Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Domeniul profetic,profetii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2784 replies to this topic

#685
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2017 - 07:27, said:

Uite aici adevarul:
Marele Erdogan al Turciei aduce înapoi sceptrul otoman care semnifică cel de-al zecelea corn profețit în cartea Apocalipsei.
Pazea!
bullshit profetic de duzina, Sfinte. :)

poti sa-mi descrii biblic... "al 10-lea corn"? :D
ca click pe link m-a invatat Respectabilul Zexe sa NU dau.Posted Image

#686
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,335
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 16 iunie 2017 - 06:35, said:

poti sa-mi descrii biblic... "al 10-lea corn"? Posted Image
Sigur ca pot, Dude.
In ce priveste Biblia, eu sunt eu sunt cea mai competenta autoritate care, pe acest forum,  poate da o explicatie autorizata.

Cel de-al zecelea corn detine o cununa imparateasca si este asezat pe unul din cele sapte capete ale Fiarei care se ridica din mare.

#687
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 16 iunie 2017 - 09:29, said:

Sigur ca pot, Dude.
In ce priveste Biblia, eu sunt eu sunt cea mai competenta autoritate care, pe acest forum,  poate da o explicatie autorizata.

Cel de-al zecelea corn detine o cununa imparateasca si este asezat pe unul din cele sapte capete ale Fiarei care se ridica din mare.
mdea...si ce e mai important in talmacirea penticostala, e ca acel corn e oricine care se opune Stapanului[=SUA] care finanteaza Biserica Penticostala, asa-i? :D

#688
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Din ciclul Cand crestinismul autentic va fi confundat cu terorismul, fiind considerat extremism religios: "The Earth is mine:drive them[terrorists and religious extremists] out of this Earth..."
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h8bQH32pvgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image

Crestinismul autentic, cel care nu "vatama untdelemnul si vinul" - Apoc.6.6, va fi curand asociat cu extremismul religios respectiv terorismul in ultima instanta. "Caci daca se fac aceste lucruri copacului verde, ce se va face celui uscat?" (Luc.23:31)"

Edited by Dude_2nd, 17 June 2017 - 10:25.


#689
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 17 iunie 2017 - 10:16, said:

Din ciclul Cand crestinismul autentic va fi confundat cu terorismul, fiind considerat extremism religios: "The Earth is mine:drive them[terrorists and religious extremists] out of this Earth..."

Posted Image

Crestinismul autentic, cel care nu "vatama untdelemnul si vinul" - Apoc.6.6, va fi curand asociat cu extremismul religios respectiv terorismul in ultima instanta. "Caci daca se fac aceste lucruri copacului verde, ce se va face celui uscat?" (Luc.23:31)"
Nu inteleg de ce ai asociat citatul biblic din final cu copacii uscati. Pai isus a fost omorat findca asa s-a profetit, dar "copacul" fara roade e normal sa fie taiat, ba chiar si cel cu roade slabe/rele este taiat. Si de unde ai ajuns la concluzia ca stapanitorii acestei lumi sunt cei care fac selectia intre roade bune si cele rele ? Astia doar isi da slava intre ei ca si ucigasi.

#690
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 17 iunie 2017 - 10:40, said:

Nu inteleg de ce ai asociat citatul biblic din final cu copacii uscati.
pentru ca daca lui Isus, fara de pacat, copac verde, I-au facut ce I-au facut, ce le vor face unor mascarici de urmasi ai Sai, copaci uscati si plini de greseli?Posted Image
important e ca urmasii Sai sa nu-si piarda credinta.
"Daca pe Stapanul casei L-au numit Beelzebul, cu cat mai mult vor numi asa pe cei din casa Lui? (Mat.10:25)...Ucenicul nu este mai presus de invatatorul sau, nici robul mai presus de domnul sau."

Edited by Dude_2nd, 17 June 2017 - 11:07.


#691
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 17 iunie 2017 - 10:46, said:

pentru ca daca lui Isus, fara de pacat, copac verde, I-au facut ce I-au facut, ce le vor face unor mascarici de urmasi ai Sai, copaci uscati si plini de greseli?Posted Image
important e ca urmasii Sai sa nu-si piarda credinta.
"Daca pe Stapanul casei L-au numit Beelzebul, cu cat mai mult vor numi asa pe cei din casa Lui? (Mat.10:25)...Ucenicul nu este mai presus de invatatorul sau, nici robul mai presus de domnul sau."
Pe isus l-au omorat findca nu le-a placut ca isi spune "Fiul Celui prea Sfant" , dar pe "copacii uscati" cine sa-i taie ? Ai asociat citatul care nu are legatura cu profetia pentru lumea pacatoasa. "Pomii fara rod" vor fi aruncati in foc abia la finalul veacurilor, dar de la isus pana astazi si inca multa vreme "pomii neroditori sau uscati" sunt cei care guverneaza. Deci una e profetia de la isus pana aici si alta e profetia dupa re-venirea lui isus. La care zici tu ca ne referim aici pe topic ?Posted Image

#692
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,335
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 17 iunie 2017 - 10:16, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h8bQH32pvgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu stiu cu ce as putea compara acest discurs al lui Trump.
Este atat de puternic cum probabil nu s-a mai auzit nimic asemanator in secolul al XXI-lea.

Probabil doar Martin Luther King s-a ridicat deasupra lui, in secolul trecut. Cu "I Have a Dream".

#693
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 17 iunie 2017 - 21:27, said:

Nu stiu cu ce as putea compara acest discurs al lui Trump.
Este atat de puternic cum probabil nu s-a mai auzit nimic asemanator in secolul al XXI-lea.

Probabil doar Martin Luther King s-a ridicat deasupra lui, in secolul trecut. Cu "I Have a Dream".
Blasfemie. :D

Sfinte, esti in turbion, dar mai dai dintr-un picior...:lol:
Cornul cel Mic v-a capturat reteaua, iar acum daca-i vezi pe mai marii vostri ca-i canta-n struna, crezi ca aia e voia lui Dumnezeu, si Cornul cel Mic e Unsul Sau... Posted Image
Pai tu ai auzit ce zice omul ala acolo? Ca "Iranul sprijina si finanteaza terorismu, blablabla..."[intre noi fie vorba, parca-i aud discursul prim ministrului Babilonului celui Mare]. Pai eu aud de ani de zile ca Cornul cel Mic finanteaza si inarmeaza  "opozitia moderata" . Prin Libia, apoi in Siria. Sa lupte impotriva fortelor guvernamentale, adica a Dregatorului uns de Dumnezeu in opinia taPosted Image . Pai nu asta e de fapt definitia terorismului?Posted Image

Vezi Sfinte? De asta scrie in Biblie ca "pentru ca acolo a fost gasit sangele...tuturor celor ce au fost injunghiati pe pamant." (Apoc.18:24)"

si tu-l asemeni cu Luther King...Posted Image

#694
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,335
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 18 iunie 2017 - 08:01, said:

Pai tu ai auzit ce zice omul ala acolo? Ca "Iranul sprijina si finanteaza terorismu, blablabla..."
Pai eu aud de ani de zile ca Cornul cel Mic finanteaza si inarmeaza  "opozitia moderata" .
Prin Libia, apoi in Siria.
si tu-l asemeni cu Luther King...Posted Image
Eu ziceam de discurs nu de faptele lui, care sunt in acord sau dezacord cu cele spuse.
Discursul e briliant. Bine formulat, bine articulat, bine prezentat.

Nu bine, foarte bine.
Cel mai bine.

"I Have a Dream" e deasupra lui, asta am spus deja si marturisesc.
Si ca Trump e randuit de Dumnezeu si un slujitor al Sau.

Dupe cum se vede din avion...

Edited by Sfantul Jakob, 18 June 2017 - 14:07.


#695
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 18 iunie 2017 - 14:05, said:

Si ca Trump e randuit de Dumnezeu si un slujitor al Sau.

Dupe cum se vede din avion...
In afara de faptul ca:
1. e ales prin vot demoNcratic de catre oameni fara nici o porunca din partea lui Dumnezeu,
2. prolifereaza inarmarea si promoveaza tensiunile ba cu China, ba cu N.Coreea, ba cu Rusia
3. sustine razboiul in Yemen/Siria unde ucide zeci de nevinovati zilnic,

ce argument ai in favoarea atrocitatilor emise mai sus cum ca ar fi slujitorul lui Dumnezeu? Posted ImageNu a acestei lumi, desigur.Posted Image

Edited by Dude_2nd, 18 June 2017 - 16:28.


#696
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,335
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 18 iunie 2017 - 16:17, said:

ce argument ai in favoarea atrocitatilor emise mai sus cum ca ar fi slujitorul lui Dumnezeu?
Faptul ca asa spune Noul Testament.
Eu, pur si simplu, cred ceea ce (de TREI ori intr-un scurt pasaj) scrie Pavel, inspirat de Duhul Sfant:

Romani Capitolul 13: 1-6
Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte; căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Şi stăpânirile care sunt, au fost rânduite de Dumnezeu. De aceea, cine se împotriveşte stăpânirii, se împotriveşte rânduielii puse de Dumnezeu; şi cei ce se împotrivesc îşi vor lua osânda. Dregătorii nu sunt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei, dar, să nu-ţi fie frică de stăpânire? Fă binele, şi vei avea laudă de la ea. El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia. El este în slujba lui Dumnezeu, ca să-L răzbune şi să pedepsească pe cel ce face rău. De aceea, trebuie să fiţi supuşi nu numai de frica pedepsei, ci şi din îndemnul cugetului. Tot pentru aceasta să plătiţi şi birurile. Căci dregătorii sunt nişte slujitori ai lui Dumnezeu, făcând necurmat tocmai slujba aceasta.

Daca Apostolul Pavel scria aceste adevaruri in timpul lui Nero, un dregator nebun de-a binelea, cred ca pot spune si eu in timpul lui Trump.
Fara frica de a gresi.

Edited by Sfantul Jakob, 19 June 2017 - 09:40.


#697
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 19 iunie 2017 - 09:37, said:

Faptul ca asa spune Noul Testament.

Romani Capitolul 13: 1-6
Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte...
Corectat prostia. Posted Image

De fapt, trebuia spus: "faptul ca eu, Sfantul Jakob, recunosc ca "stapaniriile cele mai inalte sunt constituite de imparatiile pamantului, in cazul de fata a lui Trump,si nicidecum nu cea a lui Hristos-singurul Imparat uns de Dumnezeu ca slujitor al Sau""  Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P5qB8z-ZGzk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

zalele lanturilor celor 4 ingeri legati la Eufrat, incep sa trosneasca.Posted Image
Bifarea agendei Iran devine tot mai concludenta.

Edited by Dude_2nd, 21 June 2017 - 06:39.


#698
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,335
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 21 iunie 2017 - 06:38, said:

Corectat prostia. Posted Image

De fapt, trebuia spus: "faptul ca eu, Sfantul Jakob, recunosc ca "stapaniriile cele mai inalte sunt constituite de imparatiile pamantului si nicidecum nu cea a lui Hristos-singurul Imparat uns de Dumnezeu ca slujitor al Sau""  
Supunerea fata de Hristos are o alta baza, nu Romani 13  :nonobad:
Cand Apostolul Pavel, in Romani 13, recomanda supunerea fata de  "stapaniriile cele mai inalte", el se refera la imparatii pamantului, nicidecum la Hristos.

#699
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 09:39, said:

Supunerea fata de Hristos are o alta baza, nu Romani 13  Posted Image
Cand Apostolul Pavel, in Romani 13, recomanda supunerea fata de  "stapaniriile cele mai inalte", el se refera la imparatii pamantului, nicidecum la Hristos.
Interpretarea asta eronata au facut-o multi in decursul istoriei de la Hristos incoace. Au cazut in capcana asta atat inchizitorii cat si nazistii . Ei credeau ca sunt stapanirile cele mai inalte si dispuneau orice in aceasta idee. Tu gresesti enorm mai ales ca te pretinzi pastor. Toata supunerea constintei noastre trebuie sa fie fata de valorile morale divine. Daca insa te supui unui saltimbanc ce printr-o imprejurare a ajuns la putere si dispune razboi intre oameni atunci tu trebuie sa fii realist si sa intelegi ca Tatal ceresc vrea ca Fii sai preaiubiti sa-si dea ei viata nu ucigand pe altii ci dandu-se jertfa.

Edited by pacopaco1967, 21 June 2017 - 10:09.


#700
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,335
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpacopaco1967, on 21 iunie 2017 - 10:08, said:

Tu gresesti enorm mai ales ca te pretinzi pastor.
Nu am pretins ca as fi pastor. Tu gresesti enorm in sensul ca ma confunzi.
Si in sensul ca Biblia o confunzi cu cartile de spiritism.

Insa eu nu cred ca Biblia e inspirata de Satana ci de Dumnezeu. In intregime.
Faptul ca tu sau inchizitorii si nazistii o interpretati gresit, NU submineaza inspiratia ei Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 21 June 2017 - 10:16.


#701
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 21 iunie 2017 - 10:13, said:

Nu am pretins ca as fi pastor. Tu gresesti enorm in sensul ca ma confunzi.
Si in sensul ca Biblia o confunzi cu cartile de spiritism.

Insa eu nu cred ca Biblia e inspirata de Satana ci de Dumnezeu. In intregime.
Faptul ca tu sau inchizitorii si nazistii o interpretati gresit, NU submineaza inspiratia ei Posted Image
Omule de nu's cate ori ti-am spus sa renunti la expresia "fiule" cand te adresezi unui coleg, dar tu ; batman, batman.

Daca nu va ancorati in Hristos atunci o sa ajungeti sa ganditi precum nazistii si inchizitorii. Astia au citit tot din biblie , numai ca le-au citit pe cele inspirate de Satan si au actionat in cauza.

#702
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,335
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpacopaco1967, on 21 iunie 2017 - 11:28, said:

Omule de nu's cate ori ti-am spus sa renunti la expresia "fiule" cand te adresezi unui coleg
Pai, si daca zici tu ceva, io tre' sa ascult? :eek:
Nu am de gand sa ascult ce spui tu, mah Paco.
Pentru ca esti rau dus la vale. Si povarnisul e tot mai abrupt.
Sa ascult ce zici tu? Doamne fereste!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate