Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Preturi la chirii: apartamente, vile, hale industriale, office

- - - - -
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1387
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Aveti idee de pret pentru ceva gen hala H 4-6 m, 3-400 mp, Buc/IF ?

#1388
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postyndy, on 01 aprilie 2023 - 23:36, said:

M-am uitat acum la chiriile din zona mea de referință, precum și la indicele din anuntul.ro și concluzionez că în 2023 chiriile au crescut deja cu 5% față de 2022. Contractele chiriașilor mei expiră între iunie și septembrie și deocamdată o să le aplic o creștere de 5%. Mă aștept să accepte creșterea pentru că anul trecut le-am crescut doar cu 5% în condițiile în care creșterea chiriilor a dost de 10% în 2022 față de 2021. De asemenea această creștere abia acoperă creșterea de impozit și de taxe locale din 2023 față de 2022.
Mă miră că numai eu comentez cât de cât la subiect aici, dar totuși vreau să citesc și alte opinii despre evoluția prețurilor.

Unul din chiriașii mei s-a tot sucit și răsucit în ultimele două luni și nu mi-a dat un răspuns la propunerea mea de creștere a chiriei cu 5%, așa că în condițiile în care contractul îi expiră la finalul lunii iunie, l-am anunțat că nu îi voi mai prelungi contractul și să se pregătească de eliberare. Brusc a devenit prompt și mi-a spus că va elibera până pe 15 iunie că pleacă din țară, bla-bla (nu prea îl cred).

Așa că eu m-am uitat la prețurile actuale de închiriere din zonă ca să scot apartamentul la închiriere. Și am văzut că prețurile au crescut cu încă 5% din martie până acum. Văd că la două camere blocuri vechi chiria e 450-500 euro (zona Moșilor) iar la blocuri noi 500 - 650 euro.

Așa că am mai pus încă 10% peste ce îi cerusem chiriașului existent și am publicat anunțul. M-au sunat vreo 8 agenți în prima zi, vreo doi m-au întrebat dacă mai las la preț, dar părea că întreabă așa pentru conversație.

Realist nu mă aștept să îl închiriez acum, mai ales că trebuie făcute niște reparații după ce pleacă actualul chiriaș, dar până le fac, ajung în septembrie și atunci e cea mai bună lună ca prețuri, ar trebui să obțin lejer ce am cerut acum dacă asta e piața.

#1389
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ofera careva chirie la 1-2 camere ,zona adiacenta Politehnica Bucuresti ? Multam

#1390
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Ce vezi pe olx și publi nu s preturi reale , trebuie să lași la preț că sa închiriezi efectiv.

Eu am lăsat 20% din ce vezi afișat în anunțuri ca sa nu stea gol.

Sunt o grămadă care n au bani și suna degeaba sa se tocmească aiurea iar pe aia cu bani ii citești in ochi că ezita. Și decât să stai după ei câteva săptămâni o lună câștigi că l ocupi mai repede, tot acolo ajungi.

Acum depinde de ce nota e apartamentul, daca e de nota 11 poate se închiriază instant, eu vorbesc de îmbunătățiri nota 8-9 desi zona e nota 11.

Edited by Razvan319, 13 June 2023 - 06:26.


#1391
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Deja oferta de chirii este foarte mare, dar si preturile sunt stratosferice si adesea variaza enorm pentru acelasi tip de apartament.

Tara de proprietari, cautam chiriasi.

Intrebati-va care e profilul chiriasului vostru si cat isi permite sa plateasca chirie.
Care sunt cazurile si cati sunt in situatia in care nu VOR sa se bage la un imprumut pe zeci de ani vs nu POT sa o faca.

Pe scurt, preturile cerute la chirii sunt prea mari vs ce pot oferi chiriasii.

#1392
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postyndy, on 13 iunie 2023 - 06:10, said:

Mă miră că numai eu comentez cât de cât la subiect aici, dar totuși vreau să citesc și alte opinii despre evoluția prețurilor.

Unul din chiriașii mei s-a tot sucit și răsucit în ultimele două luni și nu mi-a dat un răspuns la propunerea mea de creștere a chiriei cu 5%, așa că în condițiile în care contractul îi expiră la finalul lunii iunie, l-am anunțat că nu îi voi mai prelungi contractul și să se pregătească de eliberare. Brusc a devenit prompt și mi-a spus că va elibera până pe 15 iunie că pleacă din țară, bla-bla (nu prea îl cred).

Așa că eu m-am uitat la prețurile actuale de închiriere din zonă ca să scot apartamentul la închiriere. Și am văzut că prețurile au crescut cu încă 5% din martie până acum. Văd că la două camere blocuri vechi chiria e 450-500 euro (zona Moșilor) iar la blocuri noi 500 - 650 euro.

Așa că am mai pus încă 10% peste ce îi cerusem chiriașului existent și am publicat anunțul. M-au sunat vreo 8 agenți în prima zi, vreo doi m-au întrebat dacă mai las la preț, dar părea că întreabă așa pentru conversație.

Realist nu mă aștept să îl închiriez acum, mai ales că trebuie făcute niște reparații după ce pleacă actualul chiriaș, dar până le fac, ajung în septembrie și atunci e cea mai bună lună ca prețuri, ar trebui să obțin lejer ce am cerut acum dacă asta e piața.
Am primit o oferta in iunie dar nu mi-a placut profilul chiriasului, asa ca am stat cu apartamentul gol trei luni, asteptand cresterile de preturi din toamna.
Asa cum m-am asteptat preturile au crescut cu inca 5%, am inchiriat acum cu incepere din 15 septembrie. Este prima data cand stau cu apartamentul gol mai mult de doua saptamani in cei cinci ani și jumătate de când l-am cumpărat.
Pe de altă parte, deși mă bucură creșterea veniturilor din chirie, după noile taxe care urmează să fie aplicate, nu voi fi foarte departe de suma pe care o primeam net acum 3 ani.

Edit: apropo de scaderea populatiei, am pus anuntul miercuri, in trei zile m-au sunat 6 agenti, o persoana fara agent si am primit trei mesaje pe whatsapp de la ucrainieni. Am avut trei vizionari si doua oferte. Am negociat 5% reducere, dar oricum pusesem un pret prea mare.

Edited by yndy, 26 August 2023 - 13:56.


#1393
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
ai stat cu apartamentul gol trei luni, dar asta ar fi 25% din prețul pe un an de 12 luni, nu era mai simplu sa lași 25% mai jos prețul ?

#1394
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 Greuleanu, on 26 august 2023 - 23:23, said:

ai stat cu apartamentul gol trei luni, dar asta ar fi 25% din prețul pe un an de 12 luni, nu era mai simplu sa lași 25% mai jos prețul ?

Era mai simplu, dar nu merg lucrurile asa, n-am putut fizic sa ma ocup sa il inchiriez timp de o luna si jumatate. Apoi decat sa incerc sa il inchiriez ieftin in luna august, am preferat sa astept inca o luna si sa inchiriez mai scump catre cineva care sper sa stea 2-3 ani, decat sa inchiriez ieftin catre altcineva si sa ma chinui sa cresc pretul dupa un an, sau sa il dau afara.

Edit: Ca idee, ma gandeam acum ca ar fi fost o varianta sa incerc sa il fac AirBNB peste vara la un pret de dumping 20 eur/zi plus cheltuieli de curatenie. Nu este foarte bine localizat pentru turisti insa.

Edited by yndy, 29 August 2023 - 14:25.


#1395
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
Pretul chiriilor in urma cu 90 de ani:
apartament modest 3 camere - 2.500-3.000 lei/luna

Attached Files



#1396
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostGreuleanu, on 26 august 2023 - 23:23, said:

ai stat cu apartamentul gol trei luni, dar asta ar fi 25% din prețul pe un an de 12 luni, nu era mai simplu sa lași 25% mai jos prețul ?

E normal sa nu dai drumul la un apartament oricum... daca nu iti place omul nu ai liniste,
apoi niciodata nu stii cat stai efectiv in piata, pana ai un client decent. Daca ai sti ca stai 4 luni, normal ca ai alege sa ceri o chirie mai mica.

#1397
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.11.2022
Eu am langa Dimitrie Leonida un apartament de 3 camere.
La mine in bloc se inchiriaza doua camere cu 400 euro,mobilate.
Eu l-am inchiriat la 350,nemobilat,doar bucataria este acolo.
Desi pare ca gasesti greu,sunt la al treilea chirias in 5 ani.
Toti au fost super ok,pot spune ca am avut noroc.
Si am preferat sa nu mobilez.Cine vine cu mobila lui,inseamna ca are de gand sa stea ceva timp.
Primii doi chiriasi au plecat doar pentru ca si-au cumparat ceva al lor.

#1398
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
https://hypofriend.d...in-10-years.fmf


Uite ce restrictii stupide exista pt cei care detin case in Germania

#1399
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018

 the_blue_raven, on 25 februarie 2024 - 10:01, said:

https://hypofriend.d...in-10-years.fmf


Uite ce restrictii stupide exista pt cei care detin case in Germania

Stupid in ce sens? Sunt legi concepute ca să nu se poată face ușor specula cu imobiliare și sa se evite ușor plătirea impozitelor. Sunt curios cata lume care tranzacționează apartamente în România declara profitul la ANAF pentru a fi impozitat.

Ce nu scrie acolo e ca la fiecare tranzacție se plătește oricum între 5% și 6.5% impozit. Impozitul pe profit despre care se vorbește în articol se adaugă acestuia.

Edited by Friend310, 29 February 2024 - 01:20.


#1400
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Impozitul ti l ia la notar in ro

#1401
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Banuiesc ca te referi la impozitul de 1% sau 3% in functie de cand se face vanzarea, nu? Dar nu cred ca se plateste impozit in plus pe profit, daca de exemplu eu am facut 3 antecontracte cu 50k pe care le cesionez apoi dupa un an cu 80k. Sau ma insel?

#1402
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Daca e repetitiv, se plateste tva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate