Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Transport in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#451
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

 Jidanu, on 02 iunie 2015 - 12:45, said:

Am intzeles ca de la La Defense se poate lua RER direct spre Disneyland?Puteti sa mi spuneti daca are si vreun nr?ms mult
click pe --->  RER A

#452
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 Jidanu, on 02 iunie 2015 - 12:45, said:

Am intzeles ca de la La Defense se poate lua RER direct spre Disneyland?Puteti sa mi spuneti daca are si vreun nr?ms mult

RER A de la statia de RER de la La Defense (Grand Arch). Atentie ca intre 25 iulie si 23 august se executa lucrari de intretinere fix la linia asta, traficul fiind inchis intre Devense si Auber (in centrul Parisului).

LE: sorry, nu vazusem postul lui pirpy de pe noua pagina.

Edited by stedan, 02 June 2015 - 13:11.


#453
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 Jidanu, on 02 iunie 2015 - 12:45, said:

Am intzeles ca de la La Defense se poate lua RER direct spre Disneyland?Puteti sa mi spuneti daca are si vreun nr?ms mult
Q...

#454
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
pirpy,stedan,va multumesc pt promtitudine

#455
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 mihaelagt, on 31 mai 2015 - 16:41, said:


Transportul in Paris: Navigo Decouverte zonele 1-5 in prima saptamana si apoi 2 carnete de 10 tichete.

Referitor la Eiffel, pe site-ul lor iti arata ca totul este sold-out pentru urmatoarele 2 luni dar daca le vizitezi site-ul zilnic la diferite ore vezi ca mai scot la vanzare cateva bilete zilnic; am vanat biletele vreo 2 saptamani zi de zi pana au aparut si  in perioada noastra, altfel am fi stat cel putin 4 ore la coada.


Pt Navigo Decouverte zonele 1-5, cat ati platit? Ati avut foto la voi? Se gaseste usor? Noi ajungem intr-o zi de marti si vom sta 7 zile. Se poate lua martea pt restul saptamanii? In ce zile poate fi cumparat? Pe acest site http://parisbytrain....igo-decouverte/ este raspunsul la toate intrebarile mele, dar te intreb pe tine ca ai fost la fata locului si ai info proaspete, calde.

Pe siteul toureiffel am mai bine de 2 saptamani de cand simulez zi de zi si nu prind nimic. Este vreun schepsis ceva si nu-mi dau eu seama?

#456
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

 KONDASAS, on 21 iunie 2015 - 18:57, said:

Pt Navigo Decouverte zonele 1-5, cat ati platit?
Ati avut foto la voi?
Se gaseste usor? ....
Se poate lua martea pt restul saptamanii?
In ce zile poate fi cumparat? .....
Sa-ti dau eu niste raspunsuri '' fierbinti ''  :)   :
1. Navigo, pentru zonele 1 - 5, pentru o saptamana costa 35.40 Euro ; pentru o luna costa 116.50 Euro . Detalii aici ---> http://www.ratp.fr/e...ois-et-semaine/
2. Vii cu fotografie de acasa, tip buletin, sau poti face poze aici cu 5 Euro ( patru poze ) la orice cabina foto amplasate prin majoritatea statii lor de metrou. Asa arata o cabina ---> https://fr.wikipedia...:Photomaton.jpg
3. Daca te referi la facut poze, ti-am raspuns mai sus. Daca te referi la Navigo, poate fi cumparat de la orice ghiseu RATP ( casa de vanzare de bilete si abonamente pentru transportul in comun ) din majoritatea statiilor de metrou. Cartela abonament, neincarcata, costa 5 Euro.
4. Cartela abonament se poate cumpara oricand, se poate incarca oricand, (de) la orice ghiseu RATP sau automat de bilete, DAR e valabila de Luni de la prima ora, pana Duminica la ultima ora. Se poate incarca de vineri pentru saptamana urmatoare, sau se poate incarca in orice zi pentru saptamana in curs.
Se poate cumpara si incarca martea pentru saptamana in curs.

Sper ca raspunsurile sunt clare !

Vacanta placuta !

#457
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013

 KONDASAS, on 21 iunie 2015 - 18:57, said:


Pt Navigo Decouverte zonele 1-5, cat ati platit? Ati avut foto la voi? Se gaseste usor? Noi ajungem intr-o zi de marti si vom sta 7 zile. Se poate lua martea pt restul saptamanii? In ce zile poate fi cumparat? Pe acest site http://parisbytrain....igo-decouverte/ este raspunsul la toate intrebarile mele, dar te intreb pe tine ca ai fost la fata locului si ai info proaspete, calde.

Pe siteul toureiffel am mai bine de 2 saptamani de cand simulez zi de zi si nu prind nimic. Este vreun schepsis ceva si nu-mi dau eu seama?

Noi am luat Navigo Decouverte luni din aeroport ( CDG) dar il poti cumpara oricand ( de luni pana miercuri inclusiv parca, pentru saptamana in curs) de la ghiseele din statiile de metrou ( nu toate, doar cele mai mari); am platit 40 euro si ceva maruntis pentru zonele 1-5 ( 5 euro este cardul in sine si 35 si ceva abonamentul); am avut fotografii de acasa. Tot de pe parisbytrain m-am documentat si eu.
Abonamentul este valabil de luni pana duminica,poti lua marti si este valabil pana duminica inclusiv.

referitor la Eiffel: am observat ca biletele disponibile on line se actualizeaza numai in cursul saptamanii ( mai rar lunea, mai des de marti pana vineri) si niciodata inainte de ora 11; noi am stat in perioada 18.05-27.05 si mi-as fi dorit bilete dupa ora 20 in 26 sau 27 mai. Am urmarit bilete on line incepand cu martie si-mi arata mereu sold-out  dar am observat ca zilnic apareau bilete disponibile pentru perioada imediat urmatoare ( uneori chiar pentru a doua zi) si am reusit sa iau cam pe 28-29 aprilie pentru 20 mai la ora 19.30 ( deci cu 2 saptamani inainte).
Nu stiu cand pleci tu dar iti recomand sa vizitezi zilnic site-ul pana in ultima zi inaintea plecarii, este imposibil sa nu apara ceva in perioada ta; daca nu...asta e, stai la coada!

#458
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
@pirpy si @mihaelagt multumesc mult.

Inca ceva, dureza mult obtinerea Navigo Decouverte, in cazul in care voi avea foto la mine de acasa?

@pirpy, fii amabil te rog, distanta dintre Beauvais si PONT ALMA - 182 rue de l’université - unde ma intalnesc cu gazda trebuie sa o fac in 2 ore jumatate - 3 ore, pot cumpara in acest timp, de undeva de pe acest traseu cele 2 navigo, sau timpul e limitat?
Ajung in jurul orei 11 dimineata pe aeroport, cred ca e o ora de varf.

Le. Daca iau doar pentru zonele 1-2, nu ar fi suficient?

Edited by KONDASAS, 22 June 2015 - 11:43.


#459
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

 KONDASAS, on 22 iunie 2015 - 11:42, said:

Inca ceva, dureza mult obtinerea Navigo Decouverte, in cazul in care voi avea foto la mine de acasa?
@pirpy, fii amabil te rog, distanta dintre Beauvais si PONT ALMA - 182 rue de l’université - unde ma intalnesc cu gazda trebuie sa o fac in 2 ore jumatate - 3 ore, pot cumpara in acest timp, de undeva de pe acest traseu cele 2 navigo, sau timpul e limitat?
Ajung in jurul orei 11 dimineata pe aeroport, cred ca e o ora de varf.
Le. Daca iau doar pentru zonele 1-2, nu ar fi suficient?
Navigo se cumpara ca orice bilet, cartela este deja facuta, doar se lipeste poza pe ea si se completeaza numele cu pixul. Dureaza cat stai la casa de bilete, daca e coada sau nu  Posted Image
De la Beauvais pana la Porte Maillot autobuzul face cam o ora si 10 min, mai mult sau mai putin cu 5 - 10 minute, in functie de trafic ( poti face un calcul aici --->  http://www.aeroportb...oraire_bus.php? ). De la Porte Maillot iei metroul M1 in directia Chateau de Vincennes si cobori la statia Franklin Roosevelt. De aici iei metroul M9 spre Pont de Sevres si cobori la Alma-Marceau . Cu metroul faci cam 15 - 20 minute, in functie de cum te misti, pana ajungi la metrou plus durata de schimb intre metrouri. De la Alma-Marceau, iesi la suprafata, treci podul si te indrepti spre adresa. Cred ca tot drumul dureaza maxim 2 ore jumatate. Evident, poti cumpara Navigo din statiile de metrou, de la orice casa de bilete  Posted Image  E suficient pentru zonele 1 - 2, majoritatea obiectivelor turistice se afla in aceste zone . Documenteaza-te de aici --->  http://forum.softped... .

Ti-am atasat poze, atat pentru transportul cu metroul, precum si cum sa ajungi pe jos la adresa.

Attached Files


Edited by pirpy, 22 June 2015 - 12:45.


#460
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
In Porte Maillot sunt case de bilete ce au navigo?

gazda mi-a trimis un mail cu niste instructiuni printre care:
"Take RER C
Stop to PONT ALMA"
Acum ce varianta sa aleg? bineinteles ca cea mai rapida, dar care e? cea spusa de tine anterior sau aceasta spusa de gazda?

inca o data multumesc f mult.

Edited by KONDASAS, 22 June 2015 - 14:15.


#461
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

 KONDASAS, on 22 iunie 2015 - 14:08, said:

In Porte Maillot sunt case de bilete ce au navigo?
"Take RER C
Stop to PONT ALMA"
Acum ce varianta sa aleg? bineinteles ca cea mai rapida, dar care e? ...
Sunt case de bilete, dar trebuie sa cobori la metrou  pe una din cele 2 intrari pe care le-am indicat in poza ce am atasat-o la acest mesaj.
Si varianta RER C merge, acelasi timp il faci, dar distanta intre trenuri este mai mare, plus ca exista nesansa sa aiba probleme diverse si sa se anuleze vreun tren. Ai atasata si intrarea la RER C .
Dupa mine, chiar daca e de schimbat, metroul e mai OK.
Poti alege ce doresti, timpul e acelasi, din momentul in care pleaca de la peron.  Fa o simulare aici --->  http://www.ratp.fr/plan-interactif/

Attached Files



#462
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Foarte clar si exemplificativ raspunsul tau, multumesc.

in alta oridine de idei,

off topic, ai idee de ce in sambetele din a doua jumatate a lui septembrie, biletele la turnul Eiffel, sunt doar pana la ora 17.30?
In septembrie se intuneca asa repede? tot nu ar fi o explicatie caci in restul sapt sunt disponibile pana la 21.30.
Si bine de stiut este limita de timp, dupa ce intri, la turn Eiffel?

on topic, or fi si la Beauvais astfel de case de bilete pt navigo?

Edited by KONDASAS, 25 June 2015 - 18:16.


#463
djmix12345

djmix12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2013
salut...... as avea nevoie si eu de urmaatoaterele indicatii ce metrou tren autobuz , preturi eventual si cu imagini ca la prostii ca is mai greu de cap
de la beauvais aeroport pana in gara val de fontenay RER paris
Multumesc

#464
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

 KONDASAS, on 25 iunie 2015 - 17:56, said:

off topic, ai idee de ce in sambetele din a doua jumatate a lui septembrie, biletele la turnul Eiffel, sunt doar pana la ora 17.30?
In septembrie se intuneca asa repede? tot nu ar fi o explicatie caci in restul sapt sunt disponibile pana la 21.30.
.....
on topic, or fi si la Beauvais astfel de case de bilete pt navigo?
Imi pare rau, nu stiu !   Posted Image Iti faci prea multe probleme ! Ti-am explicat cu navigo, nu despica firul in patru Posted Image

 djmix12345, on 27 iunie 2015 - 09:14, said:

salut...... as avea nevoie si eu de urmaatoaterele indicatii ce metrou tren autobuz , preturi eventual si cu imagini ca la prostii ca is mai greu de cap
de la beauvais aeroport pana in gara val de fontenay RER paris
Multumesc
De la aeroport Beauvais pana in Paris, ai autobuz, si te lasa la Porte Maillot. Detalii aici ---> http://www.aeroportb...us.php?lang=eng
De la Porte Maillot iei metroul M1 spre Château de Vincennes si cobori la Charles de Gaulle - Étoile. De aici iei RER A spre Marne-la-Vallée - Chessy si cobori la destinatie Val de Fontenay. Ti-am atasat poza cu harta de transport  :)

Pentru alte detalii, citeste aici --->  http://forum.softped...06#entry7079059
si aici --->  http://forum.softped...60#entry7158468

Attached Files



#465
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 KONDASAS, on 25 iunie 2015 - 17:56, said:

...
on topic, or fi si la Beauvais astfel de case de bilete pt navigo?

Nu, nu am vazut puncte de vanzare Navigo la aeroportul Beauvais. Poate pentru ca Navigo este al STIF-ului (Ile-de-France), iar Beauvais este in Oise. Adica, doua regiuni, fiecare cu sistemul sau de transport, cu legitimatiile sale.

#466
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
fiind multe pagini de citit aici , imi cer scuze daca sa discutat recent sau mai exista informatia insa imi puteti spune ce bilete am nevoie pentru

1. metrou - 5 zile in Paris , cea mai buna varianta (exista abonament sau ceva ? Eu am citit despre acele 10 bilete)
2. biletul normal pentru metrou este valabil si pana la Versailles ? dar pana pa CDG ?

#467
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
Vineri ajung in Paris unde voi sta cu familia 6 zile.
Copii doresc 2 zile la Disneyland.
Pentru a ma deplasa voi folosi transportul in comun si voi lua Paris Visite cu care voi avea 10 euro reducere la intrare la Disneyland. (reducere de 50% la Paris Visite pentru copii pana la ce varsta se aplica?)
Dorind sa merg 2 zile la Disneyland voi avea acea reducere in ambele zile?
Cat este un bilet de intrare la Disneyland?

S-au am alta varianta mai ieftina?

#468
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Sunt mai multe tipuri de bilete, intra pe site-ul lor si acolo afli detalii. Nu stiu daca ai discount de 2 ori cu paris visite, nu cred, eventual intrebi la fata locului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate