Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#217
littleboy7

littleboy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.02.2013

View Postalina-maria, on 14 septembrie 2015 - 13:07, said:

Multumesc littleboy7 Posted Image
Pretul biletelor noastre de avion nu e chiar concludent, erau si bilete mai ieftine dar noi am vrut neaparat o companie din grupul Star Alliance (a fost Condor) fiindca aveam vouchere de upgrade la clasa superioara. Din cate am observat, daca incepi sa cauti mai din timp, gasesti zboruri in jur de 700-800 EUR dus-intors, de ex. din Madrid cu Iberia sau AirEuropa.
Cum spuneam, Cuba e scumpa - la Paradisus Varadero, all inclusive, am platit 400 USD/camera/noapte, la Hotel Nacional de Cuba, 192 EUR/noapte, iar la Iberostar Trinidad - 166 EUR/noapte. Sa mai spun ca la Varadero e intr-adevar "all inclusive", inclusiv cele 5 restaurante (pe langa bufetul foarte mare si foarte variat), trebuie doar sa faci rezervare din timp, toate cocktailurile pe care ti le doreste inima, pana si tot ceea ce ai in frigider; pentru cele cateva bauturi scumpe neincluse am primit vouchere (acestea se primesc pentru un minimum de 4 nopti de cazare, si au valoare de 500 USD, pentru tratamente SPA, anumite bauturi sau upgradarea camerei) dar la sfarsitul sejurului le aveam neatinse.
Mulțumesc! Am citit ca perioada optima ar fi februarie-aprilie. În decembrie e prea frig de stat la plaja? Apa marii și a piscinelor e suficient de calda?(daca știi din documentarile tale.eu nu am gasit)
Mulțumesc!

#218
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postlittleboy7, on 30 septembrie 2015 - 18:09, said:

Mulțumesc! Am citit ca perioada optima ar fi februarie-aprilie. În decembrie e prea frig de stat la plaja? Apa marii și a piscinelor e suficient de calda?(daca știi din documentarile tale.eu nu am gasit)
Mulțumesc!
Am fost la Varadero de revelion, mai precis din 28 decembrie - vremea perfecta si apa oceanului, la fel. 27 grade ziua, in jur de 23 noaptea, oceanul cam 25 si de un turcoaz ireal. La piscina nu am stat, dar era calda apa :D

#219
gabhip

gabhip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.06.2006

View PostlalaMonita, on 04 aprilie 2013 - 01:20, said:

ÂĄHola amigos!
Impresii la cald?! Nu mai avem! Posted Image S-au racit repede dupa ce am ajuns in Europa. La intoarcere am aterizat la Amsterdam pe la ora 8 si pentru ca zbor mai departe aveam seara pe la ora noua, ne-a mancat la nasolie sa umblam prin oras. Proasta decizie - am inghetat! Deci intoarcerea a fost jalnica... ca orice intoarcere acasa din concediu.Posted Image
Lasand vaicareala, NE-A PLACUT MAXIM. Ne numaram printre acele persoane care nu plang dupa banii cheltuiti in acest concediu (si nu au fost chiar putini) si care s-ar intoarce in Cuba si maine.
Am fost foarte multumiti cu alegerea traseului si multumesc inca o data celor care si-au facut timp sa scrie aici impresii si sfaturi pt Cuba. Pe noi ne-au ajutat foarte mult. Daca cineva are intrebari raspund cu mare drag.
Pe scurt si pe rand:
Havana - din pacate vremea a fost cam uratica, ploioasa dar nu foarte frig. Hotelul la care am stat - Ambos Mundos - e dragut de bifat daca doriti sa aflati mai multe despre Hemingway dar pentru cazare nu l-as recomanda. Noi nu suntem chiar cei mai fitosi dar hotelul si-a trait demult anii de glorie si e cam imbatranit. Liftul (de fapt atractia turistilor) e chiar de pe timpul lui Hemingway, mobila la fel iar micul dejun a fost de rahat. In schimb bei un super mojito, muzica live (pian) exista pe parcursul intregi zile, daca locuesti in hotel poti vizita gratis camera in care a stat scriitorul de cate ori venea in Havana si esti in mijlocul Havanei Vieja, la doi pasi de Plaza de Armas.
In general am mancat foarte bine, pe la restaurante pe unde am apucat si unde ne placea cum arata. Am incercat de toate si totul a fost bun. Eu sunt mare amatoare de fructe de mare si in Cuba am putut sa mananc langusta pe gratar (langosta a la plancha) pe saturate si foarte ieftina - intre 5 si 10 cuc depinde de garnitura. Preferatul nostru restaurantul La Imprenta.
Am mai vazut spectacol Buena Vista Social Club la Club Taverna (la cativa pasi de hotelul nostru) si seara de flamenco la Meson de la Flota - super show si mancare buna. Nu se plateste spectacolul/intrarea, vin doar dansatoarele sa le oferi un ban dar... doar daca ti-a placut spectacolul...
In rest... ne-am luat un ghid juma´ de zi ca nu am avut chef sa stam cu cartille in mana (ghidurile) si sa citim explicatii pt fiecare cladire. O decizie buna pt. ca ai ocazia sa vezi si sa afli mai multe decat explicatiile de prin ghidurile turistice scrise. Am vizitat muzeul de Ron si Museo del Automóvil, El Capitolio Nacional, Fabricas de Tabaco Partagos, in general am batut la picior toata Habana Vieja si am atarnat prin toate birturile. Dupa doaua zile nu am vrut sa mai vad in fata ochilor mojito... In cele trei nopti cat am dormit in Havana, am inchis in fiecare seara (mai bine zis dimineata) barul din lobby-ul hotelului - era singura perioada de liniste, in rest era plin de grupuri de turisti doritori de Hemingway. Prietena noastra stie sa cante la pian si dupa cateva Havana Club Ritual Cubano (preferatul nostru) ne-a tinut un "minunat" recital alaturi de ceva cantareti zdranganitori de chitare care cantau ocazional prin holurile hotelurilor sau pe la restaurante. Ne-am dat serios in spectacol in ultima seara... asa de necaz ca plecam.
Nu am avut incidente nedorite de niciun fel, bani am scos de la automat fara probleme in prima seara cand bancile erau inchise, apoi am schimbat euro la banca.
Cum a fost hotelul din Varadero? Plaja?
Multumesc

#220
bubutzu

bubutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.10.2005
Ca cetatean roman, se poate lua viza turistica din aeroport, la aterizare?

#221
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
Buna seara sau buna dimineata!
Ma intereseaza daca a vizitat cineva Cuba trecand din SUA, cu masina?
Daca da, cum a obtinut viza, sau care sunt formalitatile?
Multumesc

#222
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Stii ca-s peste 200 km de apa, intre ele, da ?  Poate gresesc, da' am serioase dubii ca sunt curse ferry, ca sa treci cu masina.

#223
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Intre Cuba si Barbados ce ati alege?Posted Image
Am gasit doua oferte, una pt Cuba cu all inclusive, cred ca Veradero, la 900 euro 14 zile cu bilet de avion inclus, sau Barbados 14 zile aproximativ acelasi pret doar cu micul dejun. Din ce am auzit Cuba nu e chiar asa de safe, si nu am vrea nici sa stam 14 zile in resort.

#224
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
As alege Cuba.

De ce sa nu fie safe? Dintre toti pe care i-am auzit povestind despre Cuba nimeni nu s-a plans...

ps. sper ca ajung si eu peste cateva saptamani :)

#225
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cuba e foarte safe, mai ales la cusca la Varadero.
Insa sa mergi in Cuba la Varadero...nu zic nu, dar mi se pare ca mai bine mergi in Egipt, mai ieftin.

#226
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cuba musai Havana. Musai

Eu numai acolo m-aș duce o săptămâna. Sper :D (de ziua mea)

#227
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Hotaraste-te pentru ce mergi acolo.
Daca e doar pentru a sta la plaja in resort, nu conteaza unde, in ce parte a lumii e resortul respectiv.
Daca mai vrei sa mai si iesi de acolo, nu doar sa stai la plaja si la umplut burta cu creveti si cocktailuri, atunci e alta mancare de peste.
Iar ca sa platesti 14 zile un resort in Varadero doar ca sa spui ca ai fost in Cuba.... pierdere de vreme!
Iar ca sa iesi in mai multe zile ca sa intelegi ceva din tara respectiva.... de ce sa iei all-inclusive, cand oricum nu vei manca la pranz acolo, iar daca o excursie mai indepartata presupune si o zi cazare in alt oras.... pierdere de bani!

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 29 August 2018 - 16:22.


#228
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu zic ca poti merge la all inc si sa cunosti si cuba. Iesi din resort de 2-3 ori, mergi in stanga dreapta etc
Si daca nu mananci de pranz acolo si dai bani in alta parte, tot acolo iesi. Chiar si cu o noapte de cazare in alta parte in timp ce platesti resort.
Sa mergi pe cont propriu nu e ieftin deloc.
Sa folosesti resortul ca o bqza de exloarare e o idee buna

Probleme
Varadero e departe de havana. Poti face asta o zi, dar nu in fiecate zi
Havana e must
Pe langa havaana resorturilw sunt de cacat. Si mi,am ales cu grija cuvantul
Ai in havana hoteluri decente. Dar sunt hoteluri. Nu resorturi.

Compromis. Un resort ieftin si prost langa havana, pt mic dejun, plaja si bere seara. Si bagat havana cat se poate si mancat la paladar. Doar ca nu iesi neaparat ieftin.
Ce inseamna un resort ieftin? Dotari de pe vremea lui ceausescu si aramase in uz pana azi. Usi ce rupte din balamale, vopsea coscovita ca intr,un spital din valea jiului, mancare proasta la genul sardine in sos tomat pe pat de salata de varza proaspata la mic dejun si din astea. Sa nu uit. Se poate termina si apa calda in timpul dusului. Dizenteria e bonus

Berea in schim o au buna.

In oras de platesti cu cuci, oricum nu poti altfel, se mananca decent bine si f bine.a si preturi de europa.

O alta optiune ce exclude havana si varadero e santiago

#229
sixtineus

sixtineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.05.2008
Pentru vara lui 2019, ma tenteaza si intereseaza o plaja in Varadero la un resort dar si cateva zile de stat in Havana.

La inceput de iulie poate august, " vremea " recomanda asa ceva ?

Multumesc anticipat.

#230
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nope. Cele mai proaste luni pt caraibe.
Uragane, f cald etc.

Incearca din decembrie pana in iunie. Si de poti martie-aprilie e cel mai bine.

Asta nu inseamna ca in august se inchide, dar e de evitat de poti.

#231
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
pentru ca vacanta  din egipt  a fost anulata in aprilie  ,motiv  corona ,  ma gandesc in  noembrie   la  cuba  . merita ?   este  suficient o saptamana   pentru havana  ? plus ceva  ture imprejur  ? se poate  inchiria masina  acolo ?  apopo  visa  de intrare se poate  lua la aeroport  ,sosire ?

#232
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
@foxtian

Răspund eu cu aproape 2 ani întârziere.

Nu ajunge 1 săptămână. Îți tb 2 doar pentru Cuba dacă vrei să ieși din Havana.

Se poate închiria mașină dar nu știu dacă aș recomanda. Nu știu de unde au piese să le întrețină.

Viza de intrare am luat-o în 2016 de la ambasada Cubei în România.

Momentan cred că te bagă 2 săptămâni în carantină la hotel dacă aterizezi acolo.

Am vorbit cu un cubanez pe la mijlocul anului și așa era.

Ca idee în 2016 am cheltuit cam 3500 euro în total pe bilete și excursii, dar am stat 1 săptămână cazați la o cunoștință. Deci am economisit ceva bani.

Eu zic că acum dai cam 5000 euro pe 2 săptămâni cu plimbat pe insulă.

#233
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
mersi   de info .   am ales   Dubai   .dar  si Cuba  este pe lista pentru   o data   ulterioara   .  covid   a dat lumea peste cap  din pacate

#234
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostMeltdown, on 27 decembrie 2021 - 23:03, said:

@foxtian

Răspund eu cu aproape 2 ani întârziere.

Nu ajunge 1 săptămână. Îți tb 2 doar pentru Cuba dacă vrei să ieși din Havana.

Se poate închiria mașină dar nu știu dacă aș recomanda. Nu știu de unde au piese să le întrețină.

Viza de intrare am luat-o în 2016 de la ambasada Cubei în România.

Momentan cred că te bagă 2 săptămâni în carantină
Am vorbit cu un cubanez pe la mijlocul anului și așa era.

Cuba este una dintre putinele tari in care acum la momentul decembrie 2021 se poate intra foarte usor. Nu mai exista carantina si orice roman care face dovada certificatului de vaccinare si a vizei luate de la Ambasada poate intra fara probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate