Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Paris

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3369 răspunsuri în acest subiect

#3097
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postroth, on 10th October 2009, 11:32, said:

Am o intrebare la care nu am raspuns  doresc bilete la disney in 24,25 pe toate saiturile nu apare decat posibilitatea de a rezerva pana pe 09.11. stie cineva de ce?
Dupa cateva informatii locale , cei de la Disneyland au programul afisat doar pe 2 luni inainte. Asa ca, la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie , o sa apara afisat si programul pe luna decembrie. Si , mai e si faptul ca inca se pregatesc cu programe speciale de sarbatori , craciun + revelion , cand s-ar putea sa existe si modificari de pret la bilete.

Editat de pirpy, 10 octombrie 2009 - 11:58.


#3098
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.433
  • Înscris: 02.08.2006
Oras foarte murdar si cu multi megri si tigani.
La semafor toti treceau pe rosu , in afara de noi si niste japonezi :lol:
Am stat in zona Porte de Montreuil.
Nu e chiar in buricul targului, dar e totusi in zona 1.
Ca sa nu mai spun ca asa preturi mari n-am intalnit nicaieri.
In afara de louvre, turnul eiffel arcul de triumf si disneyland totul e varza.
Am ramas putin dezamagit comparind cu alte tari in care am fost...

#3099
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 29.01.2007

View Postortega, on 11th October 2009, 00:49, said:

Ca sa nu mai spun ca asa preturi mari n-am intalnit nicaieri.

In Londra de exemplu e mai scump. Taxiuri, transport, servicii, mancare, cazare.

Parisul este ticsit cu monumente, arta, cultura. Nu zic ca 100% sunt de bun gust. Dar e greu sa pleci dezamagit.

Parisul e un oras destul de murdar. Pe alocuri mai rau decat Bucurestiul daca stai sa judeci doar curatenia.

#3100
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postsilviubb, on 11th October 2009, 18:51, said:

In Londra de exemplu e mai scump. Taxiuri, transport, servicii, mancare, cazare.

Parisul este ticsit cu monumente, arta, cultura. Nu zic ca 100% sunt de bun gust. Dar e greu sa pleci dezamagit.

Parisul e un oras destul de murdar. Pe alocuri mai rau decat Bucurestiul daca stai sa judeci doar curatenia.
Da, nu ma asteptam sa-l gasesc in halul asta.
Eu am mai fost in Venetia, Roma si Dubai, dar asa de nasol ca aici n-am intalnit nicaieri.
Si nu e din vina francezilor, ci din vina emigrantilor.
La Beauvais spre ex era o curatenie exemplara.
m-am uitat de curiozitate si n-am vazut un muc pe jos.
O statie de autobuz in beauvais era ornata cu flori cum n-am mai vazut(am vrut sa-i fac poza, dar n-am avut timp, ca eram in bus)
Vreau sa merg la Londra anul viitor in martie, dar am gasit deja cazare mai ieftina, la hotel de 4 stele(aici am stat la 3 stele)
Posibil sa fie mai scump in Londra, dar sigur nu e jeg ca la Paris.

#3101
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.370
  • Înscris: 11.10.2007

View Postortega, on 11th October 2009, 19:02, said:

Da, nu ma asteptam sa-l gasesc in halul asta.

WTF?
hai sa nu exageram B)

#3102
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Eu nu stiu unde ai vazut asa un jeg in Paris....cu exceptia mirosului  de la metrou,care pe alocuri era irespirabil,eu nu am gasit Parisul ca fiind murdar.

View Postulitia, on 12th October 2009, 14:19, said:

Eu nu stiu unde ai vazut asa un jeg in Paris....cu exceptia mirosului  de la metrou,care pe alocuri era irespirabil,eu nu am gasit Parisul ca fiind murdar.
Chiar doar atat poti spune despre Paris?Nimic bun,frumos,de exceptie nu ai gasit acolo?Ciudat sa faci doar asa o caracterizare unui oras ca si Parisul...

#3103
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.433
  • Înscris: 02.08.2006
Am spus ca mi-a placut turnul eiffel, disneyland si muzeul Louvru
La turnul eiffel am facut abstractie de toti negrii si tiganii care te acosstau la fiecare 2 pasi sa-ti vanda nu stiu ce...

#3104
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postortega, on 12th October 2009, 16:37, said:

Am spus ca mi-a placut turnul eiffel, disneyland si muzeul Louvru
La turnul eiffel am facut abstractie de toti negrii si tiganii care te acosstau la fiecare 2 pasi sa-ti vanda nu stiu ce...

Esti primul taran rasist din Romania. Cred ca exagerezi, nu erau intr-atat de ofensivi pe cat prezinti tu lucrurile, cel putin nu pana in urma cu o luna, cand am fost eu ultima oara.
Si, ca o curiozitate nu neaparat personala, ce ti-a placut mai mult in Luvru?

#3105
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postortega, on 11th October 2009, 19:02, said:

Da, nu ma asteptam sa-l gasesc in halul asta.
Eu am mai fost in Venetia, Roma si Dubai, dar asa de nasol ca aici n-am intalnit nicaieri.
Si nu e din vina francezilor, ci din vina emigrantilor.
La Beauvais spre ex era o curatenie exemplara.
m-am uitat de curiozitate si n-am vazut un muc pe jos.
O statie de autobuz in beauvais era ornata cu flori cum n-am mai vazut(am vrut sa-i fac poza, dar n-am avut timp, ca eram in bus)
Vreau sa merg la Londra anul viitor in martie, dar am gasit deja cazare mai ieftina, la hotel de 4 stele(aici am stat la 3 stele)
Posibil sa fie mai scump in Londra, dar sigur nu e jeg ca la Paris.

Daca Parisul ti se pare murdar, ma intreb ce calificativ ai putea da oraselor italienesti (sa fim seriosi, Roma numai curat nu este!), Istanbulului si nu numai! Cu exceptia Elvetiei si a oraselor nordice, curatenie lucie nu gasesti niciunde. La Paris, de dorita lasa statiile de metrou aproape de ora inchiderii, dar daca ai fi stat pe strazi dupa miezul noptii ai fi observat ca utilajele de curatenie intra in functiune, astfel incat la 5 dimineata totul este OK.

Londra are aproximativ acelasi procent de emigranti ca si Parisul, negri, chinezi, japonezi, pakistanezi, vei vedea pretutindeni. Mie mi s-a parut ca cei care faceau nota discordanta cu orasul erau ai nostri conationali, de o anumita etnie... La fel si la Paris. Si Roma. Si Bruxelles. M-am mirat ca in Geneva mai exista lebede! Sunt curioasa cu ce impresii vei reveni....

#3106
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postdenky, on 12th October 2009, 17:07, said:

Esti primul taran rasist din Romania. Cred ca exagerezi, nu erau intr-atat de ofensivi pe cat prezinti tu lucrurile, cel putin nu pana in urma cu o luna, cand am fost eu ultima oara.
Si, ca o curiozitate nu neaparat personala, ce ti-a placut mai mult in Luvru?
Nu sunt rasist, dar daca numai dintr-astia erau , ce era sa fac, saspun ca vindeau si albi? ...
Si l;a Louvre mi-a placut cel mai mult galeria de magazine, am facut si eu shopping.  ^_^
Muzeul nu m-a impresionat in mod deosebit, dar am intrat sa fac o poza cu Monalissa sa le-o arat celor de la mine de la tara. :D





Eu nu vreau sa spun nimic rau, fiecare cu gusturile sale.
Dar ca e bine sa stie si altii cum e.
Si la Roma chiar a fost f curat
N-as locui in paris nicidata.

Editat de ortega, 12 octombrie 2009 - 19:52.


#3107
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.360
  • Înscris: 09.03.2009
[Nu vreau sa spun nimic rau, fiecare cu gusturile sale.
Dar ca e bine sa stie si altii cum e.
Si la Roma chiar a fost f curat
N-as locui in paris nicidata.
[/quote]

La chestia cu Roma iti dau dreptate, m-a impresionat extraordinar orasul si chiar nu mi-a sarit in ochi mizeria de care vorbesc mai toti pe topicul dedicat. Nici eu n-as locui in Paris, dar orasul are de toate, trebuie sa admiti asta. Inclusiv obiectivele care ti-au placut si tie.

#3108
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.280
  • Înscris: 24.01.2007
Sa lamurim un lucru:
Parisul se imparte in 2 tipuri: a )  Parisul turistic   si   b )  Parisul celor care locuiesc aici.
  Evident, Parisul turistic are acele cai strabatute zilnic de mii de turisti , de diverse nationalitati, culturi, cu o anumita mentalitate , educatie. Nu toti sunt ordonati, nu toti respecta curatenia, si nici nu poti sta dupa fiecare in parte sa faci curatenie. Daca urmezi numai aceste trasee turistice ale Parisului, evident ca este mizerie, mai multa sau mai putina in anumite parti. Dar, asta nu inseamna ca atunci cand se potoleste afluenta de truristi, nu se face curatenie in aceste zone. Insa, ziua urmatoare, cei care sunt certati cu curatenia, vor avea grija sa lase semne pe unde trec.
  Apoi, Parisul localnicilor, este si el impartit in cartiere, in fiecare cartier predominand o anumita rasa, nationalitate, cu diverse obiceiuri culturale, educationale. De aceea, ca peste tot in lumea asta, unele cartiere sunt foarte elegante, cochete, extrem de curate, pe cand alte cartiere sunt mai mizerabile.
Dar, peste tot se face curatenie. Ca nu este respectata , de turisti sau de cei care locuiesc in zona, asta e alta poveste.
Pentru cine doreste sa vada un Paris select, sa se abata de la traseele turistice, si sa intre prin cartierele elegante ale parizianului care se respecta si respecta ceea ce e in jurul sau.
   Vacanta placuta !

Editat de pirpy, 13 octombrie 2009 - 12:03.


#3109
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Ciudat ..eu am fost de 3 ori si chiar nu am remarcat chestia asta.
Nu e cel mai misto oras pe care l-am vazut dar ca si curatenie nu tin minte sa imi fi atras atentia lipsa acesteia. E adevarat ca sunt si zone murdare dar nu as exagera.
Ma rog..cine stie. Poate ai  prins o perioada nasoala.
In schimb Roma mi s-a parut murdar in comparatie cu Paris.  
La Londra o sa ramai surprins dar e si acolo murdar. nu cred ca o sa gasesti o capitala mare care sa nu fie murdara in anumite zone cu exceptia tarilor nordice.
La londra iti pot recomanda hostel dar asta depinde ce fel de cazare vrei 3-4 stele sau low cost si un pat decent in care sa pui capul jos.
Recomandare :Daca nu iti plac negrii nu te du la Londra.
Daca Paris ti s-a parut scump...nu te du la Londra sau du-te cu un buget mai mare. la fel si Scotia.
Eu plec in noiembrie din nou la Paris . te anunt daca mai e jeg.
bafta

#3110
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.433
  • Înscris: 02.08.2006
Am gasit 4 stele la Londra dar la un pret bun.
Oricum, cel mai tare la Paris e disneyland
Am mers ca m-a tarat nevasta mea, dar chiar se merita.
Stateam si ma gandeam cat au investit aia acolo...(desigur ca sunt deja oamenii pe profit) si ma mai gandeam ca vor sa faca astia si la Bucuresti Disneyland :lol:

#3111
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 28.06.2007
Haideti sa fim seriosi! Chiar vreti sa convingem un cititor aflat aici in cautare de impresii despre Paris ca este mai rau decat la noi?! Ca nu are ce cauta acolo? Mi se pare derutant pentru un om care nu a vazut Parisul cu ochii lui.

Nu am vazut nici oameni dormind pe strada (ca in Marea Britanie sau Spania), nici hoti de buzunare (despre care am fost avizati in Spania de … spanioli), nici cersetori la biserica. Nu spun ca nu sunt, spun doar ca nu am vazut. Apropo de asta, intr-un mesaj ( http://forum.softped...m...t&p=7075599 ) mai vechi, spuneam cuiva despre Londra:

"Nu trebuie sa-l lauzi, pentru ca:

- si in statiile de metrou din Londra, am vazut instrumentisti; e drept ca nu erau tigani, ci negri ori sud-americani; chestia asta se poarta, nu este atributul unei natii anume;

- si in Londra am vazut oameni dormind pe cartoane pe strada; ca sa fiu mai precis, in zona Ministry of Defence - Benjamin Franklin House; "oarecum" central.

De-aici incolo, chestiile sunt de gust: renunt imediat la un Pimm's pentru un absynthe sau chiar pentru un verre de vin rosé, dar bine ca suntem de acord in ale mancarii."


Intr-un singur parc am vazut incercandu-se cu timiditate figura cu verigheta "gasita" pe jos si oferita unui trecator, dar cred ca noi, romanii, suntem imuni la acest truc ieftin, il cunoastem. Nu am intalnit alti conationali, nici cantand in tren ori in statiile de metrou.

Am strabatut Parisul la picior zile intregi, pana noaptea tarziu si nu am avut nicio clipa senzatia de insecuritate, de teama. Nu am vazut oameni dubiosi, nu am fost abordati. Si pentru ca cerea cineva sa vorbim despre excursiile facute cu copiii: am facut aceste drumuri insotiti de cei doi copii ai nostri, ne-a prins ora 23 cu ei dincolo de Boulevard Peripherique.

Negrii si pakistanezii de langa Tour Eiffel sau Sacre-Coeur care incearca sa vanda cate ceva? Atunci de Barcelona ce sa mai zicem?! Si pentru ca am amintit de Barcelona: in Franta daca te atingi de cineva urmeaza un sir de scuze, in Spania te calca, te impinge fara a schita nici cel mai mic gest de regret.

Am mers si in zona centrala si in banlieu. Am trecut prin cartiere locuite de arabi, negri. Nu am vazut pe trotuar gunoaie, excremente de animale, vreun scuipat. Dimpotriva, am vazut golindu-se cosuri de gunoi care nu aveau 2-3 hartii in ele.

Repet: Nu spun ca nu sunt, spun doar ca nu am vazut. Acum, cand va citim mesajele, realizam cat de norocosi am fost. Suntem convinsi ca si Parisul are problemele sale ca oricare dintre marile aglomerari umane, dar ce cauta milioane de turisti acolo? De ce Franta este in topul celor mai vizitate tari? De ce merg englezii sa viziteze Parisul?

Este adevarat ca trebuie sa prezentam lucrurile asa cum sunt – bune, rele – dar fara sa exageram. In nici un sens. Parisul nu are nevoie de laudele noastre. Incercati sa discutati cu parizienii, sa aflati cum ne vad pe noi, turistii. Nu spun "pe noi, romanii", ca ar fi dezastruos.

#3112
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 23.06.2006

View Postortega, on 11th October 2009, 01:49, said:

Oras foarte murdar si cu multi megri si tigani.
La semafor toti treceau pe rosu , in afara de noi si niste japonezi :lol:
Am stat in zona Porte de Montreuil.
Nu e chiar in buricul targului, dar e totusi in zona 1.
Ca sa nu mai spun ca asa preturi mari n-am intalnit nicaieri.
In afara de louvre, turnul eiffel arcul de triumf si disneyland totul e varza.
Am ramas putin dezamagit comparind cu alte tari in care am fost...
Vad ca toata lumea a sarit cu gura pe tine si ai creat o disputa pe pagina. Am stat si eu intr-o zona a Prisului plina de negri , mizerie mai rau ca la targul Vitan din Bucuresti. Ba mai rau chiar sub un pod in apropiere veneau sa isi vanda vechiturile iar in urma lor ramanea potopu. Mi-am gasit si masina atinsa in parcare , insa cu toate acestea nu cred ca poate sa imi schimbe parerea despre orasul Paris. Are farmecul lui si cred ca trebuie sa intri putin in atmosfera lui pentru a simti ce inseamna Parisul. Plimbarea cu vaporul pe Sena si muzica anilor 70 pe care o asculti trecand pe langa obiectivele importante ale acesturi orase nu are cum sa te lase impasibil si sa nu iti zbarleasca putin parul pe tine.
Eu unul sincer as vrea sa facem schimb , sa vina negri lor la noi iar romii sa plece dincolo ( nu ca nu ar fii plin de ei prin toata europa la cersit). Mie mi-au parut inofensivi si o spun datorita unor experiente petrecute acolo. Intr-o seara am fost nevoiti sa parcurgem 3 statii de metro pe jos. Am trecut printre grupuri de negre, persoane care pareau dubioase stateau la colt de strada insa nici unul dinrte ei nu a schitat nici cel mai mic gest. Am avut inima cat un purice deoarece eram doar eu cu prietena mea si sincer nu mi-a fost tot una. Intr-o zi si-a uitat ceva in camera la hotel , sa intors vre-o 20 m , negri la intrare in hotel , absolut NICI UNU nu sa legat de ea , insa a facut-o binenteles un roman de al nostru. Mie cel putin mi-au lasat o impresie foarte buna.
Conditile de transport din Barcelona mi s-au parut mult peste cele din Paris.
Toatce cele bune !

#3113
ZicuZicu

ZicuZicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 04.09.2008
Si Parisul are cartiere precum Giurgiului sau Ferentari din Bucuresti. Normal curatenia depinde si de cei ce locuiesc acolo. Eu am stat in Cartierul Latin pe Bulevardul Saint-Michel la cateva sute de metri de Notre Dame. In fiecare dimineata se maturau si spalau cu detergent strazile din zona.
Intradevar, in zona Sacre Coeur erau multi arabi si nu prea curat. In zona Pietei Bastiliei se statea pe jos pe bordura! era foarte curat.
In piata La Chapele, m-am speriat. Tigani !! Indieni de fapt , mizerie la rigole si pe trotuare , chistoace de tigari ,cutii goale de bere ,etc. Am iesit repede din zona pentru ca toti aveau fete dubioase si se uitau la noi ca la urs. Nu era o zona turistica, asta era clar :rolleyes:
Toate marile metropole au contaste de civilizatie , asezate pe cartiere, zone...

Fișiere atașate



#3114
ZicuZicu

ZicuZicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 04.09.2008
Cu asta argumentez ! Unde ati vazut asa ceva in Romania ? :lol:

Fișiere atașate



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate