Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8637 replies to this topic

#4285
andutu1

andutu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 02.03.2017

View Postvasile59, on 14 octombrie 2018 - 19:15, said:

Champ 77WG repetat la 10 zile stopează atacul. La mine a avut efect la golden .

View Postsubway_guru, on 14 octombrie 2018 - 19:16, said:

Bordeleza+mancozeb

Multam fain, de bordeleza auzisem ca merge. Exista vreun calendar pentru stropiri? Am citit ceva informatii cum ca nenorocirea se instaleaza undeva de la caderea petalelor pana la legarea fructelor...plus conditiile propice - vreme umeda,etc.

#4286
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Beleaua se instaleaza mai ales pe vreme umeda si rece indiferent de anotimp.
Bordeleza singura nu e eficienta, trebuie musai si adaosul de mancozeb.

Edited by subway_guru, 14 October 2018 - 22:42.


#4287
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Astazi am fost la Statiunea Baneasa si am cumparat un piersic Flacara, dar dupa ce l-am luat am vazut ca avea toate ramurile deshidratate. Totusi, tulpina si radacinile pareau sa fie bune. Oricum, daca vor aparea ceva lastari de pe tulpina mai de jos, si asa ar trebui sa se intample, pentru ca am vazut cel putin un mugure bun, atunci ar fi perfect pentru ca se vor dezvolta spectaculos, pomul fiind destul de mare si cam gros.
Nu stiu ce fac astia prin pepiniere in general, dar de exemplu toti pomii erau lipsiti de orice frunza la vremea asta. Ori ca-i scutura sa le cada special frunzele ca sa nu mai consume resurse din crengi/tulpina, ori ca ii scot prea devreme din pamant si pana cand incep sa-i vanda le cad frunzele si se si deshidrateaza etc.
Cred ca sezonul de vanzari de pomi fructiferi ar trebui sa inceapa ceva mai tarziu, macar de la 1 noiembrie pentru ca sa le cada frunzele cat mai natural si sa fie pregatiti pentru iernare cat mai bine. Ma mai intalnisem cu cineva care cumparase de la ei si tot asa, pomii aveau crengile deshidratate.

Anul trecut in toamna am mai pus 2 piersici, din care unul il lasasem cu 3 ramuri pe el, considerand coroana formata.
Insa a cazut o tabla peste el in primavara si l-a ranit pe tulpina, apoi l-am lasat asa sa vad cum merge, iar apoi daca am vazut ca lastarii de jos incep sa creasca vertiginos l-am taiat deasupra celor 5 lastari.

Iata cum arata piersicul pe 1 aprilie:

[ https://i.postimg.cc/KmYsGCkk/DSC03040.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe 6 iunie:

[ https://i.postimg.cc/D2TBkpXH/DSC03312.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe 1 iulie:

[ https://i.postimg.cc/wqx23tFk/DSC03438.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acum in toamna pe 14 octombrie:

[ https://i.postimg.cc/0ktfS8B1/DSC03764.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tulpina foarte scurta, cu 5 sarpante deocamdata, dar nu sunt sigur daca sa le las pe toate sau nu.

Iata poza cu tulpina facuta pe 23 august:

[ https://i.postimg.cc/8DSDXTcm/DSC03735.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Celalalt piersic achizitionat asta toamna din pacate nu s-a dezvoltat asa cum ar fi trebuit si nu m-am riscat sa-l scurtez de jos, pentru ca nu avea niciun mugure vegetativ jos pe tulpina, asa ca a ramas in stadiul acesta din pacate:

[ https://i.postimg.cc/4fDx3cQK/DSC03609.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4288
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Eu am fost la statiunea palocsay din cluj dar mai aveau ceva frunzulite pe ei pomii, ii clar ca mai si rup din ele, calitatea la fel indoielnica cu concurentul la ax netaiat, rani pe lastari dar radacini sanatoase si mari ar trebui sa asigure prinderea am luat 3 meri si un piersic, nu aveau prea multe soiuri de mar.
@ vincentiu arata binisor amandoi asta e recupereaza la anul celalalt. Asa jos formezi coroana nu te incomodeaza? Hai bafta sa se prinda si Flacara

#4289
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Primul din poza are coroana intr-adevar cea mai joasa dintre toti, pentru ca am zis ca mai bine sa fie cat mai de jos, ca sa pot sa am cea mai mare parte a coroanei la un nivel de la care sa pot efectua toate operatiunile cat mai usor si sa nu ma chinui sa ma urc prea sus pe scara atunci cand va ajunge la maturitate.
In privinta lucrarilor solului ar trebui sa nici nu prea ma incurce aceasta coroana joasa, pentru ca voi face mulcirea solului cu resturi vegetale, iar in acest caz sapatul in jurul pomilor nici nu cred ca s-ar mai impune, dar primavara voi da la o parte acele resturi vegetale ca sa imprastii ceva ingrasamant organic pe sol, apoi probabil ca le voi trage la loc.
In orice caz, un trunchi scurt mai are avantajul ca are sanse mult mai mici sa apara probleme grave pe el de boli care sa distruga tot pomul, iar pentru anotimpul de iarna temperaturile deosebit de scazute in general nu afecteaza trunchiurile scurte comparativ cu cele lungi, pentru ca foarte usor el ajunge sa fie acoperit in totalitate de zapada si dupa cum se pare partea cea mai sensibila la pomi atunci cand apar temperaturile foarte scazute in timpul iernii ar fi chiar trunchiul, exceptand ramurile subtiri si crescute slab in anul precedent care nici nu sunt importante.

Edited by Vincentiu_1981, 21 October 2018 - 12:40.


#4290
floaredenumauita

floaredenumauita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2018
Buna ziua.
Am fost nevoita sa tai un piersic in primavara. Cred ca avea max 3 m si o tulpina cam cat bratul unui om de groasa. Am lasat un ciot deasupra solului, cam 30 de cm si pana in vara a facut alte crengi si a crescut puternic.
Nu a facut fructe. As vrea sa-l mut. Cam cat de antenta trebuie sa fiu cand indepartez solul din jurul radacinii? si cand sa fac asta? Dupa ce-i cad frunzele sau primavara devreme?

#4291
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cam maricel pentru a mai fi mutat. Stii cum se zice ca radacinile sunt cam cum e si coroana de mare, deci imagineaza-ti cum ar fi fost coroana fara sa fi fost taiat in primavara si vezi cam ce parte din radacini ai avea sanse sa scoti.

#4292
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postfloaredenumauita, on 24 octombrie 2018 - 15:17, said:

Buna ziua.
Am fost nevoita sa tai un piersic in primavara. Cred ca avea max 3 m si o tulpina cam cat bratul unui om de groasa. Am lasat un ciot deasupra solului, cam 30 de cm si pana in vara a facut alte crengi si a crescut puternic.
Nu a facut fructe. As vrea sa-l mut. Cam cat de antenta trebuie sa fiu cand indepartez solul din jurul radacinii? si cand sa fac asta? Dupa ce-i cad frunzele sau primavara devreme?
Daca esti nevoita sa-l muti neaparat, atunci bine ar fi s-o faci acum in toamna, dupa ce cad toate frunzele.
Va trebui sa apelezi la ceva forta de munca cu putere ca sa scoti un volum cat mai mare de radacini, cu cat mai mult cu atat mai bine.

#4293
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Nu merita efortul, acolo unde ai taiat se va instala boala in timp, suprafata ranita e prea mare nu se imbraca cu coaja, cu timpul intra putregaiul in el.

#4294
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
salutare! saptamana trecuta am plantat in gradina niste pomi fructiferi: meri, peri, piersici, ciresi, gutui si pruni. pot sa ii tai de acum la 70 80 cm, sau sa astept pana primavara?

#4295
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
La primavara sa vezi cum sunt pozitionati mugurii, cauti sa ai 3,4 muguri pe circumferinta, sa dea lastari in coroana.

#4296
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
In afara de piersici si ciresi,poti sa tai acum

#4297
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
se poate sa imi explicati de ce la piersici si la ciresi sa nu tai acum? pomii sunt in gradina proprie,nu in camp,in caz ca ar conta.de asemenea ii ud cam la 3 zile, sau cand vad ca s-a uscat pamantul.

#4298
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
La plantarea de toamna ii udati o singura data si bine sa se taseze pamantul incat sa nu ramana goluri pe langa radacini. Pomii sunt in repaus. Le va ajunge apa peste iarna. Faceti musuroi de ~30 cm si reincepeti udarea dupa desfacerea musuroiului in primavara in functie de necesitatea de apa.

#4299
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postdark_angel_tgv, on 29 octombrie 2018 - 13:06, said:

salutare! saptamana trecuta am plantat in gradina niste pomi fructiferi: meri, peri, piersici, ciresi, gutui si pruni. pot sa ii tai de acum la 70 80 cm, sau sa astept pana primavara?
Eu zic ca puteti sa-i taiati mai scurti, pentru a obtine o coroana care sa inceapa cat mai de jos si sa o controlati mai bine pe verticala.

View Postdark_angel_tgv, on 29 octombrie 2018 - 21:43, said:

se poate sa imi explicati de ce la piersici si la ciresi sa nu tai acum?
Nu conteaza neaparat cand taiem pomii, dar in primul rand la piersic si la cires trebuie sa aveti grija ca sub nivelul de la care taiati sa existe muguri viabili pe tulpina.
In mod normal cand plantam pomi ar trebui sa fim atenti sa existe acesti muguri viabili la orice specie pe care o plantam, altfel ne putem trezi ca taiem de la un anumit nivel si sa nu mai iasa niciun lastar din tulpina si pomul sa fie compromis, sau sa iasa cu mare intarziere.

#4300
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Stimati colegi as dori sa discutam putin despre beneficiile ingrasamantului de grajd adaugat/pus in jurul pomilor.
Avantaje/dezavantaje care ar fi si de ce este/nu este bine? Sigur ca intreb din experienta dvs si din ceea ce ati observat in ultimul timp.

Avantaje: cert ca decat sa nu pui nimic mai bine bagi hrana la pom, iar gunoiul putrezit este foarte ok. Pamantul din jurul pomului se afaneaza considerabil pe parcursul unui an. Se observa evolutie favorabila in dezvoltarea pomilor.

Dezavantaje: am observat o problema la unii pomi in sensul ca mi-au aparut niste lighioane care mi-au ros scoarta la zona de contact cu pamantul. Apoi am bagat si o gramada de pir si palamida in jurul pomilor (din samanta existenta prin gunoi) si alte tipuri de buruian care nu erau inainte. Am fost nevoit sa dau cu glifosat deoarece invazia de buruian a fost considerabila.

In aceasta perioada mi-am propus sa repet operatiunea de cumparare (circa 100Ron caruta in zona mea) si imprastiere a gunoiului in jurul pomilor. Sunt curios si de alte opinii vis-a-vis de aceasta operatiune. Este bine/nu este bine, perioada optima (toamna/primavara), cantitatea necesara pentru ca munca sa nu fie degeaba, etc.

Stima.

#4301
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu am pus vreodata balegar de grajd la vreun pom, ca e mai greu prin Bucuresti sa fac asta.
Eu am comandat insa ingrasaminte organice, despre care stiu mai clar cam ce cantitate trebuie sa pun si nu apar alte probleme legate de buruieni si mai stiu eu ce.
Insa este clar ca decat sa dai cu ingrasaminte chimice mai bine pui ingrasamant de grajd sau orice altceva care este organic.
Doza/ha este cam de 30-40 t, dar mai depinde si de animalele de la care provine, de la pasari fiind mai concentrat in substante nutritive.

Nu prea inteleg ce lighioane ti-au ros scoarta la pom si daca aveau legatura cu gunoiul de grajd sau nu. In orice caz, gunoiul de grajd il imprastii in jurul pomilor, dar in jurul tulpinii lasi un spatiu liber de vreo 15 cm sa zicem.
Pentru ca sa reduci aparitia buruienilor cred ca poti face o mulcire ulterioara cu resturile vegetale rezultate din cositul ierburilor, iar grosimea stratului depus sa fie de vreo 15 cm. Astea doua combinatii intre gunoiul de grajd si mulcire o sa-ti dea cei mai sanatosi pomi posibil.

#4302
Sorinel97

Sorinel97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.01.2011
-Salut tuturor ! Sunt incepator in livada ( deci am pomi fructiferi tineri si nu numai ). Am si eu o problema cu un cais. Problema se manifesta prin prezenta crengilor verticale care au crescut dupa toamna trecuta cand am taiat din interior tot la fel crengi verticale care nu lasau lumina sa treaca spre axul caisului.
-Dupa cum puteti vedea crengile sunt crescute exclusiv vertical si m-am gandit sa le scurtez pentru a le determina sa devina ramuri schelet, pe acestea crescand in continuare ramuri de gradul 2.. nu stiu cum se numesc exact dar stiu pe pe acestea la randul lor cresc ramurile de rod.


-Credeti ca este corecta alegerea scurtarii crengilor verticale pentru a le face sa se opreasca si a creste din ele ramuri de gradul 2/ rod ? Multumesc !
( Imi pare rau, poza nu se ataseaza. ideea este ca pomul are 3 ani si a rodit anul asta insa mi-as dori sa ii modific structura astfel in cat sa aiba ramurile crescut in exterior dar nu sunt sigur daca functionaza cum am mentionat mai sus )

Edited by Sorinel97, 18 November 2018 - 00:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate