Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1261
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDIY, on 14 ianuarie 2018 - 09:54, said:

Am gasit.

https://www.amazon.c...rn door rollers

Exact ce doream. Fara ghidaj jos.
Și cum rezolvi problema cu bălăngănea la ei ???
Ghidajul de care spun eu , nu este vizibil ...deloc .

Edited by 86-APP, 14 January 2018 - 12:19.


#1262
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Achizitionat si montat usi de interior tubulare CPL de la Prum/ Deko Doors, dupa ce am vazut intensiv usi Classen si mai putin Porta.
Foarte multumit de la produs pana la montaj, le dau nota 9.90.
Voi incerca sa revin cu poze.

View Postfroome, on 09 octombrie 2017 - 13:34, said:

Am eu acasă din lemn masiv de brad!

Am acum in mana niste scandura de brad uscata vreo 7-8 ani. Are greutatea polistirenului expandat.

#1263
stlaurian

stlaurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2017

View PostLittleJo, on 27 septembrie 2014 - 19:11, said:

Tocmai am terminat si noi de montat usile ieri. Am cautat o alternativa la Pinum pentru ca mi-a displacut extrem de mult atitudinea personalului din Suceava (si faptul ca au costuri suplimentare pentru golurile atipice) si chiar nu am vrut sa lucrez cu ei. Spre fericirea mea, am gasit o fabrica in zona (Ital Styl, daca va intereseaza ii gasiti rapid cu o cautare pe google) care face usi de cel putin aceeasi calitate ca Pinum insa la preturi mai decente. Usa de exterior (lemn stratificat cu aluminiu la exterior) tot la ei am facut-o.
Echipei de montaj chiar nu ii pot reprosa nimic (si eu chiar sunt genul care se uita la fiecare detaliu), au lucrat cu simt de raspundere. Singurul lor minus poate fi faptul ca nu au nimic pe stoc, totul se face la comanda si dureaza cam 2 luni. Noi le-am comandat din timp asa ca nu ne-a deranjat aspectul acesta.
Am anexat si o poza Posted Image
Justthink, cei de care spuneam mai sus fac si usi glisante. Eu am pus asa ceva la o camara, insa e vorba de o usa simpla, nu dubla. Daca retin bine, feroneria e de la Eclisse, poate gasesti pe cineva mai aproape care sa colaboreze cu ei. Ideea e ca usile de genul acesta vin cu niste casete in care gliseaza, casete peste care se pune rigips. Spatiul disponibil pentru montarea usilor trebuie sa fie cel putin 2x deschiderea finala.
Daca te intereseaza sistemul, pot face mai multe poze la usa pe care o am eu.
ps: nu pricep de ce poza apare in format landscape, cand ii fac upload apare ok.
Buna seara!
Am citit postarea dvoastra si voiam sa va intreb daca sunteti multumit de usi,daca s au comportat bine in timp, si cat v au costat, daca puteti scrie.
Va multumesc.

#1264
sustinromania

sustinromania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.01.2015

View Postgabone0, on 29 septembrie 2008 - 11:45, said:

Salut,

Am nevoie si eu de un sfat.

Sunt in plina amenajare a apartamentului. Tocurile de la usi au fost montate si acoperite cu o scotch  din acela de hartie pt a le proteja de vopsea, la vopsitul peretilor.
Am vopsit peretii si acum, meseriasii mei, au scos folia protectoare de pe toc. Faza e ca au reusit sa dezlipeasca si si cate un pic de melamina de pe toc.
Precizez ca usile si tocurile sunt de la Classen. Acum nu stiu ce sa cred....ori melamina de pe toc era prost pusa ori meseriasii mei sunt " meseriasi"

Cum as putea sa reconditionez portiunile afectate de pe tocuri?

Multumesc,


Usi de calitate foarte proaste in Hornbach Brasov am luat Classen Accacia ST si pățesc același lucru - acum am schimbat banda din Tessa in o marca proprie Dedeman - am stropit cu o pompita de geamuri cu apa sub ea si am lăsat-o sa se aseze din inerției - daca tot se ia o sa pun folie (punga simpla) si o lipesc din loc in loc cu patrate de banda - pentru remediere din bucățile de pervaz tăiate, de pe spatele lor unde sunt marginile acelei melamine, tai niste mici patrate si le lipesc cu ceva peste locurile afectate - calitate foarte proasta a imprimării - suplimentar broasca are limba din plastic - nu am văzut asa ceva la cele romanesti - si in plus instrucțiunile sunt in poloneza - am facut reclamatie la OPC si i-am anunțat pe cei din Hornbach - una peste alta am renunțat si la montajul lor ca au fost numai probleme si in final dupa o grămada de drumuri in magazin am luat numai ușile pe care nu vi le recomand la calitate.

#1265
baribal_cristian

baribal_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2010
Salut,
Am facut o comanda de usi la sfarsitul lunii ianuarie 2018 pe Valea Cascadelor la o firma care zice ca aduce usi din Grecia.
Nu am primit usile nici pana azi, 26 martie - termenul de livrare era la jumatatea lui martie, de atunci ar trebui sa-mi plateasca penalitati.
Nu prea raspund la telefoane / mesaje, cica ar fi venit usile dar fara tocuri, la un moment dat mi-au spus ca au venit si tocurile dar ca trebuie taiate, si de atunci ma tot amana.
Nu sunt sigur daca nu cumva toata treaba asta e o mare pacaleala, sfatul meu pt cei care vor sa-si cumpere usi este sa evite magazinul asta.
Magazinul e pe partea dreapta cum vii dinspre Pacii, la parterul cladirii Orient, aproape de linia de tramvai (de fapt sunt 2 magazine apropiate ale aceleiasi firme, celalalt e in spatele cladirii Orient).

#1266
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017

View Postbaribal_cristian, on 26 martie 2018 - 11:56, said:

Salut,
Am facut o comanda de usi la sfarsitul lunii ianuarie 2018 pe Valea Cascadelor la o firma care zice ca aduce usi din Grecia.
Nu am primit usile nici pana azi, 26 martie - termenul de livrare era la jumatatea lui martie, de atunci ar trebui sa-mi plateasca penalitati.
Nu prea raspund la telefoane / mesaje, cica ar fi venit usile dar fara tocuri, la un moment dat mi-au spus ca au venit si tocurile dar ca trebuie taiate, si de atunci ma tot amana.
Nu sunt sigur daca nu cumva toata treaba asta e o mare pacaleala, sfatul meu pt cei care vor sa-si cumpere usi este sa evite magazinul asta.
Magazinul e pe partea dreapta cum vii dinspre Pacii, la parterul cladirii Orient, aproape de linia de tramvai (de fapt sunt 2 magazine apropiate ale aceleiasi firme, celalalt e in spatele cladirii Orient).

Nu e neobisnuit ca o comanda personalizata de usi de interior (dimensiuni speciale si/sau pereti de grosimi neobisnuite si/sau finisaje speciale) sa se livreze in 6-8 saptamani. Bineinteles, daca usile comandate sunt "de stoc" (dimensiuni standard, toc standard, finisaj standard) intarzierea poate proveni si din alte cauze. Conteaza si daca termenul pe care vi l-au promis era real (uneori, ca sa "agate" clientul, furnizorii promit termene de livrare pe care stiu din start ca nu le pot respecta). Pana la urma, important e sa va vina usile asa cum le-ati comandat si sa fiti multumit de ele...

#1267
androida7

androida7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2007

View Postbaribal_cristian, on 26 martie 2018 - 11:56, said:

Salut,
Am facut o comanda de usi la sfarsitul lunii ianuarie 2018 pe Valea Cascadelor la o firma care zice ca aduce usi din Grecia.
Nu am primit usile nici pana azi, 26 martie - termenul de livrare era la jumatatea lui martie, de atunci ar trebui sa-mi plateasca penalitati.
Nu prea raspund la telefoane / mesaje, cica ar fi venit usile dar fara tocuri, la un moment dat mi-au spus ca au venit si tocurile dar ca trebuie taiate, si de atunci ma tot amana.
Nu sunt sigur daca nu cumva toata treaba asta e o mare pacaleala, sfatul meu pt cei care vor sa-si cumpere usi este sa evite magazinul asta.
Magazinul e pe partea dreapta cum vii dinspre Pacii, la parterul cladirii Orient, aproape de linia de tramvai (de fapt sunt 2 magazine apropiate ale aceleiasi firme, celalalt e in spatele cladirii Orient).


Buna,
si noi am apelat la firma "Usi Grecia", dar de pe Mihai Bravu. Mai au o reprezentanta pe 13 septembrie, dar nu stiu sa aiba pe V. Cascadelor. La noi au sosit cam intr-o luna, dar nu le-am preluat inca - asteptam montarea parchetului. Ne-au sunat sa venim sa le platim pentru ca ele au sosit, si le preiau ei "pe gestiune". Le vom monta dupa Paste.
Ce as sugera este sa-i ameninti cu ANAF, daca sunt in continuare neseriosi.
Mult succes!

#1268
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
buna seara,e vreo problema daca pun usile la jumatatea peretelui,sau  tre sa le pun doar la margine ,multumesc

#1269
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
usile, le pozitonezi in functie de cum vrei sa mobilezi casa (ca si ferestrele) nu le trantesti aiurea ca pe urma o sa plangi ca ba nu incape patul, ba dulapul, ba canapeaua etc...

#1270
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
multumesc

#1271
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
În oraș la mine am găsit un reprezentant Vario Doors sau Carpathian Doors (asta ar fi denumirea noua). Am văzut că pe site-ul lor au structură interior celular sau tubular. Care ar fi mai bună? Ar fi ok față de alte firme? Mi-au spus că iau măsuri și taie de la fabrică direct ușa. Sper să aibă și feroneria ok.

#1272
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare tuturor,

As vrea sa fac niste usi de glasvand - vreau sa delimitez cumva partea de living / bucatarie de restul casei.
Nu pot pune glisanta pentru ca am o grinda care ar impiedica montajul sistemului de culisare.
Ideea este ca am deja o usa jos cu furnir sintetic si nu pot face la comanda din lemn - pentru ca nu le iese nuanta. Trebuie tot ceva din furnir sintetic.
de ex, Porta nu are usi de glasvand.

Aveti idee de o firma care vinde asa ceva?

Thx all,
Dan.

#1273
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Schimbi ușa din furnir sintetic.

#1274
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ce inseamna furnir sintetic ????

#1275
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna ziua,care ar fi ordinea din pct de vedere calitativ a materialelor pt uși,și a balamalelor,multumesc

#1276
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Post86-APP, on 01 mai 2018 - 05:53, said:

Ce inseamna furnir sintetic ????
Nu stiu Posted Image asa scrie pe ele. Cred ca un plastic ceva
Cert este ca toate cu furniru asta au in desen care nu poate fi imitat pe lemn.

#1277
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna seara,trebsa pun ușa la o baie de servici,micuța,golul este de 80cm,o ușa normala dintr-o foaie mă cam incomodează,mă gândesc la una cu deschidere dubla ,din doua foi,întrebare este- nu ies ușile prea înguste,vreo 35cm fiecare,scăzând și tocul? Multumesc

#1278
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce recomandati intre Porta Doors si Zinvas? La Zinvas am foarte scumpe optionalele, imi trebuie toc reglabil de 32 cm...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate