Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#55
carmenrebeca

carmenrebeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2007
buna
am si eu 3 zile de cazare in Roma la HOTEL ROMULUS  il cunoste cineva? adika e ok?
m-ar interesa cum as putea ajunge din Roma spre Vatican cu ROma pass ..m-ar ajuta pentru transport? sau pentru Vatican nu este valabil
multumesc

#56
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postcarmenrebeca, on 23rd March 2010, 14:44, said:

buna
am si eu 3 zile de cazare in Roma la HOTEL ROMULUS  il cunoste cineva? adika e ok?
m-ar interesa cum as putea ajunge din Roma spre Vatican cu ROma pass ..m-ar ajuta pentru transport? sau pentru Vatican nu este valabil
multumesc
Cel mai simplu mod de a ajunge la Vatican este cu metroul. Trebuie sa cobori la statia Ottaviano, iar de acolo mai sunt vreo 500m pana in piata San Pietro.

#57
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
In RomaPass ai inclus un abon de 3 zile pe toate mijloacele de transport in comun din Roma (inclusiv metrou). Mai putin trenul de la aeroport.

#58
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcarmenrebeca, on 23rd March 2010, 13:44, said:

am si eu 3 zile de cazare in Roma la HOTEL ROMULUS  il cunoste cineva? adika e ok?
Stiu ca avea oferta buna de cazare si cand am fost eu,dar e departe de centru...

View Postcarmenrebeca, on 23rd March 2010, 13:44, said:

m-ar interesa cum as putea ajunge din Roma spre Vatican cu ROma pass ..m-ar ajuta pentru transport?
O spui de parca Vaticanul ar fi la kilometri de Roma :) ...Solutia ti-a dat-o deja Neobluenet.

Edited by zuv, 23 March 2010 - 15:21.


#59
iordanus

iordanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.05.2008

View Postadiliki222, on 25th February 2010, 21:43, said:

Zilele trecute am experimentat si eu transportul de la Aeroportul Fiumicino la Roma (Statia Ostiense) cu trenul, la numai 2,90 EURO. Din gara aeroportului se cumpara 2 bilete, dupa cum urmeaza: Aeroportul Fiumicino - Parco Leonardo (adica prima statie de la Aeroport; in Mall-ul de langa aceasta statie se gaseste un Auchan, preturile foarte foarte bune) si Parco Leonardo - Roma Ostiense (langa Ostiense exista statie de metrou, pana la Termini se fac aproximativ 5 minute). ATENTIE insa: Primul bilet se valideaza in Gara Aeroportului (la cutia mica galbena), apoi se coboara la Parco Leonardo, aici validandu-se al doilea bilet, dupa care se urca in urmatorul tren (sau nu neaparat urmatorul, intre timp se poate da o tura prin mall; trenurile circula din 15 in 15 minute, apropo) si se merge pana la capat, adica la Ostiense. La fel se poate proceda si la intoarcere, cumparandu-se 2 bilete, cu "escala" tot la Parco Leonardo.
In alta ordine de idei, daca iei un bilet intreg Aeroport - Roma Ostiense, acesta costa 5,5 EURO. Cumparand 2 bilete economisesti 2,6 EURO/sens.

NU ESTE NEVOIE SA COBORI PENTRU VALIDARE!!
Este suficient sa treci cu pixul ( nu creion care se poate sterge) pe bilet ... ORA de plecare din statie, DATA la care calatoresti si STATIA din care pleci si NASUL va fi multumit....

#60
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postdfstana, on 17th March 2010, 22:47, said:

Daca aterizezi pe Ciampino iti recomand sa iei Teravision sau Shutle Bus pana la termini, au cursa directa si acum este mai ieftina - 4 euro/sens, si te lasa pe strada de langa gara si urmatoarea strada paralela cu aceasta este cea cu giorgi.
Sejur placut. Merita.

daca cineva nu vrea sa plateasca cei 4 eur pentru terravision, poate lua de la ciampino autobuzul cotral pana la statia de metrou anagnina (1.20 eur) si in continuare metroul (1 eur). pana la anagnina faci 20-35 min.

#61
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009
Buna
Voi pleca si eu la Roma si abia astept.Am citit toate topicurile si am rezervat camera la un hotel apoi am anulat rezervarea si am gasit hotelul Flower Garden care e pe langa gara Termini.Stie cineva de el?
Am inteles eu bine urmatoarel?
de la Fiumicino iau autocarul Cotral pana la Eur Magliano cu 1 euro apoi de acolo metroul de supafata pana la Termini.
Imi iau din aeroport Roma Pass si circul cu el toata Roma cu metroul chiar si pana la Vatican,am doua intrari gratuite la 2 muzee (Coloseum si Galeriile Borghese).
Pot lua si autobuzul care face turul Romei dar nu stiu mai multe ce si cum.
Avand micul dejun asigurat voi cumpara mancare de la Market sau o pizza dar nu langa obiectivele principale unde e mai scumpa.
Mai dati-mi detalii va rog! Orice detaliu e important pentru mine .Am bugetul limitat 2-300 euro si hotelul platit.

Multumesc

#62
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postkoko48, on 18th April 2010, 11:35, said:

Buna
Voi pleca si eu la Roma si abia astept.Am citit toate topicurile si am rezervat camera la un hotel apoi am anulat rezervarea si am gasit hotelul Flower Garden care e pe langa gara Termini.Stie cineva de el?
Am inteles eu bine urmatoarel?
de la Fiumicino iau autocarul Cotral pana la Eur Magliano cu 1 euro apoi de acolo metroul de supafata pana la Termini.
Imi iau din aeroport Roma Pass si circul cu el toata Roma cu metroul chiar si pana la Vatican,am doua intrari gratuite la 2 muzee (Coloseum si Galeriile Borghese).
Pot lua si autobuzul care face turul Romei dar nu stiu mai multe ce si cum.
Avand micul dejun asigurat voi cumpara mancare de la Market sau o pizza dar nu langa obiectivele principale unde e mai scumpa.
Mai dati-mi detalii va rog! Orice detaliu e important pentru mine .Am bugetul limitat 2-300 euro si hotelul platit.

Multumesc

Intrucat Cotral vine si pleaca destul de rar de la Fiumicino (asta reiese de pe siteul lor), te sfatuiesc sa iei trenul (care circula des; Atentie, NU Leonardo Express - acesta costand 11 EUR, ci trenul regional) pana la statia Ostiense (Piramide), de acolo existand metrou direct pana la Termini. Pretul e 5,5 EUR. Daca vrei sa iesi mai ieftin, la 2,9 EUR, faci urmatoarele: Iti iei din Fiumicino 2 bilete de tren: Fiumicino-Parco Leonardo (1 EUR) si Parco-Leonardo - Ostiense (1,9 EUR). E acelasi traseu ca si cel de 5,5 EUR, doar ca, daca iti iei 2 bilete, iesi mai ieftin. La Fiumicino validezi primul bilet, la Parco Leonardo te dai jos pentru a valida al doilea bilet (la aparatul galben; langa aceasta gara exista si un mall, cu Auchan. Te poti aproviziona de aici)) apoi astepti urmatorul tren catre Roma.
Roma Pass e valabil in toata reteaua de transport in comun (exceptand Cotral), poti sa ajungi cu el chiar si la mare, in statiunea Lido. Cat despre autobuzele cu turul Romei, Roma Pass nu iti ofera gratuitate, ci doar reduceri de 15-20% (www.romapass.it).
Daca vrei sa mananci o pizza ieftina (3-4 EUR) si un vin/bere la pret rezonabil, merita sa mergi in cartierul Trastevere. Pe langa mancare vei putea admira stradute vechi si inguste.

#63
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009

View Postadiliki222, on 18th April 2010, 12:11, said:

Intrucat Cotral vine si pleaca destul de rar de la Fiumicino (asta reiese de pe siteul lor), te sfatuiesc sa iei trenul (care circula des; Atentie, NU Leonardo Express - acesta costand 11 EUR, ci trenul regional) pana la statia Ostiense (Piramide), de acolo existand metrou direct pana la Termini. Pretul e 5,5 EUR. Daca vrei sa iesi mai ieftin, la 2,9 EUR, faci urmatoarele: Iti iei din Fiumicino 2 bilete de tren: Fiumicino-Parco Leonardo (1 EUR) si Parco-Leonardo - Ostiense (1,9 EUR). E acelasi traseu ca si cel de 5,5 EUR, doar ca, daca iti iei 2 bilete, iesi mai ieftin. La Fiumicino validezi primul bilet, la Parco Leonardo te dai jos pentru a valida al doilea bilet (la aparatul galben; langa aceasta gara exista si un mall, cu Auchan. Te poti aproviziona de aici)) apoi astepti urmatorul tren catre Roma.
Roma Pass e valabil in toata reteaua de transport in comun (exceptand Cotral), poti sa ajungi cu el chiar si la mare, in statiunea Lido. Cat despre autobuzele cu turul Romei, Roma Pass nu iti ofera gratuitate, ci doar reduceri de 15-20% (www.romapass.it).
Daca vrei sa mananci o pizza ieftina (3-4 EUR) si un vin/bere la pret rezonabil, merita sa mergi in cartierul Trastevere. Pe langa mancare vei putea admira stradute vechi si inguste.


Merci. E clar...cred ca ma voi descurca .Oricum ajutorul vostru este nepretuit asa ca pana in august pana voi pleca ma voi pune la curent cu toate.
Am citit toate mesajele postate.
Stie cineva ceva de hotelul Flower Garden?
Cand ma voi intoarce am sa va postez poze si bineinteles comentarii

#64
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
S-au scumpit biletele de tren Aeroportul Fiumicino - Roma.
LeonardoExpress: 14 EUR/calatorie;
Trenul Regional: 8 EUR/calatorie.

#65
Mihai I.

Mihai I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.09.2005
Va salut,

Ma intereseaza ,daca stie cineva,daca trenul regional FR2,Tiburtina -Tivoli,are tarif urban intre statiile Tiburtina-Tor Sapienta si daca pot folosi cardul de 7 zile pe toate liniile de transport urban,pe aceasta ruta.
Va multumesc!

#66
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostMihai I., on 5th May 2010, 07:39, said:

Va salut,

Ma intereseaza ,daca stie cineva,daca trenul regional FR2,Tiburtina -Tivoli,are tarif urban intre statiile Tiburtina-Tor Sapienta si daca pot folosi cardul de 7 zile pe toate liniile de transport urban,pe aceasta ruta.
Va multumesc!

FR2 este impartita in doua sectiuni: Roma Tiburtina - Lunghezza si Lunghezza – Tivoli. Pe prima dintre ele (unde este si statia cautata de dumneavoastra - Tor Sapienza) se aplica tariful Metrebus Rome. Adica si Carta Integrata Settimanale se poate folosi pana la Tor Sapienza.


Paranteza:
RomaPass se poate utiliza numai pe liniile urbane Roma - Lido, Roma - Viterbo (sectiunea Roma – Sacrofano), Roma – Pantano.
Roma&Piu Pass se poate folosi pe trenurile regionale, mai putin de la aeroport. <papone> va spunea prin februarie "cardurile roma piu nu se mai gasesc" ( http://forum.softped...t...t&p=7743190 ).
Pe site se promite reluarea vanzarilor: "Roma & Piu Pass is currently not available. We apologize for the inconvenience.  It will be on sale again as soon as possible."

Edited by o_dor, 06 May 2010 - 08:58.


#67
fetita

fetita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.04.2008

View Postkoko48, on 19th April 2010, 20:18, said:

Merci. E clar...cred ca ma voi descurca .Oricum ajutorul vostru este nepretuit asa ca pana in august pana voi pleca ma voi pune la curent cu toate.
Am citit toate mesajele postate.
Stie cineva ceva de hotelul Flower Garden?
Cand ma voi intoarce am sa va postez poze si bineinteles comentarii



Buna.
Eu plec in iunie si am cazare la Flower Garden, tot pe baza de recomandare.
Am luat legatura cu receptia hotelului via e-mail, mi-au raspuns rapid, mi-au spus ce contine micul dejun, faptul ca aerul conditionat e reparat recent si complet functional.
Receptionerul pare, dupa felul in care scrie in engleza, polonez, sau ceva de genul asta.
La intoarcere, pe la jumatatea lunii iunie, voi scrie cateva impresii despre hotel.
Ca sa nu uit, eventual, da-mi PM in iunie!
Zi usoara si pregatiri cu spor!
Fetita

#68
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009

View Postfetita, on 6th May 2010, 14:05, said:

Buna.
Eu plec in iunie si am cazare la Flower Garden, tot pe baza de recomandare.
Am luat legatura cu receptia hotelului via e-mail, mi-au raspuns rapid, mi-au spus ce contine micul dejun, faptul ca aerul conditionat e reparat recent si complet functional.
Receptionerul pare, dupa felul in care scrie in engleza, polonez, sau ceva de genul asta.
La intoarcere, pe la jumatatea lunii iunie, voi scrie cateva impresii despre hotel.
Ca sa nu uit, eventual, da-mi PM in iunie!
Zi usoara si pregatiri cu spor!
Fetita



Eu le-am scris un mail si i-am intrebat daca pot lasa bagajul la ei si cum pot ajunge si mi-au raspuns ca daca avionul ajunge dimineata pot lasa bagajele la ei fara sa platesc pana incepe check-in, si ca pot ajunge foarte usor cu trenul de la Fiumicino la Termini
La sfarsitul lui iunie iti voi da un PM
multumesc

#69
Hammill

Hammill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2006
Puteti sa-mi spuneti, va rog, pentru  Vatican la ce statie de metrou ar trebui sa cobor? Multumesc anticipat.

#70
djnerio

djnerio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 04.07.2005

View PostHammill, on 12th May 2010, 15:03, said:

Puteti sa-mi spuneti, va rog, pentru  Vatican la ce statie de metrou ar trebui sa cobor? Multumesc anticipat.

Edited by djnerio, 12 May 2010 - 14:14.


#71
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Orice cautare pe "goagal" te ducea pe o harta a metroului din Roma.

Attached Files



#72
Hammill

Hammill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2006

View Poststephanatsea, on 12th May 2010, 15:19, said:

Orice cautare pe "goagal" te ducea pe o harta a metroului din Roma.
Asta am facut, multumesc. Sunt trei statii de metrou in zona, care par la distante aproximativ egale. Voiam sa aflu care ma avantajeaza, de la cineva care cunoaste zona. Dar multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate