Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Domeniul profetic,profetii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2784 replies to this topic

#703
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Sfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 11:45, said:

Pai, si daca zici tu ceva, io tre' sa ascult? Posted Image
Nu am de gand sa ascult ce spui tu, mah Paco.
Pentru ca esti rau dus la vale. Si povarnisul e tot mai abrupt.
Sa ascult ce zici tu? Doamne fereste!
Era doar o observatie  dragul meu, adica tu esti ala care minti. Te adresezi cu ''fiule" si apoi negi ca te pretinzi pastor.

Dar sa lasam critica si sa discutam pe subiectul topicului. Prevad eu ca toate marile culte vor fi inselate de liderii lor in interesul lor, e ca la ortodocsi si catolici, sa fie cati mai multi cotizanti  si e liniste si pace, numai ca liderii acestia nu se vor limita doar la castigurile lumesti ci vor asculta de stapanitorii acestei imparatii si ii vor duce la pierzare exact cum au facut nazistii cu natia germanica. Oricum, vad ca tu dai slava stapanitorilor acestei imparatii in loc sa-i dai slava Hristosului. Nu e posibil sa-i slavesti pe toti, ori pe Hristos , ori pe ceilalti. Daca zici ca tu esti priceput si reusesti ambele parti , esti de partea neadevarului.Posted Image

#704
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,334
  • Înscris: 26.01.2007

 pacopaco1967, on 21 iunie 2017 - 12:38, said:

Te adresezi cu ''fiule" si apoi negi ca te pretinzi pastor.
Cu apelativul "fiule" se adreseaza preotii, nu pastorii... fiule Posted Image

 pacopaco1967, on 21 iunie 2017 - 12:38, said:

Prevad eu ca toate marile culte vor fi inselate
E o previziune inselatoare, nula si neavenita.
Cu alte cuvinte, o profetie mincinoasa.

Edited by Sfantul Jakob, 21 June 2017 - 13:52.


#705
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Sfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 13:51, said:

Cu apelativul "fiule" se adreseaza preotii, nu pastorii... fiule Posted Image
Aha, ai fost hirotonisit preot in cultul penticostal ?
Eu nu sunt fiul tau pishicherule , sunt multe lichele care folosesc apelativul asta catre oameni, sper ca nu esti si tu printre ei.

 Sfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 13:51, said:

E o previziune inselatoare, nula si neavenita.
Cu alte cuvinte, o profetie mincinoasa.
Ca sa spui ca e o profetie mincinoasa trebuie intai sa demonstrezi ca nu s-a implinit . . .  la sfarsit. Ori tu ai ajuns la sfarsit ori iti place prosteala..

Oricum, "turma'' care va fi salvata va fi una mica . Dar va place voua sa va credeti deja vorbitori cu ingerii. La fel au crezut si fariseii, preotii ,evrei ce "pazeau" poruncile, in timpul lui Hristos pe pamant.
"Satana care inseala o lume intreaga"  spune nu despre atei ci chiar aia despre aia de se cred credinciosi.

#706
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,334
  • Înscris: 26.01.2007

 pacopaco1967, on 21 iunie 2017 - 14:49, said:

Aha, ai fost hirotonisit preot in cultul penticostal ?
Eu nu am pretins ca am fost hirotonisit nici macar usier in cultul penticostal.
Nicidecum pastor precum in mod mincinos pretindeai mai devreme ca as fi spus Posted Image

 pacopaco1967, on 21 iunie 2017 - 14:49, said:

"Satana care inseala o lume intreaga"
Te-a inselat si pe tine ca el ar fi inspirat Biblia.
Dar te-a mintit fiinca el e mincinos si Tatal Minciunii.

#707
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 10:13, said:

Insa eu nu cred ca Biblia e inspirata de Satana * ci de Dumnezeu.
* Satana fiind inclinatia rea a firii omenesti.
Dumnezeu, inclinatia buna a aceleiasi firi.

:)

 Sfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 09:39, said:

Cand Apostolul Pavel, in Romani 13, recomanda supunerea fata de  "stapaniriile cele mai inalte", el se refera la imparatii pamantului, nicidecum la Hristos.
supunerea este recomandata, desigur.
cu limitele stabilite de Hristos.

restul cu "stapanirile cele mai inalte" - caci daca sunt cele mai, inseamna ca sunt supreme, iar afara de Dumnezeu nu e alta suprema - sunt rastalmaciri eronate ale scrierilor lu Pavel, conform cu atentionarea lui Petru:" in toate epistolele lui, cand vorbeste despre lucrurile acestea. In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc :nonobad:  ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor. (2Pet.3:16)"

Sfinte. :)

#708
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
În greacă nu este ”cele mai înalte”, ci doar ”mai înalte” sau ”superioare” - în raport cu sufletele de rând.

BTF
1 Fiecare suflet să se supună puterilor mai înalte. Fiindcă nu este putere decât de la Dumnezeu; şi puterile care sunt, sunt rânduite de Dumnezeu.

GBV2001
1 Orice suflet să fie supus autorităţilor care sunt mai presus de el. Pentru că nu este autoritate decât de la Dumnezeu; şi cele care există sunt rânduite de Dumnezeu.

VBOR
1 Tot sufletul să se supună înaltelor stăpâniri, căci nu este stăpânire decât de la Dumnezeu; iar cele ce sunt, de Dumnezeu sunt rânduite.

#709
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 21 iunie 2017 - 20:23, said:

În greacă nu este ”cele mai înalte”, ci doar ”mai înalte” sau ”superioare” - în raport cu sufletele de rând.

BTF
1 Fiecare suflet să se supună puterilor mai înalte. Fiindcă nu este putere decât de la Dumnezeu; şi puterile care sunt, sunt rânduite de Dumnezeu.

GBV2001
1 Orice suflet să fie supus autorităţilor care sunt mai presus de el. Pentru că nu este autoritate decât de la Dumnezeu; şi cele care există sunt rânduite de Dumnezeu.

VBOR
1 Tot sufletul să se supună înaltelor stăpâniri, căci nu este stăpânire decât de la Dumnezeu; iar cele ce sunt, de Dumnezeu sunt rânduite.
autoritatile pamantesti - Cezarii, dregatorii, - sunt "randuite de Dumnezeu" in sensul ca ele nu sunt puse acolo de Diabolul fara ca Dumnezeu sa se poata opune. Dumnezeu le-ar putea darama intr-o clipa, dar totusi El a randuit sa lase lucrurile sa se desfasoare, El cunoscnad dinainte sfarsitul.
Este evident ca NU Dumnezeu se ocupa astazi cu alegerile Cezarilor, ci oamenii. Condusi in niciun caz de Duhul Sfant.Ci de Posted Image

Edited by Dude_2nd, 21 June 2017 - 21:31.


#710
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,334
  • Înscris: 26.01.2007

 Dude_2nd, on 21 iunie 2017 - 21:16, said:

autoritatile pamantesti sunt "randuite de Dumnezeu" in sensul ca ele nu sunt puse acolo de Diabolul fara ca Dumnezeu sa se poata opune
Inclin sa cred ca vrei sa ma faci sa mor de ras.

Attached Files


Edited by Sfantul Jakob, 21 June 2017 - 23:46.


#711
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 23:43, said:

Inclin sa cred ca vrei sa ma faci sa mor de ras.
Hai, jura tu cu toate aparatele tale, ca pe Klaunis, pe Trump, respectiv pe Erdogan, i-a uns Dumnezeu acolo in functie. :D

Nu-l punem in discutie pe XiJinping, Posted Image ca pe ala in mod sigur Dumnezeu l-a uns sa-i termine la ceasul potrivit pe toti astialalti dinainte, pe care i-ati votat voi ,pocaitii. :P
Dupa cum scrie:"Al saselea a varsat potirul lui peste raul cel mare, Eufrat. Si apa lui a secat, ca sa fie pregatita calea imparatilor care au sa vina din rasarit. (Apoc.16:12)"

#712
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,334
  • Înscris: 26.01.2007

 Dude_2nd, on 22 iunie 2017 - 07:35, said:

Hai, jura tu cu toate aparatele tale, ca pe Klaunis, pe Trump, respectiv pe Erdogan, i-a uns Dumnezeu acolo in functie. Posted Image
Nu pot spune ca Dumnezeu i-a uns, pentru ca as trece peste ce este scris.
Scris este ca Dumnezeu i-a randuit si ca ei sunt niste slujitori ai lui Dumnezeu.
Autoritatea pe care o au, o au de la Dumnezeu.
Si nu numai ei. Hitler, Stalin sau Ceausescu, au avut, tot la fel, autoritate de la Dumnezeu.

Tendinta omului e sa creada ca, daca un rege, domnitor, presedinte, etc, are autoritate de la Dumnezeu, el, in mod AUTOTMAT va face binele.
NU este asa.

Orice dregator are autoritate de la Dumnezeu.
Care este autoritatea suprema si proprietarul suveran asupra intregii autoritati.

Insa unii dregatori fac binele, altii raul. Unii fac voia lui Dumnezeu altii nu.

Edited by Sfantul Jakob, 22 June 2017 - 15:44.


#713
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 21 iunie 2017 - 21:16, said:

autoritatile pamantesti - Cezarii, dregatorii, - sunt "randuite de Dumnezeu" in sensul ca ele nu sunt puse acolo de Diabolul fara ca Dumnezeu sa se poata opune. Dumnezeu le-ar putea darama intr-o clipa, dar totusi El a randuit sa lase lucrurile sa se desfasoare, El cunoscnad dinainte sfarsitul.
Este evident ca NU Dumnezeu se ocupa astazi cu alegerile Cezarilor, ci oamenii. Condusi in niciun caz de Duhul Sfant.Ci de Posted Image

”Diavolul” adică oamenii, sau influența inversă duhului sfânt?  Posted Image

17 Căci firea pământească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pământeşti: sunt lucruri potrivnice unele altora, aşa că nu puteţi face tot ce voiţi.

#714
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Sfantul Jakob, on 22 iunie 2017 - 15:43, said:

Scris este ca Dumnezeu i-a randuit si ca ei sunt niste slujitori ai lui Dumnezeu.
Autoritatea pe care o au, o au de la Dumnezeu.
Si nu numai ei. Hitler, Stalin sau Ceausescu, au avut, tot la fel, autoritate de la Dumnezeu.

Orice dregator are autoritate de la Dumnezeu.
Vorbesti prostii ca de obicei in chestiunile astea. Stalin si Hitler au venit la putere sa-si puna in aplicare planurile diabolice, sa sustii ca Tatal ceresc i-a randuit ca domnitori e o aberatie groteasca.
Zici ca Tatal ceresc l-a desemnat pe Hitler Domnitor pentru a ucide milioane de oameni nevinovati ? Imi dau seama ce cunoastere de Dumnezeu ai daca iti imaginezi absurditatea asta. Prefer sa cred ca e vorba de dumnezeul acestui veac care pune stapanitori si domnitori dupa voia lui , decat sa cred ineptiile voastre . Dar atat timp cat aveti credinta in Satan ca Tatal ceresc pune stapanitori ucigasi  , tot ucigasii vor fi la putere pentru ca voi ii votati.

#715
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,334
  • Înscris: 26.01.2007

 pacopaco1967, on 22 iunie 2017 - 20:55, said:

Vorbesti prostii ca de obicei in chestiunile astea.
Eu vorbesc prostii in toate chestiunile, din perspectiva ta, popapaco.
Si, daca nu ar fi asa, m-as ingrijora Posted Image

 pacopaco1967, on 22 iunie 2017 - 20:55, said:

Zici ca Tatal ceresc l-a desemnat pe Hitler Domnitor pentru a ucide milioane de oameni nevinovati ?
Nu, asta zici tu.
Eu am zis mai sus, ce am avut de zis.
Dar tu nu poti intelege, decat daca te vei naste din nou.

 pacopaco1967, on 22 iunie 2017 - 20:55, said:

Imi dau seama ce cunoastere de Dumnezeu ai
Eu am o cunoastere a lui Dumnezeu pe care tu nu o vei avea niciodata daca nu te vei lepada in intregime de invataturile Coranului, care ti-au ramas adanc inradacinate in inima.

Edited by Sfantul Jakob, 22 June 2017 - 21:16.


#716
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 22 iunie 2017 - 15:43, said:

Orice dregator are autoritate de la Dumnezeu
Te-am ajutat eu. Am micsorat prostia ca sa nu bata la ochi. Acum, sterge-o repede.
Uite cum te contrazice Biblia, relativ la autoritatea data Cezarilor acestei lumi:
"Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare. (Apoc.13:2)"
Acuma, dupa cum ti-am mai zis, tu il confunzi pe Diabolul - stapanitorul si dumnezeul acestei lumi - cu YHWH Dumnezeu care il mai tolereaza pe Diabol cu Mascaricii lui de Cezari/Dregatori inca o suflare de vreme.
Fie ca e doar inclinatia rea a inimii omenesti, fie ca e un inger cazut, malefic, cel care da autoritatea mascaricilor de imparati ai acestei lumi e in totala opozitie cu YHWH Dumnezeul lui Israel. Sau te-i fi molipsit si tu de la Paco?Posted Image

 logic1, on 22 iunie 2017 - 18:37, said:


”Diavolul” adică oamenii, sau influența inversă duhului sfânt?  Posted Image

17 Căci firea pământească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pământeşti: sunt lucruri potrivnice unele altora, aşa că nu puteţi face tot ce voiţi.
Recunosc ca se potrivesc multe din ce spui tu.
Insa ideea ca Isus a vorbit singur, ca Insusi Dumnezeu din Cartea lui Iov graia singur...e de neacceptat pentru mine, oricat de poetic vrei tu sa prezinti Scripturile. :)

Edited by Dude_2nd, 22 June 2017 - 22:02.


#717
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 22 iunie 2017 - 22:04, said:

Fie ca e doar inclinatia rea a inimii omenesti, fie ca e un inger cazut, malefic, cel care da autoritatea mascaricilor de imparati ai acestei lumi e in totala opozitie cu YHWH Dumnezeul lui Israel. Sau te-i fi molipsit si tu de la Paco?Posted Image

Recunosc ca se potrivesc multe din ce spui tu.
Insa ideea ca Isus a vorbit singur, ca Insusi Dumnezeu din Cartea lui Iov graia singur...e de neacceptat pentru mine, oricat de poetic vrei tu sa prezinti Scripturile. Posted Image

Și pentru mine este greu de acceptat că există pasaje greu de explicat în Biblie (vorba lui Paco ca să încurce). Dar m-am ”călit” cu cele despre chinul veșnic, trinitate, suflet, antropomorfism și altele. Chiar Isus zicea că vorbește intenționat codificat ca unii să nu înțeleagă. De exemplu, înțeleg bine învățătura de ansamblu că nu există chin veșnic, dar nu și toate textele individuale (bogatul chinuit în hades).

#718
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,334
  • Înscris: 26.01.2007

 Dude_2nd, on 22 iunie 2017 - 22:04, said:

Uite cum te contrazice Biblia, relativ la autoritatea data Cezarilor acestei lumi:
"Balaurul (Posted Image) i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare. (Apoc.13:2)"
Pentru unii crestini, a lua un pasaj profetic cu balauri, coarne si alte avioane (Posted Image) si a face din el o doctrina, NU e un lucru chiar foarte intelept.
Insa a face din scrierile apocaliptice o doctrina care contrazice invatatura clar enuntata in cartile didactice a NT, constituie, cu siguranta, o infractiune Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 23 June 2017 - 09:31.


#719
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 23 iunie 2017 - 09:28, said:

Insa a face din scrierile apocaliptice o doctrina ...constituie, cu siguranta, o infractiune Posted Image
Invataturile fundamentale ale Apocalipsei constituie o infractiune doar pentru, in ordinea numerelor dupe tricou:
1. Balauru
2. Fiara cu (G)7 capete
3. Cele 10 coarne
4. Fiara a 2-a = Prorocul Mincinos = Cornul cel Mic
6. Dregatorii si conducatorii de osti ai acestora
7. Armatele lor, si toti oamenii insemnati cu semnul lor
8. Bisericile pocaite asa zis crestine carora nu le pasa ca Cartea Apocalipsei incepe cu:"Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! Caci vremea este aproape! (Apoc.1:3)"


Pentru ca aceste invataturi ii deconspireaza/infiereaza ca adversari ai lui YHWH Dumnezeu, in ordinea inversa a numerelor dupe aceleasi tricouri. :)

Edited by Dude_2nd, 23 June 2017 - 12:00.


#720
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,334
  • Înscris: 26.01.2007

 Dude_2nd, on 23 iunie 2017 - 11:58, said:

Invataturile fundamentale ale Apocalipsei
In pasajele profetice din Apocalipsa, nu exista invataturi Posted Image
Sunt descoperiri ale vremurilor viitoare.

A lua pasajele apocaliptice si a face din ele o invatatura care sa contrazica doctrina enuntata in Epistole, contituie o agresiune la adresa Imparatiei lui Dumnezeu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate