Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Care este cea mai mică particulă de materie?

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#73
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

 miromulus, on Sep 27 2008, 19:44, said:

Undele de Broglie nu sunt asociate doar cu electronul. Vorbeam de altceva dar... in fine.

Osmiumbin, acolo scrie ca indica. IN ACEST MOMENT, in teorie se lucreaza cu electronul punctiform. Asa ca mai termina cu NU si NU. Lasa-ma cu electrodinamica lui Maxwell, te rog. Stiinta a mai progresat.

Accelerator are dreptate doar in privinta sarcinii. In acest moment nu e SIGUR ca electronul este corpuscul. Iar tu gresesti cat cuprinde cand afirmi sus si tare ca cea mai mica particula de materie de cuarcul. Este la fel de fundamental ca electronul si sigur are masa mai mare.

P.S. Microscoape? :) Tu ai auzit de scattering?

Punctiform este deoarece ori cat l-am mari cu instrumentele de astazi el tot un punct ne apare! De acord, insa asta nu inseamna ca este un punct adimensional si nu are marime.... please...

#74
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 osmiumbin, on Sep 27 2008, 18:16, said:

Ca are raza de 2.8179 Ś 10-15 m ca o are 2.8179 Ś 10-1500000 m el tot ocupa loc in spatiu! Daca negi asta inseamna ca sfidezi legile fizicii la propriu!
Orice particula, indiferent cat de mica este ea are masa, are dimensiune (raza) si prin consecinta are volum. Ca nu permite tehnologia de azi identificarea acestora pentu un electron asta este alta mancare de peste, asa cum se spune!
Numai bine! :)

PS: cine a spus cat loc in spatiu ocupa energia? Ca si fotonul are masa. ???

Quote Adrian Buzatu

In lumea cuantica, fiecare particula are niste numere care o caracterizeaza, ele numindu-se numere cuantice. Unul din ele este sarcina electrica, de exemplu. Un altul este spinul. Si mai sunt si alte numere, dar nu e necesar sa le amintim acum. Ei bine, analogia grosolana si imperfecta este ca electronul se invarte in jurul axei sale (spin) si in jurul nucleului, tot asa precum si Pamantul se invarte in jurul axei sale si in jurul Soarelui. Totusi, electronul se invarte chiar si cand sta pe loc. Adica daca ai avea Pamantul singur in Univers, ti-l poti imagina ca sta pe loc, fara se se roteasca in jurul unui corp si fara sa se invarta in jurul axei sale. Totusi, electronul se invarte mereu in jurul axei sale, nu poate fi niciodata in repaus. Atunci spinul sau nu este zero, ci o valoare nenula.

Acum, analogia este imperfecta, am spus. De ce? Pentru ca daca electronul este intr-adevar un punct, asa cum credem noi in fizica particulelor acum (caci am marit cat am putut noi si electronul tot punct ne apare), atunci cum se poate roti un punct in jurul unei axe?

Multe notiuni din cuantica sunt contra-intuitive, fara analogii directe in lumea noastra de zi cu zi. Asadar, pe scurt, spinul este acel numar nenul atribuit fiecarei particule punct astfel incat fiecare punct pare ca se roteste mereu in jurul unei axe!

Toate particulele pe care le stim au spin nenul, particulele de materie precum electronii, muonii, neutrinii, cuarcii au spin 1/2 in anumite unitati de masura, iar particulele care mediaza interactiunile intre particulele de materie (fotonul, bozonul W, bozonul Z, gluonii) au spin 1 in aceleasi unitati de masura. Nu s-a descoperit nici o particula care sa aiba spin zero.

Insa bozonul Higgs, daca exista, are spin zero. Vidul are de asemenea spin zero. E si normal ca bozonul Higgs sa aiba acelasi spin ca vidul, adica zero, pentru ca vidul nu se roteste in jurul axei sale si bozonii Higgs sunt peste tot in Univers (daca exista si teoria e corecta) si particulele se ciconesc cu bozonii Higgs cand merg prin spatiu, adica cand se deplaseaza in vid.
Pentru particulele elementare, spinul este o proprietatea intrisecă (la fel ca și masa sau sarcina electrică) deci electronul nu se învârte în jurul axei sale, deoarece nu are o axă, nu are un centru în jurul căruia să se învârtă deoarece nu este alcatuit din altceva mai mic.
Tocmai asta frumusețea fizicii cuantice, sfidează fizica clasică.
Vezi aici cum au calculat asa-zisa raza a electronului.

 osmiumbin, on Sep 27 2008, 22:57, said:

Punctiform este deoarece ori cat l-am mari cu instrumentele de astazi el tot un punct ne apare! De acord, insa asta nu inseamna ca este un punct adimensional si nu are marime.... please...
Pentru a-l „vedea” cred că vrei să folosești microscop electronic, dar uită-te la lungimea de undă a electronului și la așa-zisa rază a electronului.

#75
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007
Method, nu e deloc frumos ca se sfideaza intre ele fizicile--  :lol:  Daca vrem sa ajungem la Theory of Everything atunci nu trebuie sa se sfideze...
Nu imi place deloc afirmatia ta conforma careia electronul nu are spin! Uite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Electron dai un ALT+F in Firefox (ca am vazut ca asta folosesti) si dai Highlight all la "spin" si o sa gasesti ca electronul are spin ! Chiar in tabelul din dreapta la caracteristici se gaseste!
Toate particulele au spin cu exceptia bozonului Higgs care are spinul 0!
:)

Edited by osmiumbin, 28 September 2008 - 20:42.


#76
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 osmiumbin, on Sep 28 2008, 20:40, said:

Method, nu e deloc frumos ca se sfideaza intre ele fizicile--  :lol:  Daca vrem sa ajungem la Theory of Everything atunci nu trebuie sa se sfideze...
Nu imi place deloc afirmatia ta conforma careia electronul nu are spin! Uite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Electron dai un ALT+F in Firefox (ca am vazut ca asta folosesti) si dai Highlight all la "spin" si o sa gasesti ca electronul are spin ! Chiar in tabelul din dreapta la caracteristici se gaseste!
Toate particulele au spin cu exceptia bozonului Higgs care are spinul 0!
:)
Să luăm dualitatea particulă-undă. La început, părea ceva de conceput, dar corespunde realității.
Unde vezi tu că am scris că electronul nu are spin?
Folosesc Opera ca și browser.

Edited by m3th0dman, 01 October 2008 - 15:24.


#77
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

 m3th0dman, on Sep 28 2008, 11:58, said:

Pentru particulele elementare, spinul este o proprietatea intrisecă (la fel ca și masa sau sarcina electrică) deci electronul nu se învârte în jurul axei sale, deoarece nu are o axă, nu are un centru în jurul căruia să se învârtă deoarece nu este alcatuit din altceva mai mic.

Nu am citit bine?

#78
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 osmiumbin, on Oct 1 2008, 23:36, said:

Nu am citit bine?
Unde scrie în cele ce am spus eu că electronul nu are spin?
Am spus ca spinul este o proprietate intrisecă pentru particulele elementare nu că nu există; nu are moment cinetic, dar are spin.

#79
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 m3th0dman, on Oct 2 2008, 16:00, said:

Am spus ca spinul este o proprietate intrisecă pentru particulele elementare nu că nu există; nu are moment cinetic, dar are spin.
http://en.wikipedia....-de_Haas_effect
http://en.wikipedia..../Barnett_effect

Edited by bonobo, 05 October 2008 - 01:46.


#80
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 osmiumbin, on Oct 1 2008, 16:36, said:

Nu am citit bine?
Omul zisese ca nu se invarte in jurul axei, nu ca nu are spin. Tu presupui ca automat spin inseamna ca se invarte?

#81
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 bonobo, on Oct 5 2008, 01:45, said:

Eu nu înțeleg cu de are moment cinetic, cum se poate învârti unui centru de masă, dacă nu are structuri mai mici.

#82
chataros

chataros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.11.2003

 m3th0dman, on 8th June 2008, 22:17, said:

Se gândeau că materia e formată din bucăți mai mici indivizibile pe care le-au numit atomi (în greacă atom=indivizibil).
N-aveau idee că sunt mai multe tipuri de atomi și că aceștia sunt compuși din mai multe particule.

Nu stiu daca e chiar asa... E posibil ca ei sa se fi gandit la atomi ca ceva indivizibil, poate constituentii quarcilor, sarind peste pasul intermediar de "atom" caracterizat prin electroni, protoni si neutroni. de aceea e irelevant pt ei ca sunt mai multe tipuri de atomi.

 osmiumbin, on 26th September 2008, 22:26, said:

daca are spin, are raza.
Daca are raza, are volum, masa, densitate.

Masa electronului este de 9.11 Ś 10-31 kg
Raza electronului este de 2.8179 Ś 10-15 m

Eu sunt curios raza aceea este raza unei sfere? sau ce fel de raza? A unui cilindru? Sau poate con...


 osmiumbin, on 27th September 2008, 22:57, said:

Punctiform este deoarece ori cat l-am mari cu instrumentele de astazi el tot un punct ne apare! De acord, insa asta nu inseamna ca este un punct adimensional si nu are marime.... please...

Aici este cheia contradictiilor voastre :)

Edited by m3th0dman, 11 December 2009 - 15:02.
unire; Aici nu-i topic de dat cu părerea (subiectivă).


#83
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 6th October 2008, 02:35, said:

Eu nu înțeleg cu de are moment cinetic, cum se poate învârti unui centru de masă, dacă nu are structuri mai mici.

spinul de fapt nu e moment cinetic in sensu' clasic  :). matematic, principiul de excluziune al lu' pauli se iesplica prin statistica fermionilor. p-orma ai efecte de splitare a nivelelor energetice ale H, dublu degenerate initial. asa ca s-a cam "dedus" spinu' asta s=1/2. daca gaseam splitare de nivele quadruplu degenerate insemna ca spinu' era 3/2. iar daca splitarea era de nivel triplu degenerat ne azvirlieam di pi jiam, ca spinu' era 1 si electronu' era boson.

#84
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 calugaru' vaxile, on 14th December 2009, 03:55, said:

spinul de fapt nu e moment cinetic in sensu' clasic  :).
Așa știam și eu:

 m3th0dman, on 2nd October 2008, 15:00, said:

Am spus ca spinul este o proprietate intrisecă pentru particulele elementare nu că nu există; nu are moment cinetic, dar are spin.
Citește articolele date de bonobo, unde cam scrie altceva.

Și încearcă te rog să scrii românește.

#85
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 15th December 2009, 03:47, said:

Așa știam și eu:

Citește articolele date de bonobo, unde cam scrie altceva.

Și încearcă te rog să scrii românește.

1. articolele alea se refera la electronii unui corp solid, unde e legatura?
2. bobirnacu' tau e cam nelalocu' lui. scriu fonetic da' romaneste. tu cind scrii "Eu nu înțeleg cu de are moment cinetic, cum se poate învârti unui centru de masă, dacă nu are structuri mai mici." eu nu te intreb in ce limba scrii. desigur, esti moderator sh-o sa ma arzi pentru "obraznicie". well ... bye, then!

#86
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 calugaru' vaxile, on 15th December 2009, 04:27, said:

1. articolele alea se refera la electronii unui corp solid, unde e legatura?
2. bobirnacu' tau e cam nelalocu' lui. scriu fonetic da' romaneste. tu cind scrii "Eu nu înțeleg cu de are moment cinetic, cum se poate învârti unui centru de masă, dacă nu are structuri mai mici." eu nu te intreb in ce limba scrii. desigur, esti moderator sh-o sa ma arzi pentru "obraznicie". well ... bye, then!
1.Și electronii diferă între ei în funcție de starea de agregare a materialului? :huh: Sau ce contează dacă se referea la electronii unui corp solid?
2.Citește în regulament punctul 2.g regulament cu care ai fost de acord când ai deschis acest cont.
Ia asta ca pe al doilea avertisment.

#87
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

 m3th0dman, on 15th December 2009, 17:07, said:

1.Și electronii diferă între ei în funcție de starea de agregare a materialului? :huh: Sau ce contează dacă se referea la electronii unui corp solid?
2.Citește în regulament punctul 2.g regulament cu care ai fost de acord când ai deschis acest cont.
Ia asta ca pe al doilea avertisment.
1. efectul e dat de functia de unda a electronilor in solid, nu de faptul ca acolo sunt electroni. de fapt "electroni" e un concept destul de vag. un electron in vid nu e acelasi lucru cu un electron intr-un atom de H si nu e la fel ca un electron intr-un corp solid cu N electroni.

2. da, my bad. sau "raul meu", conform legii pruteanu. am gresit forumul. o sa-mi fie de invatatura de minte sa nu ma mai bag in forumuri de limba romana. nu e nevoie sa ma banezi, oricum nu mai scriu pe-aici. n-am nivelul necesar.

#88
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Unde intalnim noi in natura un lucru ce sa fie un "1" absolut ?

Impresia de 1 lucru, cum este generata ea ? Noi vedem 1 mar, insa este un 1 absolut ? Nu, nici vorba ! Marul este alcatuit din molecule (multi de 1), molecula din atomi (multi de 1), atomul din particule subatomice (multi de 1), particula subatomica, tot, este alcatuit din alte particule (multi de 1) si asa merge in profunzime pana vedem ca nu stiu ce particula e facuta din energie, deci iar, unde este un 1 absolut ? Unde exista in natura un lucru ?

Deci cred ca problema este putin mai spinoasa decat pare la prima vedere, nu doar ca nu vom gasi vreodata cea mai mica particula, nu vom gasi niciodata o particula absoluta, adica un lucru ce sa fie doar un lucru. :)

Lucrul, conceptia de 1, atomul, particule...toate sunt doar perceptii inventate de minte.

Edited by Seghedin Mihai, 16 December 2009 - 04:06.


#89
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 calugaru' vaxile, on 16th December 2009, 03:44, said:

1. efectul e dat de functia de unda a electronilor in solid, nu de faptul ca acolo sunt electroni. de fapt "electroni" e un concept destul de vag. un electron in vid nu e acelasi lucru cu un electron intr-un atom de H si nu e la fel ca un electron intr-un corp solid cu N electroni.

2. da, my bad. sau "raul meu", conform legii pruteanu. am gresit forumul. o sa-mi fie de invatatura de minte sa nu ma mai bag in forumuri de limba romana. nu e nevoie sa ma banezi, oricum nu mai scriu pe-aici. n-am nivelul necesar.
1.a)Mie mi se pare că deraiem de la subiect.
Inițial eu credeam că spinul electronului n-are nici o legătură cu momentul cintetic (angular momentum, sper că așa-i zice în română).
Dar bonobo a adus un contraexemplu prin acele efecte care asociază spinul destul de clar cu momentul cinetic (doar în aceste efecte).
Nu înțeleg exact ce nu-i clar până aici.

b)Ce diferă dintre un electron în vid și unul într-un atom de hidrogen? Are sarcina electrică diferită, masa, spinul? Să nu-mi zici că faptul că are altă viteză, energie, funcție de undă, ș.a. înseamnă că electronul îi de fapt diferit.

2.Știam eu că se poate scrie și cum trebuie; nu eu am făcut regulamentul.

#90
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 m3th0dman, on 16th December 2009, 11:23, said:

1.a)Mie mi se pare că deraiem de la subiect.
Inițial eu credeam că spinul electronului n-are nici o legătură cu momentul cintetic (angular momentum, sper că așa-i zice în română).

Evident, are. Spinul este un anumit tip de moment cinetic asociat particulelor mai mult sau mai putin elementare, intre care electronul este exemplul cel mai banal. Spinul nu este un moment cinetic de tip clasic, in sensul ca proprietatile acestui tip de moment cinetic sunt intrinsec cuantice si nu pot fi reduse in mod satisfacator la modelul pur mecanic al unei bilute in rotatie in jurul unei axe proprii (cel putin pana acum numeni nu a oferit o explicatie clasica suficient de convingatoare in acest sens: chestiunea echivalentului clasic al spinului este o problema... spinoasa). E mai practic sa admitem ca momentul cinetic este o proprietate fundamentala in natura, insa ca pentru lumea macroscopica el este esentialmente echivalent cu partea rezultata cinematic din rotatia unui ansamblu de particule constituite intr-un sistem de volum finit, in vreme ce momentul cinetic intrinsec al particulelor componente este de obicei "ascuns" la cateva ordine de marime sub acesta.

Quote

Dar bonobo a adus un contraexemplu prin acele efecte care asociază spinul destul de clar cu momentul cinetic (doar în aceste efecte).

OK, cu ocazia asta am lamurit ca spinul este un moment cinetic si nu un artefact matematic introdus pentru a explica despicarile nivelelor energetice din atomi sau pentru a face statistica Fermi-Dirac. Desigur, spinul ramane tot timpul un moment cinetic, nu este un moment cinetic doar la ocazii mari, cand se uita fizicienii la el. :) Experimentele respective au meritul ca pun in evidenta impactul unui ansamblu de spini microscopici (fara reprezentare cinematica) asupra momentului cinetic al unui sistem macroscopic, cel asociabil reprezentarii intuitive de rotatie.

Quote

Nu înțeleg exact ce nu-i clar până aici.

E cu cantec. Semnificatia experimentelor respective este "spinul electronului este un moment cinetic real", nu "spinul electronului este un moment cinetic generat de rotatia electronului in jurul unei axe proprii" si nici "spinul electronului este un moment cinetic generat de rotatia unor ipotetice particule subcomponente ale electronului in jurul centrului de masa". Ultimele doua afirmatii sunt doar modele explicative/reprezentative de tip clasic care nu au avut prea mult succes la nivel cuantic (deja incercarea de reprezentare clasica a momentului cinetic orbital al electronului in atom ca rezultat al rotatiei unei bilute in jurul nucleului atomic este plina de bube fiindca electronul in atom este descris de un orbital, nu de o traiectorie clasica).
Intrebarea dumitale "Eu nu înțeleg cu de are moment cinetic, cum se poate învârti unui centru de masă, dacă nu are structuri mai mici." este legitima si si-au pus-o si destui fizicieni de-a lungul timpului, insa ea evident tributara reprezentarii noastre intuitive macroscopice "moment cinetic este cand ceva se invarte" la care ne-ar placea sa reducem si momentul cinetic intrinsec cuantic al microparticulelor. Daca renuntam la aceasta reprezentare cinematica macroscopica intuitiva, tot nu am scapat de griji (asa cum am spus si in alta ocazie: electronul e o chestie extrem de complicata), dar macar stam metafizic mai linistiti. :)

Quote

b)Ce diferă dintre un electron în vid și unul într-un atom de hidrogen?

Hamiltonianul.

Quote

Are sarcina electrică diferită, masa, spinul?
Să nu-mi zici că faptul că are altă viteză, energie, funcție de undă, ș.a. înseamnă că electronul îi de fapt diferit.

Depinde ce intelegi prin "de fapt diferit". Daca extragi electronul din atom si "te uiti la el" (i.e. verifici masa, sarcina electrica, spinul etc) vei gasi tot timpul aceleasi valori. In acest sens, toti electronii sunt identici. Insa in acest fel nu ai demonstrat ca "electronul in atom" este identic cu "electronul liber" ci doar ca "electronul scos din atom" nu are nimic special fata de oricare alt "electron liber". In realitate, cu cat particulele participa la interactii mai complexe (hamiltonieni colectivi in special) cu atat ele se comporta mai diferit decat particulele libere (de aceea exista mase efective sau sarcini efective): sistemele cuantice nu pot fi privite in nici un caz ca o simpla suprapune de particule libere, ele sunt altceva atat fata de aceasta suprapunere mecanica cat si fata de fiecare dintre particulele componente. E drept insa ca hamiltonianul atomic nu afecteaza spinul (i.e. nu are tendinta sa ii schimbea valoarea).

Mai general, formularea din titlul topicului este cumva lipsita de sens (daca prin "micime" se are in vedere dimensiunea spatiala). Are sens (partial) intrebarea: care sunt elementele constitutive fundamentale ale materiei? Si aici exista un raspuns foarte dragut si corect care insa nu cred ca va satisface setea de cunoastere: "une particule élémentaire c'est une particule qu'on trouve dans le tableau de particules élémentaires" (J. Iliopoulos)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate