Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 

Botez

- - - - -
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#109
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postnicolaie, on 16th July 2012, 03:41, said:

Daca te ataci atunci cand esti criticat, nu o sa iti foloseasca critica si nu o sa avansezi asa cum iti doresti. Critica are rolul de a-ti arata probleme sau greseli pe care tu sa le corectezi.

Care ar fi problemele, asa cum vad eu cadrele  ?

Pai, ar fi in primul rand expunerea si balansul de alb, lucuri de baza.

- Folosesti un D90 dar vad ISO800, in biserica. Mergea linistit 1600 tras RAW, sau chiar 3200 la nevoie.
- Vad f/5.6 la interior. De ce ? Ai incercat sa mergi pe profunzime maxima de camp ? De ce nergi cu un obiectiv de kit in biserica, sau in general la eveniment ?
- Vad balans gresit, cadrele sunt portocalii. Cumva ai tras JPEG ? De ce ?

Calitatea tehnica a cadrelor reprezinta primul mare obstacol, odata ce treci de el, poti lucra la partea artistica. Investeste timp si bani in rezolvarea problemelor astora. Si eu mai am de invatat multe, dar m-am asigurat ca o iau de la 0, asa trebuie sa faci si tu.

Salut Nicolae

Nu ma atac la critici, insa m-a iritat intrebarea vadit tendentioasa daca am luat bani sau nu. Stii bine ca munca si timpul pierdut nu se fac pe degeaba indiferent ce crede unul sau altul despre calitatea produsului final.

In ce priveste remarcile tale:
- Am folosit ISO 800 pentru ca m-am gandit ca 1600 ar pixela imaginea prea mult. Admit ca s-ar putea sa fi gresit.
- Am tras cu 5.6 sa incerc sa compensez luminozitatea mediocra a obiectivului de kit. Din pacate, momentan, nu am un obiectiv mai luminos decat 18-55 ul.
- Toate cadrele au fost trase RAW si prelucrate in TIFF, dupa care la final le-am salvat ca jpg. Balansul a fost setat de la inceput pe flash (SB 600).

Nu am folosit efecte HDR ci doar am umblat la highlights si am folosit unele filtre.
Sunt doar la inceput, este evident ca am facut si greseli mari/mici. Deocamdata clientul a fost multumit de cele cateva poze pe care i le-am dat  in preview. Din start insa stia cam ce poze fac eu in alte situatii. Sa vedem ce zice la urma. :D

Edited by mihaigerard, 16 July 2012 - 10:37.


#110
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
din ce vad eu ar fi ceva editare gen desene animate  . Mai vb peste fro 2 ani. Asculta-i pe forumisti ca in general se pricep. E volutia ca fotograf tine de evolutia perceptiei , a ochiului sa zicem. Tu esti revoltat pe critici pt ca la stadiul la care esti acum pur si simplu nu vezi ca pozele sun praf. O sa vezi si asta stai linistit, dar peste fro 2 ani, asa de framantari si exercitii .

#111
solver

solver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 30.06.2004

View Postmihaigerard, on 16th July 2012, 11:35, said:

Stii bine ca munca si timpul pierdut nu se fac pe degeaba indiferent ce crede unul sau altul despre calitatea produsului final.
E uite ca unii s-au mai dus la evenimente si pe gratis ca al 2-lea fotograf pentru a invata si a evolua INAINTE de a lua bani.

Quote

- Am folosit ISO 800 pentru ca m-am gandit ca 1600 ar pixela imaginea prea mult. Admit ca s-ar putea sa fi gresit.

Te-ai gandit?? Adica nu stii exact cum arata pozele de pe aparatul tau la diferite ISO ?

Quote

- Am tras cu 5.6 sa incerc sa compensez luminozitatea mediocra a obiectivului de kit. Din pacate, momentan, nu am un obiectiv mai luminos decat 18-55 ul.
Nu are nici o logica ce spui tu. Daca inchizi diafragma eventual cresti sharpnes-ul. Dar in general in portretistica si in special la copii pozele pot sa fie si mai soft. Nu trebuie sa vedem toate imperfectiunile pielii si fetei.

Quote

Sunt doar la inceput, este evident ca am facut si greseli mari/mici. Deocamdata clientul a fost multumit de cele cateva poze pe care i le-am dat  in preview. Din start insa stia cam ce poze fac eu in alte situatii. Sa vedem ce zice la urma. :D
Faptul ca clientul tau nu are o cultura fotografica cat de cat si este usor de multumit nu schimba faptul ca tu ti-ai asumat rolul de fotograf la evenimentul lui si acest rol ar trebui sa vina si cu niste raspunderi. Mie mi se pare ca ai luat totul prea in joaca. Presupun ca nici nu are rost sa te intreb de aparat de backup in cazul in care al tau se strica fix in mijlocul evenimentului.
PS. Sunt convins ca poti sa zici acum ca tot ce ai scris tu nu-mi era adresat mie, dar cata vreme postezi pe o arie publica oricine poate sa raspunda la ce postezi tu.

#112
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postsolver, on 16th July 2012, 11:54, said:

E uite ca unii s-au mai dus la evenimente si pe gratis ca al 2-lea fotograf pentru a invata si a evolua INAINTE de a lua bani.



Te-ai gandit?? Adica nu stii exact cum arata pozele de pe aparatul tau la diferite ISO ?


Nu are nici o logica ce spui tu. Daca inchizi diafragma eventual cresti sharpnes-ul. Dar in general in portretistica si in special la copii pozele pot sa fie si mai soft. Nu trebuie sa vedem toate imperfectiunile pielii si fetei.


Faptul ca clientul tau nu are o cultura fotografica cat de cat si este usor de multumit nu schimba faptul ca tu ti-ai asumat rolul de fotograf la evenimentul lui si acest rol ar trebui sa vina si cu niste raspunderi. Mie mi se pare ca ai luat totul prea in joaca. Presupun ca nici nu are rost sa te intreb de aparat de backup in cazul in care al tau se strica fix in mijlocul evenimentului.
PS. Sunt convins ca poti sa zici acum ca tot ce ai scris tu nu-mi era adresat mie, dar cata vreme postezi pe o arie publica oricine poate sa raspunda la ce postezi tu.

1. Bravo lor.
2. Stiu foarte bine cum arata. De-asta am optat pentru ISO 800.
3. Mie mi se pare logic. Cu cat ai diafragma mai deschisa, cu atat intra mai multa lumina. Alternativa e sa cresti ISO.
4. Are cultura fotografica medie. Da, am avut un D40 ca backup. :)

#113
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Creste ISO. Decat sa le rupi ochii cu blitz, mai bine pui un 1600 si apoi din 2 slidere in lighroom scapi de zgomot, decat o poza distrusa de blitz, care arata ca si cand ar fi facuta in pestera, mai bine una cu putin zgomot dar si cu lumina ambientala. Pe printuri pana in A3 o sa vezi ca zgomotul nu este prea vizibil la ISO1600.

La o nunta, acum cativa ani, am iesit din biserica foarte intunecoasa, i-am pus in fata bisericii la o poza de grup, era foarte seara si abia mai era ceva lumina afara. Aveam ISO800 si f/4 sau f/2.8, era tarziu si ei asteptau repede poza. Dau sa fac poza si blitzul de pe aparat abia imi declanseaza, i se terminasera bateriile fix atunci. Evidenta ca nu am mai stat sa schimb bateriile, m-am panicat, si am ramas cu o poza subexpusa cu vreo 2 stopuri, pe un D80, care nu e deloc bun la ISO, dupa standarde moderne. Am corectat-o (ISO 3200 echivalent..) si am tiparit-o pe A3, tocmai pe aia au vrut-o tiparita.., si sa stii ca a aratat decent poza. Deci stai linistit cu "pixelarea" ta, fa niste probe de print si ai sa ramai uimit de ceea ce se poate. Pentru a rezolva si mai mult problema expunerii, fa cumva si cumpara-ti un tamron 17-50 2.8. Daca tot mergi la evenimente, imprumuta-te, fa cumva..

In ceea ce priveste balansul, ai judecat-o gresit. In biserica nu pui :flash: pentru ca ai lumina ambientala din surse arficiale, care sunt muult mai calde decat blitzul tau, iar lumina de blitz se reflecta de pe peretii rosiatici. Practic ai becuri de 2500 de kelvin, iar blitzul tau da 5600. Nici vorba de balans corect. Ai 2 solutii: mergi cu blitzuri pe stative si le pui in biserica, omori toata ambientala si dai cu blitzurile spre subiect ca sa nu ai reflexii colorate prea mult, sau pui un gel colorat pe blitz si pui balansul custom sau incandescent.

Edited by nicolaie, 16 July 2012 - 13:36.


#114
cocosan75

cocosan75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.10.2012
Salut, vin si eu cu o fotografie de la un botez, precizez din start ca nu am fost fotograful botezului, nu sunt profesionist. Astept va rog criticile dumneavoastra! multumesc! Cadrul nu a fost aranjat, asa i-am surprins, uitandu-se la lustra

Attached Files


Edited by cocosan75, 26 October 2012 - 12:19.


#115
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
@cocosan: nu ma incanta fotografia. nici ca si lumina, claritate, si calitate generala a imaginii, nici ca si compozitie.

Eu va arat cateva imagini cu un cuplu adorabil, in varianta inainte si dupa nastere, urmand ca peste ceva timp sa va arat si botezul, dupa ce o sa aiba loc:

Before:

Attached File  DSM_7093_mic.jpg   526.1K   84 downloads  Attached File  DSM_7146_mic.jpg   360.97K   88 downloads Attached File  DSM_7176_mic.jpg   747.08K   87 downloads Attached File  DSM_7211_mic.jpg   402.44K   88 downloads  Attached File  DSM_7220_mic.jpg   480.43K   88 downloads Attached File  DSM_7227_mic.jpg   476.63K   91 downloads Attached File  DSM_7249_mic.jpg   458.48K   93 downloads  Attached File  DSM_7276_mic.jpg   720.95K   89 downloads  Attached File  DSM_7324_mic.jpg   253.75K   82 downloads  Attached File  DSM_7387_mic.jpg   286.37K   84 downloads


After:

Attached File  DSM_9089_prel_mic.jpg   370.4K   96 downloads  Attached File  DSM_9176_mic.jpg   445.34K   103 downloads  Attached File  DSM_9224_prel_mic.jpg   274.13K   101 downloads  Attached File  DSM_9282_prel_mic.jpg   288.6K   98 downloads  Attached File  DSM_9063_prel_mic.jpg   338.3K   92 downloads

Edited by nicolaie, 03 January 2013 - 22:41.


#116
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Misto toate dar cu adevarat remarcabile sunt de la before 7 si de la after 2 si 3... Ai avut si modele cooperante,regie,butaforie plus pricepere .. deci iese lucrarea. Casuta aia prajitura inghetata in ce oras e? ....ca e fimea convinsa ca o sa o duc acolo si insista sa aflu.

#117
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postnenis, on 03 ianuarie 2013 - 23:34, said:

........... Casuta aia prajitura inghetata in ce oras e? ....ca e fimea convinsa ca o sa o duc acolo si insista sa aflu.

Timisoara! Parcul Copiilor!

Costel ... frumoase!

#118
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 08.01.2010
Nu vreau sa critic imaginile deoarece nu e domeniul meu de experienta, insa ma tot intreb de ce pentru cei care fac astfel de imagini toate cuplurile sunt adorabile, frumoase, romantice sau mai stiu eu cum?:)

#119
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
@nenis: Multumesc pentru aprecieri. Acea casuta din turta dulce se afla in Parcul Copiilor din Timisoara. Dupa lupte seculare, care au durat vreo 3-4 ani, fosta administratie a orasului a reusit sa redeschida Parcul Copiilor, aproape complet refacut. Este in apropierea prefecturii, iti recomand oricand o vizita, iti pot fi ghid daca nu esti din oras.

@alexistm: Multumesc frumos.

@cumulus: Nu stiu, avand ocazia sa lucrezi cu oameni diferiti, in perioade diferite, ajungi sa le cunosti si partile bune, si mai putin bune. Majoritatea celor care apeleaza la mine pentru lucrurile astea, in care patrund in sanul familiei lor si ajung sa ii cunosc foarte bine, sunt prieteni sa prieteni ai altor prieteni, si in toate cazurile sunt oameni de isprava, Sigur ca e si un cliseu, sa spui ceva de bine de clienti sau prietenii ce iti sunt modele, dar te asigur ca daca i-ai cunoaste ai spune la fel, si nu din politete sau curtoazie.

La multi ani !

Edited by nicolaie, 03 January 2013 - 23:58.


#120
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostCumulus, on 03 ianuarie 2013 - 23:46, said:

Nu vreau sa critic imaginile deoarece nu e domeniul meu de experienta, insa ma tot intreb de ce pentru cei care fac astfel de imagini toate cuplurile sunt adorabile, frumoase, romantice sau mai stiu eu cum?Posted Image
Eu cred ca pt asta platesc oamenii, sa fie pusi ,,intr-o lumina favorabila". Oricum e retorica intrebarea. Si  poti sa critici cat vrei si ce vrei chiar daca nu e domeniul tau de experienta ca si noi putem sa criticam la pasarime, chiar daca nu am pozat decat cativa porumbei ametiti in toata carieraPosted Image

#121
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Gata si botezul de mai sus. Ati vazut imagini de la primele doua sedinte foto, acum va pot arata un rezumat din tot ce a iesit:

http://nicolaiecoste...botez-stefania/

Attached File  Stefania_249_mic.jpg   573.04K   81 downloadsAttached File  Stefania_362_mic.jpg   391.94K   87 downloads Attached File  Stefania_537_mic.jpg   523.24K   83 downloads Attached File  Stefania_416_mic.jpg   455.55K   87 downloads Attached File  Stefania_790_mic.jpg   336.54K   82 downloads

Edited by nicolaie, 10 March 2013 - 17:17.


#122
Mitucko

Mitucko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.06.2009
Primele 2 boteze la care am fost . Cateva sfaturi va rog , pentru viitoarele !

Attached Files



#123
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu imi plac, mai ai destul de lucru.

1. Snapshot, ai taiat vertical copilul, l-as fi luat orizontal si as fi facut prezenta mamei simtita, nu doar cateva bucle. Asa am ales sa fac in situatia asta:

Attached File  SC_175_mic.JPG   323.11K   41 downloads

2. Prea de jos, prea multa haina, nu se vede fata, ai tras printre barele patului. Si eu am tras printre bare dar am ascuns pozele in selectie, am pus putine.

Attached File  Stefania_220_mic.jpg   234.54K   39 downloads  Attached File  Stefania_209_mic.jpg   218.8K   36 downloads

3. Ai incercat ceva dar ai pus manuta fix in centru, imaginea este subexpusa si este gri, nu alb-negru.

Attached File  Stefania_225_mic.jpg   208.76K   34 downloads

4. Rupt din context, nu inteleg imaginea. pare un snapshot de familie, legatura cu botezul fiind inexistenta.

5. S-a vrut un moment mai deosebit dar iarasi gri, subexpus, nasa cu ochii inchisi, nasul taiat cu gura pe din doua (ori barba, ori buze, in cazul in care are o expresie ce merita), bebele pare soft, neclar.

6. Asta ar fi ok ca idee, desi eu as fi sters-o pe motiv de aspect inestetic la bebe.

7. Idee draguta, incadrare aiurea. Cadrul se opreste in dintii mamei, trebuia alta incadrare.

E bine ca ai ocazii sa exersezi, as zice totusi sa tragi raw si sa incepi sa convertesti serios, macar sa asiguri calitatea imaginii, daca cea a compozitiei este mai greu de asigurat.

Edited by nicolaie, 26 March 2013 - 23:55.


#124
Mitucko

Mitucko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.06.2009

View Postnicolaie, on 26 martie 2013 - 23:50, said:

Nu imi plac, mai ai destul de lucru.

1. Snapshot, ai taiat vertical copilul, l-as fi luat orizontal si as fi facut prezenta mamei simtita, nu doar cateva bucle. Asa am ales sa fac in situatia asta:

Attachment SC_175_mic.JPG

2. Prea de jos, prea multa haina, nu se vede fata, ai tras printre barele patului. Si eu am tras printre bare dar am ascuns pozele in selectie, am pus putine.

Attachment Stefania_220_mic.jpg  Attachment Stefania_209_mic.jpg

3. Ai incercat ceva dar ai pus manuta fix in centru, imaginea este subexpusa si este gri, nu alb-negru.

Attachment Stefania_225_mic.jpg

4. Rupt din context, nu inteleg imaginea. pare un snapshot de familie, legatura cu botezul fiind inexistenta.

5. S-a vrut un moment mai deosebit dar iarasi gri, subexpus, nasa cu ochii inchisi, nasul taiat cu gura pe din doua (ori barba, ori buze, in cazul in care are o expresie ce merita), bebele pare soft, neclar.

6. Asta ar fi ok ca idee, desi eu as fi sters-o pe motiv de aspect inestetic la bebe.

7. Idee draguta, incadrare aiurea. Cadrul se opreste in dintii mamei, trebuia alta incadrare.

E bine ca ai ocazii sa exersezi, as zice totusi sa tragi raw si sa incepi sa convertesti serios, macar sa asiguri calitatea imaginii, daca cea a compozitiei este mai greu de asigurat.
Iti multumesc mult pentru ca ti-ai facut timp si mi-ai explicat la fiecare cadru ce am gresit sau nu ! O sa tin cont pe viitor de toate sfaturile . O seara faina !

#125
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cu placere, pentru asta suntem aici :) Sunt sigur ca pe viitor o sa am mai putine obiectii.

#126
Mitucko

Mitucko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.06.2009

View Postnicolaie, on 27 martie 2013 - 17:51, said:

Cu placere, pentru asta suntem aici Posted Image Sunt sigur ca pe viitor o sa am mai putine obiectii.
Ce imi sugerezi , sa fac un curs pentru compozitie , sau niste carti ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate