Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale
 Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...
 

Vinovatul are RCA la Ardaf

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 16.03.2007
Ieri seara, in jur de ora 19, tatal meu a fost implicat intr-un accident usor, nefiind el vinovat. S-a constatat la politie ca vina apartine celuilalt sofer (care era si baut), si care a primit amenda si 5 luni suspendarea permisului. Vinovatul are RCA la Ardaf (nu stiu de casco), iar noi avem full casco la Allianz.

Aici intervine nelamurirea care m-a facut sa deschid acest topic: citind pe acest forum pareri negative cu privire la felul celor de la Ardaf de-a rezolva problemele de asigurare, va intreb daca ar trebui sa ne facem griji legat de acesti baieti, si mai ales ce sa urmarim cand se va face dosarul de daune si restul discutiilor?

Masina vinovatului e un Opel astra de prin 93, a noastra o Skoda Octavia din 2001 (cumparata la second acum 2 luni -_- ).

Atasez si o poza cu masina noastra. Roata din stanga fata e cea de rezerva, cea uzuala fiind avariata in urma accidentului.

Motorul functioneaza, am reusit sa mergem cu ea la service-ul autorizat Skoda din localitate (cunosc pe cineva acolo, si s-a oferit s-o lasam la ei in parcare).

Ce-ar mai fi de spus, e ca jentile si pneurile actuale sunt de 17", neagreate de Skoda, dar acoperite de asigurarea noastra casco. Janta deteriorata in urma accidentului e ciupita si zgariata, pneul desumflat.

Astept ceva sugestii si sfaturi. Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Tie iti repara service-ul masina pe RCA-ul aluia si-si recupereaza ulterior banii de la Ardaf-asta se numeste decontare directa.Daca nu au asa ceva cu Ardaf(probabil ca n-au pt ca Ardaf sunt niste amarati), va trebui fie sa-ti repari masina pe casco-ul tau (nu vad de ce n-ai face-o pt ca nu ai nimic de pierdut) sau sa platesti costul reparatiei in numele Ardaf,urmand ca ulterior (poate sa dureze si 3 luni) sa-ti recuperezi banii de la Ardaf. Evident, toate astea trebuie discutate inainte. Cei de la service ar trebui sa stie sau suni la Ardaf.Bafta.

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 701, on Jun 3 2008, 09:56, said:

Tie iti repara service-ul masina pe RCA-ul aluia si-si recupereaza ulterior banii de la Ardaf-asta se numeste decontare directa.
Daca vinovatul a baut eu stiam ca RCA-ul nu plateste.

#4
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,057
  • Înscris: 06.04.2007
Ceva de genu asta stiam si eu (valabil si la casco).

Pt mai putine dureri de cap, eu as repara-o pe casco.

PS: e destul de sifonata.

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 16.03.2007

 Marius3k, on Jun 3 2008, 10:03, said:

Daca vinovatul a baut eu stiam ca RCA-ul nu plateste.

Daca e asa, atunci plateste chiar vinovatul? Adica, e fortat de legi, sau trebuie sa ma judec cu el pentru reparatie?

 Octavian___28, on Jun 3 2008, 10:13, said:

Ceva de genu asta stiam si eu (valabil si la casco).

Pt mai putine dureri de cap, eu as repara-o pe casco.

PS: e destul de sifonata.

:( :angry: Masina arata inainte impecabil, chiar atragea privirile. Sunt curios daca o sa mai iasa asa din service...  -_-

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,057
  • Înscris: 06.04.2007
O sa iasa bine.
Asta pt ca se va shimba complet aripa, spoileru si capota.

#7
agramatu

agramatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2008
Eu am avut un incident cu un Troleu din CJ care tot la Ardaf era asigurat si mi-au reparat masina cei de la reprezentanta Skoda din CJ fara probleme si spre deosebire de alti asiguratori mi-au schimbat absolut tot fara sa taie nimic de pe deviz: Usa, Aripa, Oglinda, Cauciuc si Rulment roata dar asta poate si faptului ca am fost ferm pe pozitie gata gata sa incep sa ragnesc ca din gura de sarpe....... Deci intai se poate incerca pe RCA-ul respectivului ( doar 5 luni suspendat? eu as spune ca ar trebuii definitiv pentru alcol si castrat sa nu se mai inmulteasca prostii) daca nu esti multumit de oferta Ardaf de reparatii mergi pe CASCO si firma ta de CASCO isi va recupera banii de la vinovat si sau de la ARDAf.


Bafta

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 16.03.2007

 Octavian___28, on Jun 3 2008, 10:26, said:

O sa iasa bine.
Asta pt ca se va shimba complet aripa, spoileru si capota.

Eu trag sperante.

#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,792
  • Înscris: 23.09.2005
Daca soferul era baut RCA nu despagubeste, singura solutie in cazul asta e sa faci pe Casco iar Aliantzul il va da in judecata pe sofer urmand asi recupera paguba

#10
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Daca aveti Casco la Allianz, nu mai exista probleme...

La cati bani dati anual, sa faca si ei o reparatie...

#11
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Depinde de cat de baut era persoana respectiva. Daca era pana in limita legala e acoperit de polita Rca si plateste totul Ardaful. Chiar daca gradul de alcolemie depaseste limita legala tot Ardaful va plati pagubele produse, dar la urma il va da in judecata pe vinovat pentru recuperarea banilor platiti despagubire.
Ca sa nu ai batai de cap poti sa faci pe casco, dar sa stii ca la anu nu o sa mai beneficiezi de reducere.

#12
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,444
  • Înscris: 08.12.2006
Man: Fa masina pe Casco cu regresie pe RCA-ul individului. Adica, mai pe scurt, Alianz(asiguratorul Casco) o sa-si recupereze banii de la Ardaf sau de la amaratul ala, e problema lor. Tu iti faci masina si cu asta basta. Nu trebuie sa scoti nici un ban din buzunar, nimic si nici nu mai stai sa te targuiesti cu constatatorii de la RCA, care or sa traga cat or sa poata de devizul ala, doar-doar o iesi 0.

#13
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
exact. o faci pe casco la allianz, schimbi tot ce e necesar si pe urma ei isi recupereaza banii prin regres de la ardaf. nu ai nici o treaba cu ei.eu asa am facut.

eu din cate stiu rca plateste indiferent de conditii(baut sau nu), la casco sunt probleme.

#14
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 16.03.2007
Nu stiu exact cum au masurat alcoolemia vinovatului, eu nu am fost martor la accident. Dar exista cifra depistata de politie de 0,14 (?). Din cauza asta i-au marit suspendarea permisului la 5 luni si amenda.

#15
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 Marius3k, on Jun 2 2008, 20:03, said:

Daca vinovatul a baut eu stiam ca RCA-ul nu plateste.
Ba da, plateste!

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Din cate stiu eu Casco nu plateste daca ai fost baut la volan, dar nu acelasi lucru se intampla cu RCA-ul. Practic RCA-ul e incheiat ca sa protejeze victima, inclusiv daca vinovatul s-a uract baut la volan. Acum e foarte posbil ca RCA sa-l dea pe vinovatul baut in judecata, insa prea putin conteaza.

#17
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Solutia: iti faci masina pe CASCO cu REGRES CATRE ARDAF!

#18
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 16.03.2007
Dosarul de daune s-a facut a doua zi dupa incident, si a fost trimis la Bucuresti, deoarece s-a estimat ca pagubele sunt mai mari de 10.000 lei. Agentul ardaf care a constatat dauna nu a ridicat nici o pretentie, a acceptat orice reparatie si inlocuire, a fost de treaba. Saptamana aceasta ar trebui ca masina sa intre in service. Binenteles, a fost nevoie de programare pt service, fiind foarte aglomerati. Sa vedem acum cat va dura...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate