Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Botez

- - - - -
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#73
danidun

danidun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2010
Dupa un botez fotografiat anul trecut, am fost chemat de parintii fetitei de mai jos (Diana) si la traditia taierii motului si a ruperii turtei. Pentru povestea completa, bagati un ochi aici: Fotografii Diana

Edited by caramell, 29 April 2010 - 12:23.
Pozele se incarca direct pe forum. Max 300KB/poza


#74
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
dragute imaginile, as "critica" doar faptul ca's cam multe portrete la inceput in serie, iar conversia alb/negru e lipsita de contrast si de negru (dar asta e doar o preferinta personala)

botez teodora

Attached Files



#75
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cam intunecate fotografiile pentru gustul meu, cand vine vorba de botez. In rest, ca de obicei hyde e la inaltime. :)
Indraznesc sa pun si eu un botez.

Attached Files


Edited by filipxxx, 26 April 2010 - 22:11.


#76
danidun

danidun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2010
Hyde, imi plac. Au o atmosfera aparte.

Filipxxx, ar mai trebui lucrat la balansul de alb. De asemenea, blitzul se vede urat in unele poze.

Pun si eu un cadru de la un botez recent unde m-am simtit foarte bine:

*** Link imagine sters. Pozele se incarca direct pe forum ***

Povestea intreaga aici:

FOTOGRAFII BOTEZ DARIA

Edited by caramell, 29 April 2010 - 12:26.
Pozele se incarca direct pe forum. Max 300KB/poza


#77
silviu28

silviu28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.08.2009

 danidun, on 29th April 2010, 02:51, said:

Hyde, imi plac. Au o atmosfera aparte.

Filipxxx, ar mai trebui lucrat la balansul de alb. De asemenea, blitzul se vede urat in unele poze.

Pun si eu un cadru de la un botez recent unde m-am simtit foarte bine:

*** Link imagine sters. Pozele se incarca direct pe forum ***

Povestea intreaga aici:

FOTOGRAFII BOTEZ DARIA


Felicitari Dan, ai surprins foarte bine/frumos atmosfera.
Se vede frumusetea stilului fotojurnalistic!

#78
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Daca pana acum n-am facut botezuri, a venit vremea sa fac si asta....

Attached Files



#79
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
@hyde superbe vreau sa stiu si eu cum faci sa obtii nuantele alea de rosu si albastru
@filipxxx ca sa nu detaliez prea mult, balas de alb gresit in multe, focus aiurea cel putin in a 3-a, si blitz-ul ala nu favorizeaza pe nimeni...iar unele cadre sunt si cam banale.
@florinel stimabile coleg... ne intalnim din nou... let the battle begin :D just kidding... superbe dar imi permit sa iti aduc si putina critica constructiva... penultima de exemplu e superba... dar saracul micut pare oparit.... e prea rosu... stiu ca asa arata toti bebeii dar e totusi deranjant... un mask in photoshop si redusa putin saturatia pe rosu ar fi facut minuni.


acum si cateva de la mine

Attached Files



#80
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
hefe: trag raw si modific wb-ul si tonurile in lightroom. depinde foarte mult si de lumina

#81
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
si eu la fel dar nu obtin asemenea culori.... :( anyway si putina critica....

#82
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
scuze, nu am criticat din lipsa de timp
rama si watermarkul sunt no-no :)
altfel, prea mult portraiture (sau, ma rog, orice metoda e folosita pentru piele). compozitiile nu sunt rele, insa umbrele sunt foarte dure (mai ales la cea cu cristelnita, probabil din cauza blitz-ului).

#83
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
ms de critica... rama asa imi place :) oricum nu afecteaza fotografia... watermark-ul il las acolo ca mi s-au furat destule, am inteles sa o las mai moale cu pielea :) si umbra de la aia cu cristelnita nu e vina mea :)) mai era un fotograf acolo care baga cu blitzu-n ochii... am avut ghinionul sa declansam in acelasi timp... si pe mine ma sacaie.... oricum ms de critica

#84
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Vad ca toata lumea se ia de balansul meu de alb :D. Mie asa imi place, sa surprind atmosfera calda a unui botez in familie prin poze mai "galbejite". De exemplu desi lumanarea o am si facuta cu un balans perfect, facuta cu blitz reflectat din peretele din stanga, fotografia pare una de produs cu iluminare perfecta si nu transmite atmosfera din local.
Despre blitul direct pot sa spun ca am preferat sa dau asa si sa fiu sigur ca inghet momentul cristelnitei ca era slujba pe la 6.30 seara si lipsa lumina. M-am gadit ca mamei o sa-i placa mai mult momentul in sine decat o sa-i displaca reflexiile urate de la blitz. La cel cu nasa tinand copilul eram undeva in spate pregatit pentru un cadru de grup, cand am sesizat expresia copilului.  Am pus blitul direct ca nu mai aveam timp sa schimb f-stopul si ISO, si tot n-am mai prins expresia initiala a copilului care se uita atent la lumanare.
Oricum, multumesc tuturor pentru pareri, ca doar asa se invata. :)

@HEFE Mult prea multa prelucrare pe fete dupa parerea mea. Toate cadrele mele au prelucrare pe fata copilului care era plin de bubitze ca era foarte mic (1 luna), insa pielea la "al meu" inca pare naturala, mai ales pentru un neprofesionist. Cel putin penultima e ciudata tare, parca ar avea fata de ceara nu pielea clasica de bebelus.
P.S. A patra e horror, mai ales tinand cont ca vorbim de botez. Nu inteleg prelucrarea in alb-negru mai ales in conditiile in care au disparut toate detaliile din spate si nu se vede decat copilul ingrozit in prim plan.

Edited by filipxxx, 05 May 2010 - 18:48.


#85
danidun

danidun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2010
Un cadru de la o sedinta foto de familie, ce a avut loc la o saptamana dupa botez:

Attached File  Daria___fotograf_Dani_Dunca.jpg   253.14K   180 downloads

Mai multe cu Daria, Horia si Mihaela aici: Sedinta foto Daria

#86
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Si-am fost la un botez ieri, poate o sa revin cu mai multe:

Nicol

Attached File  DSC_1838.jpg   278.32K   209 downloads

#87
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Ca sa nu fiu foarte acid...am sa imi spun doar parea personala si vreau sa mi-o luati doar ca atare...nu fac critica  doar spun ce ar putea fi corectat si nicidecum ca nu imi plac.

@danidun: momentele sunt surprinse Ok dar pentru gustul meu aproape toate fotografiile sunt supraexpuse ceea ce duce la pierderea de cele mai multe ori a detaliilor pe alb, iar conversia alb negru nici mie nu mi se pare cea mai  reusita. Incearca totusi o alta tonare.
Tu tragi pe Nikon?

@hyde: fotografiile nu sunt foarte sharp chiar si pe punctul de focus din cauza folosirii la maxim a setarilor aparatului si aici ma refer la faptul ca deschizi diafragma obiectivului de multe ori chiar si la maxim si urcarea in ISO prea sus fata de posibilitatile camerei. Nici balansul de alb nu mi se pare tocmai reusit dar tinand cont ca fotografiile sunt facute in biserica e de inteles sa aduci o temperatura potrivita de culoare pe prim plan chiar daca restul fotografiei fuge pe rece. Ca si sfat incearca sa tragi un f stop sau maxim doua mai subexpus in biserica in favoarea vitezei shooterului obtinand astfel o stabilitate a imaginii, iar  un f stop sau doua din prelucrare nu mai e mare lucru. Restul e can,can. E posibil sa le vad eu asa si din cauza dimensiunii reduse a imaginilor...

@filipxxx: faine imagini...a 5-a dupa parerea mea "nu o mai face data viitoare"lasa si tu copilul sa ia ia o  gura de aer apoi declanseaza... in rest fotografii placute si chiar daca folosesti flashul nu mi se pare chiar asa deranjant mai ales cand il folosesti pe cadre inguste. Pe cele largi...clar iti ies beciuri daca nu tragi pe o diafragma larg deschisa.
ultimele doua sunt mai galbejite.

@florinel: bune toate...a 9-a foarte buna. La ultima si penultima cred ca observi singur ce este in neregula...dar nu mai scriu de ele.

@HEFE: bune, prelucrari excesive pe ici colo... ultima prea ingusta si umbre prea tari din cauza flashului...La fel si a 4-a


@nicolaie: Una si buna.
(Tu nu erai pe Canon?Acum vad ca tragi cu D700. E posibil sa te confund...nu prea am timp sa intru de cate ori vreau eu pe forum )

Acum nu va luati de mine ca v-am criticat...Nu...Nu le-am criticat...v-am spus doar ce nu-mi place mie, invatam impreuna aici si sper din tot sufletul sa le luati ca si constructive... Lumina buna sa aveti in continuare si spor la fotografiat.

#88
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

 StudioOne, on 5th July 2010, 09:18, said:

@nicolaie: Una si buna.
(Tu nu erai pe Canon?Acum vad ca tragi cu D700. E posibil sa te confund...nu prea am timp sa intru de cate ori vreau eu pe forum )


El era pe Pentax. Da' era mic atunci, nu stia ce face :D

#89
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
@studioone - de acord cu ce ai zis :)

cum nu am mai intrat nici eu de mult timp pe forum, sa mai pun cateva cadre de la unul din evenimentele la care am fost intre timp

Attached Files



#90
danidun

danidun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2010
Attached File  Poze_foto_botez_N2.jpg   64.52K   148 downloads

Attached File  Poze_foto_botez_N14.jpg   117.62K   126 downloads

Mai multe din aceasta serie pe BLOG

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate