Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8617 replies to this topic

#6733
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Eu am Gala cateva mere si acum in beci.
Vreau sa le tin sa vad cand se prabusesc de tot.
Deocamdata au devenit fainoase, mie nu-mi mai plac, dar se zice ca nu sta decat 2 luni,,,
Gala e foarte ok polenizator si nu e pretentios deloc.
Idared il mananci in luna mai daca nu e cald in beci... in rest nu merita
Pinova daca nu ai deloc baga 1 bucata ca nu o sa regreti.

GC si Geoagiu eu le-as baga musai.
Unul ptr gust si celalalt ptr pom (te joci cu el).

Indiferent ce-ti spune X/Y e livada ta, conditiile tale, clima, resurse, etc.
La mine poate sa zboare gaza la tine ba...si nu se pupa, deci, alegerile-ti apartin ca e usor sa primesti sfaturi pe banii tai.

Stima.

#6734
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cine cauta prin vara caise negre? Mi-a aparut pe facebook...

#6735
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Donez eu gratis un cais negru pentru cine vine sa îl ia.

#6736
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.04.2007
Merită să ai asa ceva în livadă? Cum sunt fructele?

#6737
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Sunt caise normale doar ca negre.

#6738
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,680
  • Înscris: 11.03.2007
Adică ceva mai atractive pentru grauri?

#6739
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Caisu negru la gust e intre cais si prun. Parerea mea e ca e mai bun la gust un cais normal, dar e bun si asta negru. Avantajul lui mare e ca scapa aproape intotdeauna de gerurile tarzii. Am avut ani in care asta a fost singuru cais cu fructe.

#6740
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am dat ieri o fuga pe la tara. Nu am apucat sa fac poze, dar parca nu e in regula...
Un visin altoit, posibil Crisana, s-a umplut de muguri. Puzderie de muguri foarte mici si ascutiti, de abia aparuti in ultimile 2-3 saptamani - de cand nu m-am mai uitat la el. Ceilalti nu au nimic in plus fata de toamna, numai acesta este diferit. Mai mult, nici altoii lui din alti pomi nu au miscat nimic.
Sper sa nu-mi faca vreo surpriza in martie, inceputul lui aprilie...
Frunzele dintr-un Granny Smith, inca nu au ruginit/cazut toate. Am dat cu mana printre ele, nici gand sa se rupa si sa cada de pe crengi.
Totusi, este ianuarie! Am avut cateva reprize de ger, cei drept scurte, dar totusi, noaptea sunt -5 -8 grade.

#6741
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
La mine ghioceii mai au putin si infloresc. Narcisele au scos capul si alea. Sper sa fie frig macar de-acu incolo si sa nu mai treaca temperaturile de 5-6 grade ziua. Aveam o jardiniera cu niste garoafe am adus-o acasa si am pus-o in balconul inchis acu vreo cateva zile. Cand ma uit azi mai atent plina full de afide. Am scos-o afara in balconul deschis. Deci era plina de afide de cand am adus-o. Si de-alea mari si  de-alea mici. Afide la mijlocul lui ianuarie. Parca nu prea e ok.......

Edited by gabiroa, 16 January 2022 - 19:28.


#6742
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Stai liniștit, eu am văzut afide pe bobocii de trandafir. Ciorchine.
Chiar ma gândeam ce e mai rău, ca am vazut afide sau ca trandafirii vor sa înflorească...

Glumeam acum ceva vreme cu copilul ca ma duc la livada sa vad dacă s-au copt cireșele...deși foarte mic, s-a prins imediat.... Peste ceva ani aceeași gluma probabil ca va necesita ceva gândire pana sa fure un zâmbet... Nepoții noștri nu vor mai râde la tâmpenia asta...

Ma uitam la ceva emisiuni de pe vremuri, alea cu glume de revelion, Puiu Călinescu....

Ziceau aia...

-sunteți căsătorit?
-da...
-cu cine?
-cu o femeie...
-pai normal, știți pe cineva căsătorit cu un bărbat?
-da...
-pe cine?
-pe sora-mea...

Azi, mai radem la tâmpenia asta doar pt ca sunt haioși actorii, altfel.... Nu doar ca nu mai razi, parca îți e și teama, dacă te aude cineva te reclama la consiliul discriminării..

Trăim vremuri amuzant de tragice... Nici nu realizam de multe ori cat de aiurea a devenit planeta asta.


#6743
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am inceput taierile cu prunul Avalon. E aproape de terasa expusa la soare care acumuleaza ceva caldura cand bate soarele, fiind din beton. Am dat peste vreo doi-trei mugurasi cu varful verde... Avalonul oricum e grabit nevoie mare la inflorit, habar n-am cu ce se polenizeaza al meu, probabil cu corcodusii ca alti pruni sunt la buton alb cand al meu e in floare. Am tot cautat un Opal sa ii asigur polenizator, dar mereu "s-au dat ca painea calda"....

In alta ordine de idei, ma uitam azi la pomii mei schiloditi doi ani la rand de grindina. Anul trecut a fost mai soft dar in 2020 a fost prapad. Vai si-amar ce cicatrici urate au... :(

#6744
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Peste 20 de ani nu o sa mai fie bancuri cu vremea. tot timpu o sa fie vremea perfecta, stabilita de calculator.

Cat despre alte glume, nu se stie. Astia is viitoru Europei:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ooOELrGMn14?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Na! ca am facut doua pacate intr-o postare.

#6745
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Scuze de divagatia off topic.
Stiti cum este cand te duci la tara iarna? Mai ales daca casa nu e incalzita si nu are rost sa arzi prea multe lemne, ca nu stai mai multe zile?
Iti faci planuri de acasa, fac aia, fac ailalta... le termin, apoi ma spal (brrr, cu apa rece) si ma intorc acasa sperand sa ma incalzesc pe drum in masina. Pleci devreme de acasa sa scapi de aglomeratia Bucurestiului si cea de weekend de pe centura Ploiesti, arzi de nerabdare...
Numai ca ajungi la tara si gasesti alte chestii mult mai urgente. Asa ca vrei, nu vrei, abandonezi orice urma de plan (ala la care te-ai gandit cel putin o saptamana) si incerci sa rezolvi problemele nou-aparute. Partea rea este ca nu reusesti sa le termini pe toate, dar nici nu poti ramane (ca nu ai facut focul...) si oricum ai si alte treburi acasa.
Si uite asa, problemele alea urgente se aduna. In timp nu mai sunt asa de urgente, dar se inmultesc, astfel incat incepi sa le uiti/dai la o parte. Iar cand vine primavara se face caldut si te gandesti ca te poti muta la tara, uite exact atunci te lovesc in freza!

Edited by adip1962, 16 January 2022 - 20:57.


#6746
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
E normal?
In prima poza, Passe Crassane, in a doua Virgiliu Hibernal, in a treia, un visin, posibil Crisana.
- prima poza, pe prima ramura, 3 lastari nou-nouti, cel din spatele ramurii este crescut cca 8-9 cm din toamna incoace, dar mai mult in ultima perioada. Se si vad dupa culoare. Pom in ghiveci plantat in mai-iunie 2021.
- a doua poza, multi lastari intre 1 si aproape 2 cm, care nu existau la sfarsitul lui noiembrie 2021 (la plantare)
- a treia poza. Ramuri pline de muguri, unii avand aproape 1 cm lungime. Pom plantat in primavara 2019.
Este de spus si ca:
- merii nu dau niciun semn, nici cei plantati in toamna, nici cei mai "batrani".
- perii misca toti, mai mult sau mai putin. Mai putin sunt cei batrani/no name, care ar fost Napoca daca era inventat atunci...
- caisii dau semne toti, dar mult mai timid, mugurii sunt mici, chiar foarte mici. Mai mult se ghicesc unde-s.
- piersicii au muguri (mai mari decat caisii). Piersicii de vie nu misca nimic.
- Visinii au toti muguri foarte bine conturati si dezvoltati, indiferent ca-s salbatici sau altoiti
- Ciresii au muguri mici si foarte mici. Mai mult se ghicesc unde-s.
- Prunii nu dau nici un semn
Parca iarna nu trebuia sa creasca nimic deasupra pamantului. Mai ales in zona mea, unde azi, de frig, mi-am pus caciula in casa!

Edited by adip1962, 29 January 2022 - 16:16.


#6747
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Bree, lasă beutura... Nu e buna, strica omu.



#6748
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Imi mentin punctul de vedere. Despre visin mai am o postare in 16.01, dar deosebirea este ca acum toti visinii (inclusiv cei nealtoiti) sunt la fel cu ce-am pozat.
Nimeni nu stie mai bine ca mine ce am ingrijit (cu ochii ca pe butelie, ca nu a fost ieftin), ce am plantat si ce vad cand ma duc la tara si pot sa-mi fac rondul prin livada. Altfel, fiecare crede ce vrea.

#6749
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Oi fi luat vreo clona de la Iozefini. Uite-o nu e. Crestea intr-un an cat altii in 10.

#6750
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Adi, te cred domne, vorba vine, nu am motive sa ma îndoiesc de seriozitatea matale.. Dar mi se pare incredibil totuși, Sfidează logica.
Ceva e mult prea ciudat acolo.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate