Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#181
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
¡Hola amigos!
Impresii la cald?! Nu mai avem! Posted Image S-au racit repede dupa ce am ajuns in Europa. La intoarcere am aterizat la Amsterdam pe la ora 8 si pentru ca zbor mai departe aveam seara pe la ora noua, ne-a mancat la nasolie sa umblam prin oras. Proasta decizie - am inghetat! Deci intoarcerea a fost jalnica... ca orice intoarcere acasa din concediu.Posted Image
Lasand vaicareala, NE-A PLACUT MAXIM. Ne numaram printre acele persoane care nu plang dupa banii cheltuiti in acest concediu (si nu au fost chiar putini) si care s-ar intoarce in Cuba si maine.
Am fost foarte multumiti cu alegerea traseului si multumesc inca o data celor care si-au facut timp sa scrie aici impresii si sfaturi pt Cuba. Pe noi ne-au ajutat foarte mult. Daca cineva are intrebari raspund cu mare drag.
Pe scurt si pe rand:
Havana - din pacate vremea a fost cam uratica, ploioasa dar nu foarte frig. Hotelul la care am stat - Ambos Mundos - e dragut de bifat daca doriti sa aflati mai multe despre Hemingway dar pentru cazare nu l-as recomanda. Noi nu suntem chiar cei mai fitosi dar hotelul si-a trait demult anii de glorie si e cam imbatranit. Liftul (de fapt atractia turistilor) e chiar de pe timpul lui Hemingway, mobila la fel iar micul dejun a fost de rahat. In schimb bei un super mojito, muzica live (pian) exista pe parcursul intregi zile, daca locuesti in hotel poti vizita gratis camera in care a stat scriitorul de cate ori venea in Havana si esti in mijlocul Havanei Vieja, la doi pasi de Plaza de Armas.
In general am mancat foarte bine, pe la restaurante pe unde am apucat si unde ne placea cum arata. Am incercat de toate si totul a fost bun. Eu sunt mare amatoare de fructe de mare si in Cuba am putut sa mananc langusta pe gratar (langosta a la plancha) pe saturate si foarte ieftina - intre 5 si 10 cuc depinde de garnitura. Preferatul nostru restaurantul La Imprenta.
Am mai vazut spectacol Buena Vista Social Club la Club Taverna (la cativa pasi de hotelul nostru) si seara de flamenco la Meson de la Flota - super show si mancare buna. Nu se plateste spectacolul/intrarea, vin doar dansatoarele sa le oferi un ban dar... doar daca ti-a placut spectacolul...
In rest... ne-am luat un ghid juma´ de zi ca nu am avut chef sa stam cu cartille in mana (ghidurile) si sa citim explicatii pt fiecare cladire. O decizie buna pt. ca ai ocazia sa vezi si sa afli mai multe decat explicatiile de prin ghidurile turistice scrise. Am vizitat muzeul de Ron si Museo del Automóvil, El Capitolio Nacional, Fabricas de Tabaco Partagos, in general am batut la picior toata Habana Vieja si am atarnat prin toate birturile. Dupa doaua zile nu am vrut sa mai vad in fata ochilor mojito... In cele trei nopti cat am dormit in Havana, am inchis in fiecare seara (mai bine zis dimineata) barul din lobby-ul hotelului - era singura perioada de liniste, in rest era plin de grupuri de turisti doritori de Hemingway. Prietena noastra stie sa cante la pian si dupa cateva Havana Club Ritual Cubano (preferatul nostru) ne-a tinut un "minunat" recital alaturi de ceva cantareti zdranganitori de chitare care cantau ocazional prin holurile hotelurilor sau pe la restaurante. Ne-am dat serios in spectacol in ultima seara... asa de necaz ca plecam.
Nu am avut incidente nedorite de niciun fel, bani am scos de la automat fara probleme in prima seara cand bancile erau inchise, apoi am schimbat euro la banca.

#182
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
Cateva poze - incep cu hotelul Ambos Mundos. A propos, un loc fain de dormit in Havana, Hotel los Frailes. Ceva deosebit. Decor desprins dintr-o veche manastire, cei de la receptie si intreg personalul sunt imbracati in haine de calugari franciscani. Noi nu am mai avut noroc cu rezervarea, in acel sfarsit de saptamana nu mai era nimic liber.
Deci... hotelul pe noapte si privelistea ce se vedea de pe balcon - pe zi si noapte
Camera, nenea Hemingwy si pileala la bar.

Attached Files



#183
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
Poza cu Sammy un membru al actualei Buenavista Social Club, una din dansatoarele de flamenco de la Flota, poze cu mancarici si bauturici in Havana. Ultima un Guarapo proaspat stors din trestie de zahar "stropit" cu rom. Ce ne-a placut noua, peste tot unde se serveau sucuri cu rom primeai sticla de rom sa-ti pui tu cat doresti. Asa s-a intamplat si cu guarapo si cu pina colada (penultima poza) si chiar in cluburile din Varadero. O doza de cola era 2 cuc si o cuba libre tot 2 cuc... Ideal pt amatorii de rom.Posted Image

Attached Files



#184
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
Daca tot am povestit de rom atasez cateva poze de la Museo del Ron si cateva de la Museo del Automóvil.
Cel mai scump rom de Cuba este Havana Club Maximo, cel mai placut la baut (cica pt dame Posted Image) este Havana Club Ritual. Pe Havana Club Seleccion de Maestro am dat 40 cuc iar romul acela alb pe care il intalnim mai des si la noi pe rafturi (de un an) in Cuba este folosit doar pentru cocktailuri. Ei spun ca, cu cat este romul mai inchis la culoare (a stat mai mult in butoaiele de stejar) cu atat e mai bun si nu e recomandat sa-l "lungesti".

Attached Files



#185
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
Si acum un pic de Oldies de Havana

Havana Vieja.

Attached Files



#186
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
Havana Vieja.

Attached Files



#187
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007

View PostlalaMonita, on 04 aprilie 2013 - 01:20, said:

¡Hola amigos!
Impresii la cald?! Nu mai avem! Posted Image S-au racit repede dupa ce am ajuns in Europa. La intoarcere am aterizat la Amsterdam pe la ora 8 si pentru ca zbor mai departe aveam seara pe la ora noua, ne-a mancat la nasolie sa umblam prin oras. Proasta decizie - am inghetat! Deci intoarcerea a fost jalnica... ca orice intoarcere acasa din concediu.Posted Image
Lasand vaicareala, NE-A PLACUT MAXIM. Ne numaram printre acele persoane care nu plang dupa banii cheltuiti in acest concediu (si nu au fost chiar putini) si care s-ar intoarce in Cuba si maine.
Am fost foarte multumiti cu alegerea traseului si multumesc inca o data celor care si-au facut timp sa scrie aici impresii si sfaturi pt Cuba. Pe noi ne-au ajutat foarte mult. Daca cineva are intrebari raspund cu mare drag.
Pe scurt si pe rand:
Havana - din pacate vremea a fost cam uratica, ploioasa dar nu foarte frig. Hotelul la care am stat - Ambos Mundos - e dragut de bifat daca doriti sa aflati mai multe despre Hemingway dar pentru cazare nu l-as recomanda. Noi nu suntem chiar cei mai fitosi dar hotelul si-a trait demult anii de glorie si e cam imbatranit. Liftul (de fapt atractia turistilor) e chiar de pe timpul lui Hemingway, mobila la fel iar micul dejun a fost de rahat. In schimb bei un super mojito, muzica live (pian) exista pe parcursul intregi zile, daca locuesti in hotel poti vizita gratis camera in care a stat scriitorul de cate ori venea in Havana si esti in mijlocul Havanei Vieja, la doi pasi de Plaza de Armas.
In general am mancat foarte bine, pe la restaurante pe unde am apucat si unde ne placea cum arata. Am incercat de toate si totul a fost bun. Eu sunt mare amatoare de fructe de mare si in Cuba am putut sa mananc langusta pe gratar (langosta a la plancha) pe saturate si foarte ieftina - intre 5 si 10 cuc depinde de garnitura. Preferatul nostru restaurantul La Imprenta.
Am mai vazut spectacol Buena Vista Social Club la Club Taverna (la cativa pasi de hotelul nostru) si seara de flamenco la Meson de la Flota - super show si mancare buna. Nu se plateste spectacolul/intrarea, vin doar dansatoarele sa le oferi un ban dar... doar daca ti-a placut spectacolul...
In rest... ne-am luat un ghid juma´ de zi ca nu am avut chef sa stam cu cartille in mana (ghidurile) si sa citim explicatii pt fiecare cladire. O decizie buna pt. ca ai ocazia sa vezi si sa afli mai multe decat explicatiile de prin ghidurile turistice scrise. Am vizitat muzeul de Ron si Museo del Automóvil, El Capitolio Nacional, Fabricas de Tabaco Partagos, in general am batut la picior toata Habana Vieja si am atarnat prin toate birturile. Dupa doaua zile nu am vrut sa mai vad in fata ochilor mojito... In cele trei nopti cat am dormit in Havana, am inchis in fiecare seara (mai bine zis dimineata) barul din lobby-ul hotelului - era singura perioada de liniste, in rest era plin de grupuri de turisti doritori de Hemingway. Prietena noastra stie sa cante la pian si dupa cateva Havana Club Ritual Cubano (preferatul nostru) ne-a tinut un "minunat" recital alaturi de ceva cantareti zdranganitori de chitare care cantau ocazional prin holurile hotelurilor sau pe la restaurante. Ne-am dat serios in spectacol in ultima seara... asa de necaz ca plecam.
Nu am avut incidente nedorite de niciun fel, bani am scos de la automat fara probleme in prima seara cand bancile erau inchise, apoi am schimbat euro la banca.

Chiar daca vremea nu a fost frumoasa, din poze reiese ca "atmosfera" a fost fierbinte. Multumim pentru poze si impresii.

#188
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Superb Lala - pacat de vreme.

#189
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
matterhorn - da, atmosfera a fost surprinzator de fierbinte Posted Image. Am citit aici pe forum si impresii mai negative despre Cuba, cu regrete dupa banii cheltuiti si ca ar fi mult sub Mexic si Rep.Dom. pe deasupra si vestea cu holera... deci am plecat cam cu rezerve. Dar ne-am "aclimatizat" rapid la farmecul Havanei si am realizat ca nu e chiar asa de groaznic, din contra e chiar "altceva" fata de ce vazusem pana acum in Caribic. Iar dupa 2 zilele innorate in Havana a iesit soarele si a fost totul ok - am ajuns la Las Terrazas si la orhidee si in Viñales si apoi pe Cayo Levisa pe o plaja de vis. Cayo Levisa ar putea fi unul din motivele pentru care m-as intoarce in Cuba. De inchiriat o casuta pe plaja si sa ma trezesc dimineata cu marea langa mine si sa atarn toata ziua acolo pe plaja pustie, in liniste absoluta... fara telefon, fara tv. fara prea multa harmalaie. Macar vreo 3 zile...
... Si ai avut dreptate cu Trinidad, merita mai multe zile. Noi am stat doar vreo cinci ore si n-am mai fi plecat, dar aveam cazare in acea seara la Cayo Coco. Si Trinidad ar fi un motiv pentru intoarcerea in Cuba.Posted Image


Ceva poze cu Cayo Levisa.

Attached Files



#190
gabicostache

gabicostache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.05.2009
Salutare !
Urmeaza sa plecam , eu si prietena mea , in Cuba pt. 14 zile incepand cu 19 feb....a fost oferta de nerefuzat a KLM :) Traseul , in mare , ar fi acelasi cu al matterhorn - jumatatea vestica a cubei ...avionul ne lasa in Havana iar in doua saptamani e imposibil sa ajungi pana in est daca vrei totusi sa savurezi excursia .
Am cateva intrebari , daca m-ar putea lamuri cineva :
1. Cum stau lucrurile cu meduzele in Cuba ? Citeam ca daca bate vantul puternic aduce "bancuri" de meduze la mal ,in special pe partea de nord-vest,  creaturi care provoaca o intepatura tare dureroasa . As turba sa fiu acolo si sa nu pot intra in apa !  :|
2. Ca locuri bune de snorkeling ce ati recomanda ? De preferat sa intri direct de pe mal , sa nu fie nevoie sa te deplasezi cu barca/salupa in larg . Am inteles ca Jibacoa e un astfel de loc , a fost cineva ?
3. Cum sta  Cayo Levisa la capitolul snorkeleala ? Pozele vazute de mine sunt tare idilice dar nu am gasit  pe forumuri ca ar fi si nemaipomenit  la capitolul asta .
4. Am intels ca gps-ul de la telefon il poti folosi , nu ai voie gps dedicat. Ati folosit asa ceva acolo ? Am ceva emotii in ce priveste orientarea avand in vedere ca nu sunt indicatoare si am vrea sa inchiriem o masina .

Multumesc


Multumesc !

#191
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Buna oferta, in februarie e cam frig in Cuba (bine, nu in comparatie cu noi), apa pe la 24C insa e misto ca-s putini turisti.
Nu stiu exact celelalte puncte, insa in Cayo Levisa nu prea merge snorkelingul (am incercat insa nu vezi absolut nimic), divingul e bun, daca ai brevet OW. Divingul mai e bun in Isla de la Juventud, insa acolo nici poveste de snorkeling.
Nu stiu ce sa zic, insa avand in vedere perioada in care mergi m-as concentra mai mult pe plimbat si mai putin pe plaja/snorkeling. Insa depinde cum ai noroc, cred, cu vremea.
Bafta!

#192
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007

View Postgabicostache, on 09 octombrie 2013 - 10:45, said:

Salutare !
Urmeaza sa plecam , eu si prietena mea , in Cuba pt. 14 zile incepand cu 19 feb....a fost oferta de nerefuzat a KLM Posted Image


Ceva informatii noi din calatoria voastra in Cuba?

#193
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Buna seara,
Am  intrebari cu privire la telefoane: cand esti in Cuba, poti suna de pe Orange si Vodafone  in Romania si in Cuba (ex la ambasada)? Poti fi sunat pe aceste retele din Romania in Cuba?
Va multumesc mult.

#194
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Da, poti suna unde vrei, trebuie doar sa fii dispus sa platesti roamingu'. Insa acoperirea e alta treaba, desi in locurile turistice nu-s probleme.

#195
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdina10, on 21 aprilie 2014 - 21:12, said:

Buna seara,
Am  intrebari cu privire la telefoane: cand esti in Cuba, poti suna de pe Orange si Vodafone  in Romania si in Cuba (ex la ambasada)? Poti fi sunat pe aceste retele din Romania in Cuba?
Va multumesc mult.

Pe langa faptul ca rebuie sa platesti roamingul, mai intai trebuie sa il activezi. Contacteaza-ti operatorul de telefonie mobila ca sa intrebi sa procedezi, de obicei sunt niste conditii pentru activarea roamingului.

Edited by AlexEn, 22 April 2014 - 07:35.


#196
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008
Buna, tocmai m-am intors din Cuba si as vrea sa povestesc experienta mea:
Am tot citit si recitit acest forum de mai bine de un an de cand am hotarat sa plec in Cuba. Am vazut ca destul de multi se intereseaza, isi fac rezervari, isi iau bilete, dar putini mai scriu si impresii cand se intorc. Acum cand m-am intors si eu inteleg de ce. Acest forum scrie doar de bine si descrie doar ce e frumos astfel incat pleci cu niste asteptari foarte mari si te intorci cumva dezamagit. Desi scrie peste tot ca e o tara comunista, putini dintre noi isi mai aduc aminte exact cum a fost. In Havana am avut un sentiment de deja vu. In copilarie ma duceam cu mama la Hala si atunci ca si aici aceleasi vitrine mari cu geam si 3 produse aranjate frumos in mijlocul raftului, restul... gol, aceleasi restaurante cu 2 randuri de fete de masa patate, cladiri in ruina, in Havana erau parasite, la noi erau demolate...  E frumos sa te plimbi, dar incerci un sentiment de usurare ca viata ta s-a schimbat in mai bine.
Havana e un oras oprit in timp cu cladirile in stil colonial( multe din ele in ruina) si cu masinile ei superbe din alte vremuri, splendid reconditionate, te fac sa simti ca te-ai intors in timp. Pur si simplu sa stai la un colt de strada intr-o intersectie si sa privesti. E o experienta ce merita, zic eu, macar o data in viata, dar trebuie sa te documentezi temeinic inainte si sa nu te duci nepregatit.
Citind acest forum m-am hotarat, "mergem in Cuba", am facut rezervarile dinainte, am prins ceva oferte la Airfrance, ne-am facut programul si asteptam concediul.
Cu 3 saptamani inainte de plecare s-au intors niste prieteni din Cuba oripilati de felul in care fusesera inselati peste tot. Nu mi-a venit sa cred cat de diferita era descrierea de ceea ce citisem eu pe forum aici si am inceput sa sap si sa caut tot ce se poate despre Cuba si despre hoteluri. Urmarea... banii nu ni-i mai puteam lua inapoi, am schimbat hotelurile de 3,4 stele cu 5 stele, si am citit tot ce se putea despre modurile cum poti fi inselat in Cuba.
Si tot nu a fost de ajuns. Cum ne-am dat jos din avion ne-am dus la biroul de schimb valutar din aeroport sa schimbam 400 de euro. Greseala a fost ca i-am pus unii peste altii, teanc, noi am zis 4sute, functionarul a zis 300, cauta-te in portofel, poate nu i-am scos pe toti, uita-te pe jos poate au cazut din neatentie, desi cu ditamai coada in spate... ar fi vazut cineva, oricum in tot acest timp functionarul a putut subtiliza o bancnota linistit, oricum o patisem si asta era degeaba protestai ca nu aveai cum sa dovedesti. Mai tarziu aveam sa aflu, cand am schimbat bani la hotel, ca intodeauna la casa de schimb banii se aranjeaza unii langa altii ca sa se vada exact cati ai din fiecare,altfel...
Havana veche este ca un Lipscani de-al nostru unde fiecare incearca sa iti vanda cate ceva. In Egipt era povestea cu fiecare familie are o reteta de parfum proprie si o produce undeva in desert... aici e povestea cu fiecafe familie are cel putin un membru care lucreaza la o fabrica de tigari si are dreptul la o anumita cantitate si... ti le da mai ieftin. Nu am reusit sa aflu daca povestea e adevarata sau falsa, dar ne-am mai imprietenit cu alti turisti pe parcurs, iar unii care stateau la Casa particular
ne-au zis ca li s-au explicat niste reguli "de supravietuire" in Havana.  1 Sa nu cumpere nimic de pe strada pentru ca e foarte probabil sa fie contrafacut si
2. Sa nu dea detalii personale necunoscutilor, chiar daca li se par a fi amabili. si ar mai fi cateva... sa fii atent cu taxiurile ca te cam plimba... fiecare familie are un profesor de salsa(in caz ca esti cazat la casa particular) care da lectii... atentie la oamenii binevoitori de pe strada care se ofera sa faca pe ghizii si te duc in diferite baruri de platesti nota piperata... cand te duci intr-un loc uita-te intai la preturi ca ai surpriza sa fii asezat la masa VIP si sa platesti o nota usturata...si multe altele, le gasiti pe net...
Din experienta mea, cubanezul de rand e un om rece care nu prea are treaba cu turistii, te ajuta, te serveste si atat. Cumperi apa de la alimentara... un cubanez va fi servit inaintea ta, ca stie limba..., ca vorbeste mai repede..., oricum ar fi esti pe locul doi. Daca functionarul vorbeste cu un coleg si tu astepti la rand in mod sigur vei astepta pana termina de vorbit si abea apoi te va servi. La ei este "Timpul trece, leafa merge" nu ii intereseaza ca tu platesti si ai niste asteptari.
Noi am luat o jumatate de zi vizita ghidata a Havanei si am mai aflat ceva lucruri folositoare:  pretul corect pentru 1 mojito 2-3CUC, pentru florarese 1,2 maxim 5 cuc desi ele cer 20, pentru poze cu diferiti sau ca sa te fotografieze ei pe tine 1-2 cuc.  Ne-a dus chipurile sa vizitam o fabrica de rom si tigari, 2 in 1 de... pentru fraieri. La intrare scria "Fabrica de rom Legendario" o cladire veche, jos la parter un magazin cu tablouri , urcam o scara, la etajul 1 in dreapta un magazin de haine, in stanga un magazin de bauturi, cafea si tigari, in fata un bar ca sa testezi cafeaua si tigarile pe care le platesti bineinteles si alaturi un butoi cu o serpentina identica cu cea pe care o avea bunicul pentru tuica. N-am vazut fabrica, n-am vazut nimic, dar din spusele altor turisti asa arata toate vizitele la fabrica.  Prin urmare n-as putea spune daca am cumparat vero sau fake, nu stiu nici macar sa fac diferenta si ei pe asta se bazeaza. Oricum toate magazinele astea sunt aceeasi cooperativa, la fel ca cel din aeroport de la duty free cu exact aceleasi preturi.
Si pentru ca am pomenit de duty free fiti cu ochii in patru si acolo pentru ca am cumparat rom si cafea ca sa terminam cucii si diferenta aflam ca o putem plati in euro... dar nu ne iesea la socoteala suma in euro cu vanzatoarele. Imi cereau dublu fata de cat facusem eu socoteala, le-am spus ca nu sunt de acord cu ele, cele 2 casiere si-au aruncat niste priviri complice, eu am scos banii cat am crezut eu de cuviinta si am plecat. Ma asteptam sa ma opreasca paznicul de langa, sa strige cineva dupa mine... nimic, am plecat fara nici o problema si de asta cred ca era ceva necurat cu suma ceruta de ele.
Am intalnit si un caz contrar cand am mancat la un "paladar" taxa de serviciu era pusa in nota de plata si totusi am lasat bacsis pentru ca ne-a placut, a venit dupa noi si ne-a multumit, ne-a strans mainile... dar a fost exceptia.

#197
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008
Acum despre mancare..., nu va asteptati in Cuba sa gasiti cine stie ce bucatarie. Cam peste tot(in marile restaurante cu meniu a la carte n-am fost) era meniu: peste/pui/porc cu orez amestecat cu fasole neagra + 1 mojito+desert (o felie transparenta de crema de zahar ars) 10cuc.
Langusta este delicioasa si o recomand cu caldura. Veti mai intalni cei care va atrag cu oferte in cei 10 cuc intra 2 mojito, dar de cum v-au prins de clienti uita de acest lucru. Oricum cele mai bune mojito le-am baut prin astfel de carciumioare denumite la ei- paladar. De fapt cel mai bun a fost pe terasa la Hotelul Ambos mundos, 3 cuc. Si cel mai bun cocktail a fost o Pina colada pe drumul spre Varadero la o carciuma pe marginea drumului intre o fabrica de rom si o padure de cocotieri 2.5 cuc. Cel mai bun mojito l-am baut in Rep Dominicana, dar nu e o comparatie corecta intrucat in Cuba se face cu apa minerala, iar acolo nu.

Salsa e unul din motivele pentru care m-am dus in Cuba. Am cautat un loc in care se danseaza salsa pe net, am gasit unul singur, am intrebat de adresa la hotel si mi-au zis ca nu e o zona de incredere si nu imi recomanda sa ma duc acolo, asa ca am renuntat. in rest... muzica se gaseste peste tot, ca fiecare locatie cu formatia ei, dar din pacate canta putin cu pauze foarte mari si bineinteles ti se cer bani pentru ca nu intra in consumatie. Este singurul meu regret ca nu am vazut salsa dansata de profesionisti.
Cam asta e Havana, nu mi-a placut in mod deosebit, dar a fost o experienta.

Apoi am plecat in Cayo Largo, un arhipelag in marea Caraibelor, a fost de vis, un nisip atat de alb si stralucitor, ca aparatul foto nu il putea vedea intocmai, iar apa... de o culoare ireala,un albastru turcoaz. Ne-am plimbat printre insule cu vaporasul, am fost si in croaziera cu catamaranul, nu va ganditi la distractia din alte insule din Caraibe, cu muzica, dans, animatori, aici totul e mai rece si mai rezervat.
Dar peisajele sunt absolut fantastice. Am avut si aici ceva aventuri ca au si ei Doreii lor, am zburat cu un Antonov in care intra ceata, la carma vaporului a trecut un turist neamt pentru ca cubanezul era total incompetent si incurcase ceva pe sub barca de a trebuit sa imprumute un cutit de la vecini sa taie franghia..., punctualitatea e o problema ca de altfel peste tot, si la intoarcere aeroportul era inchis ca era duminica seara si se terminase programul de lucru. A trebuit sa ne intoarcem pe pista dupa pilot sa vina sa ne descuie poarta aeroportului, si eram vreo 30 de insi. Stati linistiti nu era aeroportul Jose Marti.

Despre Varadero nu mai povestesc pentru ca a fost un hotel all inclusive de lancezit la plaja. Desi era 5 stele si ne-a fost vandut ca cel mai bun hotel din Cuba nu se ridica nici macar la nivelul celor de 5 stele AI din Turcia. In primul rand curatenia e o problema, nici in Havana nu am vazut sa spele si ei vasele ca lumea. Cand iti aduce farfuria cu mancare nu te uiti atent si nu vezi, dar cand iei farfuria din teanc si vezi ca are resturi uscate ti se pune un nod in gat, la fel si cestile de cafea, faceam turul meselor invecinate sa gasim 2 cesti curate. Dar recunosc sunt o persoana foarte pretentioasa in privinta curateniei. Daca nu aveti aceasta meteahna puteti sa va duceti linistiti.

Am intrebat mai de mult aici pe forum despre viata marina si intr-adevar nu e o destinatie ideala pentru snorkeling sau diving.
E viata marina, pesti de toate marimile si formele, dar nu foarte viu colorati, stele de mare din abundenta, rechini mici am vazut, nici coralul nu e la fel de colorat
ca in Marea Rosie. Dar asta am vazut in insulele din Marea Caraibelor, la Varadero pe partea cu Oceanul nu am vazut aproape nimic, doar pesti mici si ace de mare si crabi pe la radacinile palmierilor.

In incheiere vreau sa mentionez ca punctualitatea nu este punctul lor forte. Doar avioanele pleaca la timp, restul e relativ.
Prima oara ne-am impacientat, ne-am dus la personalul hotelului ca a intarziat autocarul o ora, raspunsul era standard "Tranquilla" . Cel mai mult a intarziat inceperea croazierei in Cayo Largo, aproape 3 ore. Stai dupa ei si astepti in holul hotelului sa te ia masina  de pick-up si intr-adevar nu ramane nimeni pe langa. Vine in holul hotelului si striga si nu pleaca fara toti cei de pe lista, daca nu stii limba nu-i problema le arati voucher-ul si stai linistit.
Si la sfarsitul fiecarei excursii invariabil ti se arata cutia de cotizat: ghidul, soferul...nu e obligatoriu sa cotizezi, dar te agaseaza.

Ce mi-a placut cel mai mult? apa si plajele si invariabil masinile din Havana, dar pus in balanta cu banii dati nu merita. Daca cautati doar distractie la bani mai putini gasiti conditii mai bune in alte insule din zona.

#198
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
felicitari pentru review, foarte util . sunt multe astfel de destinatii pe glob, depinde cine si ce asteptari are, nici mie nu mi-a placut thailanda cum mi-a placut dominicana, num-as duce in tari d-astea subdezvoltate decat la AI si stat in resort, iesiri doar in tur organizat, de obicei acolo serviciile similare cu cele europene sunt mult mai scumpe chiar daca  tu pleci cu premisa ca e mai ieftin, ca asa zic toti backpackerii .
Imi mai auzeam si eu cunoscuti ca vor in cuba sau in jamaica ...acum ii trimit aici sa citeasca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate