Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Butelii de GPL, propan, butan gaz, Sobe cu butelie, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
chelux

chelux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2007
imi spune si mie cineva de unde pot sami cumpar o butelie de aia uriasa cu gaz.
miam cumparat casa si astia de la gaz au spus ca nau proiecte pt conducta de gaz prin zona mea asa ca vreau sami pun butelie de gaz
am mai vazut butelii de la shell gaz lichefiat dar nu stiu de unde pot sami cumpar una sau sa obtin informatii ..
eu sunt din iasi si
mar interesa cant costa o astfel de butelie? ...cam cat ma tine?...care sunt conditiile daca sunt pt a o cumpara?..
si alte informatii referitoare la asta..
va multumesc:P

#2
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 chelux, on Jul 28 2007, 13:39, said:

imi spune si mie cineva de unde pot sami cumpar o butelie de aia uriasa cu gaz.
miam cumparat casa si astia de la gaz au spus ca nau proiecte pt conducta de gaz prin zona mea asa ca vreau sami pun butelie de gaz
am mai vazut butelii de la shell gaz lichefiat dar nu stiu de unde pot sami cumpar una sau sa obtin informatii ..
eu sunt din iasi si
mar interesa cant costa o astfel de butelie? ...cam cat ma tine?...care sunt conditiile daca sunt pt a o cumpara?..
si alte informatii referitoare la asta..
va multumesc:P

Nu este butelie ci cisterna,nu este butan ci propan,nu se cumpara ci este data in custodie de furnizor.

#3
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
vezi aici www.butangas.ro

sau suna la sediul din bucuresti si vezi unde au service/instalare in iasi
Tel: +40 21 408 73 32 / 33

mai sint firme, cum e eurogaz, da astia nu instaleaza in iasi.

vezi ca sistenul asta e mai scump de cel putin 4 ori fata de gazul metan.

Edited by gomez99, 30 July 2007 - 12:51.


#4
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 gomez99, on Jul 30 2007, 12:50, said:

vezi aici www.butangas.ro

sau suna la sediul din bucuresti si vezi unde au service/instalare in iasi
Tel: +40 21 408 73 32 / 33

mai sint firme, cum e eurogaz, da astia nu instaleaza in iasi.

vezi ca sistenul asta e mai scump de cel putin 4 ori fata de gazul metan.

Gomez are dreptate,GPL-ul este mai scump si se apropie de valoarea energiei electrice.

#5
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Fratilor, sunt eu tampit sau astia au inebunit? Butangas zice ca o butelie mare de 33,5 kg costa 100 ron garantie si 190 ron continutul. Asta inseamna 5,6 lei / kg. Mai stiti de altii cumva? Crimbo gas nu mai are numerele de telefon de pe site, si nu stiu care sunt cele noi.

#6
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Cat te tine in timp aceasta butelie la volumul pe care trebuie sa il incalzesti tu?

 mnemos, on Sep 27 2007, 10:04, said:

Fratilor, sunt eu tampit sau astia au inebunit? Butangas zice ca o butelie mare de 33,5 kg costa 100 ron garantie si 190 ron continutul. Asta inseamna 5,6 lei / kg. Mai stiti de altii cumva? Crimbo gas nu mai are numerele de telefon de pe site, si nu stiu care sunt cele noi.


#7
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Da ce te face sa crezi ca am scos banii astia din buzunar sa incerc???

#8
niccostea

niccostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.10.2006
Salut!
Tocmai am primit o oferta de la ButanGas si garantia pt un rezervor de 1750l e de 300 RON (presupun ca pe toata perioada contractului), la care se adauga diferite alte cheltuieli care ajung in total la aprox 3000 RON (proiect, deviz, instalatie gaze, etc.). Pretul propanului este de 2.5 RON + TVA / 1 litru.
Stie cineva cam cati litri de GPL / ora consuma o centrala Buderus Logomax Plus de 28 KW la capacitate maxima?

Multumesc!

O zi placuta!

#9
peche

peche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.09.2007
chiar nu e nimeni care sa dea un consum real al acestor butelii la o ct de 28 kw?

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
arderea propanului produce 7kwh / litru sau 14 kwh/kg la eficienta de 100%

mai bine electric

Edited by blimpyway, 24 February 2008 - 00:09.


#11
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 peche, on Feb 23 2008, 21:02, said:

chiar nu e nimeni care sa dea un consum real al acestor butelii la o ct de 28 kw?
Pui intrebarea gresit,o butelie nu consuma,ea contine....Ceea ce vrei tu sa stii este cam cit te poate duce pe tine butelia,cred,nu-i asa? Un raspuns precis nu poti avea pentru ca nu stim unde locuiesti(zona tarii,altitudine),ce constructie,izolatie,expunere,numar de persoane care locuiesc in casa,temperatura ceruta,daca ai regulare a centralei(termostat de ambianta,sonda exterioara),tipul instalatiei(radiatoare,planseu incalzit),daca centrala este pe condensare.Vezi cam de citi parametri ai nevoie pentru a determina chiar empiric necesarul termic si deci consumul?

#12
peche

peche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.09.2007

 bibicu5, on Feb 24 2008, 19:13, said:

Pui intrebarea gresit,o butelie nu consuma,ea contine....Ceea ce vrei tu sa stii este cam cit te poate duce pe tine butelia,cred,nu-i asa? Un raspuns precis nu poti avea pentru ca nu stim unde locuiesti(zona tarii,altitudine),ce constructie,izolatie,expunere,numar de persoane care locuiesc in casa,temperatura ceruta,daca ai regulare a centralei(termostat de ambianta,sonda exterioara),tipul instalatiei(radiatoare,planseu incalzit),daca centrala este pe condensare.Vezi cam de citi parametri ai nevoie pentru a determina chiar empiric necesarul termic si deci consumul?
ai dreptate in ceea ce priveste exprimarea!
pai hai sa le luam pe rand.
casuta,  langa bucuresti, de cca 110 mp utili, un p plus m, structura lemn, izolatie corespunzatoare (vata, polistiren). ct prevazuta cu tot cu termostat de ambianta, 12 radiatoare destul de mici, patru persoane, 2 aragazuri si ct.
multumesc si scuze de exprimare

#13
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 peche, on Feb 24 2008, 19:20, said:

ai dreptate in ceea ce priveste exprimarea!
pai hai sa le luam pe rand.
casuta,  langa bucuresti, de cca 110 mp utili, un p plus m, structura lemn, izolatie corespunzatoare (vata, polistiren). ct prevazuta cu tot cu termostat de ambianta, 12 radiatoare destul de mici, patru persoane, 2 aragazuri si ct.
multumesc si scuze de exprimare

28 kw ptr. 110 mp. supraf. utila ?
la o ct. de 28 kw,consumul este de 2,4 kg/h.vorbim de gaz lichefiat,propan,sau G 31

#14
peche

peche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.09.2007

 caldut, on Feb 24 2008, 20:57, said:

28 kw ptr. 110 mp. supraf. utila ?
la o ct. de 28 kw,consumul este de 2,4 kg/h.vorbim de gaz lichefiat,propan,sau G 31
te rog sa nu dai ( :)) ), dar o  butelie de 1000 l cate kg are?

#15
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 peche, on Feb 25 2008, 07:25, said:

te rog sa nu dai ( :)) ), dar o  butelie de 1000 l cate kg are?

asta nu stiu,dar tre sa precizez ca nu-s un tip agresiv,numai ma minunam,ca-i prea mult 28 kw,ptr. ce ai tu.

#16
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

 caldut, on Feb 24 2008, 20:57, said:

la o ct. de 28 kw,consumul este de 2,4 kg/h.vorbim de gaz lichefiat,propan,sau G 31


esti sigur ca sunt KG? poate mc...iar un metru cub este obtinut din aproximativ 3 litri (si nu kilograme) de gaz.

daca gresesc....

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 is-yzy, on Feb 25 2008, 18:43, said:

esti sigur ca sunt KG? poate mc...iar un metru cub este obtinut din aproximativ 3 litri (si nu kilograme) de gaz.

daca gresesc....

nu,e la kg sigur....da cit dracu o fi in litri treaba asta nu stiu,tre sa vedem,nici un chimist pe aici ? :huh:

#18
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

 caldut, on Feb 25 2008, 21:06, said:

nu,e la kg sigur....da cit dracu o fi in litri treaba asta nu stiu,tre sa vedem,nici un chimist pe aici ? :huh:

corect, in cazul butanului/propanului calculul consumului se face in Kg. raportul (kg-mc) poate fi dedus, vezi pag 13

Edited by is-yzy, 25 February 2008 - 21:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate