Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8635 replies to this topic

#6697
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Padre, hai sa ramanem fiecare la ce ne pricepem.
Ala este un agent de malware, tip troian, scris in java. prin deschiderea paginii il download-ezi. Apoi...
I-am spus lui Roman de mai multe ori ca are o infrastructura de cacao. I-am scris si ca site-ul nu e securizat cum trebuie. I-am spus ce trebuie sa faca. Daca nu vrea, nu e problema mea.

#6698
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
probabil l-au atacat hacker-ii datorita succesului pe care il are. Mizeriile astea de trojani incetinesc calculatorul ca se folosesc de resurse pentru minat, nu-i foarte distractiv sa te pricopsesti cu unul de genul. Tot hacker-ii i-au pus si cancer pe radacinile pomilor :)

#6699
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,709
  • Înscris: 11.03.2007

 Powerup, on 28 noiembrie 2021 - 09:25, said:

Tot hacker-ii i-au pus si cancer pe radacinile pomilor Posted Image
Nuo, e bacterian, iar ăștia-s cu virusurile. Poate PPV...

#6700
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
As vrea sa plantez niste migdali, dar... stiti vreun soi cu vigoare mica, cel mult mijlocie? Nu trebuie sa depaseasca 4 m inaltime...

#6701
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
La Migdali oferta este foarte limitata am vazut la Emma un soi, la Sarusi vre-o 2 soiuri si la Roman 3 soiuri, din descriere toate de vigoare medie,
Daca e suna la Roman si poate iti recomanda ceva care sa incadreze in descrierea ta, oricum ei sunt autofertili in general.
Dar daca e sa ii plantezi la tine la tara, trebuie sa ai grija ca migadalul e pretentios nu ii plac curentii de aer rece, si vrea mult soare si teren uscat, am citit ca cel mai bine ii merge undeva pe dealurile Buzaului.

#6702
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu am avut Supernova de la Roman. L-am taiat dupa 8 ani. Ilfov. 80% din frunze se ingalbeneau si cadeau din vara, era urat ca altfel il tineam asa si fara roade.
N`a avut niciodata mai mult de 10-20 migdale desi era ditamai animalul de 6-7m plin de flori. Diferentele bruste de temperatura il afecteaza chiar mai tare ca pe cais, nu`ti recomand.

#6703
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Intre timp am mai citit, m-am linistit...
Aveti dreptate. Mai mult ca sigur ca-n zona mea va face doar frunze.
Dar tot am nevoie de 2 pomi care sa nu creasca mai mult de 3-3,5 m inaltime. As putea pune vreo 3 randuri de vita de vie, dar expunerea (est-vest, dar cu soare doar dupa amiaza/seara, nu e deloc buna). Asa ca-mi trebuie pomisori. Sau poate pun niste liliac frumos. Mai e pana-n primavara...
Multumesc

#6704
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poate cineva sa descrie pepiniera Jardina (jardina.eu).
Mi-a aparut reclama pe facebook, am intrat pe site-ul lor si am gasit niste pomisori mai deosebiti (din cei care nu-s pe toate drumurile).

#6705
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View PostEternalPain, on 15 decembrie 2021 - 10:41, said:

La Migdali oferta este foarte limitata am vazut la Emma un soi, la Sarusi vre-o 2 soiuri si la Roman 3 soiuri, din descriere toate de vigoare medie,
Daca e suna la Roman si poate iti recomanda ceva care sa incadreze in descrierea ta, oricum ei sunt autofertili in general.
Dar daca e sa ii plantezi la tine la tara, trebuie sa ai grija ca migadalul e pretentios nu ii plac curentii de aer rece, si vrea mult soare si teren uscat, am citit ca cel mai bine ii merge undeva pe dealurile Buzaului.
Am vazut migdali multi in Dobrogea la o statiune/ferma pomicola. Erau acolo si multi caisi si piersici. Din pacate nu mai tin minte locul ca tare mult timp a trecut, dar m-am ales de acolo cu un saculet de migdale uscate si un litru de tuica de caise superbuna.

#6706
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am doi, ungurești cred....ceva de Teteny.
Vegetativ le merge bine, foarte bine.
Nu am avut niciun fel de probleme de sănătate cu ei, ma. Așteptăm la vreo basicare dar nu imi amintesc sa fi avut semne, au vreo 4 ani deja, oricum dacă au fost mici semne sunt incomparabil mai ușor afectați decât piersic ul si mult mai ușor de tratat dacă apare ceva.

Problema e cu rodire... Full de Flori, eu stiu ca sunt cam doritori de polenizator, nu stiu dacă sunt autosterili, dacă necesita soiu diferit dar in mod sigur defel putini sunt autofertili din câte stiam eu, posibil sa greșesc..

Nici nu stiu ce teteny sunt si dsca sunt același soi, am pus sa nu zic ca nu am si eu migdal si am luat doi pt polenizare, posibil sa fi luat soiuri diferite, parca record sau ceva de genul, sau botermo, sau ambii sau unul din ele si inca unul, dracu mai stie....

Cert 3 ca au rodit, o mana de migdale anul asta, anul trecut mai puține...
Flori ca la balamuc, 3 superb inflorit ca si piersicii, floarea miroase frumos...
Bătut in buchete, spectacol ca si pom...

Sincer ma gândeam sa il altoiesc din primăvară pe unul din ei, nu am avut timp... Inca nu am renunțat la ideea de a baga piersic pe ei, poate le las câte o ramura cu migdale... Pe De Alta Parte ma gândesc si ca poate vor produce mai mukt, fiind inca tineri, dar flori au avut.. Sa le fi luat gerurile târzii la inflorit? Posibil pt ca infloresc primii dar parca după scuturare aveau ceva fructe..

Drept sa spun mare atenție nu le-am dat insa ce pot spune sigur este ca sunt dpmdv pana acum cel mult un moft, i-aș cataloga drept copaci si nu pomi, adică arbori pt aspect, frunza ornament si nu pentru fructe... Ca fac si niște fructe, da, pot face insa pragmatic ocupa spațiul, si nu mic, cam degeaba...
Lângă ei sunt nectarini belea, sunt piersici buni spre foarte buni, sunt cireși pe gisella... Pomincare isi merita spațiul ocupat i fi IT mai mukt decât migdalii..

Dacă nu as avea sute de pomi nici gând sa stea acolo... Având insa pomi mulți, deocamdată au supraviețuit insa asa cum spuneam, chiar si asa, tot ma zgandare dracul sa ii mesteresc...
Adică pt cine nu are spațiu in opinia mea este 150% exclus sa il irosești cu asa ceva..

Viata e scurta, munca e obositoare, spațiul e intotdeauna insuficient ca să iei măcar in calcul preoția asta de specie.
Cu 20 lei mananci la migdale de 10.ori cât mi-au produs mie astia pana acum... Ar trebui sa Producă 2 găleți de miez sa merite, lucru care nu cred ca se va intampla



#6707
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Pe trunchiul unui cais si a unui cires au aparut aceste rani, la cais se scurge si mult clei.

Nu au fost loviti, zgariati etc.

Cum pot sa ii ajut sa vindece aceste rani?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   343.95K   29 downloads
  • Attached File  2.jpg   262.7K   26 downloads


#6708
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Ceva asemanator are al meu, care de fapt e ceva piersic de balta.
Raspunsul celor de la "Ce vor plantele " a fost :
"pomul sufera de tanar ceea ce nu va duce la o dezvoltare normala. Din pacate nu trebuie lasat sa ajunga in aceasta situatie. Acum chiar nu mai e nimci de facut decat tratamentele corespunzatoare si si aplicaea pastei din Champ dar mai intens. Produsul trebuie sa adere si sa ramana pe trunchi. Cleiul e semn de suferinta care oricum il elimina pt asi proteja ranile."

asa era:Attached File  Iunie 05 012.jpg   205.9K   29 downloads

#6709
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View Posthamangia, on 15 decembrie 2021 - 20:30, said:

Pe trunchiul unui cais si a unui cires au aparut aceste rani, la cais se scurge si mult clei.

Nu au fost loviti, zgariati etc.

Cum pot sa ii ajut sa vindece aceste rani?
schimbarile bruste de temperatura si umezeala provoaca carapari ale scoartei pomilor fructiferi. E recomandat sa ii dai o stropire cuprica in zona daca nu ai timp curata  rana si dai cu un mastic bun iar in primavara sa ii dai cu var pe trunchi in zona accea.

View Postcristobob, on 16 decembrie 2021 - 09:11, said:

Ceva asemanator are al meu, care de fapt e ceva piersic de balta.
Raspunsul celor de la "Ce vor plantele " a fost :
"pomul sufera de tanar ceea ce nu va duce la o dezvoltare normala. Din pacate nu trebuie lasat sa ajunga in aceasta situatie. Acum chiar nu mai e nimci de facut decat tratamentele corespunzatoare si si aplicaea pastei din Champ dar mai intens. Produsul trebuie sa adere si sa ramana pe trunchi. Cleiul e semn de suferinta care oricum il elimina pt asi proteja ranile."

asa era:Attachment Iunie 05 012.jpg
Piersicul sufera la taieri mai ales daca nu i-ai dat cu mastic e posibil sa fi intrat o boala pe acolo.
La cum arata te chinui cu el sa il mai tii in viata, piersicul intra repede pe rod eu zic sa il inlocuiesti cu un altul sanatos.
Si fa taierile in verde la el e mai ok.

#6710
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Le curat si le chituiesc, am un chit italian cu antiseptic

Cand se opreste ploaia stropesc oricum toata livada cu sulfat de cupru, si ii si varuiesc, era in plan

#6711
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Adi, pana la urma ai reusit sa inmultesti din samburi piersicul cu miez rosu?

#6712
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Spre rusinea mea, nu. Toata vara ghiveciul cu samburi a stat afara. Au iesit toate balariile aduse de vant, dar niciun piersic. Cand m-am saturat si am cautat samburii, nu i-am mai gasit.
Dar... Mi-au iesit 2 drajoni. Pe unul l-am mutat intr-un ghiveci, pe celalalt l-am lasat langa cel batran. Acum ambii sunt plantati la locurile lor. In primavara pot sa incerc intinerirea celui batran.
Daca vrei piersici de vie, am vazut la pepiniera Sosa: https://vanzare.pepi...c-de-vie-rosu/.

#6713
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Sa cumpere de la Sosa  ? Sper sa aveti capul pe umeri !

#6714
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View Postadip1962, on 19 decembrie 2021 - 15:24, said:

Spre rusinea mea, nu. Toata vara ghiveciul cu samburi a stat afara. Au iesit toate balariile aduse de vant, dar niciun piersic. Cand m-am saturat si am cautat samburii, nu i-am mai gasit.
Dar... Mi-au iesit 2 drajoni. Pe unul l-am mutat intr-un ghiveci, pe celalalt l-am lasat langa cel batran. Acum ambii sunt plantati la locurile lor. In primavara pot sa incerc intinerirea celui batran.
Daca vrei piersici de vie, am vazut la pepiniera Sosa: https://vanzare.pepi...c-de-vie-rosu/.
Ai mei se imultesc singuri din samburi, am tot incercat si eu sa ii mai imultesc, am pus prin vre-o trei locuri samburi si nu au iesit nimic, am citit undeva ca trebuie crapati samburi inainte de a fi plantati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate