Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Transport in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#415
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008

 nehotarata, on 29 august 2014 - 11:16, said:

Buna ziua,

va rog frumos sa ne ajutati sa ne hotaram asupra unui tip de abonament din cele pomenite aici. Datele "problemei" sunt:
durata sejur: 6 zile;
cazare: in zona (Statia M7- Leo Lagrange)Villejuif;
my family: 2 adulti + 1 copil/adult de 18 ani impliniti in urma cu o luna + 1 copil de 9 ani;
obiective: evident, cele deja stiute + cite de sciences et de l'industries; o zi va fi la disney, dar asta e o alta poveste;
Ce credeti ca e mai avantajos de luat, paris visite sau navigo?
Inca o intrebare: cite de sciences et de l'industries de ce alte obiective as putea sa-l leg intr-o zi? (din experienta stiu ca vom sta cel putin jumatate de zi aici; la Barcelona mi-am planificat 3 ore si am scos copiii fortat dupa 6 ore fiindca pierdeam avionul..)
Multumesc.

Navigo Decouverte este valabil incepand de luni dimineata pana duminica noaptea. Ajunge undeva la 40 euro de persoana. Daca ajungeti in mijlocul sapatamanii, parerea mea e ca ar trebui sa luati Paris visite...
Cred ca 5 zile nu sunt suficiente pentru a putea vedea toate obiectivele deja stiute +orasul stiintelor si industriei. Probabil ca veti fi contra cronometru mereu pentru a putea avea timp sa vedeti tot ce v-ati propus. Tineti cont de faptul ce Parisul este foarte aglomerat, sunt cozi la toate obiectivele turistice inca de dimineata.
E pacat sa mergi in Paris pentru prima oara doar ca sa bifezi obiectivele, ar fi mai ok daca v-ati lista doar o parte din obiectivele importante in care vreti sa ajungeti si sa alocati timp sa simtiti atmosfera pariziana plimbandu-va pe stradute, cartiere, vazand pietele locale etc.
E doar o sugestie, fiecare e liber sa isi planifice vacanta dupa bunul plac.

#416
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007

 andrulina, on 29 august 2014 - 14:50, said:


Navigo Decouverte este valabil incepand de luni dimineata pana duminica noaptea. Ajunge undeva la 40 euro de persoana. Daca ajungeti in mijlocul sapatamanii, parerea mea e ca ar trebui sa luati Paris visite...
Cred ca 5 zile nu sunt suficiente pentru a putea vedea toate obiectivele deja stiute +orasul stiintelor si industriei. Probabil ca veti fi contra cronometru mereu pentru a putea avea timp sa vedeti tot ce v-ati propus. Tineti cont de faptul ce Parisul este foarte aglomerat, sunt cozi la toate obiectivele turistice inca de dimineata.
E pacat sa mergi in Paris pentru prima oara doar ca sa bifezi obiectivele, ar fi mai ok daca v-ati lista doar o parte din obiectivele importante in care vreti sa ajungeti si sa alocati timp sa simtiti atmosfera pariziana plimbandu-va pe stradute, cartiere, vazand pietele locale etc.
E doar o sugestie, fiecare e liber sa isi planifice vacanta dupa bunul plac.

Evident, nici nu ne-am propus sa fie o fuga contra cronometru. Vrem sa ne bucuram de fiecare clipa petrecuta in acest frumos oras. De aceea nici nu ne-am facut un plan strict. Am vazut cateva imagini de la acel oras al stiintei si m-am gandit ca le-as face o bucurie copiilor, de aceea am pomenit de el. O sa ajungem marti, 16 septembrie si o sa stam pana duminica, 21 septembrie. Pe sit-ul RATP-ului mi-a atras atentia un eveniment ce va fi in acel weekend, 20-21 sept., journees du patrimoine. Puteti sa-mi dati mai multe informatii?

#417
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
In muzee se fac vizite cu ghid gratuite, de asemenea se pot vizita si colectiile temporare si permanente din cadrul unor muzee.

#418
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Buna,

Duminica dimineata ajung la Paris in interes de serviciu, aterizare pe Beauvais.
Suntem 3 colegi si vrem sa ne deplasam spre hotel (in Montparnasse) cu un shuttle bus, insa nu privat.
Este obligatoriu sa facem rezervarea pe net? Putem gasi la fata locului buss cu 3 locuri libere care sa ne duca la hotel?

Nu as vrea sa platesc pe net pentru ca nu am bani pe card si nici nu pot pune bani maine.
Este exclus sa mergem cu autobuzul cu bilet in jur de 17 Euro, pentru ca un coleg are probleme la un picior. Ne trebuie o masina care sa ne duca direct la hotel, dar pretul sa nu fie al unui taxi!
Ceva in jurul a 80 euro.
Gasim in fata aeroportului?

Am vazut pe site-ul asta, dar trebuie rezervare in prealabil...

https://parisshuttle...le-bookings.asp

#419
megh

megh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 27.08.2007
Din ce inteleg eu de AICI, NaviGO-ul saptamanal este valabil doar cu incepere de luni si pana duminica?!
Eu am deja carduri NaviGO facute de cand am fost in 2012 si as vrea sa le folosesc dar ajung vineri in Paris si plec joi!!!

Din fraza asta sa inteleg ca merge sa il folosesc inclusiv de vineri sau doar sa il incarc de vineri si cu utilizare abia de luni?
"Vous pouvez le charger sur votre passe dès le vendredi de la semaine précédente."

Edited by megh, 04 September 2014 - 15:10.


#420
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007

 megh, on 04 septembrie 2014 - 15:06, said:

Din ce inteleg eu de AICI, NaviGO-ul saptamanal este valabil doar cu incepere de luni si pana duminica?!
Ai inteles bine.

 megh, on 04 septembrie 2014 - 15:06, said:

Din fraza asta sa inteleg ca merge sa il folosesc inclusiv de vineri sau doar sa il incarc de vineri si cu utilizare abia de luni?
"Vous pouvez le charger sur votre passe dès le vendredi de la semaine précédente."
Poti incarca inca de vineri, dar de folosit......tot de luni.Posted Image

#421
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 nehotarata, on 29 august 2014 - 15:23, said:


Evident, nici nu ne-am propus sa fie o fuga contra cronometru. Vrem sa ne bucuram de fiecare clipa petrecuta in acest frumos oras. De aceea nici nu ne-am facut un plan strict. Am vazut cateva imagini de la acel oras al stiintei si m-am gandit ca le-as face o bucurie copiilor, de aceea am pomenit de el. O sa ajungem marti, 16 septembrie si o sa stam pana duminica, 21 septembrie. Pe sit-ul RATP-ului mi-a atras atentia un eveniment ce va fi in acel weekend, 20-21 sept., journees du patrimoine. Puteti sa-mi dati mai multe informatii?


Cel mai important aspect as zice ca este accesul publicului in obiective care nu sunt permanent deschise spre vizitare.
Sper ca nu gresesc daca voi incerca sa exemplific: spre deosebire de Palais du Luxembourg (Le Senat), Hotel de Ville sau Palais Bourbon (l'Assemblee Nationale) care pot fi vizitate si pe parcursul anului, pentru Palais de l'Elysee este unica ocazie.

Sunt unele muzee care permit accesul liber cu ocazia Zilei europene a patrimoniului, altele isi reduc tariful. Adaugati ministere, biserici, restaurante, ambasade …

Cum ati putea folosi acest prilej? Consultati programul si vedeti daca este ceva care v-ar interesa in mod deosebit. Nu uitati de orar. Daca nu va atrage nimic si nici nu va sperie o coada, atunci mergeti la Palais de l'Elysee; daca mai aveti timp, Maxim’s, Bofinger, Julien.

#422
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008
as avea si eu o intrebare: imi puteti spune careva cu ce mijloace de transport in comun ajung de la aeroportul charles de gaulle la hotel Hipotel Paris Printania Maraichers. adresa este 150 rue d'Avron, 20. Belleville - Ménilmontant, 75020 Paris. am vazut ca este statie de metro si tramvai in fata hotelului dar nu stiu care.

ms frumos.

#423
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 andreyszekely, on 16 septembrie 2014 - 09:47, said:

... de la aeroportul charles de gaulle la hotel Hipotel Paris Printania Maraichers. adresa este 150 rue d'Avron, 20. Belleville - Ménilmontant, 75020 Paris. ...este statie de metro ...
Statia de metrou este Porte de Montreuil . Pentru a consulta un traseu acceseaza: http://www.ratp.fr/p...interactif/   ( click pe statia de la care pleci, pui un stegulet verde, apoi click pe statia la care vrei sa ajungi si pui un stegulet rosu, apoi iti arata traseul, ca in exemplul pe care il atasez )  Posted Image

Attached Files


Edited by pirpy, 16 September 2014 - 10:41.


#424
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008

 pirpy, on 16 septembrie 2014 - 10:40, said:

Statia de metrou este Porte de Montreuil . Pentru a consulta un traseu acceseaza: http://www.ratp.fr/p...interactif/   ( click pe statia de la care pleci, pui un stegulet verde, apoi click pe statia la care vrei sa ajungi si pui un stegulet rosu, apoi iti arata traseul, ca in exemplul pe care il atasez )  Posted Image

cam cat costa ? nu stii cumva?

in afara de ziua in care ajungem mai stam cam 2 xile jumate. ce bilete, abonament pt transpot ne recomanzi ?

ms

#425
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 andreyszekely, on 16 septembrie 2014 - 11:37, said:

cam cat costa ?...
....ce bilete, abonament pt transport ne recomanzi ?
Costa 9,75 euro de la CDG pana in Paris. Iti recomand sa citesti aici ( click pe titlu ) ---> Transport in Paris , si apoi te decizi   :)

#426
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008

 pirpy, on 16 septembrie 2014 - 11:57, said:

Costa 9,75 euro de la CDG pana in Paris. Iti recomand sa citesti aici ( click pe titlu ) ---> Transport in Paris , si apoi te decizi   Posted Image

ms mult Pirpy !!!

#427
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008
de la hotel Hipotel Paris Printania Maraichers, 150 rue d'Avron, 20. Belleville - Ménilmontant, 75020 Paris daca esti dragut imi poti spune cum ajung la cele mai importante obiective din paris ? bineinteles cu transportul in comun. este prima data cand ajung in paris, dar sigur nu ultima. ajungem in jur de ora 19 la hotel in 29.09. plecam in 02.10 dupa pranz. ce ar fi cel mai interesant de vizitat ? (is fff multe stiu si timp fffffffffffffffff putin). dar mai vrem sa vizitam si londra.

ms.

P.s. Dau o Bere !!!Posted Image

Edited by andreyszekely, 16 September 2014 - 13:51.


#428
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 andreyszekely, on 16 septembrie 2014 - 13:50, said:

... cum ajung la cele mai importante obiective din paris ? ..... cel mai interesant de vizitat ?...
La orice obiectiv ajungi cu metroul, autobuzul, sau pe jos. Recomand metroul ca cel mai rapid mijloc de transport cand timpul te preseaza. Aici ( click pe titlu ) ---> Harti Paris  , gasesti o multime de harti cu cele mai importante obiective, unde sunt amplasate , ce statie de metrou se afla langa ele, etc. Cum cea mai apropiata statie de metrou fata de hotel este Porte de Montreuil , faci o simulare aici ---> http://www.ratp.fr/plan-interactif/ ( asa cum ti-am explicat mai sus ) , pana unde vrei sa ajungi. Ce iti alegi sa vizitezi, depinde de gustul tau, te uiti pe hartile cu obiective si faci traseul pe planul interactiv :) Iti recomand sa citesti si ( click pe titlu ) ---> Povesti din Paris  , ca sa te inspiri in alegerea obiectivelor si nu numai  :)

#429
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008
daca cumpar paris visite din cdg in seara cand ajungem (29.09) ala de 3 zile este valabil pana in 02.10 la aceeasi ora ??? trebuie de ala cu zona 1-5 ? cdg in care zone intra?

ps.

pentru sambata seara ne-ai putea recomanda ceva club (unde merg oamenii obisnuiti, nu de fite, sa nu fie fff scump) ?

Edited by andreyszekely, 16 September 2014 - 22:15.


#430
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008
nu pentru sambata ci marti sau miercuri

#431
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Validitatea incepe de la miezul noptii si se termina la miezul noptii.
Poti opta si pt visite zona 1-3 si bilet separat pt tren (din aeroport pana in centru si invers).
Pt zona 1-5 se merita luat daca in cele 3 zile in care-l folosesti te mai duci si prin alte parti, altfel eu as merge pe visite zona 1-3 si bilet de tren.

#432
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008

 andrulina, on 17 septembrie 2014 - 12:24, said:

Validitatea incepe de la miezul noptii si se termina la miezul noptii.
Poti opta si pt visite zona 1-3 si bilet separat pt tren (din aeroport pana in centru si invers).
Pt zona 1-5 se merita luat daca in cele 3 zile in care-l folosesti te mai duci si prin alte parti, altfel eu as merge pe visite zona 1-3 si bilet de tren.

in zonele 4 si 5 ce obiective turistice se afla care merita vizitate ? cat ii biletu de tren stii cumva?

Edited by andreyszekely, 17 September 2014 - 21:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate