Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Paris

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3369 replies to this topic

#37
roshcatzika28

roshcatzika28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2005
Noi am zburat Budapesta Bruxelles cu 60 Eur/pers (pentru ca am ramas in Belgia 6 zile) si de acolo am luat autocarul 26 Eur/ pers. Pentru cei interesati www.wizzair.com
Daca iti planifici excursia din timp poti sa cumperi biletele cu 2-3 luni inainte la niste preturi fff bune.
A..... am calatorit Bruxelles--> Brugge dus intors cu trenul si am platit 28 Eur/pers. Distanta nu e mai mare de 60 km. deci....bafta

#38
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
La tren costa mai mult decat la avion asa ca daca nu ai niste reduceri serioase nu merita.
In Paris am stat cu 30E (camera de 2) la hotel de 1 stea :D Nu spun ca era bine dar cazarea chiar nu ma interesa.

#39
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
M-am hotarat sa petrec revelionul la Paris si am optat pentru un sejur de 6 zile. Hotelul se numeste Mercure la Defense Parc 3*. Din cate am inteles nu este foarte departe de centru orasului, fiind chiar aproape de o statie de metro. Oferta include si MD.

Cum sunt preturile la mancare in Paris? Cum sunt preturile in general?

Sunt muzeele inchise in aceasta perioada? (hope not!)

Referinte desre hotelul acesta? Cartierul cum e?

#40
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Ce nu s-a recomandat aici : Turnul Monparnasse , ai o panorama fantastica a Parisului , 360 de grade de la etajul 59 (acoperis) , costa parca 8.50euro , nu s-a amintit aici de  biserica St.Sulpice , langa turnul Monparnasse (e biserica despre care se vorbeste in Codul lui Da Vinci) , nu s-a vorbit de Trocadero , o panorama superba spre turnul Eiffel , nu s-a vorbit de centrul Pompidou , nu s-a vorbit de Opera din paris si galeriile LaFayette din spatele Operei , nu s-a vorbit de Piata bastiliei , Place des Vosges , (cea mai veche piata din Franta) Place Vendome , zona de afaceri La Defence cu zgarie nori ,Bulevardul Fauburg St Honore , de la palatul Elysee spre centru , cel mai scump bulevard  , etc etc .. Harti gratuite ale Parisului poti cere de la orice statie de metrou . Daca circuli cu metroul ceri una mica si una mare .

#41
tatae

tatae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2005
PLEC IN 8 NOIEMBRIE LA PARIS SI VOI AVEA ZILELE DE 9, 12 SI 13 LIBERE.
Am facut traseul obisnuit Notre Dame Arcul de Triumf si inapoi cu vizitarea obiectivelor respective inclusiv plimbare cu Musette pe Sena. Am vizitat altadata si Versailles.

Vreau acum sa vad altceva, sa fac altceva.
Ce imi recomandati ?

#42
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Posttatae, on Nov 2 2005, 21:42, said:

PLEC IN 8 NOIEMBRIE LA PARIS SI VOI AVEA ZILELE DE 9, 12 SI 13 LIBERE.
Am facut traseul obisnuit Notre Dame Arcul de Triumf si inapoi cu vizitarea obiectivelor respective inclusiv plimbare cu Musette pe Sena. Am vizitat altadata si Versailles.

Vreau acum sa vad altceva, sa fac altceva.
Ce imi recomandati ?
Place Pigalle :w00t:

#43
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
M-am hotarat sa petrec revelionul la Paris si am optat pentru un sejur de 6 zile. Hotelul se numeste Mercure la Defense Parc 3*. Din cate am inteles nu este foarte departe de centru orasului, fiind chiar aproape de o statie de metro. Oferta include si MD.

Cum sunt preturile la mancare in Paris? Cum sunt preturile in general?

Sunt muzeele inchise in aceasta perioada? (hope not!)

Referinte desre hotelul acesta? Cartierul cum e?

#44
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
http://forum.softped...showtopic=76461

P.S. N-au treaba vamesii francezi , pe mine m-au vazut din Romania , cu un jumate de kil de gel in cap si freza feroce , si m-au intrebat de bani . Faza comica : zic : am bani  , se ridica vamesul de pe scaunel si isi baga nasul literalmente in portmoneul meu  . Am crezut ca se prabuseste pe portmoneu ... Oricum , au fost multumiti si nu au cerut nici un fel de invitatie .

#45
tatae

tatae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2005
MULTUMESC MUFA
VOI MERGE IN PLACE PIGALLE.
OARE CENTRUL POMPIDOU MERITA VAZUT?

#46
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

View PostRaikk0nen, on Nov 3 2005, 19:04, said:

Cum sunt preturile la mancare in Paris? Cum sunt preturile in general?
In zonele turistice sunt extra mari (turistii au bani si trebuie mulsi de ei). N-o sa-ti vina sa crezi cât poate costa o sticla de 0,5 l de apa sau cola. In schimb prin cartiere neturistice sunt mai normale, iar în supermarketuri sunt chiar (relativ) ok.

Problema e cum ajunge turistul la supermarket.

Edited by Mi_, 04 November 2005 - 10:38.


#47
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Intr-adevar , o doza de Coca-Cola 0.33 poate costa in centru 2 euro , pe cand daca te urci in metrou , mergi 2 statii  si intrii in primul supermarket iei sticla de 1.5l de Coke la 1.25e .

Iti recomand o ciudatenie : subsolul galeriilor LaFayette . Se zice ca acela nu a fost modernizat si arata foarte ciudat . (Daca ti-e sete acolo , ai sticla de 0.25L la 1 Euro :) )

Edited by kingblana, 04 November 2005 - 12:03.


#48
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
din ce am vazut eu pe la tv si am citit si pe net sunt niste manifestari nu tocmai prielnice turismului in acest moment in Paris? Are careva informarii concrete?

#49
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
da, stai acasa...

e una dintre cele mai mari miscari sociale, si abia incepe...nu te astepta sa faca Franta tambalau ca ce rau e acolo, dar dupa ce scapa pe la TV nu e vreme de plimbare...

au ajuns la pistoale si maine poimaine vor ataca cladiri..

#50
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Eu m-as duce si maine , probleme sunt doar in periferii , centrul e pazit  , imi aduc aminte ca turnul Eiffel era pazit de militari din Legiunea Straina .

#51
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
deja am optat ptr Praga...

#52
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
E ca si cum nu te-ai mai duce la New York pentru ca în unele zone din Bronx e periculos sa te plimbi.

#53
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
nu stiu daca e chiar asa...initial asta a fost si parerea mea..ca nu e ceva serios..dar vad ca fenomenul ia amploare..si nu numai in Paris!

#54
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Da, nu numai în Paris, dar tot în cartierele sensibile sunt problemele. Care erau sensibile si înainte dpdv al securitatii, acum doar ca ard masini si mass-media face focus din toate unghiurile, de zici ca a luat foc toata tara.  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate