Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care este cea mai mică particulă de materie?

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007
http://en.wikipedia....trino_detection

Chiar din anii 50.

#38
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postbasty_goofy, on Aug 24 2008, 20:23, said:


Asa ai inteles tu de acolo...ca s-a detectat?Vorbeam de articolul publicat.Orice descoperire din fizica este publicata.

#39
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postmarius_sorin, on Aug 24 2008, 19:59, said:

Da-mi articolul. Cei care l-au detectat ar fi trebuit sa fie propusi la Nobel.
Articolul s-a publicat, nobelul s-a luat.

http://www.ps.uci.ed...ews/nuexpt.html

Use search.

Edited by bonobo, 31 August 2008 - 18:58.


#40
Gabriel_P

Gabriel_P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.03.2008

View PostNigel, on Apr 29 2008, 17:50, said:

Gecii considerau atomul ca find cel mai mic.
În secolele trecute, savanții au descoperit că și atomul este alcătuit din... și știm cu toții.
La un moment dat se spunea ca în nucleu sînt protoni și neutroni.
Defapt în ultimele decenii (în funcție de puterea acceleratoarelor construite) sau descoperit o mulțime de particule consituiente ale nucleului, cele mai mici după știința mea find ceva numite quarki.
Unde s-a ajuns? și unde se va ajunge? Cît de mică este cea mai mică particulă? Sau de la un moment dat nu mai avem de a face cu materie ci doar cu anumite forme de energie.

Hai sa lamurim o treaba. Atomul este cea mai mica particula ''CARE NU POATE FI IMPARTIA IN MAI MULTE BUCATI''.  Toata lumea a invata la fizica teaba asta, dar ati uitat. Normal ca si atomul acela e facut din ceva... nu ? ca doar e materie. Parerea mea... atomul e alcatuit la randul lui din energie... particule foarte mici, mai mici decat el poate de ordinul ''milioanelor sau miliardelor care... si de-aici vorba aceea O ALTA DIMENSIUNE ! Adica alte universuri... alte galaxii... alte forte, de alte dimensiuni, lumi paralele... etc. Deja o iau spre SF, dar e adevarat.

#41
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostGabriel_P, on Sep 2 2008, 20:48, said:

Hai sa lamurim o treaba. Atomul este cea mai mica particula ''CARE NU POATE FI IMPARTIA IN MAI MULTE BUCATI''.
Asta nu era valabil nici măcar pe vremea lui Ceaușescu.

#42
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
cele mai mici particule sint cele fara masa de exemplu bosonii - fotonul , gravitonul -
fotonii sint responsabili de fenomenele electromagnetice - ei se deplaseaza pe o traiectorie sinusoidala numita unda .

#43
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008

View Postgi_fubar, on Sep 11 2008, 14:40, said:

cele mai mici particule sint cele fara masa de exemplu bosonii - fotonul , gravitonul -
fotonii sint responsabili de fenomenele electromagnetice - ei se deplaseaza pe o traiectorie sinusoidala numita unda .
Corect este sa spui ca fotonul nu are masa de repaus, adica nu exista foton in stare de repaus.
Dupa cateva beri poate te deplasezi si tu pe o traiectorie sinusoidala, dar nu si fotonii. Intensitatile campului electric si magnetic descriu o dependenta sinusoidala: in timp (intr-un anumit pct) sau in spatiu (la un anumit moment).
Quarkurile sunt cele mai mici particule descoperite pana acum, asta nu inseamna ca sunt cele mai mici particule. Ma repet, nu cred ca exista cea mai mica particula, cred mai degraba ca universul este fractal.

Edited by ender1975, 11 September 2008 - 21:50.


#44
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postender1975, on Sep 11 2008, 22:49, said:

Corect este sa spui ca fotonul nu are masa de repaus, adica nu exista foton in stare de repaus.
Dupa cateva beri poate te deplasezi si tu pe o traiectorie sinusoidala, dar nu si fotonii. Intensitatile campului electric si magnetic descriu o dependenta sinusoidala: in timp (intr-un anumit pct) sau in spatiu (la un anumit moment).
Quarkurile sunt cele mai mici particule descoperite pana acum, asta nu inseamna ca sunt cele mai mici particule. Ma repet, nu cred ca exista cea mai mica particula, cred mai degraba ca universul este fractal.


te pricepi la fizica ? vreau sa-mi explici si mie niste chestii - da-mi un pm

#45
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007

View Postender1975, on Sep 11 2008, 22:49, said:

Quarkurile sunt cele mai mici particule descoperite pana acum, asta nu inseamna ca sunt cele mai mici particule. Ma repet, nu cred ca exista cea mai mica particula, cred mai degraba ca universul este fractal.

Superstrings.

#46
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postgi_fubar, on Sep 11 2008, 22:37, said:

te pricepi la fizica ? vreau sa-mi explici si mie niste chestii - da-mi un pm
Mai bine deschidă topic, să vadă toți.

View Postbasty_goofy, on Sep 11 2008, 22:44, said:

Superstrings.
Mai repede-i fractal decât să existe superstringuri :P .

#47
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007
Nu conteaza, d-aia exista LHC-ul :D O sa aflam in vreo 15 ani daca exista superstring si alte 7 dimensiuni.

Edited by basty_goofy, 12 September 2008 - 21:29.


#48
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
quarcii sunt a mai mica si mai mica frantura de materie, deocamdata. Acum e interesant daca se va pune in evidenta mult asteptatul boson Higgs. Acolo se face trecerea de la energie la materie, deci vom putea spune ca bosonul Higgs cea mai mica si mai mica particula responsabila cu materia. Din ce inteleg eu bosonul Higgs e particula de intermediere (la fel ca si fotonul sau gluonul), deci nu se poate spune ca e materie ci doar ca prin intermediul lui se face schimb de materie.

#49
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postbasty_goofy, on Sep 12 2008, 21:29, said:

Nu conteaza, d-aia exista LHC-ul :D O sa aflam in vreo 15 ani daca exista superstring si alte 7 dimensiuni.
LHC-ul îi mult, mult, prea mic pentru a sparge materia la nivel de corzi. Acceleratoarele cu cât sunt mai lungi, cu atât sunt mai puternice, iar nouă ne-ar trebui un accelerator de dimnensiunea Sistemului Solar, pentru a putea observa corzi cu el (sau poate o metoda de a-l construi și materiale mai bune, cu toate că folosesc supercoductivitatea la LHC).

View Postaccelerator, on Sep 12 2008, 21:34, said:

quarcii sunt a mai mica si mai mica frantura de materie, deocamdata. Acum e interesant daca se va pune in evidenta mult asteptatul boson Higgs. Acolo se face trecerea de la energie la materie, deci vom putea spune ca bosonul Higgs cea mai mica si mai mica particula responsabila cu materia. Din ce inteleg eu bosonul Higgs e particula de intermediere (la fel ca si fotonul sau gluonul), deci nu se poate spune ca e materie ci doar ca prin intermediul lui se face schimb de materie.
Păi din nume, boson, reiese că nu-i materie.

Edited by m3th0dman, 12 September 2008 - 21:54.


#50
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View PostNigel, on Apr 29 2008, 16:50, said:

Gecii considerau atomul ca find cel mai mic.
În secolele trecute, savanții au descoperit că și atomul este alcătuit din... și știm cu toții.
La un moment dat se spunea ca în nucleu sînt protoni și neutroni.
Defapt în ultimele decenii (în funcție de puterea acceleratoarelor construite) sau descoperit o mulțime de particule consituiente ale nucleului, cele mai mici după știința mea find ceva numite quarki.
Unde s-a ajuns? și unde se va ajunge? Cît de mică este cea mai mică particulă? Sau de la un moment dat nu mai avem de a face cu materie ci doar cu anumite forme de energie.

Inca de la inceput intrebarea e gresita! Poate ai dorit sa spui Care este cea mai mica particula de materie descoperita?! Pentru ca daca nu specifici tu practic intrebi ceva ce nu se stie inca... Cat despre cea cunoscuta este QUARK-ul:
"Quarks are the smallest particle known to man, scientists have identified six known quarks, which join together in groups of three to create either positively charged protons or neutral neutrons, depending on the specific combination."

View Postclara_spiele, on Apr 29 2008, 17:25, said:

Nigel, intrebarea ta este retorica.
Din moment ce exista materie, logic, trebuie sa existe si cea mai mica particula de materie. Daca nu s-a descoperit nu inseamna ca aceasta nu exista.
Quark-ul este o unitate conventinala care desemneaza cea mai mica particula de materie.

Corect!

View Postm3th0dman, on May 5 2008, 14:36, said:

Particulele elementare sunt puncte, deci adimensionale. Logic, nu ai cum să le măsori dimensiunea.

Esti sigur? Puncte? Adimensionale? Atunci cum mai formeaza materia? O multitudine de puncte adimensionale au marimea 0, adimensionala!
Totusi cred ca ai vrut sa zici altceva ;)

View PostReVaNgEr, on Aug 7 2008, 19:40, said:

;)  Sunt de acord cu el.
Pur si simplu e infinit, e ca si cum ai zice:
-"Cate numere sunt intre 1 si 2?"
Universul nostru e fractal.

Eu zic ca afirmi treburi pe care nu le stii inca :) Infinit nu e nimic, mai ales o dimensiune! Numar infinit de particule presupune toate caracteristicile individuale infinite!
Puteai sa specifici ca e o conceptie personala totusi...:)

Edited by osmiumbin, 24 September 2008 - 23:20.


#51
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postosmiumbin, on Sep 24 2008, 23:18, said:

Esti sigur? Puncte? Adimensionale? Atunci cum mai formeaza materia? O multitudine de puncte adimensionale au marimea 0, adimensionala!
Totusi cred ca ai vrut sa zici altceva ;)
Păi din moment ce ai două puncte, ai o linie, deci ai o dimensiune. Mai iei un punct, dar să nu fie coliniar, și ai plan; mai iei un punct să nu fie din plan, și le unește pe toate, și obții spațiu. Ar fi tare să iei un punct în afara spațiului.

Detalii

Edited by m3th0dman, 25 September 2008 - 16:09.


#52
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postm3th0dman, on Sep 25 2008, 16:09, said:

Păi din moment ce ai două puncte, ai o linie, deci ai o dimensiune. Mai iei un punct, dar să nu fie coliniar, și ai plan; mai iei un punct să nu fie din plan, și le unește pe toate, și obții spațiu. Ar fi tare să iei un punct în afara spațiului.

Detalii

Tu ai zis ca sunt puncte adimensionale deci nu are cum sa formeze materie! Lasa ca daca iei 2 puncte obtii linie samd... Daca sunt puncte atunci au dimensiunea 0, volumul 0, deci nu exista si nu pot forma materie, la asta m-am referit...

#53
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postosmiumbin, on Sep 25 2008, 17:43, said:

Tu ai zis ca sunt puncte adimensionale deci nu are cum sa formeze materie! Lasa ca daca iei 2 puncte obtii linie samd... Daca sunt puncte atunci au dimensiunea 0, volumul 0, deci nu exista si nu pot forma materie, la asta m-am referit...
Search the details. De ce sa las... ?

#54
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007
Pai dreapta(segment in speta), desi are lungime nu are volum sau grosime. Deci tot nu poate forma materie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate