Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#145
doinice

doinice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.09.2009
@ razvanait99

Pentru siguranta, as dori sa te intreb daca ne-ai facut recomandari din experienta personala sau din auzite,
pentru ca azi, ne-au spus de la agentie ca au avut turisti anul trecut la sfarsitul lui noiembrie si s-au plans ca a fost racoare si vant,
deci nu era vreme buna pentru inot.
Suntem derutati si mai asteptam pareri.

#146
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postdoinice, on 13th August 2012, 19:25, said:

@ razvanait99

Pentru siguranta, as dori sa te intreb daca ne-ai facut recomandari din experienta personala sau din auzite,
pentru ca azi, ne-au spus de la agentie ca au avut turisti anul trecut la sfarsitul lui noiembrie si s-au plans ca a fost racoare si vant,
deci nu era vreme buna pentru inot.
Suntem derutati si mai asteptam pareri.

Vorbesc din experienta vacantei nov 2008. Din pacate in Caraibe nu e ca in Grecia vara. Poti prinde mai multe zile innorate in dry season decat in wet season. Vremea depinde mult si de noroc.
Ca si plaje Cuba este sub R Dom, iar ca si snoekeling sub Riviera Maya. Insa sarea si piperul in Cuba sunt date de oamenii locului, masinile americane si de Habana Viejo. Mai adaugi niste Havana Club si niste Habanos si te integrezi perfect in atmosfera locului. Eu zic sa nu va mai ganditi la vreme si sa va pregatiti excursia. Si incercati sa vizitati cat mai mult din Havana, reprezinta adevarata Cuba. Varadero e o mica insula de capitalism intr-un ocean de comunism.

#147
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008

View Postrazvanait99, on 14th August 2012, 21:12, said:

Vorbesc din experienta vacantei nov 2008. Din pacate in Caraibe nu e ca in Grecia vara. Poti prinde mai multe zile innorate in dry season decat in wet season. Vremea depinde mult si de noroc.
Ca si plaje Cuba este sub R Dom, iar ca si snoekeling sub Riviera Maya. Insa sarea si piperul in Cuba sunt date de oamenii locului, masinile americane si de Habana Viejo. Mai adaugi niste Havana Club si niste Habanos si te integrezi perfect in atmosfera locului. Eu zic sa nu va mai ganditi la vreme si sa va pregatiti excursia. Si incercati sa vizitati cat mai mult din Havana, reprezinta adevarata Cuba. Varadero e o mica insula de capitalism intr-un ocean de comunism.

Buna,
referitor la ce ai spus mai sus despre plaje si snorkeling, include si insulele Cayo Guillermo, cayo Santa Maria, cayo Coco, etc...  ?

#148
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postfrumusata, on 27th August 2012, 10:44, said:

Buna,
referitor la ce ai spus mai sus despre plaje si snorkeling, include si insulele Cayo Guillermo, cayo Santa Maria, cayo Coco, etc...  ?

Cayo Guillermo si Cayo Coco sunt sub Saona ca plaje, snorkelingul e average, nu foarte multe specii de pesti, iar coralii multi dintre ei sunt morti. Daca ai fost in Egipt, Seychelles sau Maldive vei fi dezamagita, daca nu e posibil sa iti placa.

Eu am ramas socat in Thailanda cand am vazut cum pescuitul excesiv si El Nino au afectat coralii si fauna subacvatica.

Edited by razvanait99, 27 August 2012 - 18:33.


#149
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008

View Postrazvanait99, on 27 august 2012 - 18:30, said:

Cayo Guillermo si Cayo Coco sunt sub Saona ca plaje, snorkelingul e average, nu foarte multe specii de pesti, iar coralii multi dintre ei sunt morti. Daca ai fost in Egipt, Seychelles sau Maldive vei fi dezamagita, daca nu e posibil sa iti placa.

Eu am ramas socat in Thailanda cand am vazut cum pescuitul excesiv si El Nino au afectat coralii si fauna subacvatica.

M-ai terminat! isi fac reclama ca reciful e pe locul 2 in lume
Saona e de vis... speram sa fie cam la fel si aici...
atunci raman la Varadero si Havana si ma consolez cu mojito si salsa.
multumesc mult de raspuns, ce-i drept in Maldive n-am fost.

#150
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Locul 2 dupa ce criteriu?
Mai bine te duci in Egipt decat sa faci snorkeling in Palancar, Cayo Coco sau R. Dominicana. Poate ca am eu asteptari mari pentru ca am fost in Egipt si Maldive unde snorkelingul si divingul sunt high-class. In noiembrie voi putea vorbi si de Mauritius daca merita ca si snorkeling.
Si urmeaza in viitor Grand Barrier Reef, Raja Ampat, Belize si Cayman Reefs.


#151
Zubcanu

Zubcanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2009
Buna seara,
Plec si eu in Cuba in perioada 18-26 septembrie.Am ales un AI in Varadero dar vreau sa ies cat se poate de mult din acea "oaza de capitalism".  Una din zile o voi dedica Havanei. Aici am cateva nelamuriri referitor la transport. Drumul dus-intors e cam 6h (evident, platind deja AI la Varadero, nu renteaza sa ma cazez acolo peste noapte). Cei care au facut acest drum, cum e cea mai avantajoasa modalitate, avand in vedere ca suntem 6 persoane si doar o persoana vorbeste spaniola la nivel incepator- restul 0? Vrem sa gustam cat mai mult din Cuba si ne gandim la autostop sau transport public dar fara a cunoaste spaniola oare e cea mai buna varianta? Varianta alternativa ar fi excursii organizate- asta insa ar insemna ca nu vom gusta adevarata Cuba. Astept niste pareri.

O alta rugaminte este referitor la orasele care merita vazute. Varadero iese din discutie- nu inseamna Cuba. Havana stim- o vom vizita. Trinidad, Santa Clara sau Santiago de Cuba sunt departe si nu avem cum sa le vizitam intr-o zi- ramane pe alta vacanta- cand va fi probabil gen excursie.
Ce parere aveti de orasele din zona Varadero? Mantazas? San Miguel?Santa Cruz del Norte? Altele aflate raza a 2-3 ore de Varadero? Din nou aceeiasi problema- ne gandim la varianta autostop/transport public si plimbat pur si simplu pe strazi...

Edited by Zubcanu, 02 September 2012 - 21:37.


#152
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
Buna seara, Zubcanu!

Ati cumparat bilete prin agentie?
Plecati din Bucuresti?
Te intreb pentru ca noi inca nu am cumparat biletele.
In ultimii doi ani au aparut promotii in septembrie pentru luna noiembrie, dar vacantele noastre erau deja "consumate".
Anul acesta suntem "setati" pentru o vacanta exotica.
Iti multumesc.

#153
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Exista 3 posibilitati de a ajunge in Havana:
1) excursie prin tour operator - 67 CUC
2) cu Viazul Bus - 20 CUC dus - intors te lasa destul de aproape de Habana Viejo, vei cunoaste adevarata viata a localnicilor; singurul inconvenient timpul f lung 6h, mai ales in conditiile ca cele 6h le vei face in aceeasi zi
3) taxiul - 180 cuc dus-intors cu taxiuri diferite, in jur de 200 daca folosesti acelasi taxi si il iei ca ghid pe soferul taxi. Prefer aceasta varianta pentru ca drumul dureaza 3h. Mare atentie cu ce masina va deplasati. Ocoliti ladele.

#154
Zubcanu

Zubcanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2009
@Ecaterinas: Am luat o vacanta printr-o agentie din Cluj-Napoca (nu dau numele nu stiu daca e voie sa faci reclama), plecam din Buc in Paris, escala de o ora, apoi zbor spre Havana. De acolo transfer la Varadero. Am luat vacanta in iulie.


@razvanait99: La ce te referi cand zici sa evitam Ladele? Doar faptul ca sunt masini slabe sau ai si alte motive? Nu de alta- dar comparativ cu o masina din anii 30-40 par mult mai bune.

In rest- varianta autostop e exclusa?

#155
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
La cererea marelui public (recte colegul razvan), pun ceva poze de la scufundari in Cuba. Am fost in 2 locatii, una in Isla de la Juventud, la El Colony, locatie 99% destinata doar pentru diving, apoi pe partea cealalta a Cubei, in Cayo Levisa. Nu mi s-a parut o locatie unde sa faci cusul de OpenWater, cel putin in locurile mentionate, n-am vazut sa aiba instructori, doar divemasteri (desi niciunul nu mi-a aratat legitimatia). Ca scufundator cu o minima experienta, totul e ok, daca ai grija singur de siguranta. Comparativ cu locatiile unde m-am mai scufundat (Malaezia si Indonezia), aici a fost ceva mai "slab", in sensul ca pestii erau destul de rari, desi am vazut si stingray, si lionfish (din plin) si testoase. Coralii frumosi, diversificati si intr-o stare destul de buna. Oricum, o activitate excelenta de facut la malul marii...

El Colony, Isla de la Juventud, 39$/dive + 16$ inchiriat costum. 5 minute drum cu autocarul pana in port, apoi cam 50 de minute drum cu barca pana la diving spot, o peninsula cunoscuta local ca Punta Frances. Cum toata lumea avea mancare inclusa la hotel (hotelul este in camp, la cam 40 de km de urmatorul oras, n-ai unde altundeva sa mananci), masa de pranz a fost pregatita (excelent) pe vas.

Cayo Levisa: 40$/dive cu echipament inclus, locatiile aproape, cam la 10 minute de mers cu barca. Diving-ul mi s-a parut mai bun decat la El Colony, vizibilitate buna (20+), ceva mai multi pesti, ceva mai multi corali. Instructorul ne-a dus fara probleme la ~45 de metri, noi avand totusi certificat doar de OW (desi avem toate "skills-urile" facute pentru AOW, trebuie doar sa le "asamblam" si sa cerem permisul AOW), drept urmare nevasta cred ca avea prea putine greutati (aveau butelii din aluminiu fata de cele de inox cu care eram obisnuiti si trebuia ceva mai mult plumb) si s-a ridicat la suprafata inainte sa terminam safety stop-ul. Partea buna e ca aveau doctor si oxigen pe insula, asa ca a stat 1h pe oxigen, just in case, desi n-avea nici un simptom de DCS. Partea si mai buna e ca doctorul era gratis, doar o mica spaga (ca la noi acasa) de 10 cuci, fiindca omul chiar a fost foarte dragut si grijuliu (mai lucrase ca medic la diving in Africa de Sud vreo 3 ani, chiar era pregatit).
Daca mai sunt intrebari...

Attached Files



#156
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
@ alexxxxx

O lume splendida - multumim!

@ zubcanu

Am trimis un mesaj pe mail - ne-ar ajuta daca ai disponibilitate sa raspunzi.
Urari de bine!

#157
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Masinile americane mi s-au parut mai puternice, mai potrivite pentru drumurile cubaneze.

Nu recomand autostopul nu ca ar fi unsecure dar pentru ca s-ar putea sa nimeriti in masina cu un crescator de gaini, cu un fumator inrait de havane sau cu niste sateni intorsi de la munca campului...

Alexxxx: deci se adevereste lipsa bancurilor de pesti in largul Caraibelor Cubaneze ... Pozele super.

#158
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Lipsa bancurilor de pesti e cauzata de un fenomen "pozitiv" : lipsa (totala, as spune) a curentilor la diving spot-uri. In Asia oriunde m-am scufundat, era un curent care varia de la slab la puternic, cu toate fazele intermediare, insa niciodata inexistent cum a fost in Cuba. Curentii aduc si mancare pentru pesti, asa ca vin oarecum "la pachet", as spune...

#159
Zubcanu

Zubcanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2009
Cum ati facut cu schimbul valutar? Sunt ceva tertipuri de stiut? In afara de clasicele "nu schimba in aeroport" sau "in Varadero e curs mare fiindca  e zona turistica".

M-ar interesa ce sa fac concret daca stau in Varadero. Sa caut prin Havana mai laturalnic ceva?

#160
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostZubcanu, on 12 septembrie 2012 - 19:39, said:

Cum ati facut cu schimbul valutar? Sunt ceva tertipuri de stiut? In afara de clasicele "nu schimba in aeroport" sau "in Varadero e curs mare fiindca  e zona turistica".

M-ar interesa ce sa fac concret daca stau in Varadero. Sa caut prin Havana mai laturalnic ceva?

E ok si daca schimbi in aeroport, in general cam toate cadeca au acelasi curs - se invarte pe la 1.24-1.25 la cumparare CUC si 1.32-1.34 daca vrei sa vinzi CUC. In hoteluri in schimb cursul era defavorabil. Neaparat sa te duci cu bancnote cat mai noi de euro, nemototolite, fara inscrisuri cu pixul sau colturi rupte. Cand schimbi euro ai grija sa verifici banii si sa primesti chitanta.
Daca stai prin Varadero nu prea ai ce face. Soare, plaja, mare si plimbari cu vaporasul. Ceea ce faci si in Jamaica de exemplu.

Ce inseamna sa cauti prin Havana ceva mai laturalnic?

#161
Zubcanu

Zubcanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2009
Havana mai laturalnic- nu in orasul vechi-partea turistica ci alandala pe strazile unde nu umbla turistii in mod curent. E safe din ce am inteles, daca aici bati. Sau nu e safe?

#162
Pitzy_

Pitzy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.05.2008
Buna seara, a fost cineva pe cont propriu in Cuba? eram curios cum stau la capitolul hostel, pensiuni, camere de inchiriat sau ceva cazari mai decente. Multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate