Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Botez

- - - - -
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#127
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am invatat foto citind f. mult de pe internet, participand la diverse intruniri foto si comparand rezultatele, urmarind tutoriale, filme ale maestrilor. Dar cel mai mult am invatat ca si second shooter/ shooter principal la evenimente mici, pentru diversi fotografi cu experienta. Acolo am avut ocazia sa ma pun in fata faptului implinit, sa las teoriile la o parte si sa dau piept cu conditiile de lumina, cu obiceiurile, cu oamenii, ca mai apoi fotograful principal sa imi ia munca la microscop (de nevoie, pentru ca din pozele mele ar fi trebuit satisfacuti clienti, nu ca sa ma invete pe mine foto, ca nimeni nu are nevoie de inca un fotograf concurent ).

In mod sigur ai nevoie atat de aspectele teoretice, de practica individuala, astfel ca atunci cand mergi la eveniment sa fii toba de carte si sa stii exact ce ai de facut, dar ai nevoie si de indrumarea cuiva priceput (sau mai degraba critica si reprosuri, de multe ori), ca sa nu bati campii de unul singur.

Sa faci poze de placere e una, sa mergi in casa omului si sa ii ceri bani in schimbul unor fotografii, e alta.

Edited by nicolaie, 27 March 2013 - 18:43.


#128
Mitucko

Mitucko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.06.2009

View Postnicolaie, on 27 martie 2013 - 18:40, said:

Eu am invatat foto citind f. mult de pe internet, participand la diverse intruniri foto si comparand rezultatele, urmarind tutoriale, filme ale maestrilor. Dar cel mai mult am invatat ca si second shooter/ shooter principal la evenimente mici, pentru diversi fotografi cu experienta. Acolo am avut ocazia sa ma pun in fata faptului implinit, sa las teoriile la o parte si sa dau piept cu conditiile de lumina, cu obiceiurile, cu oamenii, ca mai apoi fotograful principal sa imi ia munca la microscop (de nevoie, pentru ca din pozele mele ar fi trebuit satisfacuti clienti, nu ca sa ma invete pe mine foto, ca nimeni nu are nevoie de inca un fotograf concurent ).

In mod sigur ai nevoie atat de aspectele teoretice, de practica individuala, astfel ca atunci cand mergi la eveniment sa fii toba de carte si sa stii exact ce ai de facut, dar ai nevoie si de indrumarea cuiva priceput (sau mai degraba critica si reprosuri, de multe ori), ca sa nu bati campii de unul singur.

Sa faci poze de placere e una, sa mergi in casa omului si sa ii ceri bani in schimbul unor fotografii, e alta.
Intr-un timp eram second shooter-ul unui alt fotograf . In prima faza am crezut ca am ce sa invat de la el , dar am realizat ca el imi baga in cap mai multe prostii . Era genu care doar se lauda cu sculele lui si in rest era numa gura' de el . Abia dupa ceva timp , mi-am dat cu seama ca nu am ce sa invat de la el .

#129
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Inveti de la tine, de la ce faci acolo, de la ce situatii iti apar.
Analizezi fotografiile, vezi unde ai gresit, daca ai gresit, te gandesti ce ai face diferit data viitoare, iar la urmatoarea ocazie pui in practica.
Asa ca nu as zice ca e rau sa fii fotograf secundar la un botez, chiar daca nu crezi ca ai ce invata de la el.

#130
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Intr-un fel e bine ca era slab, ca asa ai putut sa vezi ce greseli face si el, ai crescut din asta, ai vazut ce si cum nu se face, chiar daca castigul a fost mult mai mic decat daca ai fi lucrat cu un meserias. In principiu sunt doua tipuri de fotografi: comercianti, care fac asta pentru bani, ca sa plateasca ratele si chiria, si artisti, care urmaresc pe langa partea financiara, si sa exprime ceva prin imaginile lor. Daca ai noroc, nimeresti langa un artist de unde ai ce invata pe mai multe planuri.

Se devine greu fotograf bun, trebuie ani, nopti pierdute, bani cheltuiti pe scule si carti, oameni intalniti si colaboratori diversi de-a lungul vremii.

Vad ca ai inceput prin a accepta critica, a incerca sa inveti din greseli, sa cresti fara sa pretinzi mult la inceput. Ai ales calea cea buna, in opinia mea.

Edited by nicolaie, 27 March 2013 - 21:55.


#131
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
am acceptat sa fotografiez la botezul unei cunostiinte...avand in vedere ca e primul meu eveniment de genul acesta, v-as ruga sa-mi dati niste sfaturi...in principal ma intereseaza momentele cheie la care trebuie sa fiu atent, cum se procedeaza cu pozele de grup...etc. tehnic vorbind cred ca ma descurc...voi merge cu un Nikon d90, un blitz Nissin, un 50mm fix si obiectivul de kit.

Edited by blackbone, 19 April 2013 - 13:21.


#132
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

View Postblackbone, on 19 aprilie 2013 - 13:21, said:

am acceptat sa fotografiez la botezul unei cunostiinte...

Mi-ai adus aminte, am fost si eu sa pozez botezul unor prieteni.
Un singur lucru important imi aduc aminte: cand il baga in apa. Partea proasta e ca nu-mi dau seama cand se apropie momentul Posted Image

Asta e singurul cadru care imi place de atunci:

Attached Files



#133
PopaAndreiu

PopaAndreiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.04.2013
Lasa-ma sa ghices, sfanta lumina?

Asta e memorabila. Da trebuia sa prinzi si copilu cu o aura asa... ca jezuz

#134
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sophia-Maria, cateva imagini de la petrecerea de bun venit:

Attached File  DSM_3728_mic.jpg   534.43K   41 downloads  Attached File  DSM_3725_mic.jpg   267.86K   42 downloads  Attached File  DSM_3737_mic.jpg   344.27K   43 downloads

Attached File  DSM_3760_mic.jpg   307.39K   42 downloads  Attached File  DSM_3770_mic.jpg   303.08K   53 downloads  Attached File  DSM_4001_mic.jpg   393.3K   55 downloads

Attached File  DSM_4040_mic.jpg   587.74K   56 downloads  Attached File  DSM_4082_mic.jpg   443.91K   54 downloads  Attached File  DSM_4141_mic.jpg   272.57K   57 downloads

Attached File  DSM_4158_mic.jpg   479.75K   59 downloads  Attached File  DSM_4187_mic.jpg   282.59K   54 downloads  Attached File  DSM_4186_mic.jpg   267.74K   53 downloads

Attached File  DSM_4197_mic.jpg   450.37K   54 downloads  Attached File  DSM_4294_mic.jpg   366.46K   54 downloads  Attached File  DSM_4302_mic.jpg   514.87K   51 downloads

Attached File  DSM_4245_mic.jpg   311.27K   49 downloads  Attached File  DSM_4287_mic.jpg   342.63K   49 downloads  Attached File  DSM_4346_mic.jpg   450.26K   47 downloads

Attached File  DSM_4427_mic.jpg   351.41K   42 downloads  Attached File  DSM_4979_mic.jpg   243.15K   46 downloads  Attached File  DSM_5093_mic.jpg   516.01K   49 downloads

  Attached File  DSM_5305_mic.jpg   410.89K   48 downloads  Attached File  DSM_5322_mic.jpg   375.21K   46 downloads

Mai multe pe blog, peste ceva timp.

Edited by nicolaie, 12 June 2013 - 03:23.


#135
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Ieri am fost pe post de pozar oficial la un botez( hehe primul botez) si recunosc ca m-au trecut toate caldurile

Attached Files

  • Attached File  7.jpg   53.1K   58 downloads
  • Attached File  19.jpg   80.27K   59 downloads
  • Attached File  17.jpg   100.78K   62 downloads
  • Attached File  20.jpg   88.24K   61 downloads
  • Attached File  29.jpg   96.53K   64 downloads
  • Attached File  32.jpg   85.59K   58 downloads
  • Attached File  37.jpg   94.55K   54 downloads
  • Attached File  43.jpg   145.13K   55 downloads
  • Attached File  44.jpg   135.73K   59 downloads
  • Attached File  55.jpg   112.56K   61 downloads
  • Attached File  75.jpg   132.71K   64 downloads

Edited by Tonix, 07 July 2013 - 03:28.


#136
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Cu parere de rau iti spun ca nu se ridica la nivelul peisajelor pe care le faci, ceea ce ne arata inca o data cat de mult inseamna exercitiul si specializarea. E o chestiune de gust, dar cred ca ar fi mers ceva mai multa saturatie/vibranta, poate niste cadre mai stranse si eventual expunerea mai sus. Cat despre momentele surprinse, asta e o chestiune care tine un pic de noroc si de experienta in fotografia de eveniment. Poate fi greu sa surprinzi emotia unui astfel de eveniment. Oricum, sunt niste amintiri ok si cred ca prietenii tai ar trebui sa fie multumiti.

Edited by blonduzzik, 07 July 2013 - 10:22.


#137
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Multumesc Blonduzzik de trecere, am saturat un pic pozele si am reglat o idee luminozitatea si cred ca arata mai bine

#138
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
De obicei se pun cadrele finale... Mi-a placut compozitia - cu luminozitatea cred ca a fost buna ideea, la fotografia cu "pielarie" mai degraba se desatureaza putin dar tu stii mai bine ce urmaresti.

#139
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Am saturat un pic fiindca vreau sa fie o poza color si nu de culori, in general cand e vorba de piele si eu desaturez un pic rosu, ce nu mi-a placut a fost cam intuneric in biserica (in jurul orei 6 ) si a trebuit sa folosesc flashul.

#140
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Avand in vedere ca esti la prima abatere se poate considera ca sunt ok (cu mare indulgenta). Referitor la biserica aia beznoasa la 6 seara am o veste buna pt tine.. Acolo s e pot face poze aproape de calitate pozelor de studio. Daca debutezi in bransa si mai ai evenimente acolo te poti considera meganorocos pt ca ai posibilitatea sa faci poze la calitate maxima in ,,biserica" aia. Ai tavan alb jos nu icoane pictate la 15 m distanta. Ce sa iti doresti mai mult de atat?. Daca te reprofilezi si te bagi pe foto eveniment iti spun ca te inhami la o chestie tare dificila. Haqi ca mai vedem ce faci .. Sa pun si eu ceva  de la un botez.

Attached Files


Edited by nenis, 07 July 2013 - 22:47.


#141
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Multam de sinceritate Nenis ai cateva cadre care imi plac, eu insa prefer o incadrare mai larga (de, obisnuinta) acum nu stiu cum e mai bine.Sincer nici nu am avut alternative fiindca nu am decat un obiectiv cu zoom 11-16mm(mama ce zoom) in rest am 50mm ;100mm cel de kit 18-55mm nu il pun la socoteala.Cum pot sa vad exiful la pozele tale ca n-am nici cea mai vaga idee

Edited by Tonix, 07 July 2013 - 23:59.


#142
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Am si cadre largi dar na cate sa pui la o postareAttached File  IMG_2441 (Copy).jpg   478.49K   53 downloadsAttached File  IMG_2820 (Copy).jpg   679.96K   54 downloadsAttached File  IMG_2968 (Copy).jpg   534.24K   49 downloads

Oricum daca te apuci serios de treaba, apeleaza cu incredere la mine pt un sfat o parere. Ma gandesc ca  ar trebui sa ma bag si eu sa fac pe lovele  ca profesionist  in treaba asta. Am invatat  si nu imi foloseste la nimicPosted Image

Am vz acu cu exif-ul . De obicei il sterg. Oricum daca te intereseaza setarile iti zic de pe acum ca nu conteaza ce setari am folosit eu. CHiar vineri am avut un var al nevestemii in vizita (care vrea sa se apuce de treaba asta si avea prima lucrare) si am intreba insistent cu ce timp sa traga in biserica sa nu ii iasa miscate. Mi-a luat fro o ora sa ii explic ca totul e in functie de cata lumina are acolo si cat e dispus sa riste. Poti sa tragi si cu 1/25 si sa iasa bine si sa iti iasa miscata la 1/160

Edited by nenis, 08 July 2013 - 00:14.


#143
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Imi plac mai mult astea care redau atmosfera .Exif-ul ma ajuta sa inteleg cum a fost facuta fotografia este o dambla de-a mea.M-am uitat pe exiful la pozele mele si am vazut ca am avut timpul intre 1/15 si 1/50 la f3.5 si ISO 1250 de asta am preferat sa folosesc angularul pt a castiga in profunzime si claritate desii stiam ca voi avea probleme cu marginile fotografiilor

#144
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Folosirea de focale scurte (angularul de care zici) este buna in primul rand pt ca iti permite timpi mai lungi de expunere. Eu zic sa nu te mai gandesti sa  ai mare profunzime de camp la foto eveniment.. La mine asta e al doilea botez  si am mai fost la 3 nunti (la primul botez am fost acu 3-4 ani cred.. O sa caut ceva poze de acolo sa pun sa vezi ce bazaconii am facut).  Deci nu am mare experienta in teren ca sa zic asa dar m-a preocupat subiectul din cauza provocarilor la care te supune si fiind  autodidact cel putin, la teorie sunt beton.. Faza naspa este ca fotografia in biserica nu ai unde sa o exersezi . Nu poti gasi in alta parte conditiile de acolo ca sa zici ca faci exercitii pana te prinzi de cioaca.. Am rasucit=o pe toate partile si chiar nu ai unde.. Poate afara pe inserat ar merge dar tot nu e acelasi lucru pt  ca nu ai sursele de lumina cu temperaturi de culoare diferite si  nici oamenii care au ritmuri de miscare inconsistente..
Oricum daca faci poze la eveniment fara presiunea clientului e alta mancare de peste. Poti sa faci ce  vrei, cum vrei si sa le editezi cum vrei fara sa fii stresat prea rau. Daca  e pe lovele deja se schimba smecheria...
   Ce am concluzionat este ca folosirea de focale lungi (chiar la cadre largi) este mai indicata la foto  nunta/botez si diafragmele foarte deschise (si nu neaparat din cauze de low light). Deci astea duc automat la DOF ingust.. Se merge pana acolo incat se fac si pozele de grup la 200 mm, pt aplatizarea trasaturilor si pt un aspect mai ,,profi" al fotografiei.(comprimarea spatiului/fundalului etc)

Edited by nenis, 08 July 2013 - 01:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate