Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Paris

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3369 replies to this topic

#3061
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
am si eu niste cunoscuti care au intrat la muzee cu buletinul, deci nu situ daca cardul ala este imperativ de avut. la o adica poti sa nu fi student dar sa ai sub 26 de ani

#3062
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Salut. Pe 29 decembrie o sa plec cu prietena mea la Paris ca sa petrecem Revelionul. Ne-am cumparat bilete de avion de la Blue Air. O sa plecam din Cluj-Napoca, pe 29 dec. la ora 11:00 si o sa ajungem in Paris Beauvais la 12:45. Din ce am citit pe forum, de la aeroport pana in Paris sunt in jur de 85 km si sunt autocare care costa 13 Euro de persoana. As vrea sa gasesc un hotel cu 70 de euro camera dubla cu mic dejun. Cum vi se pare hotelul asta http://www.ibishotel...oie/index.shtml ? Am vazut ca daca platesti inainte ajunge camera dubla la 65 de euro cu tot cu mic dejun. A mai fost cineva cazat la acest hotel? E departe de centru? Ce alte hoteluri imi puteti recomanda care sa se incadreze in pretul asta? Astept raspuns. Multumesc mult.

#3063
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am uitat sa mai scriu aici, dupa ce am revenit.
Paris 07.09-14.09. Am zburat cu Tarom, fara probleme, acelasi avion si la dus si la intors. Cazare intr-un apartament in arondismentul 18, la 5 min de Place de Clichy, 485 eur pe saptamana, tot confomrtul, un pic cam mic dar per total ok. Evident, obiectivele turistice standard (Le Tour, muzee, Versailles, Malamaison, croaziera pe Sena, Defense, etc). Am folosit carduri Paris Visite de 5 zile, plus Paris Museum Pass. Singurul regret e ca n-am reusit sa ajung la Muzeul Aerului de la Le Bourget, in rest am vazut cam tot ce mi-am propus.
Ca o recomandare personala, inchiriati apartamente (pe abritel.fr sunt o gramada), e mult mai ieftin ca la hotel si la fel de confortabil.

Edited by MiG29, 06 October 2009 - 09:09.


#3064
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Sleipnir, on 6th October 2009, 08:57, said:

...... E departe de centru? Ce alte hoteluri imi puteti recomanda care sa se incadreze in pretul asta? Astept raspuns. Multumesc mult.
E cam departe de centru si , ce e mai important, e departe si de cele 2 statii de metrou din zona. Intodeauna, un factor de luat in seama cand se cauta un hotel e sa aiba macar o statie de metrou cat mai aproape , si atunci te poti afla in orice zona a Parisului. Uita-te pe Google Earth cand ai nelamuriri cu amplasamentul unui hotel si vezi cat de aproape e de vreo statie de metrou. Cand am venit si eu prima data in Paris mi-am gasit hotel aici  http://www.octopustravel.com/  . Poate ai si tu bafta de ceva convenabil.

Edited by pirpy, 06 October 2009 - 11:08.


#3065
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 Sleipnir, on 6th October 2009, 09:57, said:

Salut. Pe 29 decembrie o sa plec cu prietena mea la Paris ca sa petrecem Revelionul

...

E departe de centru?
...

Esti dincolo de Boulevard Peripherique: Attached File  Courbevoie_Paris.JPG   101.16K   131 downloads.
Am marcat pe harta cateva dintre obiectivele din Paris, ca sa vezi cam unde este Courbevoie.

Pe site-ul hotelului exista si o harta si adresa: 39 Quai Paul Doumer - 92400 - COURBEVOIE - FRANCE. Conform codului postal (92400) nu este in Paris. Spre nord-vest, in Paris, ar fi fost 75016 sau 75017. Vezi si: http://forum.softped...t...t&p=7085757

Si ei scriu pe site ca sunt "on the outskirts of Paris".

Pentru transport:
Esti la cca 1 km de o statie de tren/metrou:Attached File  ptr_transport.JPG   66.02K   70 downloads.
Pana in centru faci cu metroul cca 20 minute, presupunand ca vei folosi statia Esplanade de La Defense – linia 1. Este si un autobuz care sa te ajute pana la metrou (legaturi si cu liniile M 9,10,13).

#3066
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Acum oscilez intre 4 hoteluri. Am intrat si pe site la RATP sa vad cam cat faci de la fiecare hotel pana pe Champ Elysees. Care dintre cele 4 hoteluri ar fi pozitionat cel mai bine? Mi-e frica sa nu nimeresc intr-o zona destul de periculoasa, mai ales ca in noaptea de revelion o sa ma intorc mai tarziu la hotel. Nu prea m-ar deranja daca fac 30-40 minute pana in centru. Ce hotel dintre cele 4 imi recomanzi? Multumesc

Attached Files



#3067
colamache

colamache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2008

 Sleipnir, on 6th October 2009, 09:57, said:

Salut. Pe 29 decembrie o sa plec cu prietena mea la Paris ca sa petrecem Revelionul. Ne-am cumparat bilete de avion de la Blue Air. O sa plecam din Cluj-Napoca, pe 29 dec. la ora 11:00 si o sa ajungem in Paris Beauvais la 12:45. Din ce am citit pe forum, de la aeroport pana in Paris sunt in jur de 85 km si sunt autocare care costa 13 Euro de persoana. As vrea sa gasesc un hotel cu 70 de euro camera dubla cu mic dejun. Cum vi se pare hotelul asta http://www.ibishotel...oie/index.shtml ? Am vazut ca daca platesti inainte ajunge camera dubla la 65 de euro cu tot cu mic dejun. A mai fost cineva cazat la acest hotel? E departe de centru? Ce alte hoteluri imi puteti recomanda care sa se incadreze in pretul asta? Astept raspuns. Multumesc mult.


Varianta cea mai buna e sa stai la Ibis Paris la Defense Centre la acelasi pret si f aproape de statia de metrou Esplanade de la Defense care este in zona 2 tarifara a Parisului  ,   nu are mic dejun inclus  , dar esti aproape de Porte Maillot pt autobuzul de Beauvais si la  10 min cu metroul de Arcul de Triumf .
http://www.ibishotel...ltirates.jshtml


 Sleipnir, on 6th October 2009, 15:53, said:

Acum oscilez intre 4 hoteluri. Am intrat si pe site la RATP sa vad cam cat faci de la fiecare hotel pana pe Champ Elysees. Care dintre cele 4 hoteluri ar fi pozitionat cel mai bine? Mi-e frica sa nu nimeresc intr-o zona destul de periculoasa, mai ales ca in noaptea de revelion o sa ma intorc mai tarziu la hotel. Nu prea m-ar deranja daca fac 30-40 minute pana in centru. Ce hotel dintre cele 4 imi recomanzi? Multumesc


Ibis din Defense e f bine pozitionat , aproape de metrou , mall f mare daca va intereseaza , zona este ff sigura , daca nu e f frig poti merge pe jos pana la Porte Maillot in plimbare sa vezi localitatea Neuilly sur Seine care are sa va placa f mult , este insa mult curent pe Esplanada , mai ales in ac perioada .

#3068
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Sleipnir, on 6th October 2009, 14:53, said:

...... Ce hotel dintre cele 4 imi recomanzi? Multumesc
Personal , as opta intai pentru cel de pe 24 rue de Trebois 92300 Levallois Perret , si pe locul secund pentru cel de aici 39 Quai Paul Doumer 92400 COURBEVOIE. Celelalte 2 hoteluri nu le pun in discutie datorita pozitionarii lor. Nu pricep insa, chiar nu gasesti ceva mai convenabil , mai spre interiorul Parisului , nici pe siteul care ti l-am dat? Si, sa sti ca anul trecut , pe Champs-Élysées de revelion, nu a fost mare lucru. Au oprit circulatia doar cu 15 - 20 minute inainte de miezul noptii. Nu au fost focuri de artificii sau alte manifestari de revelion. Turistii se agitau peste tot , sa gaseasca ceva atractiv, dar primaria Parisului, nu prea a reactionat. Eu si prietena mea, am cam fost dezamagiti de revelionul Parizian , dupa ce alergasem pana la Turnul Eiffel , in speranta , desarta de altfel , sa vedem ceva artificii. Poate anul asta o sa fie altceva. Sper ! Poate sunteti norocosi !

Edited by pirpy, 06 October 2009 - 16:53.


#3069
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 Sleipnir, on 6th October 2009, 15:53, said:

Acum oscilez intre 4 hoteluri. Am intrat si pe site la RATP sa vad cam cat faci de la fiecare hotel pana pe Champ Elysees. Care dintre cele 4 hoteluri ar fi pozitionat cel mai bine?
...

1 - Pont de Suresnes. Este si mai departe de metrou decat Courbevoie.
TripAdvisor: E=0 / VG=0 / A=1 / P=1 / T=0


2 - Courbevoie. Ca sa vezi si alte pareri de pe TripAdvisor referitoare, mai ales, la amplasare:

- "Its far from the buzzing paris. The evenings and nights are very quiet and lonely. There is not much of activity going around and there is nothing to enjoy. There are hardly any shops or eateries. Its almost 20-25 minutes from the Metro station and its tiring to walk all the way after spending good time in central Paris"

- "To get to this particular hotel you need to walk about 20 minutes from the métro Esplanade Défense but you pay much less than in a similar Paris hotel"
TripAdvisor: E=0 / VG=3 / A=1 / P=1 / T=0


3 - Rueil Malmaison. Este cam la aceeasi distanta ca si nr.2. Dar mai departe de Paris. Inca vreo 5-6 statii de la Esplanade de La Defense. Strada nu arata urat.
TripAdvisor: E=1 / VG=1 / A=1 / P=0 / T=0 – Se vorbeste de "bon emplacement" !


4 - Levallois Perret. Este spre capatul liniei M3, dar a fi langa metrou este mare avantaj. Sunt doua statii de metrou in apropiere. Si Louise Michel si Anatole France la cca 0,5km, fata de nr.2 la 1km de Esplanade de La Defense. M-am "plimbat" pe Google maps pe strada, in jurul hotelului, pana la statia Louise Michel. Curat, oameni ca peste tot, cu copii, aproape de tine o patiserie fara obloane, cu ferestre de sticla pana in pamant.
TripAdvisor: E=1 / VG=0 / A=0 / P=0 / T=0


Daca ar trebui sa aleg dintre cele 4, atunci as pastra pe lista nr.4 - Levallois Perret si nr.2 - Courbevoie. In aceasta ordine de prioritate. Ceva in plus pentru Levallois Perret pe motiv de metrou, mai ales ca vorbim de decembrie-ianuarie. Iti reamintesc ca vorbeam de un autobuz care te-ar putea ajuta sa ajungi de la nr.2 – Courbevoie la metrou.

Decizia este greu de luat si iti mai trebuie ceva ca sa te hotarasti in afara de distanta hotel-Etoile (este metrou direct pentru nr.2, dar si 1 km pana la statie).


Eu zic sa pastrezi lista aceasta numai cu nr.4 – Levallois Perret si nr.2 – Courbevoie si, presupunand ca ai ales dupa pret, asa cum <pirpy> ti-a propus sa cauti alt hotel, eu iti propun sa iei in seama si cautarea unui apartament. Apoi vezi tu ce faci.

#3070
mav1983

mav1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.01.2008
Salutare.Imi cer scuze din start daca voi supara pe cineva pentru faptul ca nu am citit inainte sa pun intrebarea.
O sa ajung in Paris pe data de 15 oct la aeroport Beauvis.Intrebarea mea este urmatoarea : cum pot sa ajung de acolo in Paris in centru ma rog..undeva la o statie de metrou ceva.
Sunt mijloace de transport de acolo? daca da undeva unde sa pot vedea un orar etc...
pe scurt : ce posibilitati sunt de a ajunge in paris din aeroport Beauvis, m-au uitat pe google earth si am vazut ca nu sunt decat vreo 80km aprox :)

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

#3071
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 mav1983, on 6th October 2009, 20:51, said:

.... ce posibilitati sunt de a ajunge in paris din aeroport Beauvis.....
Citeste aici http://forum.softped...t...692&st=3006   mesajul 3011 . Si da un ochi apoi si pe toate pagina respectiva. Si, citeste topicul !!!

#3072
mav1983

mav1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.01.2008
ok,
ms, acum m-am lamurit.

P.S. vad ca te-ai cam ofuscat si nu vad de ce? a fost chiar asa de greu sa lasi linkul acela? si ce sa mai citesc pe pagina aia?!? cum dai tu lectii ca nu pretuim pe oamenii care se straduiesc sa scrie aici?!?ei bine afla ca nu toata lumea are timp sa citeasca peste 200 de pagini...asta nu inseamna ca nu pretuiesc acest forum...
te rog ca pe viitor sa nu mai fi atat de critic la adresa unor persoane pe care nici macar nu le cunosti...

#3073
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

Quote

mav1983
....ei bine afla ca nu toata lumea are timp sa citeasca peste 200 de pagini.....
S-au adunat atatea pagini , tocmai ca sunt unii ca si tine, care pun de mii de ori aceleasi intrebari la care s-au dat de mii de ori aceleasi raspunsuri !
Cat de greu e sa dai cateva pagini in urma ? Plus ca, o simpla cautare pe Google, sau orice alt motor de cautare, cu numele aeroportului alaturat de Paris te-ar fi dus la adresa buna. Dar e mai usor sa primesti de-a gata decat sa te straduiesti putin. Cand iti faci probleme de cat de multe pagini sunt de citit, gandeste-te la cei carora le-a fost lene sa dea o simpla cautare. Este vina lor , ca si a ta dealtfel, ca sunt asa de multe pagini de citit ! NU va mai plangeti de numarul mare de pagini de citit ! Ele nu se mai vor aduna la numar, daca nu veti continua sa repetati la nesfarsit aceleasi si aceleasi intrebari !
Toate cele bune !

Scuze de off-topic !

Edited by pirpy, 06 October 2009 - 23:24.


#3074
mav1983

mav1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.01.2008
Deci se pare ca tu tot nu ai inteles ideea...
de ce sa caut pe google daca stiam ca exista acest forum unde am apelat de atatea ori si am primit raspunsuri fff bune.Am gasit persoane foarte dragutze si intelegatoare (faci exceptie imi pare rau dar asta este adevarul) care m-am ajutat si eu la randul meu am ajutat pe altii.Daca tu consideri ca acest thread are 171 de pag pt ca se repeta aceleasi lucruri si ca sunt puse intrebari aiurea ai face bine sa incepi de la pagina 1 si apoi mai vb...
inca o data iti repet : nu mai te crede omul portrivit la locul potrivit.Erai ok daca te opreai la acel LINK cand te-am intrebat si gata.Dar nu...tu ai continuat ca sa imi arati tu ce bine faci acestul forum crezand ca imi dai mie o lectie...
cu atat mai mult...vad din semnatura ta ca esti din Paris...ma asteptam de la tine la mai mult ajutor, sa imi fi raspuns frumos, sa ma fi intrebat daca mai ma poti ajuta si cu altceva..
consider ca rolul unui forum pe langa multe altele este acela da a oferi informatie ( chiar daca se gaseste in interiorul unui thread)...nu cum ai procedat tu.
ma intreb de ce pierzi vremea pe aici...sincer....


aaaaa am gasit pe aici o chestie tare frumoasa....chiar tu in persoana ai deschis un thread si cereai tot felul de info etc etc...si am observat cum s-a purtat lumea cu tine...a fost bine? te-ai simtit bine?

uite...iti reimprospatez eu memoria in caz ca ai uitat:

Buna

Sunt un tip inebunit dupa Franta,dupa cultura franceza,dupa Paris.Aceasta dragoste nebuna a inceput din copilarie odata cu descoperirea cartilor cu regi si muschetari, din prea binele cunoscutele povestiri.Si iata ca pasiunea pentru Franta a crescut odata cu varsta, si am ajuns la concluzia ca trebuie sa plec sa-mi traiesc viata in tara care m-a fascinat ani de zile. Nu vreau sa bat campii cu vorbele mele. Vreau doar sa deschid acest topic pentru cei care pot da diverse informatii ajutatoare,celor care,ca si mine, doresc sa emigreze in Franta.Sunt bine venite orice sugestie, sfat,care ne pot ajuta pentru a face primii pasi pe pamantul Frantei. Multumesc anticipat celor care vor participa activ la acest forum !


ce zici???

Edited by mav1983, 06 October 2009 - 23:35.


#3075
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Am mai rascolit un pic pe net si am gasit hotelul asta. Are un pret foarte avantajos 70 de euro pe camera pe noapte cu mic dejun si este situat si intr-o zona buna http://www.hotelscli...CFQQ9ZgodW0lLiQ . Cat de sigur e site-ul asta? Trebuie sa platesc toata cazarea inainte.

P.S. Avand in vedere ca o sa ajung in Paris pe 29 decembrie la ora 14:00 si avionul de plecare este pe 02 ianuarie la ora 10:30, deci o sa stau 3 zile jumatate, se merita sa imi cumpar carte orange sau sa folosesc cartele de 10 calatorii? La Disneyland nu o sa merg. In una din zile o sa dau o fuga pana la Versailles, care e in zona 4. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.

#3076
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Stie cineva de ce pe sait-ul disney nu e afisat programul decat pana pe 09.11.? Cum poti face rezervare la bilete in aceasta conditie?

Edited by roth, 07 October 2009 - 10:03.


#3077
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Sleipnir, on 7th October 2009, 09:45, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Am mai rascolit un pic pe net si am gasit hotelul asta.....
Este hotelul la care am stat si noi. Ti-l recomand cu multa caldura. Nu stiu de siguranta siteului, eu l-am gasit pe adresa ce ti-am dat-o mai sus. Recomand cartela cu 10 calatorii , si lasa Versailles-ul pentru alta data , ca iti mananca o zi. Sunt destul de multe locuri de vazut in Paris, si in 3 zile ai de alergat daca vrei sa vezi putin din fiecare.

Edited by pirpy, 07 October 2009 - 10:06.


#3078
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Pentru cel aflat la prima calatorie la Paris - RATP, zone de taxare, mijloace de transport si legitimatii, Paris Museum Pass.

Vrem sa mergem la Paris o saptamana. Fiind rezolvata problema aeroport Beauvais-Paris ( vezi http://forum.softped...t...t&p=7079059 ), avem nevoie de transport in interiorul orasului. In incercarea fiecaruia de a reduce cheltuielile, trebuie ca pentru reteaua de transport public RATP (Regie Autonome des Transports Parisiens) sa alegem una dintre variantele oferite. ( http://www.ratp.fr/ )


Zone de taxare
Regiunea Ile-de-France (Parisul si imprejurimile) este impartita dpdv al taxarii in 6 zone - http://www.ratp.info...cv/carterer.php (Imaginea Attached File  zone.JPG   159.03K   673 downloads  este doar ca sa ne facem o idee si am marcat cateva din punctele de interes). Zona 1 cuprinde Parisul din centru pana la centura de Portes, de "iesiri din cetate". Este zona care cuprinde cele mai multe dintre lucrurile cautate in mod curent de fiecare dintre noi. Si asta nu numai la prima saptamana in Paris! Cu cateva exceptii (sa le numim linii interioare zonei 1), liniile de metrou au pe traseu, spre unul sau ambele capete, o statie numita Porte... Attached File  porte.JPG   24.92K   451 downloads


Cu ce se poate calatori in Paris?
Metrou. Circula intre 5.30 si 1 (+-). Acopera foarte bine necesitatile de deplasare, cred ce se spune despre metroul parizian: "fiecare cladire este la 500 m de o statie de metrou". Excelent sistem de ghidare in statiile de schimbare intre linii.
Autobuz. Cu diferente intre programul de zi (7-20.30), seara (dupa 20.30), duminica si sarbatori. Nu are viteza metroului, dar poti zari cate ceva in timpul mersului. Noctilien este o retea deservita cu autobuze cu program intre 0.30 si 5.30 Attached File  noctilien.JPG   143.24K   328 downloads.
RER (Reseau Express Regional). Attached File  rer.gif   152.98K   355 downloads. Circula intre 5.30 si 0.30. Acopera nu numai Parisul, ci si localitatile de pe o raza de cca 90 km. Este mai complicat decat metroul, o linie acoperind mai multe directii (fiecare tren are un cod, prima litera indicand capatul de linie). In zona comuna, are statii mai putine decat metroul, de unde si durata mai mica a unei calatorii RER. De exemplu (si nu-i ales la intamplare!) linia A, care poate fi utilizata pentru a ajunge de la Porte Maillot la Disneyland:
- are in partea de nord-vest a Parisului trei "capete de linie" (Cergy Le Haut, Poissy, Saint-Germain-en-Laye), iar inspre est, sud-est  are doua "capete de linie" (Marne-la-Vallee, Boissy-Saint-Leger)
- intre La Defence si Vincennes, cu metroul 1 se fac 35 minute, cu RER A 20 minute
RER ne-ar putea interesa atat pentru Orly, Charles de Gaulle, Versailles, Disneyland, cat si in situatia unei cazari in suburbii. Nu discutam acest caz, dar trebuie aflat codul trenurilor pe care le veti folosi.


Legitimatii de calatorie
Din oferta RATP, 3 sunt la indemana noastra pentru o saptamana: tichetul t+, ParisVisite, Navigo. (Nu voi face o prezentare exhaustiva a lor, pentru detalii: http://www.ratp.fr/ )
Avem de unde sa alegem - asta-i problema! - oricare ar fi ziua din saptamana cand ajungem. De ce spun asta? Una dintre variante poate fi folosita de luni pana duminica, asa ca daca ne incepem vizita la Paris de joia, alegerea noastra se va indrepta aproape sigur spre o alta.

1 - Incepem cu tichetul t+  pentru a avea un etalon in calculele pe care le vom face. O calatorie costa 1,60 E, dar daca vom cumpara un carnet de 10 tichete, atunci platim 11,60 E. Greu de crezut ca un carnet este suficient pentru a saptamana, poate numai pentru un impatimit al promenadei cazat ultracentral. Valabil pe oricare din mijloacele de transport mentionate, in zona 1. Tarif redus pentru copii.

2 - ParisVisite pentru zonele 1-3 costa Attached File  parisvisite.JPG   25.39K   676 downloads in functie de durata pana la 28,30 E / 5 zile si permite un numar nelimitat de calatorii. Zile consecutive! Alte avantaje:
- cele 5 zile consecutive pot fi oricare din saptamana
- reducere pentru copii
Comparat (numai ca pret!) cu tichetul t+, ParisVisite inseamna 5 drumuri pe zi, 5 tichete dintr-un carnet. Apreciati singuri.
ParisVisite a aparut cu tinta precisa turistul, incercand sa-l atraga oferindu-i si cateva reduceri. (Nu trebuie sa va incante prea mult, studiati-le inainte de a pleca.) Ce facem cu restul de 2 zile de transport neacoperite? S-ar parea ca un carnet de 10 tichete este suficient si este mai avantajos decat un alt ParisVisite de 19,60 E.

3 - Ultima varianta de legitimatie de calatorie de care vorbim este Navigo Decouverte (fosta Carte Orange). Este disponibil pentru o saptamana / luna, practic combinand toate zonele de taxare. Costa 5 E legitimatia valabila 10 ani + abonamentul efectiv prezentat in Attached File  NAVIGO.JPG   55.03K   538 downloads. Atentie: necesita o fotografie. A fost gandit pentru rezidenti, dar se comercializeaza si pentru turisti in forma Navigo Decouverte. Pentru zonele 1-2, o saptamana costa 17,20 E. Plus cei 5 E pentru permis, adica 22,20 E, la mica diferenta de ParisVisite cu cei 28,30 E ai sai. (Detalii pe http://parisbytrain.com/carte-orange/ ) Spre deosebire de acesta din urma, Navigo:
- nu ofera decat transport
- nu ofera reducere pentru copii
Iar cea mai mare problema este ca perioada de timp acoperita de el este de luni pana duminica. Iata de ce spuneam ca si ziua in care ajungem are importanta atunci cand alegem.


Pe care o alegem?
Pentru o saptamana un carnet de tichete nu ne ajunge, trebuie sa luam doua = 23,20 E
ParisVisite, 28,30 + un carnet de tichete 11,60 = 39,90 E (poate 35 E, cumparand cateva bilete)
Navigo = 22,20 E

Unde vom avea cazare? Care sunt atractiile Parisului? Cate vom putea vedea intr-o saptamana fara a ne transforma vacanta intr-o goana cu o lista in mana pe care sa bifam? Sunt chestiuni care influenteaza transportul ales si ar trebui analizate din acest punct de vedere. Alte intrebari: Vom accepta sa ne deplasam si pe jos? Vom avea nevoie de transport dupa ora 2 noaptea? Sunt inclusi si copii in grup? Orasul merita din plin, la toate orele zilei si noptii, o plimbare, dar trebuie tinut seama ca si maine este o zi in care vom dori sa vedem, sa vizitam, sa facem si altceva decat sa ne vaitam de oboseala.

Vorbeam de cheltuieli reduse: sunt mici diferentele intre ele si atunci trebuie sa luam in seama celelalte avantaje. Este clar ca trebuie cumparat ceva de tipul abonament (calatorii nelimitate), fie Navigo, fie ParisVisite, iar zonele 1-2, respectiv 1-3, sunt suficiente pentru o cazare in limitele Parisului si daca nu ne-am propus sa ajungem la Disneyland + Versailles (adaugand la abonament costul acestor drumuri, 13 + 6 E, se ajunge la varianta Navigo zonele 1-6).

Foarte bun Navigo (Ce buna era Carte Orange la vreo 16 E / sapt. / zonele 1-2! Chiar daca a trebuit sa  cumparam si pentru copii.). Personal, spun Navigo, cu rezerva zilei cand as ajunge la Paris. Iar daca sunt cu fondurile la limita, tichet t+.  

De retinut:
- pastrati biletul pentru un eventual control, dar si ca sa puteti iesi din statie ori sa schimbati intre metrou si RER
- zonele de taxare


Paris Museum Pass
Pentru a reduce cheltuielile putem utiliza Paris Museum Pass, dedicat accesului la unele muzee si monumente din Paris si de jur imprejurul sau. Circa 60 de obiective la care puteti intra ori de cate ori doriti in perioada de valabilitate a pass-ului. Exista in 3 variante: pentru 2 zile (32 E), 4 zile (48) si 6 zile (64 E). Zile consecutive. Alte amanunte pe http://www.parismuse...com/en/home.php. Este limpede ca 60 de obiective sunt imposibil de vizitat in 6 zile; fiecare selecteaza.

Nu este Lista obiectivelor din Paris, lipsesc parcurile, bisericile, pietele. Lipseste strada!

Personal, cred ca Paris Museum Pass trebuie cumparat nu doar pentru ca intrarea la Versailles si alte 5 obiective costa 64 E, ci si pentru celelalte facilitati oferite (fara cozi la bilete, intrare preferentiala, vizite repetate la acelasi obiectiv). Atentie: nu este necesar copiilor, pentru ca la cele mai multe muzee cei sub 18 ani au intrarea libera.

Risc un raspuns pentru intrebarile "care" si "cate" dintre atractii. Se pare ca nu mai mult de 10-12, spun trei familii carora le-am cerut ajutorul; ba, cei care au copiii mai mici au spus "Ar fi bine 10". Atunci cand le-am cerut sa le nominalizeze, diferentele au fost la 1-2 obiective -  de inteles avand in vedere diferentele dintre noi (formare profesionala, pasiuni, varsta) ori curiozitatea starnita de altcineva. Am apelat si la ghidul Top 10, rezultand lista urmatoare pentru prima saptamana la Paris Attached File  10.JPG   12.07K   795 downloads. Sunt in ordine alfabetica. Regret ca in aceasta lista nu si-a facut loc Petit Palais -  sigur veti fi la un moment dat in apropierea lui, asa ca faceti-va timp si intrati. (Intrare libera)

Unul dintre voi scria de "must"-uri (lucruri care trebuie), Top 10 le numeste "embleme". Reamintesc ca suntem la prima vizita, iar rafinarea solutiei oferite mai sus tine de fiecare dintre noi si, de obicei, intervine la vizitele nr.2, 3, fara a exclude faptul ca unele se vor repeta si atunci in lista noastra. Altele, ca Le Jardin des Tuileries ori L'Avenue des Champs-Élysées, sunt de neevitat, fiind amplasate primul langa Louvre, al doilea spre Arc de Triomphe.

Mentionez ca doua dintre obiective (Tour Eiffel si Sacre-Coeur) difera de celelalte: primul are bilet separat de Paris Museum Pass, al doilea are intrarea libera.

Ce ne ofera ParisVisite d.p.d.v. al atractiilor din lista exagerat numita a celor 10 "must"-uri? Arc de Triomphe si Pantheon. Nici macar Louvre si Versailles. (Ca sa fim drepti, intre reduceri se inscriu: Espace Dali, Opera Garnier, Disneyland...) Asta inseamna ca pe langa cei 28,30 E trebuie sa mai platim 12 E pentru Arc de Triomphe+Pantheon (avem reducere) si inca 65,5 E celelalte + 13 Tour Eiffel sau facem ca <MIG29>: "Am folosit carduri Paris Visite de 5 zile, plus Paris Museum Pass".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate