Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1225
adyhacker10

adyhacker10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2016
Salutare, de vreo 3 saptamani tot incerc cu tatal meu sa gasim niste usi potrivite pentru dormitoare. Mai intai am fost sa le vedem pe cele de la Porta Doors. Arata frumos, dar sub 1100 de lei/usa nu am reusit sa gasim ceva ok ca si structura(acestea sunt pal perforat, desi nu stim cat de mare e diferenta fata de fagurele de stabilizare). Acum vreo saptamana am dat de usile de la BricoStore, mai exact acest model https://www.bricodep...cm-dreapta.html As dori sa aflu daca a montat cineva astfel de usi, cum se comporta in timp si daca sunt cu adevarat din stejar masiv. Am fost sa le vad in magazin si imi plac cum arata, par rezistente, dar nu stiu cum se comporta in timp. La toc am observat ceva ciudat. Pare ca ar fi ca un mozaic/puzzle, adica sunt nuante diferite de lemn. Credeti cumva ca sunt usile acelea facute din bucatele de lemn? Am inteles ca sunt foarte proaste acele tipuri de usi.

#1226
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Zice ca e lemn masiv stratificat, ceea ce mi se pare o contradictie.

#1227
adyhacker10

adyhacker10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2016

 overseas, on 06 octombrie 2017 - 07:43, said:

Zice ca e lemn masiv stratificat, ceea ce mi se pare o contradictie.
In magazin pe eticheta  scrie "lemn masiv de stejar Croatia, lac in 3 straturi"

#1228
adyhacker10

adyhacker10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2016

 adyhacker10, on 05 octombrie 2017 - 22:39, said:

Salutare, de vreo 3 saptamani tot incerc cu tatal meu sa gasim niste usi potrivite pentru dormitoare. Mai intai am fost sa le vedem pe cele de la Porta Doors. Arata frumos, dar sub 1100 de lei/usa nu am reusit sa gasim ceva ok ca si structura(acestea sunt pal perforat, desi nu stim cat de mare e diferenta fata de fagurele de stabilizare). Acum vreo saptamana am dat de usile de la BricoStore, mai exact acest model https://www.bricodep...cm-dreapta.html As dori sa aflu daca a montat cineva astfel de usi, cum se comporta in timp si daca sunt cu adevarat din stejar masiv. Am fost sa le vad in magazin si imi plac cum arata, par rezistente, dar nu stiu cum se comporta in timp. La toc am observat ceva ciudat. Pare ca ar fi ca un mozaic/puzzle, adica sunt nuante diferite de lemn. Credeti cumva ca sunt usile acelea facute din bucatele de lemn? Am inteles ca sunt foarte proaste acele tipuri de usi.
Am fost sa vad usile ieri in BricoStore! Intr-adevar, acel "mozaic de culori"se datora faptului ca e facuta din bucati de lemn. Cu putina atentie poti deslusi fiecare bucata de lemn unde se imbina. Asta nu ar fi fost o problema, ca la lac ar fi disparut, doar ca sigur se vor stramba in 2-3 ani si prefer sa nu risc. Presupun ca o sa ramanem la cele de la Porta Doors, ceea ce oricum imi pare absurd sa nu mai gasesti usi de lemn la un pret decent

#1229
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
NU ma dau in vant dupa usile de lemn masiv, nu pentru apartament. SUnt scumpe, greu gasesti calitate si lemn uscat si sunt foarte grele.

#1230
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Am eu acasă din lemn masiv de brad! Dacă sunt lucrate cum trebuie si lemnul e de calitate, nu le egalează nici un Porta, Pinum, Prum sau care or mai fi, iar faptul că sunt grele sau mai stiu eu ce, o pun pe seama necunoașterii.
Acum 7 ani am plătit 700 RON pe ușă de 90 pe 215, cu căptușeală (de 30) si pervaze, acum costa 1000 RON buc., preturi fara TVA.

L.E
Așa arată după 7 ani! ;)

Attached Files


Edited by froome, 09 October 2017 - 13:47.


#1231
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007

 froome, on 09 octombrie 2017 - 13:34, said:

Am eu acasă din lemn masiv de brad! Dacă sunt lucrate cum trebuie si lemnul e de calitate,

Asta am spus si eu.
Pentru brad e scump.
Ma refeream la stejar ca e greu.
Lemnul masiv se preteaza la modele clasice de usa.

#1232
adyhacker10

adyhacker10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2016

 froome, on 09 octombrie 2017 - 13:34, said:

Am eu acasă din lemn masiv de brad! Dacă sunt lucrate cum trebuie si lemnul e de calitate, nu le egalează nici un Porta, Pinum, Prum sau care or mai fi, iar faptul că sunt grele sau mai stiu eu ce, o pun pe seama necunoașterii.
Acum 7 ani am plătit 700 RON pe ușă de 90 pe 215, cu căptușeală (de 30) si pervaze, acum costa 1000 RON buc., preturi fara TVA.

L.E
Așa arată după 7 ani! Posted Image
Unde le-as putea gasi la aprox 1000 ron?

#1233
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
exista AtelieruldeUsi care face usi de lemn dar sunt mai scumpe decat Porta. In jur de 1300-1400 dar sunt de lemn stratificat si din ce am intrebat eu dau garantie cativa ani, pana la 7 ani.

#1234
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Buna seara.
Are cineva usi de interior din lemn de salcam? Stiu ca salcamul este un lemn de esenta tare, la fel ca si stejarul, ca se pate face parchet masiv (si) din salcam, dar oare cum se comporta in timp, usile de salcam?

#1235
Videanu

Videanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2015
Vă salut!
E cineva care poate face o recomandare de firmă/firme serioase în materie de uși în orașul Brașov? Aici mă refer la oameni care au și avut lucrări de așa natură și au fost foarte mulțumiți de meseriași.
Mă interesează în principal uși de interior din stratificat.
Mulțumesc!


#1236
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 cristobob, on 10 octombrie 2017 - 18:37, said:

Buna seara.
Are cineva usi de interior din lemn de salcam? Stiu ca salcamul este un lemn de esenta tare, la fel ca si stejarul, ca se pate face parchet masiv (si) din salcam, dar oare cum se comporta in timp, usile de salcam?
Chiar nu are nimeni uși interioare din salcâm?  Sa ma risc și sa fiu primul?

#1237
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 cristobob, on 21 octombrie 2017 - 06:11, said:

Chiar nu are nimeni uși interioare din salcâm?  Sa ma risc și sa fiu primul?

Totusi, pe langa esenta lemnului, conteaza si producatorul daca e serios si in ce fel este lemnul uscat.
Cred ca si usile de stejar se pot strica daca nu au fost facute bine, deci e greu de zis cat de mult risti...

#1238
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Producatorul mi-a fost prezentat ca fiind serios. Salcamul il are pe stoc de mult timp, mai mult decat stejarul, deci, teoretic, este mai uscat decat stejarul. Imi va prezenta o mostra din stejar si una din salcam, pentru a decide ce va folosi la usile deja contractate, Doar ca nu stiu cum se comporta usa in timp.

Edited by cristobob, 21 October 2017 - 13:18.


#1239
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Dacă e lemnul uscat se va comporta bine. Salcâmul e o esență de lemn care nu suferă la variații de temperatură, umiditate, șocuri, etc.!


#1240
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Conteaza foarte mult cum este uscat si tratat lemnul. Eu am vazut la un prieten niste usi "de hambar", dar sunt usi interioare, din lemn vechi tratat. Sunt niste baieti din Bucuresti, Slender Tree, se numeste care fac tot felul de lucruri din lemn: si nou si foarte vechi - si de 100 de ani - reciclat si tratat. Fac tot soiul de combinatii de lemn masiv, de MDF, de pal, cu ciment, cu metal, rasini epoxidice.
Uite aici modelul de usi de hambar Posted Image. Poza nu e stralucita, nu am avut suficienta lumina ( mai multe cred ca sunt pe FB-ul lor) in realitate lemnul e foarte colorat si detaliile de culisare pe role sunt foarte cool

Attached Files



#1241
knoppyx

knoppyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.09.2006
Am observat ca sunt cativa care au mentionat de Doorland Romania, firma din Slatina. Nu ii recomand deloc, sa va povestesc experienta mea cu ei.

Am dat comanda de usi din Bucuresti, din Valea Cascadelor si mi-au spus ca o sa dureze 3-4 saptamani. In a 3-a saptamana, pe la sfarsit, ma suna baiatul respectiv sa ma intrebe ce model de usi am avut si cate la numar pentru ca el era in Slatina si comanda mea la Bucuresti. Deci de usile mele nu se apucasera pana atunci. Mi-a spus ca vor fi gata urmatoarea saptamana asa cum era termenul, maxim 4 saptamani. Urmatoarea saptamana nu ma contacteaza nimeni, abia reusesc sa dau de el si imi zice ca au avut niste probleme si ca mai intarzie pana saptamana urmatoare, miercuri MAXIM joi. Zic ok, asta este, se mai intampla. Se face marti si il sun sa il intreb daca usile mele ajung miercuri sau joi pentru ca trebuia sa imi iau concediu. Zice ca ajung joi la ora 9. Il intreb daca sigur ajung joi pentru ca eu trebuie sa imi iau concediu si nu vreau sa imi iau degeaba. Zice ca da, da sigur. Se face joi, ora 8:30, ma suna omul de la montaj.
- Domne, eu sunt liber pana luni, marti e bine daca venim cu usile? Desi pe fundal se auzea zgomot, dovada ca era la un alt montaj.
Soc si groaza, cum adica marti daca eu eram deja acolo, asteptandu-i sa vina? L-am sunat pe baiatul la care am dat comanda, avea telefonul inchis (nici pana in ziua de azi nu mi-a mai raspuns la telefon). Nervi, tipete, am sunat la toate numerele de telefon pe care le-am gasit la ei pe site, nimeni nu stia sa imi zica ce s-a intamplat. La un moment dat ma suna unul dintre sefi, si ironic imi spune:
- Ce s-a intamplat domne, a luat foc Bucurestiul? :|
Dupa ce ca imi luasem 1 zi de concediu degeaba, m-a mai luat si la misto. Dupa lungi certuri am reusit sa ii conving sa vina a doua zi la 9. A doua zi la 8:30 ma suna cineva sa imi spuna ca atunci incarcau....desi la 9 trebuiau sa fie la mine, dar n-am mai zis nimic, bine ca vin cu ele. Au ajuns la mine abia la 16:30 si au venit si cu o usa gresita, mai ingusta decat trebuia."Venim luni sau marti sa montam noua usa." Au venit dupa 1 saptamana jumate, dupa ce au mai prelungit inca odata termenul, dupa alte cateva certuri la telefon. Usa mea era gata dar nu aveau ei niciun drum pana la Bucuresti, daca ei aveau drum la Bucuresti peste 2 luni atunci primeam si eu usa. Au venit tot pe la 17 si, bineinteles, tot nu au terminat pentru ca s-a facut ora 22:00, deci mai era nevoie si de-a 3-a zi. Au venit si a 3-a zi, au terminat cu usile si tocurile, dar mai au de montat o incuietoare si nu au putut sa o monteze pentru ca le lipsea o piesa. Asadar trebuie si a 4-a zi. Si pe langa asta nu lucreaza deloc ingrijit, mi-au lovit colturile peretilor cu usile si au lovit chiar si usile si au dat cu marker negru sa nu se vada loviturile.

Astazi, 30.10.2017, s-au implinit aproape 3 saptamani de la ultima vizita, inca nu au venit sa imi monteze incuietoarea. Dnl. Preda nu mi-a mai raspunde la telefon, acum am observat ca mi-a blocat numarul pentru ca suna tot timpul ocupat. L-am sunat de pe alt numar si cand a auzit cine sunt mi-a inchis telefonul si nu mi-a mai raspuns. Am depus o reclamatie la ANPC.

#1242
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Vreau sa va povestesc si eu ceva despre Mosel Turen, au showroom in Valea Cascadelor.
La prima discutie pe care am avut-o cu ei legata de usa Elegance, alba si vopsita, am aflat ca usa este plina si are cadrul de lemn stratificat si tabliile de hdf. pretul in jur de 1450 ron, intr-adevar un pret destul de ok pentru o usa plina care contine si lemn.
Apoi am aflat ca nu are lemn deloc, usa este doar cu hdf...sau mdf.....
Am trecut peste detaliul asta si vroiam oricum o usa plina. Dar cand ma uit pe site-ul producatorului observ ca usa este tubulara. Ii intreb si ei insista ca nu, ca e de calitate, ca e plina, ca e grea....Cica au gresit nemtii cand au scris pe site-ul lor.....Acum eu ce sa cred?! Ca au gresit niste nemti producatori de usi sau ca niste romanasi importatori vor sa faca un smen? (Am mai vazut pe cineva pe forum ca vorbea despre Elegance ca e usa plina si de calitate).
Deci, daca cumva cineva de la firma citeste aceasta postare: fiti domnule corecti!, importi usile, le revinzi, chiar trebuie sa minti cu nerusinare?! Repet: dupa muuuulte multe insistente de-ale mele au recunoscut ca Elegance e tubulara si nu e plina......e posibil?!
Produsele nu am ajuns sa vad cum sunt, insa nu mai am incredere in acesti "smenari"...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate