Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8659 replies to this topic

#4339
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu prea are sens. Este iarna si teoretic daca vin geruri mari in perioada urmatoare pomul poate avea de suferit.
Practic poate nu ar pati nimic, dar mai indicat ar fi sa fie taiati spre final de februarie, inceput de martie sau inainte de plecarea in vegetatie.

#4340
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017
Corcodusul face foarte multa mizerie

#4341
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Ai dreptate. Toate ambalajele și prețurile utilizate erau aruncate sub coronamentul unui biet corcoduș.

#4342
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Castan comestibil, nu creste mare, coroana frumoasa, umbra deasa, nu vorbesc de fructe, sunt o nebunie coapte, la o cana cu vin.

#4343
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Va salut!

Am comandat in septembrie niste pomi fructiferi de la o pepiniera din Abrud.
Din cauza ca a fost o toamna lunga si temperaturi mari, nu i-au putut scoate intrucat erau tot in vegetatie (mai ales ca am comandat soiuri amestecate si ei i-au scos pe rand).

Gropile sunt facute de prin octombrie. I-am primit abia saptamana trecuta . Zapada afara de juma' de  metru, pamant inghetat bocna.

Am doua intrebari  : unde si cum sa ii adapostesc ? - In beci- (acolo am 4 -5 grade dar nu am lumina). In camara de lemne - acolo e aproape la fel de frig ca afara. Am o sera (care e neincalzita- ziua sunt +4/5 grade dar daca afara e minus 20...nu ajuta).

Pomii sunt ambalati in folie si au ceva rumegus/gunoi la radacina.

Si a doua intrebare- cand sa ii plantez? (intentionam sa ii plantez in toamna...dar acum..asta e...)

Multumesc de sfaturi.

#4344
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Nu au nevoie de lumina fiind in repaus deci ii poti pune si in beci. Pomii se pot planta din toamna pana in primavara inclusiv iarna. Urmareste prognoza meteo. Daca ai gropile deja facute, imediat ce se dezgheata solul si poate fi "lucrat" ii poti planta. Faci un musuroi marisor de vreo 30 cm in jurul pomului.

#4345
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
In beci daca nu e prea cald, plsntezi intai samburoasele. Nu e necesar musutoiul, e un bonus dar merge fara el.


#4346
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
Nu stiu cum se prezinta situatia la voi, dar tocmai ce am revenit din gradina si am observat ca 3 visini sunt rupti in doua datorita codului galben de ninsoare ce a fost in partea de vest, acum 2 saptamani. ideea este ca as completa tot cu 2 visini dar nu stiu ce soiuri sa aleg mai rezistente. poate stiti ceva soiuri autopolenizatoare sa-mi sugerati?

#4347
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Indiferent ce vei alege, la formarea coroanei incearca sa faci vas ameliorat. In felul asta scade probabilitatea sa se mai intample ceea ce ai patit. Se rupe o sarpanta, nu tot pomul.

#4348
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Ciresi, visini, se formeaza cu ax central, cu maxim 3 etaje de sarpante, intre 40-50 cm, distanta intre ele, nicidecum vas, vas ameliorat, cu cat e mai larg si gol pe centru cu atat se despica mai usor.

#4349
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Si caisul se despica si totusi vasul e forma de coroana cea mai folosita in sisremele clasice. La cires in sistemele clasice tot vasul e de departe cea mai folosita forma de coroana.
Nu prea exista "se face"... se face cum vrei, cum iti place, cum poti lucra mai usor.
Ce vrea pomul desigur ca e relevant insa as spune ca exceptand parul( ca si specie) restul merg facute cum vrei, la par desi merge si tip vas as spune ca tendinta sa naturala de crestere complica prea mult lucrurile si sistemele cu ax/axe sunt preferabile.

Din punctul meu de vedere nu exista " asa se face", mai degraba m-as orienta spre "noile" abordari, cu forme zvelte sau multiax sau aplatizate samd( in esenta reducerea de la 3D la 2D indiferent ca e un fus ingust sau un bi-ax sau o palmeta samd)...
Majoritatea formelor de acest tip  sunt mai usor de lucrat, au avamtaje dpdv al iluminarii si ventilatiei, penetrarii tratamenelor samd.


Eu as apune

#4350
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postcalinus68, on 29 decembrie 2018 - 19:30, said:

Ciresi, visini, se formeaza cu ax central, cu maxim 3 etaje de sarpante, intre 40-50 cm, distanta intre ele, nicidecum vas, vas ameliorat, cu cat e mai larg si gol pe centru cu atat se despica mai usor.
Am incercat si eu cu ax; nu spun cat de mult a crescut, iar fructele de pe ramurile din varf si ax le culegeau doar graurii; l-am mutilat un pic si am reusit cat de cat sa-l cobor si sa-i elimin axul. Trebuie sa-i mai reduc/scurtez un pic sarpantele si ma declar multumit; in felul acesta pot sa-l ingrijesc cum trebuie si sa ma bucur de roade.
LE.
De Craciun am facut o vizita in gradina si am constatat ca piersicii au mugurii foarte evidentiati; merii inca mai au frunze.

Attached Files


Edited by iancuMIC, 30 December 2018 - 11:03.


#4351
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Dupa 3 etaje de sarpante se elimina axul, sunt bine garnisiti cei din poza, cam asa trebuie sa arate.

#4352
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Domnilor,
va doresc un An Nou cu liniste si bucurie alaturi de familie si cei dragi.

Personal, va multumesc tuturor pentru sfaturile si corectiile primite pe acest forum si, in special, in acest domeniu de activitate.

Sa fim mai buni si sa avem grija de sanatatea noastra, ca in rest ne obosim destul tot anul.

Stima.

#4353
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 28.12.2010
Salut!
Am tot citit de parul minune Novembra. Ma gandeam sa iau si eu unul sa pun. Cica nu se imbolnaveste nu e pretentios si face niste pere ca dovlecii aia de placinta. Are cineva asa ceva si chiar e adevarat?

#4354
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Pe topicul dedicat parului ai cautat?

#4355
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu ce ai citit si unde ai citit, eu sunt in "fan" al acesui soi.
Intr-adevar e un soi valoros, are multe calitati printre care si fructul de foarte buna calitate.
Ca si "defecte"...nu e iesit din comun la rezistenta, spre exemplu la psyla e destul de sensibil. Un alt defect e faptul ca lemnul e relativ friabil ceea ce la un pom cu fructe de 300-400g poate fi o problema, nu e insa mai rau ca altii. Coroborat cu modul general in care creste si fructifica impune o anumita abordare in taieri si cultura in general, rodul trebuie tinut mai aproape de baza lastarilor si nu lasat spre varf.

Per total este un soi care im opinia mea e printre cele mai valoroase in orice top si in ultima vreme incepe sa confirme si in cultura mare pe plan european, lucru care spune multe despre soi in sine,daca ne gandim ca sunt vreo maxim 10 soiuri cultivate din care cam vreo 5-6 cultivate mai intens, doar 1-2 aparute in ultimii 20-30 de ani, majoritatea soiuri care au si mai mult de 100 de ani de cand se cultiva "industrial"...sa iti faci loc pe o asemenea piata si sa fie bataie pe licente samd inseamna ceva.

Fara indoiala ca merita sa ai un Novembra in curte.
Pe de alta parte, nu e cazul sa iti faci iluzii ca acest soi nu are nevoie de ingrijire sau ca face minuni.Nu exista minuni, pomicultura nu e biserica. Daca muncesti si stii ai si rezultate insa ...asta e valabil si in cazul altor soiuri care, pt acasa/familie, sunt foarte bune.

Asteptari rezonabile in acest caz inseamna un pom care nu pune probleme deosebite si care produce una din cele mai bune pere de iarna.


#4356
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 28.12.2010

View Postcotzi, on 16 ianuarie 2019 - 22:33, said:

Pe topicul dedicat parului ai cautat?
Multumesc frumos nici nu am vazut ca e un topic dedicat parului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate