Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8617 replies to this topic

#4357
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 28.12.2010

View Postcuculea, on 16 decembrie 2018 - 14:22, said:

Am un brad care, din diferite motive,  s a uscat , si vreau sa il scot. Spatiul pe o raza in jurul lui e de aprox 2 metrii.

Recomandati mi va rog un pom fructifer care sa se adapteze acestui spatiu, sa reziste la seceta cat de cat si la plin soare, zona de deal spre munte, suprafata plana, un sol destul de pietros.
Intentia mea este sa aibe o coroana cat mai rasfirata deoarece ma intereseaza sa faca umbra, este principalul criteriu al alegerii lui...umbra. Ce pom as putea pune in aceste conditii?
Mie mi-ar place un tei dar la mine in gradina nu prea merge ca se face mare si eu am spatiu putin. Poate la tine s-ar potrivi. Nu e fructifer dar umbra face. Si poti sa faci si ceai gratisPosted Image
Nu sunt eu prea priceput la pomi dar ma gandesc ca ar trebui sa te intrebi totusi de ce s-a uscat bradutul poate ca e clima prea calda acolo sau sa nu fie alte probleme cu diversi daunatori. Mai sunt brazi prin imprejurime?

Edited by gabiroa, 17 January 2019 - 15:19.


#4358
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 28.12.2010
Am o problema la mica gradina pe care am achizitionat-o in sensul ca gardul spre drumul principal este cu vreo 3 metri in afara de ceea ce este de drept al meu. Practic sunt cu gardul pe domeniul public. Deocamdata nu zice nimeni nimic dar nu e al meu si pe aceasta fasie din pacate sunt si cei 2 visini pe care ii am. Ei sunt deja mari la vreo 3-4 metri cu tulpini groase de aprox 15-20 cm. Nu cred ca am vreo sansa sa ii mut. decat daca vin cu excavatorul. Asa ca m-am gandit ca in afara celor 6 pomisori pe care i-am pus asta toamna sa mai plantez un visin un piersic si poate un par. La par mi-as dori mult un novembra dar vad ca doar la zdravan" mai este pe net si este cam scump cu transport cu tot. La piersic si la visin sunt cam nedumerit in general pe forum se discuta mult despre celelalte specii de pomi fructiferi. Daca cineva are soiuri care i s-au parut mai bune va rog sa ma sfatuiti si pe mine.
Mentionez ca gradina asta e in localitatea Lumina langa Constanta si Navodari, solul este destul de clisos si panza freatica este destul de sus nu stiu exact cat dar cred ca maxim 3 metri iar spatiul de care dispun este destul de restrans.
De asemenea vreau sa intreb daca paducelul este bun de portaltoi pentru par, daca cineva a altoit pe paducel.

Edited by gabiroa, 27 January 2019 - 15:53.


#4359
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e bun. Se altoieste de figuri, sa arati ca se poate si asta insa portul e mult prea slab pt orice soi...dealtfel si pe gutui multe soiuri de vigoare mica sau in terenuri nefertile/ nu tocmai ideale sunt puse degeaba.
Mic mic dar totusi pomul trebuie sa aiba o anumira vigoare ca sa aiba sens...altfel, panarame de 1.5m cu 2 crengi si 3 frunze se pot face dar la nu e pom e caricatura.
Deci nu...teoretic merge dar practic e pierdere de vreme...daca vreinun pom.
Daca exlerimentezi, te joci samd..e alta treaba.

#4360
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
Daca postez cateva poze cu fructele din livada mea, cu cata exactitate imi poate cineva determina soiul?
Sau la cine pot apela pentru o astfel de "expertiza"?

#4361
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 28.12.2010
Posteaza dragule sunt aici cativa oameni  cumsecade si experimentati care te vor lumina. Din pacate eu nu am cum dar macar fac galerie:) Multumesc ptr raspuns Parintele inca astept de la dumneavoastra un raspuns cu privire la ce visin si ce piersic sa aleg Posted Image si de la ceilalti profesori de asemnea va rog:)

Edited by gabiroa, 28 January 2019 - 00:01.


#4362
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postgabiroa, on 27 ianuarie 2019 - 23:51, said:

Posteaza dragule sunt aici cativa oameni  cumsecade si experimentati care te vor lumina. Din pacate eu nu am cum dar macar fac galerie:) Multumesc ptr raspuns Parintele inca astept de la dumneavoastra un raspuns cu privire la ce visin si ce piersic sa aleg Posted Image si de la ceilalti profesori de asemnea va rog:)
Voi posta indata ce vor fi gata fructele. Am impresia ca pepiniera de unde am cumparat materialul saditor mi-a cam tras teapa, m-a cam inselat. Spune ca vinde un soi cand de fapt ma trezesc ca e cu totul altceva. Iar eu am cumparat de la ei aproximativ 60 de pomi. Deci va dati seama, cumpar un anume soi iar dupa 3 ani de ingrijire sa constat ca e cu totul altceva. Bucuros ca am soiuri alese, le laud la prieteni, cunostinte ca dupa sa vad ca m-am laudat ca un prost.
Nu suna asta a inselaciune?

#4363
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 28.12.2010
Curat murdar Coane Fanica. tre sa vedem pozele

#4364
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pai bine, din moment ce spui ca ai cumparat un soi si te-ai trezit cu altceva asta inseamna ca ai avut rod in 2018, Nu le-ai facut poze? Si despre ce specie si ce soi vorbim? Adica ce ai cumparat?

#4365
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.01.2007
Buna ziua. Am postat pe threadul Castani comestibili, aluni, insa se pare ca acela a fost abandonat, sau nu prea este vizitat.

Am un alun in curte plantat de bunicul meu si as vrea sa stiu ce soi este. Mentionez ca frunzele au culoarea verde, nu este Lambert Rosu sau alun rosu, doar miezul este rosu.

Attached Files



#4366
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postcotzi, on 28 ianuarie 2019 - 08:36, said:

Pai bine, din moment ce spui ca ai cumparat un soi si te-ai trezit cu altceva asta inseamna ca ai avut rod in 2018, Nu le-ai facut poze? Si despre ce specie si ce soi vorbim? Adica ce ai cumparat?
Anul acesta o sa fie anul 3 de rod. Anul trecut au facut piersicii cel mai mult si nu era nici un soi, din 8, ceea ce scrie pe factura. Au mai facut caisi, meri, un par, un cires, dar daca tot am luat plasa cu piersicii ce certitudine sa mai am eu ca restul sunt ceea ce am cumparat?
De aceea doresc sa pun poze sa vad ce spune lumea ce soiuri sunt si dupa sa compar cu factura.
M-am saturat de sarlatanii din astea ieftine

#4367
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Cam greu de identificat doar din poze unele soiuri. Mai ales daca ai si multe soiuri.
Cum ti-ai dat seama ca cele 8 soiuri nu sunt ceea ce trebuiau sa fie?

#4368
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postcotzi, on 29 ianuarie 2019 - 08:31, said:

Cam greu de identificat doar din poze unele soiuri. Mai ales daca ai si multe soiuri.
Cum ti-ai dat seama ca cele 8 soiuri nu sunt ceea ce trebuiau sa fie?

In primul rand 2 piersici s-au dovedit a fi niste nectarini ieftini iar restul de piersici seamana cu piersicii iesiti din samburi :) Nici o diferenta intre ei, nici la gust, nici la culoare nimic

#4369
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Aha, nasol atunci! Eu am mai patit chestii de genul asta cu pomi din piata. Si pe aia de la pepiniera nu i-ai sunat sau vizitat sa le spui?

#4370
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postcotzi, on 30 ianuarie 2019 - 08:19, said:

Aha, nasol atunci! Eu am mai patit chestii de genul asta cu pomi din piata. Si pe aia de la pepiniera nu i-ai sunat sau vizitat sa le spui?
I-am vizitat la magazin dar angajatele de acolo i-au si gasit scuze patronului, ca de unde sa stie el, ca pomii vin din Italia si scuze din astea penibile. Acum daca vin pomii din Italia hai sa spunem ca vindem un produs si in realitate e cu totul altceva. Dar eu il voi cauta si pe patron! Sunt foarte curios ce o sa aiba de spus, dar cum ma astept, scuzele nu vor inceta sa apara :))
Ma asteptam ca un piersic sa se coaca prin iunie, el s-a copt abia in august, deci asta e materialul saditor despre care vorbim :))

#4371
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ma nene, mai exact ce pepiniera e aia?
Ce atata discretie?
E o parere si aia e....

#4372
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postparintele, on 30 ianuarie 2019 - 13:08, said:

Ma nene, mai exact ce pepiniera e aia?
Ce atata discretie?
E o parere si aia e....
Nu cred ca am inteles ce ai dorit sa spui.

#4373
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Adica spune ce pepiniera e ca poate o sa primesti  si alte feedbackuri si inveti ceva sau gasesti o cale de urmat pt viitor.
Asa, "o pepiniera" samd...
Nune cazul pt discretie.pt ca ju minti, nu faci reclama sau antireclama aiurea, pur si simplu iti spui o parere bazata pe experienta personala.



#4374
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Adică prima întrebare: cum o cheamă pe pepiniera aia în cauză?
A doua întrebare pare retorică.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate