Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#73
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 Hammill, on 12th May 2010, 14:25, said:

Asta am facut, multumesc. Sunt trei statii de metrou in zona, care par la distante aproximativ egale. Voiam sa aflu care ma avantajeaza, de la cineva care cunoaste zona. Dar multumesc.


Noi coboram la Ottaviano. De celelalte doua nu stiu sa iti spun daca sunt sau nu mai aproape, dar de aici in maxim 5 minute eram in celebra piata.

#74
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

 Hammill, on 12th May 2010, 15:25, said:

Asta am facut, multumesc. Sunt trei statii de metrou in zona, care par la distante aproximativ egale. Voiam sa aflu care ma avantajeaza, de la cineva care cunoaste zona. Dar multumesc.

noi am ales statia de metrou ottaviano cand am plecat de la muzeul vatican . probabil si cipro e cam la aceeasi distanta . pana la biserica sf petru , de la muzeu , ai insa ceva de mers . aici nu ai statie de metrou , dar banuiesc ( conform hartii , intrucat rutele autobuzelor in roma a ramas o necunoscuta pt mine )
ca ajunge in apropiere autobuzul 62 , care trece si prin piata venetia sau pe corso . noi pana la san pietro am mers pe jos , pe jos si de acolo la muzeu ( pe portiunea asta n-ai alta varianta ) .

#75
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
Ottaviano-eu acolo m-am dat jos.poti simplu sa urmaresti turma de turisti ca toti se dau jos acolo...pana la Vatican ai putin de mers pe jos

#76
bonifacio36

bonifacio36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.03.2008
Salut.
Plec si eu la Roma de pe 12 pana pe 17 iunie. Mai vine careva. Stam undeva pe langa statia Tirbutina. Am legatura directa intre Fiumicino si Tirbutina. Ce sfaturi imi dati? Ms.

#77
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 bonifacio36, on 10th June 2010, 10:11, said:

Salut.
Plec si eu la Roma de pe 12 pana pe 17 iunie. Mai vine careva. Stam undeva pe langa statia Tirbutina. Am legatura directa intre Fiumicino si Tirbutina. Ce sfaturi imi dati? Ms.

asta nu este o intrebare. daca poti fi mai punctual, vei primi sfaturi, cu siguranta.
uite unul: va fi foarte cald si apa e scumpa... sa ai intotdeauna apa la tine (sau macar o sticla, sa o poti umple de la fantanile/cismelele din roma).

#78
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Pentru cei ce aterizeaza la Fiumicino:

exista trei variante de a ajunge de la Fiumicino la Roma- Termini:
-cea mai ieftina a fost descrisa de cateva ori, costa 5,5eur si consta intr-o combinatie de 2 trenuri si un metro (si parca si un autobuz initial sau o plimbare pe jos);
-cea mai scumpa este trenul Leonardo Express, din juma' in juma' de ora, costa 14 eur;
-varianta intermediara, shuttle bus, costa 8 eur.

Despre varianta asta din urma n-am remarcat sa se scrie, o voi face eu:
Bus-ul se ia din parcarea de vizavi cu iesirea din aeroport-terminalul B, adica acolo unde iesiti, dupa ce v-ati luat bagajele si urmati indicatoarele spre iesire. Traversati strada si urcati niste trepte, deoarece parcarea e cumva etajata fata de strada si iesirea din aeroport. Exact acolo in dreptul scarilor e parcat autobuzul, e si un indicator de "Shuttle bus". Nu trebuie luat bilet in prealabil, se ia direct la autobuz si costa 8 eur. Cursele sunt cam din ora in ora iar pe la amiaza am vazut ca sunt si cate doua pe ora. Calatoria dureaza cam 50 minute si e placuta, trece de-a lungul unor cartiere frumoase de blocuri, apoi inconjoara centrul orasului. e un prim contact cu Roma. Si important, are o statie intermediara in Piazza Cavour, deci cei ce au cazare in zona Vatican pot sa coboare aici. Statia finala e pe Via Marsala cam la nr.3-5,  (strada din dreapta garii Termini  -cum iesi din gara, paralela cu sinele).
Intoarcerea spre Fiumicino, invers: de pe Via Marsala nr.3-5, din acelasi loc si aici puteti vedea orarul bus-ului, ca e afisat.

Va recomand aceasta varianta, daca nu sunteti foarte stramtorati cu banii si nu conteaza pentru voi fiecare eur sau daca nu va grabiti (caz in care varianta Leonardo Express ar fi preferabila. Daca nu e greva la caile ferate italiene.)

Sa nu va ganditi ca e mai comoda varianta Leonardo Express ca nu e: faci mai mult pana la statia de cale ferata regionala din interiorul aeroportului Fiumicino dacat pana la parcarea bus-ului de vizavi de aeroport, trebuie sa stai la coada pentru bilet, apoi sa-l validezi. La Termini te lasa la vreo 4-500metri de iesirea din gara, mergi de-a lungul peronului de-ti vine rau. Nici privelistea de la fereastra trenului nu e la fel de atragatoare ca si din autobuz. Singurul avantaj ar fi timpul, poti castiga o jumatate de ora - o ora.

#79
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Mai exista si variante auto, gen taxi, rent a car sau transfer, care, daca esti grup mai mare de 2 - 3 persoane, cred ca e mai ieftin decit trenul sau autobuzul. Transferul poate fi aranjat cu hotelul (daca tin bine minte ne-a costat pe la 40 euro 4 persoane, e un doscount fata de pretul companiei), dar cred ca sint ghisee si in aeroport, de unde poti lua inclusiv microbuze (pentru grupuri de 6 - 8 persoane). Avantajele sint destule: cel mai rapid, ajungi direct la hotel, pretul bun. Taxiurile am inteles ca sint tot pe la 40 euro in medie per cursa aeroport - centru.

#80
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Apropo de varianta mai ieftina de transport intre Fiumicino si Roma, va pot spune cum s-au intimplat lucrurile la mine ieri, cind m-am intors :(
Am locuit in Trastevere. La sosire am luat biletul de tren de 8 euro, pentru ca nu aveam chef de experimente si doream sa ajung cit mai repede la hotel .
La intoarcerea spre Fiumicino , am cerut la ghiseu ( biglietteria)  in gara Trastevere bilete pentru Parco Leonardo. Am primit niste bilete mai mici,la 1,30 euro, pe care scrie " tariffa regionale Lazio - fascia 20 km- corsa semplice", fara sa se specifice traseul . Dupa ce le-am cumparat pe astea am intrebat daca pot sa cumpar tot de acolo bilete de la Parco Leonardo la Fiumicino. Vinzatoarea a zis ca da si mi-a dat altfel de bilete de tren, din acelea mai mari si lungi, pe care erau specificate locul de plecare si locul de sosire, la 1 euro. Pe ambele tipuri de bilete scrie ca trebuie convalidate si ca sunt valabile 6 ore de la convalidare
Biletele mai mici trebuie bagate in aparatul galben de convalidare mai la marginea fantei ( daca il introduci pe mijloc nu se marcheaza ora si statia). In gara Trastevere trenul spre aeroport pleaca intotdeauna de la linia 5 si aparatul de convalidare este in pasaj, chiar inaintea scarilor de acces spre peron ( " binario 5"). Din Trastevere pleaca trenuri spre aeroport din 15 in 15 minute ( cel putin dupa-amiaza, cind am mers eu).
Statia Parco Leonardo este urmatoarea dupa statia Ponte Galeria. Mai inainte este statia Fiera di Roma, unde a urcat multa lume. Din cite am inteles eu, de acolo pina in Roma este valabil Roma Pass-ul si multi iau bilet de tren de acolo pina la Fiumicino, tot foarte ieftin.
La Parco Leonardo am coborit si am avut impresia ca este doar o halta. Erau doua linii si atit. Nu am vazut casa de bilete, nici functionari. Asa ca bine am facut ca am luat bilet PL-Fiumicino din Trastevere...M-am dus la aparatul galben - sigurul - care era vizibil , undeva pe un perete in stinga cum cobori din tren si....surpriza ! " Fuori di servizio" ! Am luat un fel de ascensor cu care urci un etaj, treci peste o mica pasarela si ajungi la cealalta linie de tren ( nu au pasaj subteran). Acolo erau doua aparate de convalidare. Unul " fuori di servizio", altul afisa normal data si ora dar nu actiona in nici un fel asupra biletului de tren... I-am spus citeva in romaneste, dupa aceea mi-am amintit si ceva in italiana ( urmaresc filmele cu comisarul Montalbano pe TVR2 si mi-am imbogatit mult vocabularul) dar degeaba. M-am gindit sa caut un functionar ca sa ii explic problema, am iesit din gara / halta, vis a vis era ceva care mi s-a parut a fi intrare in gara, de fapt era un supermarket. M-am intors, m-am mai uitat, am intrebat pe cineva care era intrarea in gara, mi-a aratat locul de unde iesisem eu. M-am intors in gara si am inceput sa intreb oamenii care mai treceau pe acolo ce sa fac daca aparatele sunt defecte. Unii ridicau din umeri, in final o doamna mi-a spus ca si ea merge cu trenul si ca nu e nici o problema daca scrii cu pixul pe bilet, pe latura mica (unde in mod normal inscriptioneaza automat aparatul ), data si ora trenului cu care pleci din statia Parco Leonardo. Noroc ca m-a lamurit exact cind expira sfertul de ora si venea urmatorul tren spre Fiumicino.
Ma gindesc ca daca as fi stiut dinainte, as fi ramas in primul tren si scriam direct pe bilete datele pentru convalidare. Trebuia doar sa stiu ora la care pleaca trenul din gara Parco Leonardo.
Ma lamureste totusi cineva si pe mine daca exista biglietterie in statia Parco Leonardo ?

#81
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
faza cu pixu' pe belet a explicat-o cineva anterior, chiar de doua ori

cum e sa stai in trastevere? ca am ochit si eu un hostel, un convent, orsa maggiore, cam scump- si ma intreb daca face banii aia...si la mic-dejun dau posmagi...si nici tu cina...nici bucatarie utilata...doar 28eur pt un loc in camera de 8 persoane...enorm, nu?
daca stau in trastevere o sa fac si eu la fel, cu transportul. altfel, n-am chef de complicatii pentru cativa eur, deja pt mine e atat de confortabil si relaxant drumul cu shuttle bus-ul ca n-o sa recurg la experimente

#82
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 auriciu, on 20th June 2010, 22:47, said:

Apropo de varianta mai ieftina de transport intre Fiumicino si Roma, va pot spune cum s-au intimplat lucrurile la mine ieri, cind m-am intors :(
Am locuit in Trastevere. La sosire am luat biletul de tren de 8 euro, pentru ca nu aveam chef de experimente si doream sa ajung cit mai repede la hotel .
La intoarcerea spre Fiumicino , am cerut la ghiseu ( biglietteria)  in gara Trastevere bilete pentru Parco Leonardo. Am primit niste bilete mai mici,la 1,30 euro, pe care scrie " tariffa regionale Lazio - fascia 20 km- corsa semplice", fara sa se specifice traseul . Dupa ce le-am cumparat pe astea am intrebat daca pot sa cumpar tot de acolo bilete de la Parco Leonardo la Fiumicino. Vinzatoarea a zis ca da si mi-a dat altfel de bilete de tren, din acelea mai mari si lungi, pe care erau specificate locul de plecare si locul de sosire, la 1 euro. Pe ambele tipuri de bilete scrie ca trebuie convalidate si ca sunt valabile 6 ore de la convalidare
Biletele mai mici trebuie bagate in aparatul galben de convalidare mai la marginea fantei ( daca il introduci pe mijloc nu se marcheaza ora si statia). In gara Trastevere trenul spre aeroport pleaca intotdeauna de la linia 5 si aparatul de convalidare este in pasaj, chiar inaintea scarilor de acces spre peron ( " binario 5"). Din Trastevere pleaca trenuri spre aeroport din 15 in 15 minute ( cel putin dupa-amiaza, cind am mers eu).
Statia Parco Leonardo este urmatoarea dupa statia Ponte Galeria. Mai inainte este statia Fiera di Roma, unde a urcat multa lume. Din cite am inteles eu, de acolo pina in Roma este valabil Roma Pass-ul si multi iau bilet de tren de acolo pina la Fiumicino, tot foarte ieftin.
La Parco Leonardo am coborit si am avut impresia ca este doar o halta. Erau doua linii si atit. Nu am vazut casa de bilete, nici functionari. Asa ca bine am facut ca am luat bilet PL-Fiumicino din Trastevere...M-am dus la aparatul galben - sigurul - care era vizibil , undeva pe un perete in stinga cum cobori din tren si....surpriza ! " Fuori di servizio" ! Am luat un fel de ascensor cu care urci un etaj, treci peste o mica pasarela si ajungi la cealalta linie de tren ( nu au pasaj subteran). Acolo erau doua aparate de convalidare. Unul " fuori di servizio", altul afisa normal data si ora dar nu actiona in nici un fel asupra biletului de tren... I-am spus citeva in romaneste, dupa aceea mi-am amintit si ceva in italiana ( urmaresc filmele cu comisarul Montalbano pe TVR2 si mi-am imbogatit mult vocabularul) dar degeaba. M-am gindit sa caut un functionar ca sa ii explic problema, am iesit din gara / halta, vis a vis era ceva care mi s-a parut a fi intrare in gara, de fapt era un supermarket. M-am intors, m-am mai uitat, am intrebat pe cineva care era intrarea in gara, mi-a aratat locul de unde iesisem eu. M-am intors in gara si am inceput sa intreb oamenii care mai treceau pe acolo ce sa fac daca aparatele sunt defecte. Unii ridicau din umeri, in final o doamna mi-a spus ca si ea merge cu trenul si ca nu e nici o problema daca scrii cu pixul pe bilet, pe latura mica (unde in mod normal inscriptioneaza automat aparatul ), data si ora trenului cu care pleci din statia Parco Leonardo. Noroc ca m-a lamurit exact cind expira sfertul de ora si venea urmatorul tren spre Fiumicino.
Ma gindesc ca daca as fi stiut dinainte, as fi ramas in primul tren si scriam direct pe bilete datele pentru convalidare. Trebuia doar sa stiu ora la care pleaca trenul din gara Parco Leonardo.
Ma lamureste totusi cineva si pe mine daca exista biglietterie in statia Parco Leonardo ?

La Parco Leonardo nu este automat de bilete. De aceea biletele trebuie cumparate inainte, din Aeroport, respectiv din Trastevere sau Ostiense.

#83
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

 stlx, on 20th June 2010, 15:01, said:

faza cu pixu' pe belet a explicat-o cineva anterior, chiar de doua ori
cum e sa stai in trastevere?

Eu sint cam Toma necredinciosul si cel mai bine invat din greseli. Stiam ceva despre scrisul pe bilet dar credeam ca e mai sigur daca il validez la aparat.

Cu cazarea in Trastevere, cred ca nu te pot ajuta. Am impresia ca avem gusturi diferite. Mie imi place in vacanta sa stau in conditii mai bune decit acasa si , mai ales in orase, nu caut hoteluri cu personalitate, in zone neaparat pitoresti. Nu imi place sa imi omor picioarele ca sa vad o mie de obiective pe zi, de aceea imi place sa mai si stau citeva ore in camera, ma mai uit si la televizor. Mai pierd timpul si pe la bancarelle, desi sunt atit de aproape atitea capodopere.... Alta virsta, alta formatie intelectuala si...gusturile nu se discuta.... Am stat la H10 Roma Citta, aproape de strada Marconi, care mi-a placut. Foarte comfortabil, nou, modern, cu internet ( 4 pc-uri in hol  si wireless )si safe in camera gratuite, piscina si jacuzzi pe terasa, spa. masini de cuburi de gheata pe holuri etc. Foarte aproape de statia autobuzului 170, cu care ajungi in aproximativ 15-20 de minute in Campidoglio sau Piata Venezia. Cam scumpisor si nu e pentru cine doreste o vacanta pentru imersie cultural-artistica ci mai mult o vacanta pentru incintare-relaxare , cum imi place mie.

#84
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
categoric avem gusturi diferite si asta nu tine de varsta sau formatie intelectuala, cum spui, ci de placeri, nevoi, posibilitati. dar e bine ca e asa, ar fi monoton sa fim toti la fel, nu crezi?
lasa auriciu, pentru cei ca tine s-a inventat termenul de slow-travel...

cand merg singura, eu stau in hosteluri ieftine, cat mai bine pozitionate. prima data am stat si eu intr-o camera single dar, tinand cont de diferenta de pret si de faptul ca eu doar dorm in camera, am incercat si varianta cu hostelul si am fost mai mult decat multumita. stau doar in camera de femei si e mai mult decat ok, toate turistele care aleg hostelul cam seamana intre ele. de obicei calatoresc singure sau, cele foarte tinere, cate doua. toate plecam dis-de-dimineata si ne intorceam seara, faceam un dus, internet si nani. ca varsta, de la 20 la 65 de ani. ultima data, la Napoli, am stat intr-o camera de 4 persoane cu o olandeza de 65 de ani, asta ne dadea lectii de turism la toate.
daca as avea suficient de multi bani sa merg de cate ori vreau in vacanta (lunar) si sa stau in orice hotel, fireste ca as alege varianta camera-single. dar iarasi, a sta intr-un hotel luxos la periferie si a merge in centru cu autobuzul 170 sau a sta intr-un hotel de 4 stele in zona termini parca totusi e cam incoerent, din punctul meu de vedere. sau e tot un compromis, da.

Edited by stlx, 21 June 2010 - 07:55.


#85
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Te invidiez.
Ca sa revenim totusi la informatii, e de retinut ca in acea parte de Trastevere in care am stat eu , la H10 Roma Citta, in preajma strazii Marconi, e o parte a orasului in care gasesti doar blocuri de locuinte si magazine moderne, fara nimic spectaculos. Hotelul era amplasat intre o scoala si un teren de sport, aproape de unul dintre cele mai ieftine supermarket-uri ( Eurospin) si de o piata de legume si fructe. Foarte linistita zona seara ( dar era si campionatul de fotbal iar meciurile incepeau la 8 jumate, poate ca si asta avea importanta). Daca n-as fi auzit italiana as fi putut crede ca sint oriunde altundeva. Daca doresti atmosfera tipica si locatie pitoreasca, as spune ca trebuie in mod categoric sa cauti altceva. Dar tot in Trastevere poti gasi acel altceva.....

#86
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Asa-i auriciu, eu caut in orase zonele pitoresti si specificul local, astea ma atrag in primul rand. In afara de Trastevere, unde inca  nu am fost, zonele cele mai pitoresti din Roma mi s-au parut cele de o parte si de alta a strazii Corso Vittorio Emanuele II cam din dreptul bisericii Sant'Andrea d. Valle si pana la Tibru. In stanga, cum mergi spre Tibru, cartierul renascentist Campo dei Fiori cu piatetele lui, Via Giulia, Via d. Giubbonari si Via d. Pellegrino, iar in dreapta strazii Corso V.E. II tot paienjenisul ala de stradute dintre Piazza Navona si Via d. Coronari.

Edited by stlx, 22 June 2010 - 09:15.


#87
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009

 fetita, on 6th May 2010, 14:05, said:

Buna.
Eu plec in iunie si am cazare la Flower Garden, tot pe baza de recomandare.
Am luat legatura cu receptia hotelului via e-mail, mi-au raspuns rapid, mi-au spus ce contine micul dejun, faptul ca aerul conditionat e reparat recent si complet functional.
Receptionerul pare, dupa felul in care scrie in engleza, polonez, sau ceva de genul asta.
La intoarcere, pe la jumatatea lunii iunie, voi scrie cateva impresii despre hotel.
Ca sa nu uit, eventual, da-mi PM in iunie!
Zi usoara si pregatiri cu spor!
Fetita



Ciao Fetita
Ai fost la Roma ? povesteste-mi tot te rog si mai ales spune-mi despre Flower Garden Hotel.
Daca ai si poze pe unde ai fost ar fi super.
Asteptam noutati la intoarcere
:)
Multumesc
Koko48

#88
Lorin57

Lorin57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.03.2009
Buna ziua,
Eu si sotia am stat la hotel ALBA (Via di Torre Maura 81), in perioada 7 - 14.06.2010, trei stele, mic dejun inclus, 480 eu/7 nopti, luat de la agentia Marhal. Hotelul este nou construit, camere mari si modern mobilate, foarte curat si linistit, insa departe de centru. Luam zilnic dimineata autobuzul 558 (statia este chiar in fata hotelului), pana la statia de metrou Subaugusta, de unde luam metroul in orice directie.
Am avut zile cand in 45 de minute urmand traseul aratat, eram la Termini, dar si zile cand ajungeam in 60 - 70 minute. De asemenea de multe ori la metrou (linia A) se anunta prin statie probleme tehnice si se astepta si cate 20 minute sosirea acestuia. Urmarea: o mare de calatori in vagoane si pe peron, toti iritati, grabiti, cu bagaje dupa ei, etc.
Cu toate acestea, pot spune ca transportul in comun este bine pus la punct in Roma, reteaua de autobuze fiind imensa si acoperind toate zonele Romei. Statiile sunt apropiate, autobuzele merg repede, cele de pe liniile principale au si aer conditionat. Atentie, DACA NU FACI CU MANA, autobuzul nu opreste in statie, chiar daca soferul te vede pe trotuar ! De asemenea, daca nu apesi unul din butoanele aflate in interior nu opreste pentru a putea cobori (evident se apasa inainte de a ajunge autobuzul in statia respectiva !).
Noi, stind 8 zile (7 nopti hoteliere) ne-am luat CIS (CARD INTEGRAT PENTRU TRANSPORT) valabil pana in a 7-a zi la ora 0,00 de la prima compostare a cardului. Desi am dat 16 eu/card, a fost super convenabil caci am mers foarte mult cu autobuz/tramvai/metrou subteran/metrou de suprafata. Seara cand eram obositi luam unul sau chiar doua autobuze pentru o statie - doua, pana la o gura de metrou, de unde luam metroul pana la statia Subaugusta si apoi autobuzul 558 pana la hotel. Daca nu te tin picioarele, sau daca e canicula (asa cum a fost in saptamana noastra), poti lua oricare din mijloacele de transport aratate chiar si intre doua obiective turistice apropiate, deoarece numarul de calatorii cu CIS este NELIMITAT. In aceste conditii noi am cautat sa mergem mai mult pe la suprafata, evitand statia de metrou Termini care este groaznic de aglomerata/obositoare, ai de mers foarte mult prin subteranul ei.
Transportul pana la Roma l-am avut asigurat cu Wizz, bilete luate din martie - 544 RON, doua persoane, operare pe aeroportul Ciampino. Aeroportul este ``prietenos`` se intra - iese usor si simplu nu va puteti rataci. Statia de autobuze/autocare pentru oras este chiar la iesire/intrare, practic te ``impiedici`` in ea. La plecare am avut placuta surpriza sa dam in aeroport de un Duty Free enorm, cu multe magazine si produse, la preturi acceptabile (ciocolata si produse de ciocolata, bauturi de toate felurile, haine, cosmetice, mancare, etc.).
  In Roma te poti plimba cu vaporasul pe Tibru, 10 eu/pers. timp de o ora, ti se prezinta toate podurile de peste el (si sunt multe !). Exista si vaporase mai maricele unde se poate servi o cina festiva, intre orele 21 - 23, la preturi de 50 - 60 eu.

  Cam atat, stau la dispozitia celor interesati de alte amanunte, forumul este foarte util pentru cei care merg prima data la Roma, se pot afla multe lucruri utile de aici.

#89
dany_ella

dany_ella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2010
Hey salut! As avea si eu cateva nedumeriri...daca ma poate ajuta cineva. In Roma, de la aeroportul Ciampino pana la gara ce trebuie sa iau si cat costa. Si de la Roma la Ancona cat m-ar duce eventual pretul unui bilet cu trenul? Thx!

Si apoi as mai vrea sa stiu de la Ancona la Milano cat m-ar costa un bilet de tren? Thx!

Edited by dany_ella, 25 June 2010 - 21:55.


#90
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 dany_ella, on 25th June 2010, 23:00, said:

Hey salut! As avea si eu cateva nedumeriri...daca ma poate ajuta cineva. In Roma, de la aeroportul Ciampino pana la gara ce trebuie sa iau si cat costa. Si de la Roma la Ancona cat m-ar duce eventual pretul unui bilet cu trenul? Thx!

Si apoi as mai vrea sa stiu de la Ancona la Milano cat m-ar costa un bilet de tren? Thx!

vad ca nu vrei sa citesti ce s-a mai scris pe aici...
despre trenuri poti afla orice AICI.
de la ciampino poti lua autobuz direct catre termini sau pana la statia de metrou anagnina (1.20 eur/pers) si apoi metroul pana la termini (1 eur/pers).

Edited by papone, 26 June 2010 - 02:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate