Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7
 laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!
 Probleme testosteron

Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050
 Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier
 

Intentia Guvernului de a reduce la 5% TVA-ul la livrarea de locuinte nou construite

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
76 răspunsuri în acest subiect

#37
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 20.09.2006

 danny, on Nov 22 2008, 04:31, said:

1) Cate locuri de munca produci tu prin vinzarea apartamentului vechi si cate locuri de munca produce un dezvoltator rezidential?
2) Ce alte ramuri economice depind de vanzarea apartamentului tau vechi?
3) Ce costuri lunare ai tu daca nu vinzi apartamentul si ce costuri are dezvoltatorul?
4) Plateste vreun TVA, cel care vrea sa cumpere de la tine apartamentul vechi? (asta apropo de discriminarea la care faceai referire).
Daca iti raspunzi la aceste intrebari, o sa iti dai seama singur de ce statul in vremuri de criza prefera sa ajute mai degraba dezvoltatorii de apartamente noi decat vanzatorii de apartamente vechi. Oricum previziunea mea e ca vor urma o serie de masuri, mult mai dure pentru vanzatorii de apartamente vechi, cu scopul de a debloca piata.
1, 2)Eu nu am obligatia sa produc locuri de munca, pe cand Statul are obligatia sa nu-mi produca mie pagube prin deciziile pe care le ia:
Constitutia Romaniei, Articolul 52 - Dreptul persoanei vatamate de o autoritate publica:
(1) Persoana vatamata intr-un drept al sau intr-un interes legitim, de o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, este indreptatita sa obtina recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim, anularea actului si repararea pagubei.


3) Dezvoltatorul nu moare de grija mea si nici eu de  lui. Cand el s-a bagat in afacere, si-a asumat eventuale riscuri, dar si eventuale castiguri. Se cheama capitalism.

4) Din ce am inteles de pe alt forum, la vanzarea unei locuinte pt prima data se percepe TVA, apoi nu se mai percepe. Deci s-au platit taxe si pe cele care sunt acum vechi.

Cred ca tu esti cel care trebuia sa-si raspunda la aceste intrebari, insa ti-am raspuns eu.
Masurile "dure" vor fi la fel de neconstitutionale si de interesate ca si cea de acum. Lumea va da Guvernul in judecata si va avea castig de cauza, fiindca abuzul este clar.
Oricum, daca vrea sa deblocheze piata, Guvernul n-are decat sa subventioneze si vanzarea locuintelor vechi si sa elimine nedreptatea, nu mai zic ca piata se va debloca total in acest caz si nu doar dupa interesele unora.  Asa-zisa situatie de criza nu-i da dreptul Statului sa ma fure pe mine.

#38
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 753
  • Înscris: 31.03.2004

 macmac, on Nov 22 2008, 01:31, said:

Ce spune Statul ca vrea nu ma intereseaza. Pe mine ma intereseaza sa nu-mi produca pagube, asa cum are obligatia constitutionala. Pagube care nu sunt deloc mici, ci 14% din pretul de vanzare la momentul asta.
Prin masura asta Statul intervine deja grosier pe piata in defavoarea mea si in favoarea concurentei, adica a celor care vand locuinte noi, prin subventionarea pretului de vanzare pt acestia din urma, fiindca reducerea asta de TVA e clar ca asa se traduce.
Singurul avantaj major al locuintelor vechi in fata locuintelor noi, cu care concureaza, este pretul mai scazut. Un cumparator care ar fi cumparat ap vechi la pretul de 86.000 fiindca nu-si permitea sa cumpere ap nou cu 100.000 ce va face dupa eventuala intrare in vigoare a masurii ? Isi va cumpara ap nou si nu pe cel vechi, nu ? In afara de cazul in care pretul la ap vechi scade si el, sau poate nici asa. Deci paguba produsa de masura reducerii TVA la ap noi pt cel ce vinde ap vechi e clara, nu inteleg de ce e greu de vazut asta pt tine. Ai cumva pretentia absurda ca eu sa inghit o pierdere de aprox 15.000 de Euro ? Daca mi-i dai tu, nu mai zic nimic.

Tu ai o singura idee fixa, ca statul iti produce "paguba", si te faci ca nu intelegi esentialul. Paguba din ce?! Ai dat cumva 100.000 de euro pe apartamentul ala in urma cu 5-10-15 ani de cand l-oi fi avand?! Chiar daca ar fi asa, unde scrie ca pretul lui trebuie sa ramana la fel de ridicat (sau de scazut) 1000 de ani? Ce-ar fi ca si negustorii de branza sa se simta discriminati de faptul ca statul nu le da voie sa-si mai comercializeze marfa (deci valoarea ei scade la 0) dupa un anumit timp? Neica, petrecerea s-a incheiat. Obisnuieste-te cu gandul asta.

Quote

Oricum, daca vrea sa deblocheze piata, Guvernul n-are decat sa subventioneze si vanzarea locuintelor vechi si sa elimine nedreptatea, nu mai zic ca piata se va debloca total in acest caz si nu doar dupa interesele unora. Asa-zisa situatie de criza nu-i da dreptul Statului sa ma fure pe mine.

Iar te faci ca nu intelegi. Statul a subventionat deja o data vanzarea locuintelor vechi! Plus ca la ora actuala subventioneaza diverse imbunatatiri, cum ar fi reabilitatarea termica, ceea ce nu-i corect, ca in mod normal oamenii ar trebui sa-si plateasca singuri reabilitarea si care nu poate, un sut in fund si desproprietarire (asa e in Occident!). Acum tu ce vrei, ca o data la fiecare 10 ani, statul sa mai subventioneze o data vanzarea de locuinte vechi, ca sa aiba si gura speculatorului din 2018 sau din 2028 o paine?!

Editat de kevinro, 22 noiembrie 2008 - 10:17.


#39
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 20.09.2006

 mlp, on Nov 20 2008, 14:08, said:

zero % = 19% = 25% =....  daca nu vinzi nimic...  :)
Uite, nu trebuie sa fii chiar asa ingrijorat(a) pentru ce zici, vladamoh zice ca asta se va produce pe o perioada limitata ("Oricum se va aplica pe o perioada limitata, perioada de criza (ma refer la neplata TVA fiindca nu se vinde nimic)"). Dupa trecerea crizei, totul se va relua, constructiile alea vor fi finalizate la un moment dat.
(apropo, ce inseamna "mlp" ?)

 kevinro, on Nov 22 2008, 10:13, said:

Tu ai o singura idee fixa, ca statul iti produce "paguba", si te faci ca nu intelegi esentialul. Paguba din ce?! Ai dat cumva 100.000 de euro pe apartamentul ala in urma cu 5-10-15 ani de cand l-oi fi avand?! Chiar daca ar fi asa, unde scrie ca pretul lui trebuie sa ramana la fel de ridicat (sau de scazut) 1000 de ani? Ce-ar fi ca si negustorii de branza sa se simta discriminati de faptul ca statul nu le da voie sa-si mai comercializeze marfa (deci valoarea ei scade la 0) dupa un anumit timp? Neica, petrecerea s-a incheiat. Obisnuieste-te cu gandul asta.
Tu stii pe ce lume esti ? E clar ca Statul imi produce paguba, am explicat foarte clar.
Pretul pietei la un moment dat nu depinde de cat a fost el acum n-spe ani, asta apropo de cat am dat eu pe ap pe care vreau sa-l vand. Zi-le alor tai sa plateasca retroactiv diferenta la Stat, daca locuiesc intr-un ap vechi, ca si ei tot cu atat l-au luat.
De asemenea e clar ca tu, baietica, esti cumparator si deci esti interesat in scaderea preturilor, asa ca ce valoare au judecatile tale e evident si asta (nu ma lua pe mine cu "neica", ca n-am pascut oile impreuna). N-au in ele decat interes si nici urma de obiectivitate. Mai lasa-ne, asadar. Ce treaba au negustorii de branza doar tu stii, sau, daca m-as lua dupa asta, as putea si eu sa zic ca nici masini second-hand, sau componente de PC second-hand, nu e normal sa se comercializeze.

 kevinro, on Nov 22 2008, 10:13, said:

Iar te faci ca nu intelegi. Statul a subventionat deja o data vanzarea locuintelor vechi! Plus ca la ora actuala subventioneaza diverse imbunatatiri, cum ar fi reabilitatarea termica, ceea ce nu-i corect, ca in mod normal oamenii ar trebui sa-si plateasca singuri reabilitarea si care nu poate, un sut in fund si desproprietarire (asa e in Occident!). Acum tu ce vrei, ca o data la fiecare 10 ani, statul sa mai subventioneze o data vanzarea de locuinte vechi, ca sa aiba si gura speculatorului din 2018 sau din 2028 o paine?!
Statul nu a subventionat deja o data vanzarea locuintelor vechi! Statul le-a construit cu ajutorul cheltuielilor si angajatilor de la Stat, dupa care practic le-a dat celor care le construisera, fiindca practic nu-si trasese nimeni profit din construirea/vanzarea lor inainte. Aici insa e vorba de locuinte facute de privati, nu de Stat, deci Statul n-are ce sa se bage la subventionare. Dezvoltatorii ar trebui sa-si plateasca singuri toate cheltuielile si taxele pe care si alti producatori le platesc (de ex Kraft Foods isi inchide portile, dar Statul n-a redus TVA la ciocolata) si care nu poate, un sut in fund si desproprietarire (asa e in Occident!), nu la placinte inainte si la razboi inapoi, cum fac dezvoltatorii.
Din partea mea, Statul n-are decat sa renunte la reabilitarea termica (vad ca aici nu te mai intereseaza locurile de munca, productia de materiale, economia, etc)

Apropo si de ideea ta cu adevarat fixa cu speculatorii. Eu nu sunt speculator si nu toti aia care vand ceva sunt. Uite, nici eu nu-mi permit de ex masina, dar nu tip peste tot sa reduca astia pretul cu 50%. Daca insa chiar esti impotriva speculei cu locuinte, pai iti zic eu o masura cu adevarat impotriva speculei:
- cel care isi cmpara o locuinta trebuie sa locuiasca in ea si sa nu o poata vinde decat dupa 10 ani, iar daca o vinde mai inainte fara motive intemeiate, sa plateasca taxa de 10% din valoarea ei (nu 1%, cat e acum in Codul Fiscal). Eventual nici sa nu o inchirieze. Spune-i asta lui Tariceanu, daca chiar te deranjeaza specula, nu-mi spune mie sa ma las furat.

Editat de macmac, 22 noiembrie 2008 - 11:09.


#40
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 macmac, on Nov 22 2008, 03:31, said:

Ce spune Statul ca vrea nu ma intereseaza. Pe mine ma intereseaza sa nu-mi produca pagube, asa cum are obligatia constitutionala. Pagube care nu sunt deloc mici, ci 14% din pretul de vanzare la momentul asta.

Statul n-are nicio obligatie fata de cei implicati in jocuri piramidale.

 macmac, on Nov 22 2008, 03:31, said:

Ce diferenta ? Chiar si asa, asta nu e un motiv pt tine sa sustii ca eu sa inghit paguba produsa de masura de reducere a TVA-ului. N-ai decat sa dai reply la ce am scris eu unde zici si te-a deranjat, nu sa vii cu judecati absurde aici si sa te astepti sa fiu de acord.

Cei 14% sunt o gluma pe langa scaderile de peste 50% care se vor abate asupra ta. Cererea solvabila face pretul, nu masurile guvernului.

 macmac, on Nov 22 2008, 03:31, said:

Eu o sa dau in judecata Statul pt ca imi produce paguba, fii sigur de asta.

Asta e cea mai penibila scapare a unui personaj care a postat ani de zile pe forum predictii de scumpiri fanteziste pe motiv ca talpa tarii sta proasta cu chirie, iar magiunul societatii are casa de vanzare cu mofturi. :rolleyes:
Bafta la tribunal! :rolleyes:

#41
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 20.09.2006

 Stagirioritic, on Nov 22 2008, 11:05, said:

Statul n-are nicio obligatie fata de cei implicati in jocuri piramidale.
Tri-lu-lu, hai sa zicem si noi ceva sa ne facem de ras.

 Stagirioritic, on Nov 22 2008, 11:05, said:

Cei 14% sunt o gluma pe langa scaderile de peste 50% care se vor abate asupra ta. Cererea solvabila face pretul, nu masurile guvernului.
Spune-i Guvernului, nu mie.

 Stagirioritic, on Nov 22 2008, 11:05, said:

Asta e cea mai penibila scapare a unui personaj care a postat ani de zile pe forum predictii de scumpiri fanteziste pe motiv ca talpa tarii sta proasta cu chirie, iar magiunul societatii are casa de vanzare cu mofturi. :rolleyes:
Bafta la tribunal! :rolleyes:
Aceeasi replica: Tri-lu-lu, hai sa zicem si noi ceva sa ne facem de ras. Unde "am postat ani de zile pe forum predictii de scumpiri fanteziste pe motiv ca talpa tarii sta proasta cu chirie, iar magiunul societatii are casa de vanzare cu mofturi" ???  :wacko:  



Apropo, cei care vor anularea acestei OUG trebuie sa o faca pe baza de neconstitutionalitate. Asta am aflat pana acum.

Editat de macmac, 22 noiembrie 2008 - 11:23.


#42
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 macmac, on Nov 22 2008, 14:19, said:

Tri-lu-lu, hai sa zicem si noi ceva sa ne facem de ras.

Poti sa-mi dai un argument serios pentru care proprietatea ta s-a apreciat in ultimii ani? :rolleyes:
Tri-lu-lu, dar nu prea razi :rolleyes: .

#43
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 20.09.2006

 Stagirioritic, on Nov 22 2008, 11:31, said:

Poti sa-mi dai un argument serios pentru care proprietatea ta s-a apreciat in ultimii ani? :rolleyes:
Tri-lu-lu, dar nu prea razi :rolleyes: .
Da, piata. Tu-mi poti da un motiv serios pt care salariul in ramura unde lucrezi tu  a crescut in ultimii ani de cateva ori ?
Nu prea rad, dar nici nu vorbesc aiurea.

Editat de macmac, 22 noiembrie 2008 - 11:41.


#44
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 macmac, on Nov 22 2008, 14:39, said:

Da, piata. Tu-mi poti da un motiv serios pt care salariul in ramura unde lucrezi tu  a crescut in ultimii ani de cateva ori ?
Nu prea rad, dar nici nu vorbesc aiurea.

Piata a fost manipulata, acum se ajunge la fundamente, si anume, veniturile reale. La asta se mai adauga criza financiara si recesiunea economica.

Hai s-o dam pe concret. Bancarii, imobiliarii si alti agenti de vanzari, cum ar fi cei din segmentul auto au beneficiat de explozia consumului din Romania. Veniturile lor au fost substantiale datorita comisioanelor incasate din vanzari, credite, intermedieri, etc. Pe baza acestor venituri mult umflate datorate unei perioade scurte de inconstienta, baietii in loc sa agoniseasca ce au castigat, s-au dus la banca si au luat credite enorme la costuri imbecil de mari pentru a cumpara o fantezie.
Acum, ne intoarcem la realitate, veniturile lor sunt aproape de fixul lunar, adica putin peste minimul-media pe economie si se vor sufoca garantat.
Ramura in care lucrez eu nu s-a dezvoltat pe baza unei bule speculative. :rolleyes:
Ai sa vezi tu in 2009 cum va evolua venitul mediu lunar.  :console:

Editat de Stagirioritic, 22 noiembrie 2008 - 12:01.


#45
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.154
  • Înscris: 22.11.2003
Nu o scoateti la capat, am incercat si eu o data si m-am lamurit.

#46
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 753
  • Înscris: 31.03.2004

 macmac, on Nov 22 2008, 11:40, said:

Dezvoltatorii ar trebui sa-si plateasca singuri toate cheltuielile si taxele pe care si alti producatori le platesc (de ex Kraft Foods isi inchide portile, dar Statul n-a redus TVA la ciocolata) si care nu poate, un sut in fund si desproprietarire (asa e in Occident!), nu la placinte inainte si la razboi inapoi, cum fac dezvoltatorii.

Tu cred ca nu esti constient cat de jos se va duce pretul apartamentului tau in clipa aia (si mai ales, de ce). Asa, fara nici un fel de "ajutor" de la guvern. Chiar iti urez sa dai statul in judecata si sa castigi.  ;)

#47
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 726
  • Înscris: 27.03.2008

 macmac, on Nov 22 2008, 10:40, said:

Uite, nu trebuie sa fii chiar asa ingrijorat(a) pentru ce zici, vladamoh zice ca asta se va produce pe o perioada limitata ("Oricum se va aplica pe o perioada limitata, perioada de criza (ma refer la neplata TVA fiindca nu se vinde nimic)"). Dupa trecerea crizei, totul se va relua, constructiile alea vor fi finalizate la un moment dat.
(apropo, ce inseamna "mlp" ?)

:)  nu-mi fac chiar nici o grija... perioada "limitata" cum va fi definita ?

parerea mea este ca treaba asta cu tva-ul este o miscare intirziata si poate nu prea inspirata in incercarea de a dezmorti putin lucrurile printr-o ieftinire "artificiala". sa nu uit izul electoral...

"mlp" nu inseamna nimic legat de imobiliare...  :)

#48
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 20.09.2006

Quote

nu-mi fac chiar nici o grija... perioada "limitata" cum va fi definita ?
Asta e bine, ca ma pregatisem deja sa te linistesc, suplimentar, privind neincasarea TVA-ului la buget fiindca nu s-ar vinde ansamblurile, fata de varianta vanzarii lor cu 5%. Deci, daca se reduce acum TVA de la 19% la 5% si locuintele se vand, asta inseamna ca diferenta e definitiv pierduta pt buget. Dar daca ramane la 19% si nu se vand acum, e insa foarte posibil sa se vanda odata, dupe trecerea perioadei limitate, cu TVA normal de 19%, fiindca nu cred ca in timp vor ramane nevandute.
Despre perioada limitata nu stiu amanuntele cerute de tine, decat ca e legata de perioada de criza, dupa spusele lui vladamoh, pe care il invit sa ne raspunda.

Quote

ideea e ca se reduce tva-ul ca sa se incurajeze construirea de locuinte noi (=locuri de munca, materiale de constructie, taxe, alea-alea...) si nu ca sa ajute pe careva sa-si ia casa mai ieftin. asta e o consecinta.
Aici trebuie sa mai completez cu ceva, si anume ca nu e asa, cel putin din declaratia oficiala a porcului:

Quote

Am adus un set de modificări Codului Fiscal în plus față de cele destinate stimulării pieței de capital, mergând pe 4 direcții, și anume:
...
-aplicarea unei cote reduse de TVA de 5% pentru livrarea locuințelor ca parte a politicii sociale.

Cat despre izul electoral, mi-e greu sa cred ca doar asta este.

Quote

Tu cred ca nu esti constient cat de jos se va duce pretul apartamentului tau in clipa aia (si mai ales, de ce). Asa, fara nici un fel de "ajutor" de la guvern.
Care clipa ? A falimentului ansamblurilor noi ? Daca da, nu cred. Fiindca
1. pana sa apara dezvoltatorii si ansamblurile lor noi preturile au fost in crestere continua, deci n-au depins de acestea.
2. disparitia unui concurent nu e o problema pt celalalt, dimpotriva, teoretic. Asa, si eu as putea spune (si chiar am spus) ca mai degraba e in interesul dezvoltatorilor sa fie preturi mari si la locuintele vechi, pt ca o parte dintre cei care le cumpara lor locuintele si le vand pe cele vechi pt a acoperi o parte din diferenta.

OT: Deocamdata pretul la 'vechi' s-a dus in jos datorita blocajului inceput in primavara asta, odata cu propaganda de la Antena1, apoi cu inceperea neacordarii de credite, amplificata apoi criza mondiala. Oricat de babal ar fi fost sau nu inainte, scaderea din ultima vreme nu e una naturala, ci artificiala.
Oricum, cred ca-ti dai seama ca exista o limita in scaderea preturilor, si personal nu cred ca vor scade cu 50%, poate un 5%, maxim 10%, datorita crizei in special, insa e de asemenea posibil sa creasca iar odata cu reinceprea acordarii creditelor la dobanzi mai mici. Eu inteleg ca tu, ca cumparator, iti doresti preturi mici, insa eu, ca vanzator, mi le doresc mari. E normal si n-avem cum sa fim vreodata in aceeasi tabara.

Quote

Asta cu discriminarea ap vechi e fix o duda... oricum apartamentele vechi merg fix in urma noului cu pretul, adica se potenteaza reciproc, nu va fi niciodata o diferenta notabila + ca e vorba de doua tipuri de vanzari diferite PJ la PF si la vechi PF la PF. Cela la mana a doua mereu va fi mai ieftin decat nou.
Nu prea e o duda, fiindca eu vreau sa cumpar tot ceva vechi, asa ca fata de momentul de dinainte de aplicarea OUG eu sunt discriminat fiindca platesc acelasi pret (ca inainte), fata de ala care cumpara ap nou si care are o reducere de 14% acum.

Editat de macmac, 23 noiembrie 2008 - 14:21.


#49
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 macmac, on Nov 23 2008, 16:07, said:

Deocamdata pretul la 'vechi' s-a dus in jos datorita blocajului inceput in primavara asta, odata cu propaganda de la Antena1, apoi cu inceperea neacordarii de credite, amplificata apoi criza mondiala. Oricat de babal ar fi fost sau nu inainte, scaderea din ultima vreme nu e una naturala, ci artificiala.
Oricum, cred ca-ti dai seama ca exista o limita in scaderea preturilor, si personal nu cred ca vor scade cu 50%, poate un 5%, maxim 10%, datorita crizei in special, insa e de asemenea posibil sa creasca iar odata cu reinceprea acordarii creditelor la dobanzi mai mici. Eu inteleg ca tu, ca cumparator, iti doresti preturi mici, insa eu, ca vanzator, mi le doresc mari. E normal si n-avem cum sa fim vreodata in aceeasi tabara.

Ce e mai plauzibil?

1. Romania a fost o tara saraca in mod exceptional vreo suta de ani.
2. Romania a fost oaza de bunastare in mod exceptional vreo trei ani.

Tu vei fi in tabara nepotrivita in viitorul veac! :rolleyes:

Editat de Stagirioritic, 23 noiembrie 2008 - 19:27.


#50
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 30.06.2007
Discutii interminabile. Singurul lucru cu care sunt de acord cu tine macmac e faptul ca tu vrei sa castigi prin vanzare si altul prin cumparare.

Oricare ar fi deznodamantul, OUG propusa de Tariceanu ACUM in ce stadiu este? E ramasa tot in stadiu de "Briefing de presă "?

#51
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 john_otto, on Nov 25 2008, 14:50, said:

Discutii interminabile. Singurul lucru cu care sunt de acord cu tine macmac e faptul ca tu vrei sa castigi prin vanzare si altul prin cumparare.

Oricare ar fi deznodamantul, OUG propusa de Tariceanu ACUM in ce stadiu este? E ramasa tot in stadiu de "Briefing de presă "?

:rolleyes:
Cei care vor sa cumpere pentru a locui nu vor sa plateasca bisnita unui "castigator prin vanzare". In plus sistemul si-a dovedit nesustenabilitatea, iar acum se curata! :rolleyes:

#52
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 30.06.2007
Macar a fost publicata OUG, ca eu nu reusesc s dau de ea, sau e doar inca un curent pro campanie.

#53
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.792
  • Înscris: 23.09.2005
Eu zic sa nu va mai scoateti ochi. Guvernul vrea sa reduca TVA tocmai pentru ai sprijni pe constructori nu se gandeste nimeni la binele tau sau al celuilalat ei isi vad doar interesul propriu.
Asa ca reduc TVA la 5% ca dezvoltatorii imobiliari sa isi poate mentine preturile de ~1500 ?/mp adica un adaos de 250-300% sa ramana la fel de profitabil ca din profitul lor mai pica si la guvern/partide.
Deci ideea e urmatoarea:
1) niste dezvoltatori se cam uita in zare dupa cumparatori dispusi sa dea 200K? pe un 3 camere in mijlocul lanului de porumb si nu zaresc nici unu' :). Atunci se gandesc ei ca poate cer cam mult si ca ar trebui micsorat pretul, dar isi fac socotelile si vad ca o sa aiba rata de profit de doar 150% si numai are "ce sa mananca si gura lor ceva" asa ca trebuie gasita o cale care sa ieftineasca apartamentul dar sa le ramana si lor un profit frumusel >200%.
2) Asa ca se uita la pretul apartamentului care este format din: pretul dezvoltatorului + TVA. Si zic "Aha. TVA a scumpit apartamentul si din cauza lui nu putem sa traim si noi bine cum a zis Base. deci trebuie micsorat TVA"
3) Se duc la guvern si zic "Ba Taricene, da-o in .... masi de treaba. Tu cand vii pe la mine vrei sa iti dau icre de manciuria sau icre de crap. Sampania o vrei din franta sau te multumesti cu Zarea. La alegeri acuma vrei ca afisele sa ti-le fac 10/13 albnegru sau A0 color, iar spotu lu' matale sa il dau la PROTeVeu sau la ETNO TV. Pai tu vi la mine si imi strici afacerile, imi scumpesti apartamentul meu punandu-ti tu TVA sa nu mai cumpere clientii? Fa bine si scoatel"
4) Tariceanu baga bine la cap si dupa vine pe post si tipa ca rezolvarea crizei este sa scada TVA-ul pentru constructiile noi. Si asa nu or sa mai fie bani la buget si o sa trebuiasca sa creasca alte taxe ca sa acopere.

Prin extrapolare se aplica aceasi logica cu Taxa de Poluare la masinile noi + service-urile + importatorii de masini. Ca doar nu crede cineva ca o dacie mai ieftina cu 200? va incepe sa se vanda ca painea calda si PIB-ul va creste ca fatfrumos. Reducerea se simte doar la masini mari si scumpe cu motare nesimtite ( la un motor de 3000cm taxa depaseste 2000? pt masinile noi euro 4).

Editat de relu_24, 25 noiembrie 2008 - 16:30.


#54
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Tastezi ca sa n-atipesti in lanul de porumb al dezvoltatorilor...OUG se refera la preturi maxime de 100.000 pe apartament si la suprafete de maxim 120 mp la care se aplica TVA 5% plus o alta droaie de conditii. Astfel este exclusa majoritatea covarsitoare a apartamentelor noi de pe piata. Se va incuraja construirea de apartamente cu suprafete minuscule gen 45 mp/ 2 camere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate