Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1243
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdeliacrin, on 07 noiembrie 2017 - 21:38, said:

[...]dupa muuuulte multe insistente de-ale mele au recunoscut ca Elegance e tubulara si nu e plina......e posibil?![...]

Trebuia sa-i rogi s-o testeze:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y9LF8rH-svQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcristobob, on 21 octombrie 2017 - 06:11, said:

Chiar nu are nimeni uși interioare din salcâm?  Sa ma risc și sa fiu primul?
Eu am parchet din salcam si e super. Lemnul este foarte rezistent si nu pare afectat de variatiile de umiditate sau temperatura. Nu ca usa de intrare, spre exemplu Posted Image
In fine ... lemnul de salcam este excelent dar trebuie lucrat de catre cunoscatori, fiindca e foarte dur cu sculele de prelucrare.
Spor!

#1244
mario3331

mario3331

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2016
Salutare!Cine ar putea să.mi spună și mie daca as putea sa schimb doar ușile și să păstrez tocurile? Ușile sunt cele chinezești  am înțeles,alea mai ieftine și nu.mi place că  joacă geamul  în ele și nici culoarea nu mă atrage(cireș,așa am luat apartamentul,era renovat dar ușile urate...).Ma gândeam să iau altele o culoare mai închisă

#1245
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postdeliacrin, on 07 noiembrie 2017 - 21:38, said:

Vreau sa va povestesc si eu ceva despre Mosel Turen, au showroom in Valea Cascadelor.
La prima discutie pe care am avut-o cu ei legata de usa Elegance, alba si vopsita, am aflat ca usa este plina si are cadrul de lemn stratificat si tabliile de hdf. pretul in jur de 1450 ron, intr-adevar un pret destul de ok pentru o usa plina care contine si lemn.
Apoi am aflat ca nu are lemn deloc, usa este doar cu hdf...sau mdf.....
Am trecut peste detaliul asta si vroiam oricum o usa plina. Dar cand ma uit pe site-ul producatorului observ ca usa este tubulara. Ii intreb si ei insista ca nu, ca e de calitate, ca e plina, ca e grea....Cica au gresit nemtii cand au scris pe site-ul lor.....Acum eu ce sa cred?! Ca au gresit niste nemti producatori de usi sau ca niste romanasi importatori vor sa faca un smen? (Am mai vazut pe cineva pe forum ca vorbea despre Elegance ca e usa plina si de calitate).
Deci, daca cumva cineva de la firma citeste aceasta postare: fiti domnule corecti!, importi usile, le revinzi, chiar trebuie sa minti cu nerusinare?! Repet: dupa muuuulte multe insistente de-ale mele au recunoscut ca Elegance e tubulara si nu e plina......e posibil?!
Produsele nu am ajuns sa vad cum sunt, insa nu mai am incredere in acesti "smenari"...
Pai pe Valea Cascadelor te-ai gasit Crina sa ai incredere? Acolo e ceva gen "aleea cu castani" de la Big Berceni unde fiecare incearca sa-si gaseasca fraieru.
Cat despre usi ce sa zic, nu merita mdf, hdf, si alte combinatii de genu cu tocuri de zici ca acu se rup cand le imbini, eu unu m-am parlit cand am luat usi Classen cu toc pe rotund.. insa atunci cand am renovat ap. nu am mai dispus si de usi din lemn.
Consider ca cele mai bune sunt din lemn si nu alte materiale mai usoare si mai ieftine in productie pentru ca nici nu vor rezista mult, indifferent de marca
PS: Mi-au placut usile prezentate de userul Froome.

Edited by flavius18, 21 November 2017 - 17:35.


#1246
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017
Dintre toate usile de pe piata, usile de interior din lemn sunt, probabil, cel mai bine reprezentate. Nenumarate modele si nenumarati producatori, deci, bineinteles, nenumarate tzepe. Sub umbrela de usi din lemn se ascund si usi din MDF / HDF vopsit si alti "hibrizi".
Sunt produse de constructii, deci destinate utilizarii indelungate, de aceea cred ca ar trebuie alese cu atentie. Chiar daca, de cele mai multe ori, pretul este factorul determinant, alegerea lor ar trebui facuta mai cu atentie. Atfel, negresit, ajungem la concluzia ca usile ieftine sunt, de fapt, foarte scumpe (durata de viata scazuta, probleme in exploatare, deformatii etc.). Gasiti aici un articol cu informatii despre usi din lemn (site-ul nu este comercial si nu face reclama vreunei firme anume): https://www.codeus.ro/8uil.html
Lasand la o parte usile din lemn masiv, pentru usile din lemn s-a ajuns, de-a lungul timpului la o structura cvasi-unanim acceptata de producatori, care se comporta bine in timp. Aceasta structura se regaseste cam la toti producatorii seriosi, cu mici variatii.

Trebuie evitate cu orice pret usile "de butaforie" - cele destinate sa nu poata duce prea multe cicluri inchis-deschis. Primul indicator al acestor usi este pretul foarte scazut. Un alt indicator este lipsa informatiilor tehnice detaliate despre ele, la vanzator sau pe net. Daca putem petrece ore in sir studiind specificatiile unui smartphone, inainte sa-l achizitionam, putem petrece o fractiune din acest timp, atunci cand dorim sa achizitionam usi de interior. Ne poate scuti de nervi, probleme si cheltuieli suplimentare.

@mario3331
Puteti incerca la un atelier care face usi pe comanda. E posibil ca si feroneria usilor existente sa fie "exotica", sa nu se potriveasca intocmai si sa fie necesare adaptari / improvizatii. Sunt destul de multi producatori (din diferite tari) care fabrica usi dupa un standard german (DIN) - o foaie de usa de la un producator se potriveste perfect la un toc facut de alt producator. La usile chinezesti, cred ca e mai complicat.

#1247
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Porta cam scumpi, usi celulare cu folie decor ies cam la 200 euro si peste, dar macar monteaza ei.
Classen aka Bella Casa iti vinde produsul pe masuratorile tale si-ti recomanda un montator, te speli pe cap cu usile adica.
Prum (Deko Doors) la pret de Porta iti dau usi cu finisaj CPL (cel mai solid) tubulare, cu falt si calitate perceputa destul de buna, ei masoara si monteaza.
O chestie care ma deranjeaza este ca usile se taie "pe picior" la fata locului daca este cazul. In showroom Bella Casa am verificat o usa taiata si e urat.
Din cate stiu exista scule specializate in ateliere pentru a taia in mod decent profesional.
Vom avea calitatea pe care o inghitim fara sa protestam. Daca vom protesta, vor fi nevoiti sa ridice calitatea la produse si servicii.

#1248
nellyan

nellyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.09.2014

View Postflavius18, on 21 noiembrie 2017 - 17:34, said:

Pai pe Valea Cascadelor te-ai gasit Crina sa ai incredere? Acolo e ceva gen "aleea cu castani" de la Big Berceni unde fiecare incearca sa-si gaseasca fraieru.
Cat despre usi ce sa zic, nu merita mdf, hdf, si alte combinatii de genu cu tocuri de zici ca acu se rup cand le imbini, eu unu m-am parlit cand am luat usi Classen cu toc pe rotund.. insa atunci cand am renovat ap. nu am mai dispus si de usi din lemn.
Consider ca cele mai bune sunt din lemn si nu alte materiale mai usoare si mai ieftine in productie pentru ca nici nu vor rezista mult, indifferent de marca
PS: Mi-au placut usile prezentate de userul Froome.

Buna ziua,

Ce recomandare puteti sa ne dati pentru a achizitiona niste usi ok. Catre ce firme sa ne indreptam ca sa evitam Valea Cascadelor ?
Nu va contrazic, nu am incredere in acel loc, insa ce alte variante mai sunt, la preturi asemanatoare ?

Multumesc,

#1249
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017

View Postnellyan, on 06 decembrie 2017 - 16:59, said:


Buna ziua,

Ce recomandare puteti sa ne dati pentru a achizitiona niste usi ok. Catre ce firme sa ne indreptam ca sa evitam Valea Cascadelor ?
Nu va contrazic, nu am incredere in acel loc, insa ce alte variante mai sunt, la preturi asemanatoare ?

Multumesc,


Buna ziua,

Depinde ce intelegeti prin "preturi asemanatoare"... Cred ca pe Valea Cascadelor pretul este factorul determinant pentru cei ce cumpara de-acolo si, in consecinta, comerciantii de-acolo s-au adaptat cerintelor. Sfatul meu este sa decideti intai ce doriti de la usile pe care le veti cumpara (gasiti informatii detaliate despre usi din lemn si nu numai aici: https://www.codeus.ro - site ne-comercial). Dupa ce va informati, cereti mai multe oferte pe specificatiile dvs. si solicitati sa fie insotite de fise tehnice detaliate si de certificari (daca sunt disponibile). Fiind produse de constructii, as zice ca durata de viata a usilor ar trebui sa fie cel putin jumatate din durata de viata a constructiei, deci ar trebui tratate ca produse de folosinta (foarte) indelungata. La repezeala, eu as zice asa: usi cu falt, cu structura celulara sau tubulara, finisate cu melamina (CPL), cu toc reglabil din PAL (nu din MDF)... dar asa o usa nu va avea un pret asemanator cu un pret de pe Valea Cascadelor...

#1250
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View PostDecebal_S, on 07 decembrie 2017 - 12:07, said:

usi cu falt, cu structura celulara sau tubulara, finisate cu melamina (CPL), cu toc reglabil din PAL (nu din MDF)... dar asa o usa nu va avea un pret asemanator cu un pret de pe Valea Cascadelor...

Nu am inteles exact, o usa cu structura celulara finisata cu melamina si cu toc de pal ar fi o usa de calitate?!? Sper ca ati scris cu scopul sa NU acceptam aceste usi.

Apoi, in Valea Cascadelor, nu stiu daca ati fost vreodata, exista si Sto care are unele din cele mai bune si scumpe vopseluri, exista branduri gen Progetto casa care importa placi ceramice de la firme de renume spaionle si italiene, majoritatea peste 200 ron/mp etc etc. Deci despre ce Valea Cascadelor discutam?

#1251
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017
@ deliacrin

Am presupus ca discutam despre Valea Cascadelor din Bucuresti. E drept, n-am mai trecut de vreo doi ani pe-acolo, dar ma indoiesc ca s-a transformat in loc de adunare exclusiv pentru produsele "top quality". Cand nellyan a scris "pret asemanator cu un pret de pe Valea Cascadelor", am presupus ca se refera la pret mic, nu la pret mare. Nu neg ca ar fi si produse de calitate pe-acolo, doar ma indoiesc ca acestea predomina.

Fiindca topic-ul este "despre usi" si nu despre gresie sau vopseluri, o sa revin la usi:
Da, pentru un pret rezonabil, finisajul melamina (CPL) este mai bun decat finisajul "decor" (care, in cele mai multe cazuri, este doar hartie lacuita), tocul reglabil din PAL este mai bun decat tocul cu pervaz din MDF, iar structura celulara este chiar recomandata in anumite cazuri. Cine doreste sa aprofundeze cateva dintre avantajele si dezavantajele structurilor interne pentru usi de interior, poate incerca aici: https://www.codeus.ro/8uil.html (site ne-comercial).
Putem discuta si despre usi din lemn masiv, usi finisate cu HPL, usi furniruite, usi fonoizolante sau usi de interior rezistente la umiditate, dar nu cred ca asta isi doreste nellyan... Deci, ce am recomandat eu mai sus, erau doar niste cerinte MINIMALE pentru un pret acceptabil.
Cat priveste usile cu structura interna tip fagure, la o debara, o bucatarie, un dressing, poate chiar la o baie de serviciu si la alte incaperi secundare, eu chiar le-as recomanda, fiindca au avantajele lor.
Ca sa nu mai las loc de interpretari, mentionez ca ma refer EXCLUSIV la usi ale unor producatori care nu fac rabat la calitate. Producatorii seriosi va pot livra usi cu acelasi finisaj, dar cu structuri interne diferite, potrivite pentru fiecare incapere. In mod sigur, livrarea comenzii dureaza mai mult, dar fiabilitatea usilor de calitate compenseaza acest neajuns, zic eu. Eu nu cred in "bun si ieftin"...

#1252
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Eu chiar caut usi de cateva luni de zile si avand casa cu open space vreau pentru dormitoare in special niste usi de calitate care sa izoleze fonic bine. La fel in cazul bailor, la fel la spalatorie samd, deci 1-2 usi ar putea fi cu structura celulara.
Eu sunt scarbita ca exista asa multi producatori "renumiti", nu mai dau nume, dar am cerut informatii despre usi importate din Polonia, Olanda, Germania (cred ca intra la categoria producatori seriosi) care au majoritatea usilor cu structura celulara, iar finisajul fiind din mdf pretul sare de 1500 ron. Apoi daca pui problema ca vrei usa plina iti spune si vanzatorul ca deja pretul sare mult de 2000 ron de parca vrei rachete....nu usi....iar la unii nici nu exista varianta asta.

Mie mi se parut ciudat sa citesc de la cineva care pomeneste de Valea Casadelor cum ca ar fi produse slab calitativ de usi cu structura celulara si finisaj cpl. Nu stiu ce inseamna finisaj "decor", ar trebui sa vorbim despre ce material este folosit, pana acum chiar varianta usa de hartie nu am auzit-o. Usa celulara nu poate avea alt avantaj decat pretul mic. Adica produc unii usi care arata decent sau chiar bine si le fac goale ca sa fie mai ieftine. Chiar sa aiba vreun avantaj nu cred. Aaaaa.....ca cele pline sunt mai grele si trebuie balamale serioase asta da, dar tot la motivul pret ajungem.

#1253
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Usile celulare sint poate cele mai bune , desi le poti lua la un pret infim de mic .Rezistente si stabile in timp , lucru care nu prea exista la astea de fite .
Daca te impaci cu imaginea clasica de " usa de bloc " , poti lua undeva la 100E bucata , usa celulara cu furnir .
iti spun , calitatea lor se vede in timp . Sint usi nemuritoare .

#1254
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
se da urmatoarea problema:
usa montata inainte de prag - dupa ce s-a montat pragul, usa nu se inchide.

ce solutii ar fi ? se taie din usa / se ridica din balamale  ?

#1255
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAndrei221, on 14 decembrie 2017 - 15:01, said:

se da urmatoarea problema:
usa montata inainte de prag - dupa ce s-a montat pragul, usa nu se inchide.

ce solutii ar fi ? se taie din usa / se ridica din balamale  ?

Usa la intrarea in apartament ?

#1256
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Usa din lemn ?  Metal ?  Prag de care

#1257
catalinux007lei

catalinux007lei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 18.01.2008
Salut. Despre usile facute de http://www.holzertehnic.ro/ ce stiti? A lucrat cineva cu ei? Au si pagina de facebook si usile par ok. Multumesc.

Edited by catalinux007lei, 02 January 2018 - 15:48.


#1258
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Cunoasteti vreun furnizor - in Romania - pentru sistemul de rulare al usii din imagine?
Multumesc.

Attached Files



#1259
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cindva cochetam cu ideea ...
Se poate bricola , nu este complicat . In citeva vizite prin tirguri de vechituri , gasesti tot ce-ti trebuie .
Idei gasesti la astia  https://www.google.r...i-DFSS_iNpNW2M:
Principiul este simplu .
-doua role de culisare si bara de culisare
- sistemul de ghidare jos , care foloseste ca anti-balans .
..........
la unele sisteme am vazut ca au si un sistem de anti-balans la partea superioara , adica niste rotite care freaca pe perete , deasupra usii ...dar nu vad utilitatea lor .
aici https://www.homedepo...14445/205946379 se vede bine in video sistem de culisare anti-balans de jos , dar eu vad in alt mod , mai fiabil .

#1260
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Am gasit.

https://www.amazon.c...rn door rollers

Exact ce doream. Fara ghidaj jos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate