Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale
 Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...
 

prima (si singura) casa - bucuresti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
cvlad

cvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.09.2009
incep acum acest jurnal, cu certitudinea ca se va intinde pe o perioada lunga de timp.

satui de dezavantajele locuitului la bloc (ap. 4 camere, in berceni), ne-am hotarat sa facem ceva schimbari (in bine) si mutatul pe pamant, la casa, a parut schimbarea ideala. cand folosesc pluralul, nu ma trec ganduri de marire, ci ma refer la sotie+subsemnat (asta pentru ca cele doua fete, 3+, 1+ nu au inca asemenea probleme existentiale).

o data decizia luata (momentul T-2), lucrurile au decurs relativ simplu. intrebarea bucuresti sau dincolo de centura a disparut cand sotia a trebuit sa refuze un job (cu o marire de salariu de 30%) pentru ca i se dubla timpul petrecut in trafic. asa ca periferia a iesit de pe lista. si asta ne-a dus la...

situatia la momentul T-1:

- o bucata de teren, in bucuresti, de ~210mp (aproximativ, pentru ca masuratorile cadastrale difera).
- casa P+1 din caramida, construita ~1940, in forma de L (spatele terenului si latura din dreapta)
- 2 proprietari (socrul meu fiind unul dintre ei), impartind in mod egal proprietatea

acum, la momentul T+0

- contracte V/C incheiate cu ambii proprietari
- cererile (doua) de intabulare facute

ce vrem sa facem in viitorul apropiat?

pai, T+1, adica:

- reunificare teren (refacere cadastru, etc)
- certificat urbanism (desi vrem tot p+1, exact cum este constructia actuala)
- studiul geo
- proiect de reabilitare, consolidare, modernizare, reconditionare a unui imobil vechi

asa ca acum suntem in timpul alocat viselor, incercand sa punem cap la cap cat mai exact ce vrem si cat suntem dispusi sa cheltuim.

as aprecia date de contact pentru arhitecti si persoane abilitate (legal : ) ) sa efectueze un studiu geotehnic

o sa incerc sa pun (cat de curand) poze cu constructia existenta si un cadastru scanat

--- va urma ---

#2
cvlad

cvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.09.2009
chiar nu-si recomanda nimeni arhitectul cu care a lucrat? (prin pm, desigur)

#3
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 20.06.2007
problema cu majoritatea userilor e ca mai degraba si-ar trage un glont in .... bijuteriile familiei decat sa recomande arhitectul cu care au lucrat. io nu am citit pe niciun jurnal despre lucrurile bune facute de arhitect :)... poate nu am citit eu suficient...
succes la casa.

#4
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Ba eu l-as recomanda, ca m-am inteles f. bine cu el (e tanar si f. receptiv). Dar de obicei evit sa fac asta ca deh, poate cu altii nu e asa si ma injura oamenii degeaba :) Daca nu gasesti si nu gasesti, spune-mi si iti dau pe PM contactul.

#5
cvlad

cvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.09.2009
nu-i problema de gasit, ca pagini aurii are multe pagini :)

dar de aici pot lua referinte (nu neaparat recomandari :) ) la prima mana, vazandu-le opera in jurnale

btw, terenul e localizat aici

#6
cvlad

cvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.09.2009
update - au iesit cele 2 intabulari, acum sunt deschise 3 fronturi de lucru :)

1. trecerea utilitatilor pe numele nostru (apa, gaze, lumina)
2. unificarea proprietatilor
3. studiul geo

astept in continuare (daca vreti/puteti), contacte de arhitecti/ingineri geo

#7
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 21.10.2006
Mai ai pana la stadiul de certificat de urbanism. Trebuie sa scoti cadastru, intabulare, extras de carte funciara. Dupa toate astea impreuna cu o copie dupa contractul de vanzare cumparare si propunerea facuta de tine impreuna cu arhitectul ales.. se depunde la primarie pentru scoaterea certificatului de urbanism. Pentru consolidare o sa ai sigur de facut expertiza pe constructia existenta pe langa toate avizele.
Bafta!

#8
cvlad

cvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.09.2009
corect, doar ca acum imi trebuie un certificat de urbanism pentru reintregirea proprietatii. dupa care se reface cadastrul, etc...

#9
cvlad

cvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.09.2009
ok, acum actele de proprietate sunt (aproape) gata.

avem noul cadastru (pentru reunificare), asteptam intabularea finala.

in paralel visam la diverse schite/machete 3d.

ne-am hotarat la o suprafata construita de ~100mp, p+1, etaj nelocuibil

cand ne hotaram asupra unui proiect, il postez pentru comentarii

:nonobad: citeste regulamentul. Atasamentele se posteaza fara cartuse si elemente de identificare. Considera acesta un prim avertisment.

Editat de MirelaLucia, 17 iunie 2010 - 16:14.


#10
johnpescar

johnpescar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 22.12.2009
in paralel visam la diverse schite/machete 3d.

ne-am hotarat la o suprafata construita de ~100mp, p+1, etaj nelocuibil


[/quote]
Nu prea inteleg voi nu vreti sa locuiti la etaj ? :huh:      Alfel, bine ai venit pe forum. Fii mai calm macar la inceput. :D

#11
cvlad

cvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.09.2009
pod nelocuibil :), 100mp pe nivel, 200mp totali construiti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate