Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Butelii de GPL, propan, butan gaz, Sobe cu butelie, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
costi005

costi005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2009

View Postvilly_83, on 22nd September 2009, 19:56, said:

Am  o bucatarie de circa 9mp in care nu am ampucat sa bag caldura, si cautand o metoda de incalzire pentru a trece aceasta iarna am dat peste asa ceva ..,este vorba de o soba pe butelie Bosch.
  Problema sta in felul ca n-am pe nimeni la care sa vad cat de buna este,cel de la Domo unde am gasit-o habar n-avea sa-mi dea o informatie.
  As avea rugamintea daca cineva are asa ceva sa-mi spuna si mie cat de buna e si daca intradevar se simte miros de gaz,ca asa mi-a zis cineva.

  Daca mai e cumva un topic asemanator i-mi cer scuze si rog un moderator sa-l mute la locul respectiv,eu am cautat si nu am gasit nimic.
    Multumesc
           Am cumparat asa ceva acum 4 ani din carefour dar are o putere de 4500 w. 3000w cat are cea pe care o prezinti e prea putin. cam cat un calorifer electric de firma. am dat pe ea 450 lei. avantajul absolut este ca datorita calitatii de fabricatie este deosebit de sigura. am folosit-o intr-o iarna cam 2 luni zilnic, aveam casa neterminata si iarna a fost timpurie. au fost nopti cand am dormit cu soba functionand la maximum. are mai multe sisteme de protectie mentionate in prespect care chiar functioneaza. de exemplu daca in incapere se face foarte cald --are un reglaj de temperatura prestabilit de fab--se opreste automat. la fel in cazul in care umiditatea din camera este foarte mare sau nivelul oxigenului scade sub o limita periculoasa . are insa un dezavantaj :consumul. cu o butelie de aragaz la capacitate maxima de functionare continua tine max 3 zile. este adevarat ca eu incalzeam concomitent 2 camere medii si casa nu era izolata. in regim de functionare normal la circa 60% putere folosita pentro o camera de circa 20 mp timp de 10 ore pe zi ar putea tine o saptamana. eu o pot vinde deoarece nu o mai folosesc de mult  timp. cer cam 300 ron inclusiv ceas si furtun.

#56
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Haideti sa va spun cum mai stau cu consumul pe o perioada de 3 luni si ceva.
Deci de pe 15.10 - 01.02.2010 am umplut butelii de 3000 RON. In acea saptamana cand au fost -25 de grade C in Constanta, am consumat 3 butelii in 10 zile (deci 615 RON). Este mult, stiu, insa aveand tavanul de la etaj ne izolat pierdem foarte multa caldura spre pod. Spun lucrul asta deoarece jos sunt 23 de grade, iar sus unde este cronotermostatul sunt 18 grade. In primavara vrem sa izolam podul (pardoseala podului). M-am gandit la folie care sa opreasca vaporii, polistiren de 5 cm, si deasupra OSB 12mm casa putem si calca pe acolo. Ce parere aveti? Aveti o solutie mai buna de izolat?

#57
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Cu cateva posturi in urma, parca am estimat costuri ridicate de incalzire la GPL.

Cu izolarea podului te rog sa citesti in aria Cum sa construiesti o casa. Pentru pod se recomanda mai mult vata minerala.
Sunt multe lucruri interesante si bune. Dar sa nu intram in off-topic.

#58
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Stiam ca vor fi costuri ridicate, insa alta solutie nu aveam, pentru ca nu sta nimeni acasa in timpul zilei sa bage lemne. In plus speram ca in anul asta sa ajunga si aici cu gazele. Oricum vorbeam cu cineva din Costinesti care a zis ca ei consuma butelii de 2400 RON/luna ceea ce mi se pare enorm, dar din cate am inteles au caloriferele subdimensionate.

#59
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postlaufer, on 2nd February 2010, 06:57, said:

Stiam ca vor fi costuri ridicate, insa alta solutie nu aveam, pentru ca nu sta nimeni acasa in timpul zilei sa bage lemne. In plus speram ca in anul asta sa ajunga si aici cu gazele. Oricum vorbeam cu cineva din Costinesti care a zis ca ei consuma butelii de 2400 RON/luna ceea ce mi se pare enorm, dar din cate am inteles au caloriferele subdimensionate.

depinde ce spatiu incalzeste.

#60
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
spunea ca, cam 120mp. Deci nu prea mult, insa la o camera de vreo 20 sau 25 mp avea un calorifer de 70cm lungime. Mie unul mi se pare mic.

#61
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postlaufer, on 2nd February 2010, 14:20, said:

spunea ca, cam 120mp. Deci nu prea mult, insa la o camera de vreo 20 sau 25 mp avea un calorifer de 70cm lungime. Mie unul mi se pare mic.

foarte mic,incalzeste atmosfera pe acolo,daca nu te informezi la timp....o belisc(apropo de Costinesti)

#62
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Asa i-am spus si eu ca este f mic. Eu intr-o camera de 16mp vreau sa pun un calorifer de fonta de 20 de elementi. Este ok? Acum avem de otel, insa vreau de fonta, pentru ca sta mai mult cald. Ce parere ai <caldut>?

#63
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postlaufer, on 2nd February 2010, 18:33, said:

Asa i-am spus si eu ca este f mic. Eu intr-o camera de 16mp vreau sa pun un calorifer de fonta de 20 de elementi. Este ok? Acum avem de otel, insa vreau de fonta, pentru ca sta mai mult cald. Ce parere ai <caldut>?

e cu dus-intors,sint f. multi nemultumiti,care se pling de consumul mare,ptr. ca se incalzesc greu.daca nu esti multumit de cum e incalzita camera,eu as zice tot otel,doar ca dimensiune mai mare.cit are cel de acum ?....ptr. ca eu as merge cu 1400,la spatiul asta,iar in zona mea e mai frig,iar daca e si prost izolata,tot nu vei fi multumit,ca se raceste repede....simplu.

da' centrala cum iti merge,esti multumit ? pe apa calda ?

#64
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcaldut, on 2nd February 2010, 20:43, said:

e cu dus-intors,sint f. multi nemultumiti,care se pling de consumul mare,ptr. ca se incalzesc greu.daca nu esti multumit de cum e incalzita camera,eu as zice tot otel,doar ca dimensiune mai mare.cit are cel de acum ?....ptr. ca eu as merge cu 1400,la spatiul asta,iar in zona mea e mai frig,iar daca e si prost izolata,tot nu vei fi multumit,ca se raceste repede....simplu.

da' centrala cum iti merge,esti multumit ? pe apa calda ?

Cel de acum are 1200, insa eu vreau sa pun ceva mai mare. Deci ma sfatuiesti tot de otel? Casa pe exterior este bine izolata (10cm) insa mai trebuie sa rezolv in pod, ca pierd multa caldura pe acolo.
Chestia este ca la anul nu imi voi mai permite ca in camerele de la etaj sa stau cu 18 grade, pentru ca vom avea copil. Deasta ma gandesc cum sa rezolv problemele cu caldura.

Centrala merge ok, nu am nici o problema cu ea, chiar daca au mai fost si caderi de tensiune. Pe apa calda nu o folosesc inca, pentru ca nu am mai avut timp sa fac si instalatia de apa calda, acum avem un boiler de 100 l care-l folosim la 2 bai. La bucatarie avem un boiler de 15l. Am spus ca o sa bag si apa calda cand vin gazele.

Edited by laufer, 03 February 2010 - 08:03.


#65
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
@Caldut, ceva pareri la cele scrise mai sus? Este ok un calorifer de 2000 la o camera de 4x4 ?

#66
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postlaufer, on 4th February 2010, 18:11, said:

@Caldut, ceva pareri la cele scrise mai sus? Este ok un calorifer de 2000 la o camera de 4x4 ?

cam mare,dar daca pierderile sint mari,atunci e bine dar totusi risti sa ai un dezechilibru fata de celelalte camere. te-ai  gindit sa le echipezi cu capuri termostatice,ptr. ca ai face si ceva economie de combustibil ?

#67
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Da, voi pune pentru urmatoarea iarna si capete termostat. Ce marca de radiatoare imi recomanzi?

#68
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Si eu sunt interesat de ami lega centrala termica cu condesatie sau tiraj fortat (inca nus hotarit) pt acm si incalzire la o butelie pt gpl auto...sunt nevoit sa fac asta pt ca nu am gaz in zona si sunt in decurs de rezolvare dar oricum va mai trece 2-3 luni si iarna eaici si tre sa fac ceva ca sa ma mut.  :confuzzled:
Cine a FACUT ASA CEVA SI AI FUNCTIONEAZA poate detalia toata instalatia si ar fi super un desen schitza, facut cu mina sau in paint orice dar sa avem ceva la mina.

Eu stiu cam asa ca butelia auto fiind mult mai mare ar tine mai mult decat o butelie de aragaz, L la gazul auto e mai ieftin decat L la butelie..se poate pune in porbagaj si umple simplu si usor la statie..are o electro valva care tre legata la o baterie ca sa fie deschisa si sa poate iesi gazul, teava de iesire din cate stiu e de cupru si se poate lega furtun gen inox flexibil pt gaz. Cea ce nu stiu e cum sta treaba cu regulatoru..este de cumparat si functioneaza ok?

#69
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
nu are nimeni nici o parer de punerea practica si  in functiune..schema componentelor tipul...

#70
cechevara

cechevara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2008

View Postovidiuprotv, on 3rd October 2010, 21:23, said:

Si eu sunt interesat de ami lega centrala termica cu condesatie sau tiraj fortat (inca nus hotarit) pt acm si incalzire la o butelie pt gpl auto...sunt nevoit sa fac asta pt ca nu am gaz in zona si sunt in decurs de rezolvare dar oricum va mai trece 2-3 luni si iarna eaici si tre sa fac ceva ca sa ma mut.  :confuzzled:
Cine a FACUT ASA CEVA SI AI FUNCTIONEAZA poate detalia toata instalatia si ar fi super un desen schitza, facut cu mina sau in paint orice dar sa avem ceva la mina.

Eu stiu cam asa ca butelia auto fiind mult mai mare ar tine mai mult decat o butelie de aragaz, L la gazul auto e mai ieftin decat L la butelie..se poate pune in porbagaj si umple simplu si usor la statie..are o electro valva care tre legata la o baterie ca sa fie deschisa si sa poate iesi gazul, teava de iesire din cate stiu e de cupru si se poate lega furtun gen inox flexibil pt gaz. Cea ce nu stiu e cum sta treaba cu regulatoru..este de cumparat si functioneaza ok?

Iti trebuie Propan.
Daca vrei sa mergi pe butelii mai bine sa iei in calcul buteliile mari de 33-35KG
1kg propan are 2 Litri
buteliile sunc in genul celor de Oxigen dar mai groas in diametru .
Se pot pune mai multe in serie. Cand se goleste una, presiunea scade si comanda o valva care o deschide automat pe cealalta.
Propanul se tine afara. Poti sa le pui langa zid cat mai aproape de spatiul unde ai centrala.

Varianta asta te "scapa" de montarea unui vas mare in curte.
1 litru de propan = 2,5RON fara TVA
1 Kg =5 RON

daca te intereseaza cauta-ma pe www.refrigerenti.ro la contact

#71
buldogu1978

buldogu1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare,
Am o mica nelamurie. Incalzirea casei o fac cu o centrala pe gaz legata la o butelie de 1750 l. Cand am facut contractul am umplut-o cu propan. Acum butelia e pe terminate. Exista diferente intre propan si gpl auto?? E vreo problema daca in loc de propan pun in butelie gpl auto?? Vreau sa fac acest lucru din cauza pretului ridicat. Cand am umplut butelia am dat pe propan 3 lei/l iar gpl auto era 2.2 - 2.3 lei/l. Acum gpl auto e 2.8- 2.9 lei/l. Nu am informatii, dar e clar ca a sarit rau si pretul la propan.

#72
cechevara

cechevara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2008

View Postbuldogu1978, on 23rd January 2011, 13:01, said:

Salutare,
Am o mica nelamurie. Incalzirea casei o fac cu o centrala pe gaz legata la o butelie de 1750 l. Cand am facut contractul am umplut-o cu propan. Acum butelia e pe terminate. Exista diferente intre propan si gpl auto?? E vreo problema daca in loc de propan pun in butelie gpl auto?? Vreau sa fac acest lucru din cauza pretului ridicat. Cand am umplut butelia am dat pe propan 3 lei/l iar gpl auto era 2.2 - 2.3 lei/l. Acum gpl auto e 2.8- 2.9 lei/l. Nu am informatii, dar e clar ca a sarit rau si pretul la propan.


AutoGazul este un amestec de 60% Propan si 40% Butan. Asta Iarna pentru ca Vara procentele se inverseaza.
Iarna se pune mai mult Propan ptr ca este singurul care "rezista" la temperaturi scazute. Din ce tin minte pana la -40C.
Deci daca pui Autogaz si afara e cu minus iti scade presiunea pe instalatie si nu o sa-ti functioneze centrala.
Am auzit cazuri prin Suceava in care au trebuiit sa arunce tot autogazul si sa-l schimbe cu Propan

In buteliile ptr aragaz este Butan dar se presupune ca in casa ( in bucatarie) sunt 18 - 22 C. Poate ai vazut cum toarna iarna apa calda pe butelie cand parlesc porcii de Craciun

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate