Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#1
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
Salut.
Inainte sa calatoresc la Roma am citit pe forumul "Roma" (care s-a inchis recent) despre o varianta ieftina de transfer Aeroport Fiumicino - Centru, iar solutia era urmatoarea: Trenul, insa cumpararea a doua bilete: Aeroport - Parco Leonardo, apoi Parco Leonardo - Roma. Am folosit aceasta varianta la intoarcerea catre aeroport, insa, surpriza: la Parco Leonardo nu am gasit automat de bilete, asa ca ne-am dus pe nashpa cu trenul pana la aeroport.
As vrea sa intreb daca cineva stie vreun alt mod de transfer decat cel cu trenul? Transfer ieftin, apropo, nu ceva gen Leonardo Express.

#2
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postadiliki222, on 26th January 2010, 15:58, said:

Salut.
Inainte sa calatoresc la Roma am citit pe forumul "Roma" (care s-a inchis recent) despre o varianta ieftina de transfer Aeroport Fiumicino - Centru, iar solutia era urmatoarea: Trenul, insa cumpararea a doua bilete: Aeroport - Parco Leonardo, apoi Parco Leonardo - Roma. Am folosit aceasta varianta la intoarcerea catre aeroport, insa, surpriza: la Parco Leonardo nu am gasit automat de bilete, asa ca ne-am dus pe nashpa cu trenul pana la aeroport.
As vrea sa intreb daca cineva stie vreun alt mod de transfer decat cel cu trenul? Transfer ieftin, apropo, nu ceva gen Leonardo Express.
Eu am fost cu trenul ala de 5,5 euro(au mai scris si altii despre optiunea asta).L-am luat din Tuscolana.Mai ieftin de atat nu cred ca e.

#3
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
cineva a postat var asta

Quote

Fiumicino Aeroporto-Parco Leonardo 1 euro
Parco Leonardo-Roma Ostiense 1.9 euro
nu stiu daca e reala
asta apare pe site-ul hotelului, e langa termini

Quote

By train
• From Termini Station ( By foot for 1 km), bus ‘36’ or ‘90’ from the station, get out at the ‘Porta Pia’ stop, cross the street, in Via Nomentana 55, CESAR B&b will be there.
From Tiburtina Station, get the Metro B direction Laurentina- One Stop to BOLOGNA, now take the ‘62’ bus and drop at the Stop PORTA PIA.
sper sa ne descurcam
la biletul de 1 euro putem circula cu orice mijloc de transport:metrou,autobuz timp de 1 h 30min?

Edited by anonima1, 27 January 2010 - 06:29.


#4
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postanonima1, on 27th January 2010, 06:26, said:

la biletul de 1 euro putem circula cu orice mijloc de transport:metrou,autobuz timp de 1 h 30min?
75 min.Metrou si orice autobuz ATAC

#5
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
a incercat careva sa inchirieze masina in Roma?
cat costa?
ma gandesc ca pt o zi imi renteaza sa inchiriez masina pt o fuga la Florenta,decat sa platim biletul de tren.

#6
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postanonima1, on 28th January 2010, 06:31, said:

a incercat careva sa inchirieze masina in Roma?
cat costa?
ma gandesc ca pt o zi imi renteaza sa inchiriez masina pt o fuga la Florenta,decat sa platim biletul de tren.

http://www.economycarhire.com/quote/ va ofera (din gara, in martie):
Nissan Micra              112€ / 1 zi si 112€ / 3 zile
Fiat Grande Punto 176€ / 1 zi si tot atat 3 zile
"The price you are about to pay includes full insurance with no excess so nothing to pay in the event of theft or collision damage."



http://www.cardelmar.co.uk are (din aeroport, in martie) Opel Corsa la 25€ / 1 zi cu "Refund of excess including damage to glass and tyres".

#7
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
Stie cineva daca abonamentul pe o zi de 4 euro e valabil pana la Lido di Ostia?

#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postadiliki222, on 28th January 2010, 13:53, said:

Stie cineva daca abonamentul pe o zi de 4 euro e valabil pana la Lido di Ostia?
Da.
http://www.atac.roma....asp?p=19&r=680

Edited by zuv, 28 January 2010 - 14:12.


#9
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postadiliki222, on 28th January 2010, 13:53, said:

Stie cineva daca abonamentul pe o zi de 4 euro e valabil pana la Lido di Ostia?

Da.
Biletul zilnic de 4€ este valabil pe raza Comune di Roma, care include si Ostia.
http://www.enjoyrome...sportation.html

#10
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006

View Posto_dor, on 28th January 2010, 09:50, said:

http://www.cardelmar.co.uk are (din aeroport, in martie) Opel Corsa la 25€ / 1 zi cu "Refund of excess including damage to glass and tyres".

nu te supara, cum ai gasit oferta asta, eu am intrat la ei pe site si nu o gasesc :) 25 E / zi ?

#11
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postsorel_789, on 28th January 2010, 14:41, said:

nu te supara, cum ai gasit oferta asta, eu am intrat la ei pe site si nu o gasesc :) 25 E / zi ?

Nu am de ce:

cardelmar -> cautare google -> www.cardelmar.com/ -> selectez uk

completez:
country=Italy, region=Italy-Mainland, pick up station=Rome, date=03/03/2010, time=10:00, return station=Rome, date=04/03/2010, time=10:00

si din lista afisata (Opel Corsa=19.85GBP, Nissan Micra=22.46GBP s.a.m.d.) selectez Opel Corsa;

in ecranul urmator aleg insurance=all inclusive plus si pretul devine 22.33GBP, care inseamna la cursul BNR 25€


Daca imi dati adresa dumneavoastra de e-mail pot sa va trimit o captura de ecran (nu mai gasesc facilitatile de transmitere fisiere si nici pe cele de formatare a textului, as fi postat imaginea aici).

#12
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postadiliki222, on 26th January 2010, 15:58, said:

Salut.
Inainte sa calatoresc la Roma am citit pe forumul "Roma" (care s-a inchis recent) despre o varianta ieftina de transfer Aeroport Fiumicino - Centru, iar solutia era urmatoarea: Trenul, insa cumpararea a doua bilete: Aeroport - Parco Leonardo, apoi Parco Leonardo - Roma. Am folosit aceasta varianta la intoarcerea catre aeroport, insa, surpriza: la Parco Leonardo nu am gasit automat de bilete, asa ca ne-am dus pe nashpa cu trenul pana la aeroport.
As vrea sa intreb daca cineva stie vreun alt mod de transfer decat cel cu trenul? Transfer ieftin, apropo, nu ceva gen Leonardo Express.
Pai nu e automat de bilete, cand am propus varianta asta am spus clar de unde se pot lua bilete. Se pare ca n-ai citit tot.

#13
dayana1

dayana1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2010
buna...pe 3 feb plec la roma cu wizz(buc-ciampino)...m-am uitat si pe forumul "roma"....si am si eu cateva intrebari   :rolleyes:

1.cardurile roma piu pass nu se mai pot cumpara?(aveau in plus doar autobuzele COTRAL nu?!)..am vazut ca ambele erau 25euro...
2.cu cardul roma pass poti merge cu vreun autobuz pana la termini?
3. stadio olimpico se poate vizita?:)...sau e vreun meci pana pe 7 feb?
4.de hotelul terminal stie cineva ceva?...e aproape de statia termini(merita roma pass?)
5.in apropierea romei exista ceva ce merita vizitat...(si este posibil itr-o zi)...oras...marea...etc
6.am citit ca nu te poti caza pana la ora 13-14....in roma ajung pe la 08-09....ce fac pana atunci???!!...(avand in vedere ca nu pot sa ma plimb sau sa vizitez ceva cu bagajele dupa mine)   :mellow:

#14
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdayana1, on 31st January 2010, 01:04, said:

buna...pe 3 feb plec la roma cu wizz(buc-ciampino)...m-am uitat si pe forumul "roma"....si am si eu cateva intrebari   :rolleyes:

1.cardurile roma piu pass nu se mai pot cumpara?(aveau in plus doar autobuzele COTRAL nu?!)..am vazut ca ambele erau 25euro...
2.cu cardul roma pass poti merge cu vreun autobuz pana la termini?
3. stadio olimpico se poate vizita?:)...sau e vreun meci pana pe 7 feb?
4.de hotelul terminal stie cineva ceva?...e aproape de statia termini(merita roma pass?)
5.in apropierea romei exista ceva ce merita vizitat...(si este posibil itr-o zi)...oras...marea...etc
6.am citit ca nu te poti caza pana la ora 13-14....in roma ajung pe la 08-09....ce fac pana atunci???!!...(avand in vedere ca nu pot sa ma plimb sau sa vizitez ceva cu bagajele dupa mine)   :mellow:
5.• La Plaja Lido di Ostia - se ia Metroul B de la statia Termini, se coboara la statia Piramide si prin Pasajul Ostiense se trece pe un alt peron de unde se ia un trenul urban Roma-Lido pana la Lido Centro.
6.scrie-le prin email celor din hotel rugamintea ta de a fi cazata mai devreme,deoarece avionul ajunge la ora x

#15
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postdayana1, on 31st January 2010, 03:04, said:

buna...pe 3 feb plec la roma cu wizz(buc-ciampino)...m-am uitat si pe forumul "roma"....si am si eu cateva intrebari   :rolleyes:
1.cardurile roma piu pass nu se mai pot cumpara?(aveau in plus doar autobuzele COTRAL nu?!)..am vazut ca ambele erau 25euro...
2.cu cardul roma pass poti merge cu vreun autobuz pana la termini?
3. stadio olimpico se poate vizita?:)...sau e vreun meci pana pe 7 feb?
4.de hotelul terminal stie cineva ceva?...e aproape de statia termini(merita roma pass?)
5.in apropierea romei exista ceva ce merita vizitat...(si este posibil itr-o zi)...oras...marea...etc
6.am citit ca nu te poti caza pana la ora 13-14....in roma ajung pe la 08-09....ce fac pana atunci???!!...(avand in vedere ca nu pot sa ma plimb sau sa vizitez ceva cu bagajele dupa mine)   :mellow:

1. cardurile roma piu nu se mai gasesc. autobuzul de la ciampino pana la statia de metrou anagnina te costa 1.20 EUR drumul. roma pass costa 23 euro, nu 25.
2. daca iti iei roma pass din aeroport (este un ghiseu info turist) il poti folosi la metrou cand urci la anagnina. nu exista autobuz direct termini care sa fie inclus in roma pass. daca vrei direct termini, te costa 4.8 eur drumul. ia mai bine cum am zis mai sus... 1.20 eur pana la anagnina si apoi folosesti roma pass la metrou.
3. nu se poate vizita olimpico, dara daca nu stai macar o saptamana, nu ai timp sa ajungi pana la el...
4. pas, nu cunosc. pe tripadvisor zice ca este fff aproape de termini... sry, dar cand ai facut rezervare nu ai avut harta?
5. poti merge la lido, dar acelasi lucru cu timpul... depinde cat stai.
6. daca dai un mail la hotel, ai sanse mari sa te cazeze mai devreme. verifica sa nu te coste extra. noi am avut intarziere 2 ore la plecare (era pe ninsoarea de acum 2 sapt) si ne-am cazat pe la 12.30.

in alta ordine de idei, roma pass isi scoate banii daca intri cu el la colosseum si la galeriile borghese. asa ca transportul este deja gratis. eu i-as sfatui pe toti cei care stau 3 zile sa isi cumpere, nu sunt bani aruncati. iar transport tot vei folosi macar cand mergi la vatican sau cand simti ca pici din picioare dupa atata mers, seara.
DISTRACTIA PLACUTA!!!
si daca mai ai intrebari...

#16
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
roma pass s-a scumpit la 25 euro,puteti citi pe site-ul lor
as vizita galeriile borgheze,intre cele 2 gratuite, si nu mai stiu ce altceva
astept sfaturi cu motivarea lui,excluzand coloseum

#17
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postanonima1, on 3rd February 2010, 10:05, said:

roma pass s-a scumpit la 25 euro,puteti citi pe site-ul lor
as vizita galeriile borgheze,intre cele 2 gratuite, si nu mai stiu ce altceva
astept sfaturi cu motivarea lui,excluzand coloseum

sry, acum o saptamana era 23 EUR, mea culpa.
se recomanda colosseumul (cu palatinul inclus) pentru ca este o intrare scumpa, 12 EUR, iar vaticanul nu accepta roma pass.

#18
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View Postpapone, on 3rd February 2010, 16:12, said:

sry, acum o saptamana era 23 EUR, mea culpa.
se recomanda colosseumul (cu palatinul inclus) pentru ca este o intrare scumpa, 12 EUR, iar vaticanul nu accepta roma pass.
am inteles ca nu merita,nu stiu ce sa aleg intre muzeul national al romei si muzeul capitolin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate