Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Preturi la chirii: apartamente, vile, hale industriale, office

- - - - -
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1081
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Cineva spunea ca euro !

#1082
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostFusionOS, on 27 august 2013 - 19:29, said:

ma intereseaza o bucata de pamant de 5 metrii patrati. Rog seriozitate, daca aveti chief de glume ok, eu nu am.
Nu te mai chinui ca nu o sa-ti vanda nimeni 5 mp. De inchiriat poate ai sanse dar de cumparat nici una. Cine crezi ca o sa-ti vanda tie un "cui de-al lui Pepelea" ?

View PostFusionOS, on 11 septembrie 2013 - 13:18, said:

cat ar costa pe luna?
Pe luna costa mai mult ( bashca transportul)....pe pamant e totusi mai ieftin.

#1083
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011

View PostClovis, on 12 septembrie 2013 - 16:42, said:

Pe luna costa mai mult ( bashca transportul)....pe pamant e totusi mai ieftin.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#1084
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.gandul.in...tament-11286779

HARTA chiriilor din România. Care sunt oraşele unde salariul nu îţi ajunge pentru a închiria un apartament
Corina VÂRLAN/ 14.09.2013

PS Ideea e buna, dar sumele afisate sunt cu cel putin 20- 25% mai mari decat realitatea.
Inmultind chiria reala ( 75 % din sumele afisate ) cu factorul de multiplicare a chiriei K= 150-180, obtinem pretul mediu normal pentru un apartament 2 camere cf 1 decomandat.

Edited by vacantamijlocie, 14 September 2013 - 12:33.


#1085
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
2 cam, ~ 55-60mp, nemobilat, neutilat, zona Obor: 250 eur/luna

#1086
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
buna ziua, aveti idee care este pedeapsa pentru cineva care a omis sa declare contractul de inchiriere la o garsoniera.

#1087
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Aș zice că anul ăsta au scăzut destul de tare chiriile în București la spații comerciale/birouri, peste tot sunt locuri goale, oferte gârlă, și asta se vede și din faptul că a scăzut mult și suprafața minimă închiriabilă.

#1088
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Tot în București, pentru închirierile rezidențiale, constat că diferențele între garsoniere și două camere sunt destul de mici, și la fel de mici diferențe sunt și între zone, aș fi presupus că zonele centrale/ultracentrale ar fi trebuit sa fie în mod substanțial mai scumpe decât unele periferice, dar realitatea contrazice.

#1089
leool74

leool74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.06.2014
Pana la urma care e cea mai buna zona din Bucuresti ca si investie imobiliara pt inchirieri ulterioare ? Daca aveti link uri ceva unde sa pot studia problema :) patria va va fi recunascatoare
Multumesc

#1090
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postleool74, on 17 iulie 2015 - 03:41, said:

Pana la urma care e cea mai buna zona din Bucuresti ca si investie imobiliara pt inchirieri ulterioare ? Daca aveti link uri ceva unde sa pot studia problema Posted Image patria va va fi recunascatoare
Multumesc

Vezi pe internet, in ziare, preturile de vanzare si chiriile solicitate ( ex olx, anuntul, imobiliare.ro - acolo sunt si statistici despre preturi de vanzare/ chirii).
Vezi unde e cel mai mic raport pret/ chirie ( de regula e 180 ). Acolo e cel mai mare randament.Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 17 July 2015 - 10:49.


#1091
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În centru! Ia cât mai aproape de centru... încă mai sunt zone bune de dezvoltat și preturi bune

#1092
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008
Apartament de 3 camere decomandat, confort 1, 78 mp utili, la etaj intermediar in blocul de la Unirii - Sfanta Vineri cu ING/  Transilvania la parter ( bloc dupa 1990 )- inchiriat ieri cu 400 Euro.
400 EuroX 180= 72.000 Euro ( se cere la vanzare circa 100.000 Euro ). Nici macar nu am aplicat corectia de 80% ( se ducea la circa 60.000 Euro). Nici macar nu am luat in calcul ca e mobilat( iar 100 K Euro se cere pentru cele nemobilate ).
Rezulta o supraevaluare la vanzare de minim circa 30%.
QED

Edited by vacantamijlocie, 19 July 2015 - 12:55.


#1093
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E doar o subevaluare a chiriei, sau poate indicatorul de 180 e scos din cur.
Chiar speri sa cumperi acolo cu 70k, vreodata?

Edited by don_dannielo, 19 July 2015 - 12:58.


#1094
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postdon_dannielo, on 19 iulie 2015 - 12:55, said:

E doar o subevaluare a chiriei.
Chiar speri sa cumperi acolo cu 70k, vreodata?

Nu e subevaluata chiria.  Cu atat s-a inchiriat efectiv. Chiria reflecta direct veniturile/ realitatea imediata. Preturile de vanzare sunt supraevaluate, din diverse motive. Sperantele mele, ale tale sau ale altora nu sunt relevante. Si Lender dorea/ doreste sa cumpere 2 camere cf 1, bloc dupa 1990 la Unirii cu 15 k Euro. Speranta moare ultima. Dar omul moare, prin urmare, inaintea sperantei.

Edited by vacantamijlocie, 19 July 2015 - 13:00.


#1095
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Indicatorul real care si-l dorește toată lumea n-are nici o legătură cu ce scrie "concediu" pe aici!

Cat e concediu rata în cămin mai nou? Se mai lasă studentele sa vezi sânii pe un suc și o pizza în oras?



#1096
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMembruAnonim, on 20 iulie 2015 - 10:22, said:

Indicatorul real care si-l dorește toată lumea n-are nici o legătură cu ce scrie "concediu" pe aici!

Cat e concediu rata în cămin mai nou? Se mai lasă studentele sa vezi sânii pe un suc și o pizza în oras?

Factorul de multiplicare a chiriei K= Pret vanzare/ chirie neta efectiva este legat de rata de capitalizare (r c )- este invers proportional: K= 1/rc.
Rata de capitalizare curenta in rezidential in Romania este acum circa 6-7%. Dar deja asta e curs de imobiliare. Iti dau gratis consultanta ! Da, stiu, tu te p...i cu bolta pe/peste evaluarile imobiliare.Posted Image
Vad ca te pasioneaza unde stau eu...si studentele. Cristi, tu esti om serios, casatorit, la casa (vila ) lui...Posted Image

#1097
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008
Indicatorul real este acela care vrea/ hotaraste Cristi@co sa fie, la fel ca si marimea lui.Posted Image

#1098
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


View Postvacantamijlocie, on 20 iulie 2015 - 12:21, said:


Iti dau gratis consultanta ! Da, stiu, tu te p...i cu bolta pe/peste evaluarile imobiliare.Posted Image
Vad ca te pasioneaza unde stau eu...si studentele. Cristi, tu esti om serios, casatorit, la casa (vila ) lui...Posted Image

Nu cu bolta... cu drag  ;-))

Si o fac pt ca sunt (multi) inconsecventi.
Am dovada cu multe proprietati...

Deci ce mai zic studentele? 'Nmoi si tu pensonu' zilele astea sau au plecat in vacanta toate?



View Postvacantamijlocie, on 20 iulie 2015 - 12:21, said:


Iti dau gratis consultanta ! Da, stiu, tu te p...i cu bolta pe/peste evaluarile imobiliare.Posted Image
Vad ca te pasioneaza unde stau eu...si studentele. Cristi, tu esti om serios, casatorit, la casa (vila ) lui...Posted Image

Nu cu bolta... cu drag  ;-))

Si o fac pt ca sunt (multi) inconsecventi.
Am dovada cu multe proprietati...

Deci ce mai zic studentele? 'Nmoi si tu pensonu' zilele astea sau au plecat in vacanta toate?



View Postvacantamijlocie, on 20 iulie 2015 - 12:21, said:


Iti dau gratis consultanta ! Da, stiu, tu te p...i cu bolta pe/peste evaluarile imobiliare.Posted Image
Vad ca te pasioneaza unde stau eu...si studentele. Cristi, tu esti om serios, casatorit, la casa (vila ) lui...Posted Image

Nu cu bolta... cu drag  ;-))

Si o fac pt ca sunt (multi) inconsecventi.
Am dovada cu multe proprietati...

Deci ce mai zic studentele? 'Nmoi si tu pensonu' zilele astea sau au plecat in vacanta toate?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate