar daca nu stai si nu vrei sa te complici cu animalele, ca te leaga tot anul, ce faci?

#17
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 19th February 2010, 13:55, said:

M-am gandit la asta dar acolo nu sunt oi vara ca le dau la cioban!

Daca sta totusi cineva acolo pe timpul verii, iei miei primavara ( 2-3) si ii sacrifici toamna!
darc trebuie adapati, adapostiti si paziti sa nu sara gardul.

Si pe cit posibil ar trebui tarcuri care sa le muti periodic , pt ca altfel iese "coasa" neuniforma!

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 fastcojo, on 19th February 2010, 14:10, said:

Daca sta totusi cineva acolo pe timpul verii, iei miei primavara ( 2-3) si ii sacrifici toamna!
darc trebuie adapati, adapostiti si paziti sa nu sara gardul.

Si pe cit posibil ar trebui tarcuri care sa le muti periodic , pt ca altfel iese "coasa" neuniforma!

Din pacate nu sta nimeni! Deci pica!

 fastcojo, on 19th February 2010, 13:25, said:

daca este fara chimale, te rog sa ne-o spui si noua!

Pai asa repede? Eu mi-am frecat 7 ani mintea sa gasesc o solutie! Am inrosit netul vreo 2 ani! O sa va spun, dar trebuie sa am mai mult timp ca e mult de scris! Si mai maresc si eu suspansul, ca prea m-am chinuit cu ea! Dar mai astept variante de la forumisti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate