Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8659 replies to this topic

#4321
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Cu caprele sunt patit si eu,  dar am rezolvat-o cu un gard de sarma ghimpata batut cu spini de porumbele.  Am mai avut probleme si cu un caprior care isi scarpina coarnele de pomii mici si ii lasa fara coaja , aia am rez cu inca un rand de sarma simpla dar mai subtire care sa nu o vada,  si cand sare se agata in ea si il intoarce cu cracii in sus in sarma ghimpata,  de ataunci nu am mai avut probleme,. Sper sa scap si de iepuri anul asta,  am asa ma duc sa agat niste nailoane si niste table sa faca zgomot.

#4322
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor :)

Suntem incepatori in ale pomiculturii, si de dimineata tot caut o informatie pe internet si nu gasesc: daca vreau sa invelesc pomii in plasa, sa nu-i roada caprioarele, pana la ce inaltime trebuie sa fie plasa? Pentru iepuri cred ca 1 m e suficient, dar pentru caprioare poate ma sfatuiti voi :)

Si a doua problema, la care am gasit raspunsuri diferite: pomii plantati recent, la sf. lui noiembrie, trebuie taiati la 60-70-80 cm de la sol acum sau la primavara? Unii spun ca acum, altii spun la primavara ca sa nu-i afecteze gerul. Sau depinde poate si de soi? Iarasi, internetul nu m-a lamurit suficient :).

#4323
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Caprele domestice ale bunicilor mei se urcau pe poiata porcului sa roada la un gutui care le placea lor tare mult...poiata avea un acoperis care cobora pe la 1,5m in spate.
Caprele salbatice sar un gard de 1,5m fara probleme. Deci ramane la bafta/ghinionul fiecaruia. Acum sa-i invelesti pana la 2-3m ca sa fii sigur cred ca nu are sens/nu ai cum.

Taiatul la plantare/in primavara devreme, nu cred ca este asa de grav (daca nu i-ai taiat deja (acuma lasa-i asa). Mai important sa le protejezi taieturile cu mastic/ceara/parafina/etc.

#4324
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Am un brad care, din diferite motive,  s a uscat , si vreau sa il scot. Spatiul pe o raza in jurul lui e de aprox 2 metrii.

Recomandati mi va rog un pom fructifer care sa se adapteze acestui spatiu, sa reziste la seceta cat de cat si la plin soare, zona de deal spre munte, suprafata plana, un sol destul de pietros.
Intentia mea este sa aibe o coroana cat mai rasfirata deoarece ma intereseaza sa faca umbra, este principalul criteriu al alegerii lui...umbra. Ce pom as putea pune in aceste conditii?


#4325
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Pai ce pomi fructiferi mai sunt pe acolo, daca nu la tine, la vecini? Zona de deal spre munte si zici ca e seceta, plin soare si te intereseaza in primul rand umbra Posted Image ... primul gand e maslinul sau smochinul... pe bune, poti fi mai clar in privinta locului unde vrei sa plantezi si ce mai ai in zona ca pomi fructiferi?

Edited by cotzi, 16 December 2018 - 17:42.


#4326
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Umbra mai deasa, racoroasa numai la nuc gasesti, de marime nu se pune problema creste f. mare, alege un nuc altoit de calitate sa aduni toamna un sac de nuci.

#4327
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 cotzi, on 16 decembrie 2018 - 17:41, said:

Pai ce pomi fructiferi mai sunt pe acolo, daca nu la tine, la vecini? Zona de deal spre munte si zici ca e seceta, plin soare si te intereseaza in primul rand umbra Posted Image ... primul gand e maslinul sau smochinul... pe bune, poti fi mai clar in privinta locului unde vrei sa plantezi si ce mai ai in zona ca pomi fructiferi?
Pe bune...chiar nu ai inteles nimic din ce conditii am descris? Chiar atat de praf a fost descrierea conditiilor? Iti imaginezi ca intr o zona de deal catre munte, nunpoate fi soare puternic? Am precizat clar ca spatiul unde va fi pus pomul, e in plin soare, adica nu e umbrit de nimc. Ce nu ti a fost clar, pe bune, incerc sa mai explic odata.
Cu privire la ce pomi au vecinii...conisdera ca nu am vecini.....sunt singur in tot satul. Pana mea, ce intreb eu si ce i trebari pui tu.

 calinus68, on 16 decembrie 2018 - 18:48, said:

Umbra mai deasa, racoroasa numai la nuc gasesti, de marime nu se pune problema creste f. mare, alege un nuc altoit de calitate sa aduni toamna un sac de nuci.
Multumesc de sfat. La nuc m am gandit si eu dar asta se face mare iar spatiul nu e chiar generos pentru asa pom. Ma gandeam la unul mai pitic, dar cu o coroana mai bogata. Ma gandeam la prun

#4328
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Nu mi-a fost clar: deal spre munte + seceta + nevoia imperioasa de umbra: "este principalul criteriu al alegerii lui...umbra". Ce pomi au in curte vecinii e un indiciu cu privire la speciile adaptate in zona....
In plus nu ai spus nimic cum e situatia ingheturilor tarzii din primavara in acea zona dar... asta e...

Succes!

P.S. Nu am facut misto nici atunci nici acum.

Edited by cotzi, 16 December 2018 - 19:28.


#4329
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017
Cires, poate cais daca nu e prea frig iarna

#4330
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,539
  • Înscris: 27.01.2012
Gutui

#4331
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Acum ma bag si eu sa nu dorm, nu stiu daca afecteaza atat de mult asta, dar din cate stiu solul dintr-o padure de rasinoase e destul de acid de la acele si resturile care se descompun. Daca acolo a fost un brad batran, care a lasat cetina zeci de ani, posibil sa ai pe raza aia de cativa metri un sol acid si sa nu le mearga bine tuturor speciilor. Atat am stiut si eu sa contribui.

Edited by Mertberg, 17 December 2018 - 21:28.


#4332
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 Mertberg, on 17 decembrie 2018 - 21:27, said:

Acum ma bag si eu sa nu dorm, nu stiu daca afecteaza atat de mult asta, dar din cate stiu solul dintr-o padure de rasinoase e destul de acid de la acele si resturile care se descompun. Daca acolo a fost un brad batran, care a lasat cetina zeci de ani, posibil sa ai pe raza aia de cativa metri un sol acid si sa nu le mearga bine tuturor speciilor. Atat am stiut si eu sa contribui.
E foarte binevenita opinia ta, multumesc frumos, foarte bine ca ai zis.

Bradul care s a uscat si vreau sa il scot, nu e batran, e mic , sa zic 2 metrii inaltime, dar l a atacat ceva si , din diferite motive, am intarziat cu stropitul ,din pacate , atacul a fost prea puternic Si l am pierdut definitiv.

M am documentat foarte bine cu privire la nuc...e un pom (daca ii pot spune asa) destul de ciudat de plantat in curte.....emana diferite substante toxice. E bine sa il plantezi dar departe de casa. Plus ca se face forte mare, iar spatiul meu nu e foarte generos pentru asa ceva.
Gutui  si visiniau vecinii mei, gutuiul nu imi place , nune destul de stufos ca si coroana. Caisul e pretentios la frig, zona in care sunt , temperaturile iarna , sunt feccvente sub -15 grade.
Cred ca totusi o sa raman la cires sau visin.

Am zis ca o sa scot bradul prin vara, ii mai dau o sansa, poate totusi isi revine, cu toate ca nu mai am mari sperante (vreau sa il indop cu magneziu,  poate poate). Daca nu...il scot si prin iulie sap groapa pentru toamna ...ma decid atunci ce pun.

#4333
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,539
  • Înscris: 27.01.2012
De ce nu pui un mar sau un par?

#4334
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Pune un corcodus, Mirabelle de Nancy este excelent.

#4335
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

 VertixTM, on 15 ianuarie 2017 - 18:32, said:

Burlat, Stella, Van si Mona am si eu, tot pe Mahaleb

Burlat este foarte rezistent (am adus de la sarbi materialul saditor).
Stella nu prea s-a adaptat la solul argilos de la mine, multi au murit la iesirea din iarna de anul trecut.
Van creste viguros la fel si Mona.

Zona: lunca Timisului (Banat)

Salut, ce poti sa imi spui despre soiul de cires Mona (perioada coacere, polenizatori, rezistenta la seceta/boli/daunatori)? Am plantatat si eu in aceasta toamna (luat acum 2 ani de la Pepiniera Baneasa Bucuresti). I-am plantat in sud Calarasi. Vad ca t esti din Campia de Vest.

#4336
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 vasile59, on 19 decembrie 2018 - 13:09, said:

Pune un corcodus, Mirabelle de Nancy este excelent.
Multumesc de sugestie
Cum sta cu ramificatia coroaner? E destul de bogata?

#4337
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Cu tăieri corespunzătoare poți dirija coroana dorita; fus, vas, palmeta. Masa foliara este abundenta specifica corcodusului, are și potențial productiv.

#4338
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Pot face acum o taiere a unui cais si par pentru formare coroana?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate