Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#91
Arrakyss

Arrakyss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2010
Salutare tuturor....
din cate am citit pe aici...e foarte interesant si folositor acest forum. :coolspeak:

As avea si eu mai multe intrebari...dupa ce am citit ce ati scris voi:

Eu voi sta la hotelul Caravel...undeva pe langa statia de metrou Garbatela...si am din fata Hotelului Autobuze catre Ostia...respectiv 714 si 715...din cate am inteles de pe net...

1. -Pentru ca voi sta 4 zile...din Žcare prima aterizarea e pe la ora 14...se merita sa iau Roma pass din ziua aia?...sau mai bine iau de a doua zii...adica inclusiv ziua de plecare?

Ruta de vreau sa o fac 1.in ziua de venire..de la 14 pana seara
                                 2.si respectiv in ziua de plecare pe la 17,30...zborul e pe la 19,55
este pentru 1. de la Fiumicino la Hotel...si de acolo la plaja Lido
si respectiv 2. in ultima zii...de la hotel la plaja si innapoi, si de la hotel la aeroport...

Mie mi se pare mai convenabil Roma pass pe ultimele 3 zile...dar am inteles ca nu il pot folosii pana la aeroport.
De aceea uratoarea intrebare este:

2. -Este corect sa iau de la aeroport Trenul..care am inteles ca este ceva de genul 1,90euro...pana la Ostiense...si de acolo sa iau bilet pe o zii de 4 euro...si cu bus-ul pana la hotel ??? ..
- ..si pe urma acest bilet pe o zii..ma poate duce la mare...???(bus pana la ostiense, metro pana la Lido di Ostia)...sau mai trebuie ceva sa cumpar..pt aceasta linie Roma-lido?
- As putea sa iau de la aeroport bilet pe o zii de 4 euro......si ma scoate de acolo???...sau trebuie trenul pana la Parcul Leonardo si de acolo merge biletul pe o zii...? Mie nu imi e  foarte clar...in directia aeroport - Hotel...de unde pana unde pot folosii acest bilet pe o zii....!?!?!?
- Dca vin cu tren pana in Leonardo...si mai departe Ostiense, de acolo bus pana la Hotel...are cinva idee cam cat dureaza???...
- pentru ca am vazut ca trebuie sa cobori...si sa urci iar in alt tren...tot in aceeasi directie in Leonardo..si ca acolo nu prea merg aparatele de stampilat biletul....e oare ideea de a nu cobora din tren..ci doar im momentul in care pleaca din aceasta statoe catre Ostiense...sa trec pe bilet cu pixul cele necesare..o idee buna de urmat?...

3. -Daca eu cumpar RomaPass de la aeroport cand vin in prima zii...e valabil din acel moment sau pot sa il fac sa fie incepanad cu a doaua zii?

Am inteles ca se merita Roma Pass....daca vrei sa vezi Coloseum si Galeriile Borgheze...dar eu nu voi avea timp de galerii..asa ca:

4. -Pot sa folosesc pt coloseum si mai ce? ...merge Vaticanul...cu acest bilet...?....pentru ca restul de vreau sa vad nu mai e nevoie de intrare..eventual Castelul Ingerilor...de langa Vatican....
Referitor la acest Castel...

5. -a fost cineva ?..daca da, se merita sa dam banii pe el...adica vreo 8,50 intrarea...si cam cat dureaza sa il vizitezi ???....trecand destul de rapid...adica nu stau sa ma uit la fiecare detaliu...din lipsa de timp...din pacate...

Ce nu am reusit sa vad pe net...care sunt orele de deschidere la diferite locuri...de genul
a.) Coloseul cu forum...
b.) Muzeul Vatican...unde am inteles ca se sta destul de mult la coada de bilete...1-2 ore....
c.) Castelul ingerilor....
d.) Basilica Sf. Petru....iar aici nu stiu daca sunt slujbe daca ai voie sa intri..?...si cum aflii orele cand sunt slujbe...

6. -Intreb pe aceasta cale...daca stie cineva programul de functionare la cele 4 locatii de mai sus a-d???...nu de alta dar daca nu am decat 2 zile de vizitare...nu vreau sa pierd ceva pt ca in ziua aia e de exemplu slujba...si nu pot merge...macar sa imi pot planifica de la inceput in ce zile si unde ma pot duce..sau daca ma imbrac cu fusta lunga sau scurta in ziua aia...pt biserici de exemplu.. :rolleyes:

7. -Legat de faptul ca in ultima vreme Romanii nu sunt bine vazuti acolo...aveti ceva recomandari???..ce am putea sa facem, sau sa NU facem???...credeti ca o sa ne lovim de una alta probleme???...sau nu are sens sa ne facem griji???...(oricum eu imi fac.. :confuzzled: )
- Are sens sa vorbim alta limba???...de genul noi venim din germania acum...si am putea sa vb germana...dar e ciudat sa vb cu prietenul meu pe germana cand pot pe romaneste atunci cadn suntem doar noi doi... (STIU ca e o intreabre stupida...care ar putea sa ii deranjeze pe unii...dar mai bine intreb...decat sa vin cu pareri de rau...care puteam sa le evit...doar vorbind alta limba)

8. -O ultima intrebare mai am si anume legata de timpul necesar de a ajunge de la Ostiense la plaja..Lido Centro sau asa ceva, cam cat dureaza....???...

Din cate stiu sunt multe locuri de plaja private....
- stie cineva unde se poate face plaja....pe langa portul turistic al romei???....
- sau care este cea mai apropiata plaja de ajuns cand venim din centrul Romei...cu Romapass???
- are sens sa mergem de la Aeroportul Fiumicino direct la plaja si de acolo catre hotel..??
- cum ajunci de la aeroport la plaja...de genul portul turistic al romei..???

In speranta ca lungile mele "mici" intreabri...au reusit sa NU plictiseasca pe cineva....astept cu nerabdare raspunsuri la "durerile" mele (chiar daca am innebunit  :death:  de cautare pe net.....tot nu am reusit sa gasesc raspuns la ele... )....cu atat mai mult cat in vreo 4 zile plec la Roma ... :P


Bestiutza va saluta pe toti..

#92
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Ai raspunsurile mele in bold pe langa ce ai scris tu

 Arrakyss, on 20th August 2010, 18:01, said:

Salutare tuturor....
din cate am citit pe aici...e foarte interesant si folositor acest forum. :coolspeak:

As avea si eu mai multe intrebari...dupa ce am citit ce ati scris voi:

Eu voi sta la hotelul Caravel...undeva pe langa statia de metrou Garbatela...si am din fata Hotelului Autobuze catre Ostia...respectiv 714 si 715...din cate am inteles de pe net...

1. -Pentru ca voi sta 4 zile...din Žcare prima aterizarea e pe la ora 14...se merita sa iau Roma pass din ziua aia?...sau mai bine iau de a doua zii...adica inclusiv ziua de plecare?

Ruta de vreau sa o fac 1.in ziua de venire..de la 14 pana seara
                                 2.si respectiv in ziua de plecare pe la 17,30...zborul e pe la 19,55
este pentru 1. de la Fiumicino la Hotel...si de acolo la plaja Lido
si respectiv 2. in ultima zii...de la hotel la plaja si innapoi, si de la hotel la aeroport...

Mie mi se pare mai convenabil Roma pass pe ultimele 3 zile...dar am inteles ca nu il pot folosii pana la aeroport.
De aceea uratoarea intrebare este:

2. -Este corect sa iau de la aeroport Trenul..care am inteles ca este ceva de genul 1,90euro...pana la Ostiense...si de acolo sa iau bilet pe o zii de 4 euro...si cu bus-ul pana la hotel ??? ..
Ai grija sa spericifici clar vanzatorilor ca vrei bilet pana la Parco leonardo si apoi de la parco leonardo la Roma. Nud e alta, dar mie toti imi dadeau zor ca nu se poate asa ceva si ma dascaleau sa cumpar biletul de 8 E. Eu m-am dat jos la Parco leonardo, nu mergea nicio jucarie de compostat biletele, am fost nevoita sa scriu cu pixul. A fost control, a fost totul ok.
- ..si pe urma acest bilet pe o zii..ma poate duce la mare...???(bus pana la ostiense, metro pana la Lido di Ostia)...sau mai trebuie ceva sa cumpar..pt aceasta linie Roma-lido?
- As putea sa iau de la aeroport bilet pe o zii de 4 euro......si ma scoate de acolo???...sau trebuie trenul pana la Parcul Leonardo si de acolo merge biletul pe o zii...? Mie nu imi e  foarte clar...in directia aeroport - Hotel...de unde pana unde pot folosii acest bilet pe o zii....!?!?!? Biletul de o zi nu stiu cat anume e valabil
- Dca vin cu tren pana in Leonardo...si mai departe Ostiense, de acolo bus pana la Hotel...are cinva idee cam cat dureaza???...
- pentru ca am vazut ca trebuie sa cobori...si sa urci iar in alt tren...tot in aceeasi directie in Leonardo..si ca acolo nu prea merg aparatele de stampilat biletul....e oare ideea de a nu cobora din tren..ci doar im momentul in care pleaca din aceasta statoe catre Ostiense...sa trec pe bilet cu pixul cele necesare..o idee buna de urmat?...

3. -Daca eu cumpar RomaPass de la aeroport cand vin in prima zii...e valabil din acel moment sau pot sa il fac sa fie incepanad cu a doaua zii?

Am inteles ca se merita Roma Pass....daca vrei sa vezi Coloseum si Galeriile Borgheze...dar eu nu voi avea timp de galerii..asa ca: Pentru Colosseum nu sta la coada aia gigantica de bilete din Colosseum ci mergi la casa de bilete de la Palatino sau Foro Romano - biletul e oricum comun pt toate cele 3 obiective dar scutesti o coada. La musei Vaticani coada e ceva de nedescris, stiu ca exista o intrare separata pt cei cu rezervari, nu stiu nimci de Roma Pass

4. -Pot sa folosesc pt coloseum si mai ce? ...merge Vaticanul...cu acest bilet...?....pentru ca restul de vreau sa vad nu mai e nevoie de intrare..eventual Castelul Ingerilor...de langa Vatican....
Referitor la acest Castel... Castel San Angelo costa vreo 10 euro, ai reducere dc esti student. Interiorul e destul de gol, poti vedea castelul propiu-zis dar cam atat. Nu e coada ;) Dureaza max 2ore tot

5. -a fost cineva ?..daca da, se merita sa dam banii pe el...adica vreo 8,50 intrarea...si cam cat dureaza sa il vizitezi ???....trecand destul de rapid...adica nu stau sa ma uit la fiecare detaliu...din lipsa de timp...din pacate...

Ce nu am reusit sa vad pe net...care sunt orele de deschidere la diferite locuri...de genul
a.) Coloseul cu forum...  Se inchide la 7 - ne-au scos din gradina imediat ce s-a facut 7, probabil la fel si Colloseum. Cred ca se deschid pe la 9
b.) Muzeul Vatican...unde am inteles ca se sta destul de mult la coada de bilete...1-2 ore.... E coada de la 7.30 cred, eu stateam chiar vizavi si se deschidea la 9.
c.) Castelul ingerilor....
d.) Basilica Sf. Petru....iar aici nu stiu daca sunt slujbe daca ai voie sa intri..?...si cum aflii orele cand sunt slujbe... Aici ai grija la tinuta ca nu te lasa sa intri daca nu respecti tinuta obligatorie. E ceva coada mai mereu, la cupola e coada mare iar - am nimerit la o mica slujba si am asistat cuminte la ea, se putea vizita restul bazilicii

6. -Intreb pe aceasta cale...daca stie cineva programul de functionare la cele 4 locatii de mai sus a-d???...nu de alta dar daca nu am decat 2 zile de vizitare...nu vreau sa pierd ceva pt ca in ziua aia e de exemplu slujba...si nu pot merge...macar sa imi pot planifica de la inceput in ce zile si unde ma pot duce..sau daca ma imbrac cu fusta lunga sau scurta in ziua aia...pt biserici de exemplu.. :rolleyes:

7. -Legat de faptul ca in ultima vreme Romanii nu sunt bine vazuti acolo...aveti ceva recomandari???..ce am putea sa facem, sau sa NU facem???...credeti ca o sa ne lovim de una alta probleme???...sau nu are sens sa ne facem griji???...(oricum eu imi fac.. :confuzzled: )
- Are sens sa vorbim alta limba???...de genul noi venim din germania acum...si am putea sa vb germana...dar e ciudat sa vb cu prietenul meu pe germana cand pot pe romaneste atunci cadn suntem doar noi doi... (STIU ca e o intreabre stupida...care ar putea sa ii deranjeze pe unii...dar mai bine intreb...decat sa vin cu pareri de rau...care puteam sa le evit...doar vorbind alta limba) Eu zic ca n-o sa aveti nicio problem cat timp voi nu faceti proebleme. Noi am vorbit mereu in romana si a fost ok. EU cred ca italienii vad si ei ce fel de om au in fata si te trateaza in consecinta. Eu as fi prudenta in locul tau la romanasii nostrii de acolo, care din pacate nu ne fac deloc cinste :( Eu m-am ferit de ei nu de italieni Daca mai e ceva, da-mi PM - dar rapid ca eu o sa plec in vacanta

8. -O ultima intrebare mai am si anume legata de timpul necesar de a ajunge de la Ostiense la plaja..Lido Centro sau asa ceva, cam cat dureaza....???...

Din cate stiu sunt multe locuri de plaja private....
- stie cineva unde se poate face plaja....pe langa portul turistic al romei???....
- sau care este cea mai apropiata plaja de ajuns cand venim din centrul Romei...cu Romapass???
- are sens sa mergem de la Aeroportul Fiumicino direct la plaja si de acolo catre hotel..??
- cum ajunci de la aeroport la plaja...de genul portul turistic al romei..???

In speranta ca lungile mele "mici" intreabri...au reusit sa NU plictiseasca pe cineva....astept cu nerabdare raspunsuri la "durerile" mele (chiar daca am innebunit  :death:  de cautare pe net.....tot nu am reusit sa gasesc raspuns la ele... )....cu atat mai mult cat in vreo 4 zile plec la Roma ... :P


Bestiutza va saluta pe toti..

Edited by castoras, 21 August 2010 - 18:59.


#93
Arrakyss

Arrakyss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2010

 castoras, on 21st August 2010, 18:59, said:

Ai raspunsurile mele in bold pe langa ce ai scris tu


Multumesc foarte mult de raspunsuri....In ceea ce priveste transportul de la aeroport la hotel..nu prea sunt foarte lamurita...din cauza ce roma pass e 3 zile si eu am 4 zile...de star acolo..Ma gandesc sa il folosesc pe ultimile 3 zile din moment ce ultima zii e aproape toata acolo...dar nu sunt sigura cat ma costa de la aeroport la hotel si de la hotel la mare...in prima zii...sa vad care e cea mi buna varianta de plata...(spun asta pt ca trebuie bilet de la leonardo la ostiense si de acolo bus la hotel...iar de la hotel bus la ostiense si tren la plaja si respectiv la intors acelas lucru..deci sunt destul de multe drumuri..)..

- Mai vreau sa te intreb daca pe rupa aeroport -ostiense...stii cumva exact de unde incepe sa fie valabil Romapass si acel bilet pe o zii....??? ma gandesc sa iau aeroport-leonardo si bilet pe o zii...care nu stiu daca are valabilitate din leonardo sau nu...si sa nu mai iau si leonardo-ostiense...dar ma repet nu imi pot sa seama de unde pana unde exact e valabil acel bielt pe o zii si romapass..

Multumesc inca o data pentru toate informatiile..
Multe salutari din Stuttgart si iti spun la intoarcere daca am avut ceva probleme...ca daca e bine..atunci e bine...numai la rau ..e bine sa mai stie si altii sa invete din greselile altora..
:)

#94
daniel_udriste

daniel_udriste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2010
salut...plec maine la u2 la roma.....stie cineva ce bus trb sa iau de la vatican la olimpico si pana la ce ora merg bus-urile
multumesc

#95
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 daniel_udriste, on 6th October 2010, 01:38, said:

salut...plec maine la u2 la roma.....stie cineva ce bus trb sa iau de la vatican la olimpico si pana la ce ora merg bus-urile
multumesc
Autobuzul 32, Ottaviano-Stadio Olimpico. Pana la miezul noptii, dupa asta cursa de noapte N6.

Edited by o_dor, 08 October 2010 - 10:28.


#96
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Imi puteti sugera o varianta ieftina & eficienta de transport Fiumicino-Ostia-Termini?
Plecam luni si aterizam la Fiumicino. Pt ca e aproape, am decis sa mergem pana pe plaja inainte sa ajungem la hotel in Termini. Daca e sa ma iau dupa Google Earth, am putea ajunge si pe jos de la aeroport...

#97
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 camerevideo, on 9th October 2010, 10:15, said:

Imi puteti sugera o varianta ieftina & eficienta de transport Fiumicino-Ostia-Termini?
Plecam luni si aterizam la Fiumicino. Pt ca e aproape, am decis sa mergem pana pe plaja inainte sa ajungem la hotel in Termini. Daca e sa ma iau dupa Google Earth, am putea ajunge si pe jos de la aeroport...

Te implor nu merge pe jos de la aeroport pana pe plaja!:). Am incercat eu de revelion, cu 2 valize dupa mine, plus alti 2 cu alte 2 valize dupa ei. Pe 50% din drum nu este trotuar pt. ca e o sosea in regim de autostrada. Lumea claxona, revoltata. A fost destul de stanjenitor.

#98
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
super:) Am doar bagaj de mana ( un troller mic iar sotia un rucsac). Cu Trollerul pe autostrada ma misc rapid...:)
Revenind, exista transport in comun de la Fiumicino spre plaja?

#99
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004

 Arrakyss, on 23rd August 2010, 17:38, said:

Multumesc foarte mult de raspunsuri....In ceea ce priveste transportul de la aeroport la hotel..nu prea sunt foarte lamurita...

Multumesc inca o data pentru toate informatiile..
Multe salutari din Stuttgart si iti spun la intoarcere daca am avut ceva probleme...ca daca e bine..atunci e bine...numai la rau ..e bine sa mai stie si altii sa invete din greselile altora..
:)

Asteptam sa ne spui daca te-ai intors, asa cum ai promis ...
Ma intereseaza si pe mine Fiumicino-Ostia.

#100
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 camerevideo, on 9th October 2010, 11:36, said:

super:) Am doar bagaj de mana ( un troller mic iar sotia un rucsac). Cu Trollerul pe autostrada ma misc rapid...:)
Revenind, exista transport in comun de la Fiumicino spre plaja?
http://www.cotralspa...ovaPercorso.asp

Attached File  F_O.JPG   101.84K   91 downloads Attached File  F_O_detalii.JPG   34.73K   77 downloads

pe care le puteti obtine si dumneavoastra completand Fiumicino, Fiumicino Aeroporto si Lido di Ostia la ruta.

#101
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Multumesc. Tocmai ne-am intors. A fost super iar informatiile de pe acest thread au fost de real folos.
Pana la urma, o solutie mai ieftina de transfer de la Fiumicino la Roma e chiar asta: Fiumicino-Lido Centru cu autobuze Cotral (1.2 Euro) iar apoi cu trenul regional pana la Ostiense si de acolo metrou, ambele cu (Roma Pass)
Voi reveni cu amanunte

Attached Files


Edited by camerevideo, 13 October 2010 - 23:00.


#102
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 camerevideo, on 13th October 2010, 23:58, said:

Multumesc. Tocmai ne-am intors. A fost super iar informatiile de pe acest thread au fost de real folos.
Pana la urma, o solutie mai ieftina de transfer de la Fiumicino la Roma e chiar asta: Fiumicino-Lido Centru cu autobuze Cotral (1.2 Euro) iar apoi cu trenul regional pana la Ostiense si de acolo metrou, ambele cu (Roma Pass)
Voi reveni cu amanunte

Cum ii spune statiei de tren de unde ai plecat din Lido spre Roma Ostiense ca nu reusesc sa gasesc trenul asta in trenitalia.it ?
De unde ai luat autobuzul Cotral spre Lido Centru, gandindu-ma ca poate ai ajuns la Fiumicino terminal B sau 2, zburand probabil cu low-cost? de unde ai luat biletul de autobuz?

Avem acum vreo 3 variante de a ajunge de la Fiumicino in Roma ieftin, sa vedem care-i si cea mai comoda si mai rapida. Daca e cineva care a testat macar doua dintre ele, il rog sa se exprime.

Cele 3 variante:
1. Fiumicino-Parco Leonardo cu trenul -1eur, Parco Leonardo -Ostiense cu trenul 1,90eur, Ostiense-metro Piramide pe jos, metro Piramide-metro Termini 1eur total 3,90eur.
2. Fiumicino -Lido di Ostia Centro cu Cotral 1,20eur, Lido?-Ostiense cu trenul ?eur, Ostiense-metro Piramide pe jos, metro Piramide-metro Termini 1eur , total ?
3. Fiumicino -Eur Magliana cu Cotral ? eur, Metro Magliana-metro Termini 1 eur, total ?

#103
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004

 stlx, on 14th October 2010, 00:56, said:

Cum ii spune statiei de tren de unde ai plecat din Lido spre Roma Ostiense ca nu reusesc sa gasesc trenul asta in trenitalia.it ?
E statia Lido centro. acolo am si facut poza cu orarul autobuzelor
De unde ai luat autobuzul Cotral spre Lido Centru, gandindu-ma ca poate ai ajuns la Fiumicino terminal B sau 2, zburand probabil cu low-cost? de unde ai luat biletul de autobuz?
Da, am zburat cu Wizz. insa la dus am mers pe varianta nr 1. Am luat cele doua bilete separat iar cand a venit controlorul chiar dupa punerea in miscare a trenului din Fiumicino, l-am rugat sa ne perforeze si cel de-al doilea bilet. N-a fost nevoie sa mai coboram la Parco Leonardo.

Avem acum vreo 3 variante de a ajunge de la Fiumicino in Roma ieftin, sa vedem care-i si cea mai comoda si mai rapida. Daca e cineva care a testat macar doua dintre ele, il rog sa se exprime.

Cele 3 variante:
1. Fiumicino-Parco Leonardo cu trenul -1eur, Parco Leonardo -Ostiense cu trenul 1,90eur, Ostiense-metro Piramide pe jos, metro Piramide-metro Termini 1eur total 3,90eur.
2. Fiumicino -Lido di Ostia Centro cu Cotral 1,20eur, Lido?-Ostiense cu trenul ?eur, Ostiense-metro Piramide pe jos, metro Piramide-metro Termini 1eur , total ?
3. Fiumicino -Eur Magliana cu Cotral ? eur, Metro Magliana-metro Termini 1 eur, total ?


#104
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Nu merge in trenitalia.it cu Lido Centro. alte idei? cat de dese-s trenurile alea?
de unde ai luat biletul de 1,20 pt Cotral : Lido Centro -Fiumicino? in autobuz sau unde?

Mai spune-mi, te rog, cat faci pe jos de la Ostiense la Piramide?  Si acum, daca la dus ai mers prin Parco Leonardo cu trenul si la intors prin Lido cu bus si tren, care varianta ti se pare mai comoda si mai rapida? ca nu are sens sa ne uitam la o diferenta de 0,8eur dintre ele.

#105
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
iti raspund punctual:
Trenurile plecau la max 30 min.
Biletul pt autobuz l-am luat la iesirea din gara Lido Centro (acolo e autogara)
Huh, nu stiu cat faci pe jos cert e ca e aproape.
Hm... ambele variante sunt ok. Daca trenul ar fi ajuns pana in Termini, as fi zis prima varianta. Insa a trebuit sa coboram la Tiburtina si de acolo sa ne intoarcem cu metroul.
A doua varianta e super ok pt plecare, cand poti sa-ti rezervi putin timp sa ajungi si la mare si de acolo direct la aeroport.

Attached Files



#106
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 camerevideo, on 14th October 2010, 01:25, said:

iti raspund punctual:
Trenurile plecau la max 30 min.
Biletul pt autobuz l-am luat la iesirea din gara Lido Centro (acolo e autogara)
Huh, nu stiu cat faci pe jos cert e ca e aproape.
Hm... ambele variante sunt ok. Daca trenul ar fi ajuns pana in Termini, as fi zis prima varianta. Insa a trebuit sa coboram la Tiburtina si de acolo sa ne intoarcem cu metroul.
A doua varianta e super ok pt plecare, cand poti sa-ti rezervi putin timp sa ajungi si la mare si de acolo direct la aeroport.

stai ca n-am inteles ce-i cu Tiburtina, cand a trebuit sa cobori acolo? ca eu stiu de Parco Leonardo -Ostiense, nu de Tiburtina.
De-asta tot insist cu locul de unde se cumpara biletul de autobuz, ca undeva pe site-ul Cotral-ului am citi ca tichetul unic in autobuz e 4,5 eur, prin urmare, daca nu gasesc la Fiumicino bilet, nu-i mare afacere drumul cu Cotral.

Nu prea ma tenteaza la intors sa trec pe la mare, cu trollerul dupa mine si la sfarsit de octombrie.

#107
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 stlx, on 14th October 2010, 00:56, said:

Cum ii spune statiei de tren de unde ai plecat din Lido spre Roma Ostiense ca nu reusesc sa gasesc trenul asta in trenitalia.it ?
De unde ai luat autobuzul Cotral spre Lido Centru, gandindu-ma ca poate ai ajuns la Fiumicino terminal B sau 2, zburand probabil cu low-cost? de unde ai luat biletul de autobuz?

Avem acum vreo 3 variante de a ajunge de la Fiumicino in Roma ieftin, sa vedem care-i si cea mai comoda si mai rapida. Daca e cineva care a testat macar doua dintre ele, il rog sa se exprime.

Cele 3 variante:
1. Fiumicino-Parco Leonardo cu trenul -1eur, Parco Leonardo -Ostiense cu trenul 1,90eur, Ostiense-metro Piramide pe jos, metro Piramide-metro Termini 1eur total 3,90eur.
2. Fiumicino -Lido di Ostia Centro cu Cotral 1,20eur, Lido?-Ostiense cu trenul ?eur, Ostiense-metro Piramide pe jos, metro Piramide-metro Termini 1eur , total ?
3. Fiumicino -Eur Magliana cu Cotral ? eur, Metro Magliana-metro Termini 1 eur, total ?
Incercati atac.it: Attached File  L_R.JPG   85.79K   107 downloads

#108
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004

 stlx, on 14th October 2010, 01:37, said:

stai ca n-am inteles ce-i cu Tiburtina, cand a trebuit sa cobori acolo? ca eu stiu de Parco Leonardo -Ostiense, nu de Tiburtina.
Nu prea ma tenteaza la intors sa trec pe la mare, cu trollerul dupa mine si la sfarsit de octombrie.
Ti-am scris mai sus ca la sosire am folosit prima varianta mentionata  de tine. (asta pt ca era si cea mai vehiculata pe forum)
Am aterizat la Fiumicino - tren-2 bilete-taxate in acelasi tren. Despre trenul asta spuneam ca nu ajunge la termini, unde vroiam noi, si pt asta am coborat la Tiburtina dupa acre am luat metroul pt care aveam Roma pass.
Ref la mare, asa am zis si noi. Initial am vrut sa lasam bagajele la statia Lido Centro, insa o doamna care a calatorit alaturi de noi si care "fireste" ca era romanca, ne-a ajutat cu informatii. Marea e aproape de statie. Singurul mic dezavantaj e ca accesul la ea se face in putine locuri (sunt multe proprietati private)
Oricum stiind clar la cat avem autobuzul catre aeroport si ca face 30 min pana acolo, ne-a gestionat foarte bine timpul.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate