Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Paris

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3369 replies to this topic

#1
florin96

florin96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.07.2005
Ma poate sfatui cineva ce sa fac in cazul unei calatorii la Paris. Am luat bilet de avion dus-intors si mi-am facut si asigurarea medicala in valoare de 175.000 lei pe 11 zile ( o fi bine sau trebuia sa fac una mai scumpa???)  si am si cash in valoare de 100 Euro/zi/persoana.
Am auzit ca mai nou nu mai lasa vamesii francezi cetatenii romani sa intre in Franta daca n-au invitatie. E adevarat? Ma poate ajuta cineva?Am sunat la Politia de Frontiera 9590 si intr-o zi mi-au zis ca da trebuie si invitatie si bani , in alta zi ca trebuie doar bani...am sunat si la Ambasada Frantei in Romania si mi-au zis ca trebuie si invitatie indiferent cati bani ai la tine...
Eu nu am invitatie, merg la un prieten dar acesta nu mai are timp sa-mi faca o invitatie oficiala (ca am auzit ca ar dura o luna -de fapt m-ar interesa si aspectul acesta ca daca ar dura 7-10 zile ar avea timp sa o faca si sa o trimita prin DHL, UPS,etc.) eventual doar sa-mi trimita una de mana si copii dupa actele lui si nr. lui de telefon de confirmare in caz de nevoie la vama.
Va rog sfatuiti-ma ce sa fac...daca cineva stie ce si cum...
Pot sa-mi rezerv de aici voucher si sa achit doar pt o zi ca n-as vrea nici sa platesc la hotel si sa stau la prietenul asta al meu.

Multumesc anticipat,
Florin

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Acum o lună, cînd a fost nevastă-mea pe acolo, vameșii francezi nu avea nici o treabă. Cel puțin pe ea n-au întrebat-o absolut nimic. Tot ce a avut la ea a fost un extras de cont cu dovada că are cel putin 500€ (stătea mai puțin de 5 zile), biletul de avion dus-întors, asigurarea medicală și o rezervare la un hotel. Oricum de rezervare n-a întrebat nimeni nimic. Îmi aduc aminte că am sunat Poliția de Frontieră, ceva cu 959 sau 950 care mi-au spus că e cu "sau": sau bani sau invitație.

#3
florin96

florin96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.07.2005

mufa, on Jul 13 2005, 10:05, said:

Acum o lună, cînd a fost nevastă-mea pe acolo, vameșii francezi nu avea nici o treabă. Cel puțin pe ea n-au întrebat-o absolut nimic. Tot ce a avut la ea a fost un extras de cont cu dovada că are cel putin 500€ (stătea mai puțin de 5 zile), biletul de avion dus-întors, asigurarea medicală și o rezervare la un hotel. Oricum de rezervare n-a întrebat nimeni nimic. Îmi aduc aminte că am sunat Poliția de Frontieră, ceva cu 959 sau 950 care mi-au spus că e cu "sau": sau bani sau invitație.

<{POST_SNAPBACK}>



Si rezervarea aia la hotel cum a facut-o prin telefon la un hotel din  Paris (a platit inainte sau urma sa platesca acolo?) sau printr-o agentie de turism de la noi din Romania.Eu as putea vorbi cu prietenul asta sa faca rezervare la un hotel si sa o anunlez apoi sau sa platesc doar o zi...
Mersi mult pt. raspuns.

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

florin96, on Jul 13 2005, 11:54, said:

Si rezervarea aia la hotel cum a facut-o prin telefon la un hotel din  Paris (a platit inainte sau urma sa platesca acolo?) sau printr-o agentie de turism de la noi din Romania.Eu as putea vorbi cu prietenul asta sa faca rezervare la un hotel si sa o anunlez apoi sau sa platesc doar o zi...
Mersi mult pt. raspuns.

<{POST_SNAPBACK}>

Rezervarea a fost făcută pe internet.

#5
florin96

florin96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.07.2005

mufa, on Jul 13 2005, 12:58, said:

Rezervarea a fost făcută pe internet.

<{POST_SNAPBACK}>



multumesc.

#6
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Politia de frontiera de pe aeroport este mai lejera decat la granita. Eu de cate ori am intrat s-a uitat doar la prima pagina de pe pasaport (cea cu poza). N-am aratat nici bani, nici invitatie, nici asigurare. Ultima data (acum 2 luni) am trecut in mai putin de 5 secunde. Nu garantez ca asa va fi si in cazul tau, dar e probabil.

Edited by gniv, 13 July 2005 - 21:05.


#7
roshcatzika28

roshcatzika28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2005
Salut
Voi face o excursie de doar 2 zile la Paris, impreuna cu sotul meu. Va rog spuneti-mi orice...unde as putea sta mai ieftin, ce sa vizitez intr-un timp asa de scurt, orice, orice.... Pe internet am cautat hoteluri de 2 stele, sunt foarte multe insa nu stiu daca ar trebui sa imi fac rezervare sau pot sa merg asa pur si simplu.
Multumesc

#8
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ti-as recomanda sa mergi pe jos, de la est la vest, pe langa sena, si sa vizitezi pe rand punctele principale. acum depinde de tine, nu este chiar asa de mult de mers, dar nici putin nu e.

primul e notre dame, o sa o recunosti sigur :)

dupa notre damme, mai mergi spre vest tot pe laga sena si ajungi la luvru, nu o sa ai timp sa-l vezi pe tot, dar macar vezi pe afara, vezi cladirea, vezi piramida.

dupa luvru e un parculet, o iei prin el si ajungi la place de la concorde. de aici incepe champs elysees.

la capatul champs elysees este arcul de triumf. te poti urca in el, cred ca este vreo 10€.

aproape de arcul de triumf este turnul eiffel, o sa-l vezi.

sa nu-ti faci griji ca poti sa te pierzi, pentru ca sunt statii de metrou. practic daca te-ai pierdut, poti sa mergi in orice directie si ajungi la o statie de metrou, in final. la fiecare statie de metrou ai harta parisului si locatiile tuturor statiilor.

Edited by zuppy, 04 September 2005 - 16:43.


#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
@zuppy: Ai uitat de: "Basilique du Sacre Coeur"

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu stiu unde e, nu am ajuns pana acolo :(
e cumva asta  (in mijlocul dealului) ?

Edited by zuppy, 04 September 2005 - 18:54.


#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

zuppy, on Sep 4 2005, 19:53, said:

nu stiu unde e, nu am ajuns pana acolo :(
e cumva asta  (in mijlocul dealului) ?

<{POST_SNAPBACK}>

E asta

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
tot cartierul montmartre are un farmec aparte (cel putin pentru mine).

si mi-au mai placut gradinile tuilleries (sper c-am scris bine).

eu in 2 zile de paris am reusit sa intru si in luvru - e drept, doar vreo 3 ore - si sa vad tot ce s-a enumerat mai sus.

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

mianna, on Sep 5 2005, 00:59, said:

tot cartierul montmartre are un farmec aparte (cel putin pentru mine).

si mi-au mai placut gradinile tuilleries (sper c-am scris bine).

eu in 2 zile de paris am reusit sa intru si in luvru - e drept, doar vreo 3 ore - si sa vad tot ce s-a enumerat mai sus.

<{POST_SNAPBACK}>

Nice. Eu am spus că dacă n-am cel puțin o săptămînă la dispoziție, nu intru în Luvru  B)

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
de asta nu am intrat nici eu, m-am dus langa intrarea din piramida, m-am uitat ce imensa e cladirea si catamai groapa e sub piramida si am zis ca poate-l vizitez data viitoare :D

#15
toyota

toyota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.08.2005
Si la capitolul cazare ce recomandati ?

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
pai la cazare sunt cam peste tot aceleasi preturi, cam 75 - 80€ la hotel de 2 stele

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

zuppy, on Sep 5 2005, 10:32, said:

pai la cazare sunt cam peste tot aceleasi preturi, cam 75 - 80€ la hotel de 2 stele

<{POST_SNAPBACK}>

Mai există varianta unui hostel ieftin, sau un/o prieten/ă care stă la Paris  :naughty:

#18
roshcatzika28

roshcatzika28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2005
Multumesc pt sfaturi
In Montmartre vom sta, ne-au gasit niste prieteni o camera de hotel la 36 EUR (va spun cand ma intorc daca a fost decenta), deci imposibil sa ratez Sacre Coeur. Eu am incercat sa rezerv o camera pe net dar nu am reusit pt ca nu am credit card international, oricum sub 70 Eur nu am gasit mare lucru.
Cam cat imi ia plimbarea asta? Daca o fac lejer in prima zi, imi ramane timp a doua zi pt Versaille :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate