Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8659 replies to this topic

#6715
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

 mircea11s, on 20 decembrie 2021 - 08:42, said:

Sa cumpere de la Sosa  ? Sper sa aveti capul pe umeri !

De ce ? Ce are Sosa ? (Am vazut ca au ceva vita de vie ce ma intereseaza ?

#6716
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 mircea11s, on 20 decembrie 2021 - 08:42, said:

Sa cumpere de la Sosa  ? Sper sa aveti capul pe umeri !
Nu am nicio legatura cu Sosa. Sunt insa singurii pe care i-am gasit asta-vara cand vroiam neaparat, ca vindeau piersici de vie.
Cotzi, daca cumva in primavara-vara imi mai apar alti drajoni, te anunt. Insa trebuie sa fiu sincer... Nu prea cred ca-s drajoni. Cand i-am scos nu am gasit nicio legatura cu vreo radacina. Asa ca, mai degraba sunt iesiti din samburii de la piersicile cazute pe jos.
Acum este cumva nostim. Samburii cazuti din pom se prind si cei pusi special in ghiveci, nu...

#6717
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Ok, Adi daca ai de dat eu vreau macar unul. Dar de ala cu miezul rosu...

#6718
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 adip1962, on 20 decembrie 2021 - 14:36, said:

Nu am nicio legatura cu Sosa
Nici nu-mi inchipuiam.

 cristobob, on 20 decembrie 2021 - 12:39, said:

De ce ? Ce are Sosa ? (Am vazut ca au ceva vita de vie ce ma intereseaza ?
Nu pot face public. Fi cu bagare de seama !

#6719
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Scrie-mi în privat.

#6720
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Ordin ?

#6721
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Am primit de la pepiniera asta , ce am comandat, a doua zi. Asta după ce , la alte pepiniere,  a trebuit sa sun eu și sa-mi spună ca așteaptă produsele ce apăreau pe site-ul lor ca sunt pe stoc.
Așa ca, eu consider ca ai ceva de "împărțit " cu ei.

Un an nou cu bucurii.

#6722
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Care aveti prea mult timp liber, si va plictisiti, puteti incerca metoda asta de plantare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sRmVEEoWkPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6723
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Intreb aici sa nu mai deschid un subiect nou (sunt totusi 14 pagini de subiecte).
Voi sapati livada? Daca da, o faceti mecanizat? Unde sapati? Faceti "liniute" pe randul pomilor sau intre randuri? Lasati vreo parte imburuienata pentru acces?
Nu mai am voie sa sap cu sapa. Asa ca trebuie sa-mi iau ceva... Sapa electrica nu merge ca trebuie sapat inainte. Ar ramane cea cu motor termic, Sa cumpar o motosapa ca sa sap doar cei cca 10-12 mp de pamant pentru zarzavat, parca nu se justifica, doar ca as putea sa o folosesc si in livada. Dar nu stiu daca ar aduce plusvaloare... Daca da, cum este mai bine? Sa fac "liniute" pe linia pomilor sau intre randurile pomilor? O "liniuta" ar avea in jur de 80 cm, voi cat sapati?
Sau sa las pamantul din livada in pace si sa caut altceva?

#6724
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,731
  • Înscris: 11.03.2007
Eu am săpat, dar n-o voi mai face. Cu motosapa, înainte de a nu mai putea trage deloc din cauza buruienilor, lași în urmă niște mormane de pământ care deranjează apoi la cosit. Cu excepția pomilor mici, cărora mă încăpătânez să le fac copci în jur, deci doar în jurul lor puțin, nu mai vreau să văd pământ negru. Iarbă, să pun pătura și să stau la umbră, nu muncă de om nebun! Am ca referință livezi ”cu ștaif”, care au semănat gazon pe interval, nicidecum arătură. Așa, fructele căzute se adună simplu (cred că le adună chiar cositoarea) și nici pămânutul nu se încinge excesiv vara, în bătaia soarelui, înierbat fiind.

#6725
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Fum avantajele inierbarii sunt mai multe , dar nu în primii 3 ani . Radacinile intra in simbioză cu bacteriile din sol ....Eu am si pământ negru și inierbat și pe cel negru la o ploaie torențială e plin de bălți.  Cel cu iarba nici nu se cunoaște ploaia.  
Is mai multe de spus pro și contra.

#6726
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,731
  • Înscris: 11.03.2007
Tocmai că trec la udarea prin picurare... Vreau ”teren de golf”, nu loc de dat cu capul, adică de răsturnat bolovani și de curățat ”câlții” de pe motocultor. Livada are alocată o zi pe săptămână, iar ăsta este insuficient pentru a face tot ce trebuie cum trebuie. Adică toată curtea trebuie făcută, eventual și ceva la casă. Cu mijloacele pe care le am, este chin. Vreau o cositoare din aia cu foarfece orizontal, să tundă plan și scurt, apoi or mai face alții cum or vrea, că-s mari. Eu vin de la țară de trebuie să mă bagi cu roaba în casă...

#6727
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am plantat vreo 17-18 pomi in toamna (uite ca deja am uitat cati au fost). Plus cei ceva mai "batrani" si cei pe care-i mai cumpar in primavara, am deja vreo 1000-1500 mp de livada tanara (<5 ani). Ma gandeam la niste culoare sapate pe liniile de plantare a pomilor, late de 0,8 - 1,5 m, restul ramanand inierbat ca si cai de acces pentru stropit sau orice altceva.
Aceste culoare ma gandeam sa le pastrez/intretin cca 3-4 ani, apoi las sa creasca din pamant ce-o creste acolo (probabil trifoi pitic). Poate dupa perioada asta, voi sapa restul terenului, a.i. trifoiul sa se prinda/inmulteasca mai repede...
Nu ma deranjeaza fructele cazute (daca apuca) direct pe pamant. Alea vor fi pentru consumul uman doar via cazanul de tuica. Oricum in primii 3-4 ani nu ma astept la vreo recolta...

#6728
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,731
  • Înscris: 11.03.2007
Eu nu știu fructe mai gustoase decât alea căzute, dar fiecare cu gustul lui. Depinde și de fruct, dar cele mai mici nu se sparg dacă ai sol înierbat. Bașca faptul că alea-s trufandaua soiuluirespectiv.

#6729
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postcristobob, on 29 decembrie 2021 - 22:19, said:

Am primit de la pepiniera asta , ce am comandat, a doua zi. Asta după ce , la alte pepiniere,  a trebuit sa sun eu și sa-mi spună ca așteaptă produsele ce apăreau pe site-ul lor ca sunt pe stoc.
Ceva ii putred aici, ori minti ori alea nu-s pepiniere. Pepiniera produce material saditor , ce sa astepte ? Au pe stoc sau ba. Extrem de rare cazurile cand recoltarea se face primavara. Cel mai probabil ai nimerit la comercianti. Ai sarit din lac in put !

View Postcristobob, on 29 decembrie 2021 - 22:19, said:

Așa ca, eu consider ca ai ceva de "împărțit " cu ei.
Da, nu-mi plac descurcaretii.

Eterna lupta intre bine si rau Posted Image .

Edited by mircea11s, 10 January 2022 - 10:37.


#6730
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmircea11s, on 10 ianuarie 2022 - 10:37, said:

Ceva ii putred aici, ori minti ori alea nu-s pepiniere.
...

Eu nu am de unde sa stiu, Am cautat "pa net" niste butasi de vita de vie, am vazut ca e trecut "stoc", am comandat si ... am asteptat. dupa cateva zile , vazand ca nu primesc confirmare de/si livrare , am sunat eu. Nu stiu daa le pot trece numele, dar era cu sem...

+

Totusi, mi-au multumit pentru comanda.

#6731
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Incep sa se faca comenzile pentru primavara, asa ca profit sa va intreb, voi ce-ati alege in locul meu:
- meri, 2 din 4: Gala, Fuji, Idared sau Pinova?
- peri, 3 din 5: Untoasa Geoagiu, Untoasa Grecia, Kirghiza, Grand Champion sau Olivier de Serres?
Le-as vrea pe toate, dar in primavara asta nu am loc sa fac mai mult de 5 gropi.
Multumesc.

#6732
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017
fuji e un mar dulce, moderat aromat, usor de condus si intretinut din experienta mea, sta bine in beci la ora asta, consider ca merita un loc in livada

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate