Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#199
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008
Incerc sa atasez niste poze din Cayo Largo si Playa Sirena

Attached Files



#200
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Buna seara,
@ Frumusata, te rog sa postezi daca la plecare, la aeroportul din Havana, taxa de aeroport se plateste  in CUC sau in  Eur.
Care e acum rata de schimb intre Eur si CUC?
Unde e mai potrivit sa faci schimbul valutar, la case de schimb, banci sau hotel?
Si inca ceva foarte important - ce temperatura avea apa oceanului la Varadero? Am citit informatii contradictorii.
Noi mergem la inceputul lunii mai. Ati prins zile ploioase? Dureaza ploile, racesc aerul, marea?
Poti recomanda o firma serioasa pentru excursii din Varadero in Havana?
Iti multumesc mult.

#201
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdina10, on 24 aprilie 2014 - 22:23, said:

Buna seara,
@ Frumusata, te rog sa postezi daca la plecare, la aeroportul din Havana, taxa de aeroport se plateste  in CUC sau in  Eur.
Care e acum rata de schimb intre Eur si CUC?
Unde e mai potrivit sa faci schimbul valutar, la case de schimb, banci sau hotel?
Si inca ceva foarte important - ce temperatura avea apa oceanului la Varadero? Am citit informatii contradictorii.
Noi mergem la inceputul lunii mai. Ati prins zile ploioase? Dureaza ploile, racesc aerul, marea?
Poti recomanda o firma serioasa pentru excursii din Varadero in Havana?
Iti multumesc mult.

Taxa de aeroport se plateste in mai multe monezi, eu am platit in euro, mi-a dat rest o parte in euro si o parte in cuc ca nu avea marunt in euro.
In aeroport la casa de schimb era 1euro=1,38cuc si la hotel am schimbat cu 1.41
In Varadero erau cam 25-26 de grade in apa si cu siguranta s-a mai incalzit de atunci, era super pentru balacit pentru ca nici afara nu era foarte cald, asta era la inceput de aprilie.
Noi nu am prins nici o zi ploioasa, era numai soare cu nor alternativ, iar in primele zile la Varadero era un fenomen ciudat dimineata frumos si bine, iar dupa-amiaza incepeau vantul si valurile. Din pacate la Varadero daca nu e soare, nu prinzi culoarea turcoaz a apei, ci are o tenta verzuie.
Din experianta mea in Caraibe ploile sunt de scurta durata si intense si poate turna cu galeata acum, pentru ca dupa jumatate de ora sa fie soare stralucitor. La ei nu ploua ca la noi cu zilele, totusi nu stiu cum e in anotimpul ploios...
Despre excursii... eu am vazut doar 2 firme Cubatur si inca una cubana-nu-mai-stiu-cum...
La hotelul din Havana era un birou in care erau reprezentanti ai mai multor firme. Am studiat afara un pliant, am intrat si am zis ce vreau, iar atunci mi-au zis sa astept sa vina reprezentantul Cubatur ca doar astia au ce vreau eu, banuiesc ca erau impartite pe destinatii.
La Iberostar Varadero era un singur om care vindea tot, inclusiv transfer catre aeroportul din Havana (adica te alipea unui grup), stia orarul de zbor al avioanelor fara probleme.
Din ce am vazut eu excursiile din Varadero erau mai scumpe, dar nu cu mult., asta pentru ca era mai multa cerere de aici.
Mai schimba si turisti intre ei, de exemplu noi am fost intr-o excursie platita la Cubatur. Pentru ca am avut intarziere la plecarea in croaziera de 3 ore ne-a dus cica bonus la ferma de testoase, sotul meu a facut scandal ca lui nu ii trebuie testoase si ca el vrea timpul recuperat la snorkeling, ca el a platit pentru o excursie de 10 ore in larg,si  atunci, catre sfarsit, ne-au alipit unui alt grup Cubanacan , parca, care pleca mai tarziu si asa am avut excursia intreaga, si era un grup de rusi din Varadero.
De obicei astia de la firmele de turism ii vezi ca sunt mai eleganti, cu tricouri cu insemne, nu umbla sa te fraiereasca ca nu e afacerea lor, e de stat, nu te atrag intr-un colt intunecat sa-ti vanda ceva fizic... Poti sa ai ghinionul sa dai peste un ghid nasol care nu vorbeste engleza, am nimerit si asa ceva, o babaciune careia ii era lene sa scoata si 2 vorbe in spaniola, deci asta depinde de noroc.

#202
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Am fost in Cuba la inceputul lunii mai. Desi ne-am documentat pentru toamna trecuta, am renuntat din cauza temerilor cu privire la vreme.
A fost prima iesire la ocean si, deci, foarte asteptata. Am ales Cuba pentru ca, dupa parerea mea, daca bati atata drum merita sa vezi ceva deosebit – iar Cuba are o istorie zbuciumata despre care inca se povesteste.
In tari din „lumea a treia” nu practicam turismul individual din motive de igiena si siguranta. Am luat bilet prin agentie la Varadero, urmand sa mergem de acolo in excursii organizate.Traseul a fost Budapesta – Havana cu escala de 2 ore la Amsterdam, cu KLM. Zborul poate fi obositor (10 ore la dus si 9 ore la intors pe parcursul A-H) si fiecare se descurca asa cum poate (somn, filme, trezie epuizanta). La dus am avut locuri selectate rau, in randurile din mijlocul avionului, scaunele din rd 2 si 3 din cele 4 si era incomod sa iesi pentru ca trebuia sa-l ridici pe cel de langa tine care poate dormea (deci, Atentie! la alegerea locurilor). Compania KLM a fost OK. Pe primul parcurs, dimineata, ne-au servit cu gustari si racoritoare iar pe parcursul 2 cu doua meniuri calde (bune), racoritoare si bauturi. Am observat ca nu biruia personalul sa aprovizioneze cu bautura cat puteau sa bea doamnele si domnisoarele de o anume nationalitate.
Dupa aterizare ne-a preluat firma care asigura transferul la hotel. Vorbeau numai spaniola si la inceput nu intelegeam de ce ne indeamna sa urcam intr-un taxi ( ne gandeam la taxare suplimentara) – pe urma ne-am dat seama ca eram singurii pasageri pentru Varadero la acea ora, desi avionul fusese full. Taximetristul era curat, avea masina buna si nu stia deloc engleza.
Pe drum am vazut un inscris si am citit cu voce tare Che Guevara. „Comandante Che Guevara” m-a corectat soferul, politicos. Au un cult pentru eroii lor. Si inca intoneaza solemn „Hasta siempre comandante Che Guevara”. Am ascultat cantecul de mai multe ori in interpretarea lui Joan Baez, dar acum îl auzeam „acasă”. Au tot felul de instrumente artizanale, cu sonoritati unice, iar emotia interpretarii il fac de neuitat.
Drumul de la Havana la Varadero dureaza 2 ore. Autostrada e in stare buna, cu doua benzi pe sens si in mare parte e paralela cu oceanul.
Am stat la hotelul Blau Varadero. Pe dinafara hotelul nu e fara cusur, dar inauntru e frumos, curat iar camerele sunt mari si ingrijite. Resortul are o vegetatie luxurianta, piscine minunate iar plaja din zona lui are nisip fin, umbrelute rustice din crengi de palmier si sezlonguri. Spatiul era securizat iar personalul vorbea limba engleza.
N-am vazut ceva mai frumos decat oceanul in acel loc: smarald splendid, de vis!
Cand soseau grupurile de turisti, in semn de respect, inaltau drapelul tarii respective. Erau insiruite steagurile Canadei, Germaniei, Spaniei, Elvetiei si, mai sus, cu vreo jumatate de metru, trona drapelul Cubei. Mi-a placut aceasta „semeţie”.
Timpul a fost frumos, intr-o noapte a fost furtuna (chiar ne-a placut). Zilele au fost insorite, minunate. Grija! - soarele chiar dimineata si dupa amiaza este arzator iar briza e mai puternica si valurile au mai multa forta. Masa si serviciile mi-au parut mai bune decat la all-urile turcesti. Mancare diversa cu toate felurile de carne si abundenta de fructe exotice. Personalul atent, cu tinuta – am vazut de mai multe ori turisti imbratisandu-i la plecare.
Dar, vai! cand ne-am dus la Havana la restaurant am trait momente vesele si triste. Probabil ghidul a aranjat un meniu la cel mai mic pret ca ne-au adus la inceput o salata saracacioasa. Nu cred ca era de inspiratie occidentala, desi mi-am amintit o intamplare povestita de un profesor la curs. Era in Elvetia la un Seminar international si cand au fost condusi la masa au fost serviti cu cate o salata. Au înfourchettat ei la repezeala salata si asteptau mancarea propriu-zisa. N-a mai venit! Le-a luat ceva timp sa inteleaga ca „asta a fost tot”. Noi am mai primit inca un fel - cu un glob de orez, fasole si ceva carne. O lady din grupul nostru, cu o mimica scortoasa, a impins cat colo farfuriile. Cand isi lasa manierele la granita, englezii pot deveni caraghiosi. Râd românii de ei!
Pe drumul spre Havana a fost un episod dragut. Am mers cu un microbuz modern, (drumurile sunt pline de autocare moderne, nu stiu ce provenienta au) cu un sofer vitezoman. Dar, cand am ajuns la un pod imens, cu privelisti superbe de o parte si de alta a drumului, a incetinit „la pas”ca sa putem admira si filma in voie. Parea ca voia sa transmita ca si ei au ce arata turistilor.
Asa cum s-a mai scris pe acest topic, Havana e un oras al contrastelor. Vezi cladiri coloniale cu arhitectura splendida - restaurate, constructii moderne (am retinut spitalul mastodont si informatia ca au medici excelenti – de altfel in Cuba au fost eradicate boli care mai bantuie in tarile din zona), cladiri care stau sa cada, masini de epoca reconditionate si oameni de toate felurile: veseli, saraci, atenti, modesti, umili. Asculti explicatiile ghidului, observi si inerci sa intelegi dupa propriile perceptii. Cum e cubanezul „vero”? Greu de dat un raspuns!
In Havana am vizitat, in principal: Monumentul eroului national Jose Marti, Statuia Republicii, Piata Revolutiei – Muralul cu Fidel Castro (de altfel singurul portret al lui pe care l-am vazut), Muralul cu Che Guevara si celebrul citat „ Hasta la Victoria Siempre”, Catedrala, vestitul Malecon, Floridita lui Hemingway, Muzeul romului (aici, pe langa rom am baut si suc de trestie de zahar – au cocktailuri foarte bune, o sa postez o poza cu ceva reţete) si Fabrica de Tabacos. Ghidul ne-a organizat o vizita in fabrica, grupul nefiind numeros. Un personaj charismatic ne-a povestit intr-o engleza fluenta procesul tehnologic si ne-a purtat prin fabrica sa vedem „minunea” obtinerii vestitelor havane. Referitor la ce s-a mai scris pe aici cu privire la havane, pot sa spun ca ne-a mentionat ca dupa selectarea tigarilor pentru export, shop si magazine – se distribuie angajatilor cate 4 havane pe zi. Ca necunoscator, probabil nu-ti dai seama ca au oarece defecte.
Ce nu mi-a placut ca turist? Poate parea hazliu si minor. In aeroportul international Havana toaletele sunt dupa modelul american cu vasul plin pe jumatate cu apa. Mie imi par neigienice, nesuferite. Dar asta nu e tot. Hartia igienica se „distribuia” de femeia de la toalete, rupand bucati din rola! Asa ceva nu se face!
In concluzie, Cuba este o stare de spirit. Daca esti capitalist pursange este putin probabil
sa-ti placa aceasta tara. Daca nu ai prejudecati, cauti sa intelegi acei oameni aflati ca atâţia altii sub vremi, loviti de soarta, de blocada, de sanctiuni economice, etc. Atunci cand vor sa-ti vanda ceva sau chiar iti cer ceva maruntis, probabil ca o fac gandindu-se ca tu o duci bine si poti sa-i ajuti. Si de ce n-ai face-o? Mie mi-au placut acesti oameni de toate felurile si culorile si tara lor frumoasa.
O sa revin cu poze.

#203
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Trip to Cuba -  partea a doua - poze.

Attached Files



#204
alina-maria

alina-maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.09.2007
Scriu primul meu mesaj aici pentru a adauga ceva informatii noi despre Cuba. Ne-am intors aseara dupa o vacanta de 10 zile. Incep cu ceea ce mi se pare cel mai important, sintetizat:  
- din mai 2015 nu se mai plateste taxa de 25 CUC la iesirea din Cuba (ni s-a spus ca e inclusa in pretul biletelor de avion)
- viza turistica e necesara, noi am plecat prin Frankfurt (cu Condor) si se putea face si la check-in; nu stiam sigur despre asigurarea de voiaj, avem una generala dar nu acopera Cuba, asa ca am cautat pe internet si am facut online o asigurare Allianz, dar in final nu ne-a intrebat nimeni de asa ceva (si din fericire nici nu am avut nevoie de ea)
- preturile sunt mai mari acum fata de ceea ce am citit inainte de a pleca, Cuba nu este o tara ieftina pentru turisti (hoteluri, transport, noua ni s-au parut la preturi europene, doar in domeniul restaurantelor am gasit preturi ceva mai mici) (o sa detaliez)
- 1 CUC e aprox. egal 1 EUR, a depasit USD
- salariul e la acelasi nivel, 20-25 CUC
- masinile americane inca exista, fac incantarea turistilor, cam jumatate dintre masinile care circula in Havana sunt Ele, Batranele Doamne Americane (in Havana bine intretinute, folosite ca taxiuri, unele au si aer conditionat,in timp ce la tara le vezi carand unelte si porumb....)
- cu internetul e tot greu, e disponibil doar in marile hoteluri, si de cele mai multe ori doar in holul hotelului nu si in camere (si daca esti norocos, daca angajatul respectiv nu a plecat acasa sau are chef sa rezolve problemele etc etc); multi cubanezi au in schimb iphone-uri si incearca sa "prinda" ceva internet in jurul hotelurilor
- de gps inca nu poate fi vorba, in schimb indicatiile rutiere mi se par ceva mai prezente (decat ma asteptam dupa cele citite inainte de plecare)
- farmaciile sunt putin aprovizionate, in doua dintre ele nu am gasit aspirina, ne-au trimis la spitalul din Havana unde este cea mai mare farmacie (pentru turisti...)
- in Havana se desfasoara un mare program de restaurare, in vederea aniversarii de 500 de ani de la infiintarea orasului, in 2020.

Acum, impresii mai pe larg:
am petrecut 2 nopti la Havana, 4 la Varadero, 2 la Trinidad si din nou 2 la Havana.
La sosire si la plecare, procedurile la aeroport destul de ineficiente, dar sunt zboruri putine si nu dureaza mult. La plecarea din Cuba, dupa controlul de securitate, sunt destule magazine cu rom si trabucuri si suveniruri, cu preturi in CUC sau euro.
Taxiul de la aeroport in centrul Havanei e cam 30-35 de CUC.
Pentru primele 2 nopti la Havana am ales Hotel Nacional, preturi ca la Londra, servicii ca la stat... mi-a amintit hotelurile comuniste de pe litoral ale copilariei mele... o atitudine foarte "Ce doriti? N-avem." Am ajuns in jur de ora 9 seara, punctul de internet era inchis, deci nu am avut de unde cumpara cartela de acces; la vederea camerei am incercat sa o schimbam cu upgrade (baia lasa mult de dorit, murdara, camera plina de praf, totul nearisit si murdar) dar receptia nu facea upgrade iar biroul respectiv era inchis... a doua zi nu a venit nimeni pentru curatenia camerei, nici macar la cererea noastra. Trebuie sa spun insa, hotelul e foarte frumos, merita vizitat, exista si program de vizite cu ghid, parca la 10,00 si la 15,00.
In prima zi am vizitat Havana cu masina cu sofer si ghid, ghidul s-a prezentat la noi la receptia hotelului oferindu-ne aceste servicii. Au fost foarte simpatici si de ajutor, ne-au condus in multe locuri interesante si ne-au dat multe informatii (iar masina... o Buick rosie decapotabila Posted Image Aveau diverse masini, la alegere, carro americano sau masini moderne) Ne-au recomandat un paladar la pranz, dar nu au vrut cu niciun chip sa manance cu noi. (Paranteza: la paladar-uri se mananca dumnezeieste, la restaurantele de stat e foarte trist.. jumatate din meniu nu e disponibil, iar ceea ce au in final e destul de vechi; poate ca daca incercam si cazare la particulari am fi fost mai multumiti... next time) Un restaurant-paladar care ne-a placut mult si care e pe lista noastra pentru o viitoare vizita e "Doña Eutemia" (langa Plaza de la Catedral)
La Havana exista o societate de stat, HAGUANEX, care e proprietara multor hoteluri si restaurante (repet, societate de stat) si care le restaureaza intr-un fel foarte inteligent, sub supravegherea Oficinei del Historiador (el historiador exista in fiecare oras, era si la Trinidad, si e o persoana care se ocupa de aceste programe de restaurare). La Havana am vazut un CD din 2012, pe care el historiador explica aceste proiecte de restaurare. Deci, ni s-a parut un lucru foarte inteligent, o societate de stat care a preluat hotelurile, iar ceea ce castiga investeste in restaurarea lor. Am vizitat toate marile hoteluri ale Havanei, am facut ceea ce face - am baut daiquiri si "Papa Hemingway" (daiquiri fara zahar, cu suc de grapefruit si cu rom dublu) la "El Floridita", dar in ceea ce priveste "La Bodeguita del Medio", am ramas la usa, fiind supraaglomerat.
Aceeasi saracie pe strazile Havanei, localnici care iti propun tot felul de servicii si iti cer tricouri, sapunuri etc - dar mai putin insistenti decat in Maroc, de ex.
"Floraresele" si batranii (batranele) cu trabucuri in coltul gurii sunt la datorie, pozand pentru turisti (si majoritatea au autorizatie, e meseria lor si platesc taxe).
Am vizitat si Finca Vigia, vila lui Hemingway de langa Havana, constructie in stil colonial din 1886, inconjurata de un parc de palmieri, frangipani infloriti si arbori de mango (parca 12 soiuri de mango se intalnesc pe aceasta proprietate!), oprindu-ne si la Cojimanes; aveam pe lista si satul Jaimanitas, dar nu am mai ajuns.
Una peste alta, ne-am indragostit de Havana, un oras plin de farmec, cu stradute pe care sa te tot plimbi pana seara tarziu (si ni s-a parut un loc foarte sigur, as zice ca nimeni nu are chef sa incalce legea in Cuba).

Edited by alina-maria, 30 August 2015 - 11:55.


#205
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Te pizmuiesc! De când am vazut Havana cu Robert Redford si Lena Olin, mi-am dorit sa vizitez aceasta tara. Si sa ma plimb cu o masina veche americana, of course... Posted Image
Felicitari pentru review!

#206
alina-maria

alina-maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.09.2007
De la Havana la Vardero am mers din nou cu o masina cu sofer, 120 CUC. Aici as vrea sa explic ceea ce am inteles de la soferi - au masini primite de la stat si platesc taxe - o taxa fixa plus un procent din incasari. De obicei se asociaza 2 persoane, cer autorizatie si masina si apoi isi impart cursele. Mi s-a parut mai greu sa gasesti o persoana particulara care sa te duca undeva (am citit aici pe forum ca acum ceva timp se mai putea) dar si mai nesigur, pentru ca taximetristul are autorizatia lipita pe parbriz la vedere si chiar si asa s-a intamplat sa opreasca politia masina si sa verifice toate autorizatiile; cum spuneam, nu par dispusi sa incalce legea. Masinile se transmit din generatie in generatie, si cele "moderne" au ceva ani, nu prea exista masini noi. Poti cumpara doar de la stat sau de la un particular (care avea dreptul de a detine o masina, de ex. un medic pensionat sau un sofer de taxi), si doar masini vechi; ne explica un sofer ca fac cateodata adevarate acrobatii pentru a cumpara o masina (sau o casa), chiar se casatoresc pentru a o trece apoi la cealalta familie prin divort!
Am ales Varadero pentru ca se ajunge mai comod de la Havana, vroiam un loc cu mare frumoasa si nu am fost dezamagiti. Inainte de a ajunge la hotel (Paradisus Varadero) nu stiam ca e "all inclusive", de obicei le evitam, e prima data ca am ajuns la un astfel de complex, dar la Varadero nu aveam de ales. Nu e rau organizat, sunt 5 restaurante si un bufet imens, multe atractii pe plaja si seara la discoteca, e vacanta la mare perfecta pentru familii cu copii. Marea e fantastica, foarte calda, transparenta, e bine pentru inotatori, si am avut parte de vreme frumoasa. (Ceva pesti am vazut, dar nu practicam scufundari). Soarele apune tarziu, in mare, stateam pe plaja pana dupa ora 8. Am fost pe multe plaje, in Asia, Africa si Caraibe, dar aici ne-a placut cel mai mult. Data viitoare poate ajungem si pe o insula, asa cum am fi vrut acum.
Avem in permanenta frigiderul plin, bere si sucuri de toate felurile, si le duceam de cateva ori pe zi paznicilor de pe plaja.
Un minus ar fi conexiunea internet, disponibila doar in holul principal, unde era foarte aglomerat si foarte cald, si doar cu cartele de 1 ora (iar eu incercam sa urmaresc meciurile Simonei Halep...)
Am cautat din nou un sofer pentru Trinidad, prin receptia hotelului, 150 CUC, cam 3 ore. Pentru ca nu eram pregatiti la ora stabilita, am incercat sa invitam soferul la masa (la bufet); ne-a tot spus ca a mancat, ca nu e nevoie, dar la insistentele noastre ne-a spus ca are nevoie de o autorizatie speciala (si ne-a rugat sa ii aducem o "merendita"). Nu ne-a venit sa credem si am intrebat la receptie daca putem avea un "guest" la bufet si ni s-a spus ca doar daca isi plateste cazarea pe o zi! (I-am dus o merendita de patru persoane, am dat bacsisuri si ne-au impachetat pizza si branze si salamuri de toate felurile, mancare occidentala sperand sa ii faca placere).
Drumul pana la Trinidad a fost foarte pitoresc, am trecut prin sate unde tare as fi vrut sa oprim pentru fotografii (se vedeau tarani calare venind de la camp alaturi de masini americane...), dar nu am oprit nicaieri pentru ca soferul era din Varadero si spera sa se intoarca pe lumina, nici macar nu vroia sa ia cate un autostopist pentru ca l-ar fi intarziat...


View Postflorinbad, on 30 august 2015 - 12:09, said:

Te pizmuiesc! De când am vazut Havana cu Robert Redford si Lena Olin, mi-am dorit sa vizitez aceasta tara. Si sa ma plimb cu o masina veche americana, of course... Posted Image
Felicitari pentru review!

Da, Cuba merita vazuta, asta ar fi concluzia vizitei noastre Posted Image Inca suntem cu sufletul acolo! Multumesc Posted Image

Edited by alina-maria, 30 August 2015 - 12:38.


#207
alina-maria

alina-maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.09.2007
Nu stiu ce mi-a placut mai mult, Trinidad sau Havana, mi-ar fi greu sa aleg... Iti dau aceeasi senzatie de "alta planeta", de timp oprit, de film vechi in care si tu devii un personaj Posted Image
La Trinidad am stat la Iberostar, cel mai bun dintre cele 4 hoteluri pe care le-am incercat in Cuba (nu e de stat, apartinand lantului Iberostar). Si aici, internet doar in holul mare. Am vazut un alt hotel de 5 stele in restructurare, are ca termen 2016.
Casele din Trinidad nu se pot descrie, trebuie sa le vezi. Am ajuns seara, si am iesit imediat la plimbare. Casele sunt deschise, au un fel de ferestre fara geamuri de 2 metri, cu gratii, dincolo de care stau locuitorii casei (cand nu sunt in fata usei.) Sunt pline de obiecte de arta, rar vezi in Europa astfel de colectii (bineinteles, nu toate, multe sunt casute sarace) Daca te opresti sa arunci o privire, din curiozitate, se poate intampla sa fii invitat inauntru. Am intrat asa in doua case. Prima, o casa imensa, locuita doar de o batrana foarte vorbareata, Azucena, care ne-a tratat cu o cafea si ne-a povestit cum a luptat la revolutie; ne-a spus ca ea nu inchiriaza camere, pentru ca nu are nevoie si nu vrea sa intre in conflict cu vecinii, si ca doar invita oaspeti sa o viziteze. I-am lasat o punga de cosmetice si ne-a facut impresia ca nu ar primi bani.
A doua batrana locuia intr-o casa foarte saraca, nu stiu daca mancase la cina dar avea un vas de flori... era foarte timida si i-am lasat si pachete si bani.
(Trebuie sa spun ca sotul meu vorbeste fluent spaniola, peste tot era luat drept spaniol sau mexican; astfel reuseam sa comunicam destul de bine cu ei. Dar nu am avut ocazia sa purtam si discutii politice, era nevoie de mai mult decat sa fii o simpla cunostinta pentru asta).
Am petrecut 2 zile minunate la Trinidad, am gasit restaurante-paradar de exceptie (unul era Paladar Museo 1514, aici mancarea nu ne-a placut dar l-am ales pentru avea niste colectii de arta cu adevarat impresionante; e deschis doar la cina, are muzica live, dar poate e o idee mai buna sa il vizitezi doar si sa mananci in alta parte Posted Image  ). Am facut un tur foto in partea veche a orasului, recomandat de un ghid, eu ma ocup de fotografie, ne-a placut cu adevarat. Trinidad aniversase deja 500 de ani in 2013, au avut loc si aici ceva renovari.
Pe strazi intalnesti aceleasi masini americane, plus lume calare, batrani cu magari pentru pozat (cu autorizatia la vedere!)
Cand am plecat in Cuba, am luat cu noi 15 kg de cadouri, in special pentru copii, am cumparat tricouri, dulciuri, rechizite, plus cosmetice de toate felurile. In Havana am impartit cate ceva, la Varadero cateva pachete chelnerilor, dar am pastrat majoritatea pentru Trinidad. In turul pe care l-am facut am avut la noi o geanta mare plina, si in cartierul cel mai sarac ne-am oprit si am inceput sa le impartim. Imediat au aparut zeci de copii, ne-au inconjurat, se imbranceau sa primeasca ceva,  au venit si adulti cu pozele copiilor!! eu incercam sa le dau hainele pe marimi, dar era imposibil, intindeau manutele si prindeau ce apucau, fetite de 4-5 ani aveau manutele ca niste gheare si ma zgariau incercand sa smulga ceva... am terminat tot, cereau apoi bani, si ne-au urmarit 15-20 de minute, care pe jos, care pe bicicleta.
Mai aveam cam jumatate dintre lucrurile aduse cu noi la hotel, a doua zi ne-am gandit cum sa facem - eu am propus sa le ducem batranei Azucena si sa le imparta ea cum considera, dar pana la urma le-am dus la o scoala. Am vizitat scoala, erau doar 4 invatatoare, copiii fiind in vacanta. Am golit geanta de voiaj, invatatoarele au avut aceeasi comportare ca si copiii din prima zi, ba chiar au vrut sa ne ia si geanta... nu stiu daca a fost o idee buna, nu stiu daca ceva a ajuns la copii. Apoi am vazut un baietel alergand prin curte si m-am bucurat, l-am chemat si i-am dat o punga de bomboane, guma de mestecat si o trusa de creioane de colorat, iar invatatoare s-a bucurat si ne-a spus ce baiat bun e "mi hijo"... in final m-am gandit ca asta e, pentru cele 4 invatatoare a venit Mos Craciun si ca si ele fac parte pana la urma din categoria celor cu salarii mici (dar nu cred ca as mai face acelasi lucru).
La Trinidad am gasit un sofer care a cerut mai putin, 140 CUC pana la Havana, 4 ore de drum. Din nou, pentru ca vroia sa se intoarca in aceeasi zi, ne-a cerut permisiunea sa o ia si pe sotia lui, sa ii tina de urat. A fost un drum placut, erau tineri si simpatici si ne-au povestit multe lucruri. Ei erau cei mai curiosi despre occident. Ne-au spus ca pot calatori liber - teoretic, pentru ca majoritatea tarilor le cer vize si pentru ca nu au bani. Le-am propus sa ramana peste noapte la Havana si sa mergem impreuna la cina, dar vroiau sa se intoarca la fiul lor. Ne-am oprit o ora la Cienfuegos, dar era foarte cald si nu prea am avut spor la plimbare... noi am mancat ceva, ei nu au vrut cu niciun chip, si nici la Havana nu au vrut macar sa bea o cafea la hotel.
De aceasta data am stat la Saratoga, mai putin spectaculos decat Nacional, dar camera mult mai frumoasa.

Cam acestea sunt impresiile noastre din Cuba, am vrut neaparat sa le las aici celor care sunt in cautare de informatii, pentru ca mult bine mi-a facut si mie acest site, am programat multe vacante cu ajutorul celor citite aici! Vremea a fost buna, chiar august fiind, a plouat de 2 ori fara sa ne deranjeze, dar poate am fost norocosi :) Imi cer scuze daca am scris cam mult, alegeti ceea ce va face trebuinta.

Edited by alina-maria, 30 August 2015 - 13:46.


#208
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdina10, on 27 mai 2014 - 21:35, said:

Pe drumul spre Havana a fost un episod dragut. Am mers cu un microbuz modern, (drumurile sunt pline de autocare moderne, nu stiu ce provenienta au) cu un sofer vitezoman. Dar, cand am ajuns la un pod imens, cu privelisti superbe de o parte si de alta a drumului, a incetinit „la pas”ca sa putem admira si filma in voie. Parea ca voia sa transmita ca si ei au ce arata turistilor.

Bacunayagua se numeste podul ala (a trebuit sa gugalesc ca nu'mi mai aminteam numele). este un punct de belvedere la restaurantul de pe partea mayabeque. acolo am baut cel mai bun pina colada, cu havana anejo, servit in ananas. am avut un sofer pentru o zi, si barmanul l'a intrebat daca l'am tratat bine. eu l'am luat cu mine la masa la pranz, banii nu i'am negociat prea mult si asa ca raspunsul a fost afirmativ. drept urmare, barmanul m'a taxat doar pentru 2 pina (eu comandasem 2 +1 fara alcool pt sofer). la 6 cuci un pina, eu zic ca a fost o chestie draguta. dar am observat asta in multe parti, se sprijina unu pe altul, isi aduc business unul celuilalt, chiar daca nu exista o intelegere ferma si ei poate atunci se vad prima daca la fata.
revenind la pod, soferul respectiv imi spune o poveste. cica che guevara si cienfuegos trebuiau sa mearga de la havana la matanzas repede si imprumuta un avion de la fidel. cand ajung in zona podului, unul din ei, cienfuegos ii spune lui che guevara ca pilotul nu are curaj sa treaca pe dedesubt. pilotul aude si trece pe sub pod cu avionul, intoarce si mai trece odata. in vreme asta si fidel cica are treaba sa ajunga in matanzas si pleaca cu masina si ajunge la pod tocmai la timp sa vada acrobatiile pilotului. normal, o poveste si spusa ca o poveste, dar stand acolo, privind la pod si sorbind din ananasul ala umplut cu pina colada parca incepea sa prinda contur si incepeai a crede.

View Postalina-maria, on 30 august 2015 - 13:37, said:


La Trinidad am stat la Iberostar, cel mai bun dintre cele 4 hoteluri pe care le-am incercat in Cuba (nu e de stat, apartinand lantului Iberostar). Si aici, internet doar in holul mare. Am vazut un alt hotel de 5 stele in restructurare, are ca termen 2016.


nu bag mana in foc pentru asta, dar am discutat cu cineva mai umblat in cuba decat mine si mi'a spus in felul urmator (eram la iberostar). hotelurile sunt de stat si de fapt starinii nu pot detine proprietati in cuba (asta e sigur). e un fel de joint venture cu iberostar. iberostar pune la dispozitie managementul, cubanezii hotelul si finantele. tot ce se repara, renoveaza se face cu bani de la cubanezi si de asta de multe ori lasa de dorit, ca pana se aproba fondurile.... iberostar isi ia un anumit procent pentru management si numele folosit. un fel de fransiza.

View Postalina-maria, on 30 august 2015 - 11:43, said:


Una peste alta, ne-am indragostit de Havana, un oras plin de farmec, cu stradute pe care sa te tot plimbi pana seara tarziu (si ni s-a parut un loc foarte sigur, as zice ca nimeni nu are chef sa incalce legea in Cuba).

acum cativa ani (15 sau cam asa ceva), cubanezii din miami s'au gandit ca daca distrug turismul din cuba, fidel isi pierde o sursa de venit importanta, tara intra in colaps si regimul cade. prin urmare, au tocmit un latino=american parca, ce a pus o bombardea la bodeguita. s'a lasat cu ceva victime si un pic de panica. era in perioada anilor speciali, deci afecta serios turismul. imi pare ca de atunci, mai degraba il poti injura pe fidel si scapi cu o bataita la palmute, dar nu ai voie sa faci nimic impotriva turismului pentru ca te umfla "aia" pe sus si nu te mai vede nimeni.

#209
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postalina-maria, on 30 august 2015 - 13:37, said:

Cam acestea sunt impresiile noastre din Cuba, am vrut neaparat sa le las aici celor care sunt in cautare de informatii, pentru ca mult bine mi-a facut si mie acest site, am programat multe vacante cu ajutorul celor citite aici! Vremea a fost buna, chiar august fiind, a plouat de 2 ori fara sa ne deranjeze, dar poate am fost norocosi Posted Image Imi cer scuze daca am scris cam mult, alegeti ceea ce va face trebuinta.

Ba n-ai scris deloc mult, acesta este si scopul forumului, sa citim, sa ne informam si sa visam. Astept cu înfrigurare fotografiile!

Anul acesta am fost în Fethiye (Turcia) iar apartamentul pe care l-am închiriat într-o vila se afla într-un cartier nou al orasului. Lânga acest cartier se afla un alt cartier cu 15-20 de vile de tip colonial, parasite, colorate în toate culorile posibile, pline cu grafitti, cu ferestrele sparte si usile furate. Treceam zilnic prin acest cartier parasit, cartier a carui înfatisare îti furniza câtiva fiori pe sina spinarii (gasisem o poteca care scurta drumul spre plaja) si sotia ma întreba mereu, în fiecare dimineata: "Ce facem, o luam si astazi prin Cuba? Posted Image "

Edited by florinbad, 30 August 2015 - 18:18.


#210
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
daca ajungeti in havana sa nu mergeti la muzeul revolutiei sau cum ii spune. timp pierdut de pomana. ce vezi de pe afara, din jurul parcului si ai vazut deja o mare parte din el. singura chestie demna de mentionat ar fi ca poti sa te aproprii si printre gratii si sticla sa intrezaresti granma. altfel, etaje intregi si holuri de taieturi de ziar, desene si fotografii de epoca reproduse prost. cu exceptia a vreo doua chestii, genul asta a fost automatul si basca lu che, nu ai cine stie ce exponate. stiu muzeele noastre comuniste si erau mai interesante. aici imi pare ca au ramas vitrinele goale si ai  eticheta: aici a fost prezentata .... da nu mai e, da sa stiti ca aici a fost.
eu unul evit muzeele in vacanta deoarece nu imi place sa alerg pe culoare si sa mai marchez la sfarsit l'am vazut si pe asta. sunt de parere ca cele mai multe muzee necesita timp si sa le iei pe indelete (in fine, parerea mea). dar aici nu merita sa stai nici 5 minute. mai bine mergi la coltul strazii, ceri un mojito si o cafea si admiri cum curge lumea la vale. plus ca mi s'a parut si scump (nu'mi amintesc, dar stiu ca mi s'a parut scump cand am platiti si de'a dreptul teapa cand am vazut ce primesc de banii platiti).

Edited by argentum, 30 August 2015 - 21:39.


#211
littleboy7

littleboy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.02.2013

View Postalina-maria, on 30 august 2015 - 13:37, said:

Nu stiu ce mi-a placut mai mult, Trinidad sau Havana, mi-ar fi greu sa aleg... Iti dau aceeasi senzatie de "alta planeta", de timp oprit, de film vechi in care si tu devii un personaj Posted Image
La Trinidad am stat la Iberostar, cel mai bun dintre cele 4 hoteluri pe care le-am incercat in Cuba (nu e de stat, apartinand lantului Iberostar). Si aici, internet doar in holul mare. Am vazut un alt hotel de 5 stele in restructurare, are ca termen 2016.
Casele din Trinidad nu se pot descrie, trebuie sa le vezi. Am ajuns seara, si am iesit imediat la plimbare. Casele sunt deschise, au un fel de ferestre fara geamuri de 2 metri, cu gratii, dincolo de care stau locuitorii casei (cand nu sunt in fata usei.) Sunt pline de obiecte de arta, rar vezi in Europa astfel de colectii (bineinteles, nu toate, multe sunt casute sarace) Daca te opresti sa arunci o privire, din curiozitate, se poate intampla sa fii invitat inauntru. Am intrat asa in doua case. Prima, o casa imensa, locuita doar de o batrana foarte vorbareata, Azucena, care ne-a tratat cu o cafea si ne-a povestit cum a luptat la revolutie; ne-a spus ca ea nu inchiriaza camere, pentru ca nu are nevoie si nu vrea sa intre in conflict cu vecinii, si ca doar invita oaspeti sa o viziteze. I-am lasat o punga de cosmetice si ne-a facut impresia ca nu ar primi bani.
A doua batrana locuia intr-o casa foarte saraca, nu stiu daca mancase la cina dar avea un vas de flori... era foarte timida si i-am lasat si pachete si bani.
(Trebuie sa spun ca sotul meu vorbeste fluent spaniola, peste tot era luat drept spaniol sau mexican; astfel reuseam sa comunicam destul de bine cu ei. Dar nu am avut ocazia sa purtam si discutii politice, era nevoie de mai mult decat sa fii o simpla cunostinta pentru asta).
Am petrecut 2 zile minunate la Trinidad, am gasit restaurante-paradar de exceptie (unul era Paladar Museo 1514, aici mancarea nu ne-a placut dar l-am ales pentru avea niste colectii de arta cu adevarat impresionante; e deschis doar la cina, are muzica live, dar poate e o idee mai buna sa il vizitezi doar si sa mananci in alta parte Posted Image  ). Am facut un tur foto in partea veche a orasului, recomandat de un ghid, eu ma ocup de fotografie, ne-a placut cu adevarat. Trinidad aniversase deja 500 de ani in 2013, au avut loc si aici ceva renovari.
Pe strazi intalnesti aceleasi masini americane, plus lume calare, batrani cu magari pentru pozat (cu autorizatia la vedere!)
Cand am plecat in Cuba, am luat cu noi 15 kg de cadouri, in special pentru copii, am cumparat tricouri, dulciuri, rechizite, plus cosmetice de toate felurile. In Havana am impartit cate ceva, la Varadero cateva pachete chelnerilor, dar am pastrat majoritatea pentru Trinidad. In turul pe care l-am facut am avut la noi o geanta mare plina, si in cartierul cel mai sarac ne-am oprit si am inceput sa le impartim. Imediat au aparut zeci de copii, ne-au inconjurat, se imbranceau sa primeasca ceva,  au venit si adulti cu pozele copiilor!! eu incercam sa le dau hainele pe marimi, dar era imposibil, intindeau manutele si prindeau ce apucau, fetite de 4-5 ani aveau manutele ca niste gheare si ma zgariau incercand sa smulga ceva... am terminat tot, cereau apoi bani, si ne-au urmarit 15-20 de minute, care pe jos, care pe bicicleta.
Mai aveam cam jumatate dintre lucrurile aduse cu noi la hotel, a doua zi ne-am gandit cum sa facem - eu am propus sa le ducem batranei Azucena si sa le imparta ea cum considera, dar pana la urma le-am dus la o scoala. Am vizitat scoala, erau doar 4 invatatoare, copiii fiind in vacanta. Am golit geanta de voiaj, invatatoarele au avut aceeasi comportare ca si copiii din prima zi, ba chiar au vrut sa ne ia si geanta... nu stiu daca a fost o idee buna, nu stiu daca ceva a ajuns la copii. Apoi am vazut un baietel alergand prin curte si m-am bucurat, l-am chemat si i-am dat o punga de bomboane, guma de mestecat si o trusa de creioane de colorat, iar invatatoare s-a bucurat si ne-a spus ce baiat bun e "mi hijo"... in final m-am gandit ca asta e, pentru cele 4 invatatoare a venit Mos Craciun si ca si ele fac parte pana la urma din categoria celor cu salarii mici (dar nu cred ca as mai face acelasi lucru).
La Trinidad am gasit un sofer care a cerut mai putin, 140 CUC pana la Havana, 4 ore de drum. Din nou, pentru ca vroia sa se intoarca in aceeasi zi, ne-a cerut permisiunea sa o ia si pe sotia lui, sa ii tina de urat. A fost un drum placut, erau tineri si simpatici si ne-au povestit multe lucruri. Ei erau cei mai curiosi despre occident. Ne-au spus ca pot calatori liber - teoretic, pentru ca majoritatea tarilor le cer vize si pentru ca nu au bani. Le-am propus sa ramana peste noapte la Havana si sa mergem impreuna la cina, dar vroiau sa se intoarca la fiul lor. Ne-am oprit o ora la Cienfuegos, dar era foarte cald si nu prea am avut spor la plimbare... noi am mancat ceva, ei nu au vrut cu niciun chip, si nici la Havana nu au vrut macar sa bea o cafea la hotel.
De aceasta data am stat la Saratoga, mai putin spectaculos decat Nacional, dar camera mult mai frumoasa.

Cam acestea sunt impresiile noastre din Cuba, am vrut neaparat sa le las aici celor care sunt in cautare de informatii, pentru ca mult bine mi-a facut si mie acest site, am programat multe vacante cu ajutorul celor citite aici! Vremea a fost buna, chiar august fiind, a plouat de 2 ori fara sa ne deranjeze, dar poate am fost norocosi :) Imi cer scuze daca am scris cam mult, alegeti ceea ce va face trebuinta.

Felicitări pt vacanta! Foarte frumos povestit!:)
Îmi poți spune te rog cât te-a costat un bilet de avion și cât e o noapte de cazare? Atât la all inclusive cat și în havana.
Mulțumesc!

#212
alina-maria

alina-maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.09.2007
Multumesc littleboy7 Posted Image
Pretul biletelor noastre de avion nu e chiar concludent, erau si bilete mai ieftine dar noi am vrut neaparat o companie din grupul Star Alliance (a fost Condor) fiindca aveam vouchere de upgrade la clasa superioara. Din cate am observat, daca incepi sa cauti mai din timp, gasesti zboruri in jur de 700-800 EUR dus-intors, de ex. din Madrid cu Iberia sau AirEuropa.
Cum spuneam, Cuba e scumpa - la Paradisus Varadero, all inclusive, am platit 400 USD/camera/noapte, la Hotel Nacional de Cuba, 192 EUR/noapte, iar la Iberostar Trinidad - 166 EUR/noapte. Sa mai spun ca la Varadero e intr-adevar "all inclusive", inclusiv cele 5 restaurante (pe langa bufetul foarte mare si foarte variat), trebuie doar sa faci rezervare din timp, toate cocktailurile pe care ti le doreste inima, pana si tot ceea ce ai in frigider; pentru cele cateva bauturi scumpe neincluse am primit vouchere (acestea se primesc pentru un minimum de 4 nopti de cazare, si au valoare de 500 USD, pentru tratamente SPA, anumite bauturi sau upgradarea camerei) dar la sfarsitul sejurului le aveam neatinse.

Edited by alina-maria, 14 September 2015 - 13:08.


#213
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Eu înca mai astept fotografiile promise...

#214
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007

View Postalina-maria, on 14 septembrie 2015 - 13:07, said:

Din cate am observat, daca incepi sa cauti mai din timp, gasesti zboruri in jur de 700-800 EUR dus-intors, de ex. din Madrid cu Iberia sau AirEuropa.

Daca adaugi si zborul din .ro catre Madrid, cel putin 150 euro (cu bagaj de cala) ........ mai bine cauti un sejur la promotie pe tui sau thomas cook! :-)

#215
alina-maria

alina-maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.09.2007
@ coco$u, corect, si eu am zis ca trebuie sa fie si oferte mai bune!

@ florinbad, nu am spus nimic despre fotografii Posted Image Deocamdata am altceva in lucru, apoi va veni momentul sa ma ocup si de fotografiile din Cuba, si eu sunt foarte curioasa sa le vad dar inca nu le-am descarcat....

Edited by alina-maria, 16 September 2015 - 16:35.


#216
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Ok, am rabdare, multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate